Genesys + Narrative Dice System

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Genesys + Narrative Dice System

Příspěvek od Markus »

Obrázek

:arrow? Anotace v databázi
Univerzální hra vytvořená s ohledem na flexibilitu a přizpůsobitelnost do libovolného žánru a herního světa. Kromě obecného představení herních mechanismů obsahuje základní příručka i pět rozpracovaných herních prostředí, ve kterých je možné rovnou začít hrát, a rady, jak se jimi inspirovat a připravit v podobném duchu adaptaci na jakýkoli jiný herní svět. Připravená prostředí jsou: fantasy, steam punk, „weird“ válka v reálném světě, současnost a sci-fi (dále rozdělené na hard sci-fi a vesmírnou operu).

Hra používá Narrative Dice System, postavený na házení „vyprávěcími“ kostkami, které místo číselných hodnot mají speciální symboly s různými herními významy. Stejný systém slouží jako základ několika dalších her od stejného vydavatele, zasazených do konkrétních herních světů a prostředí.
Související diskuze
:arrow? Hry ze světa Star Wars
:arrow? Warhammer Fantasy Roleplay
Vydavatel FFG vytvořil několik her, které adaptují Narrative Dice System na populární světy Star Wars a Warhammeru. Pro přehlednost bych doporučil vést diskuzi k těm světům v jejich tématech, zatímco tuhle diskuzi věnovat hře Genesys a Narrative Dice Systemu obecně.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Genesys + Narrative Dice System

Příspěvek od Markus »

Na objednávku vytvářím anotaci a související diskuzi k téhle hře a systému Narrative Dice System.

Stručné přiblížení napsal dogyno pod anotaci hry:
dogyno píše:GURPS 2.0

Hrali ste GURPS pretože je to systém ktorý vám umožňuje robiť čokoľvek a kdekoľvek? Tak Genesys je to, čo hľadáte. V základe máte solídny kockový systém na rôzne zručnosti a talenty. Ten je podporovaný systémom námahy za ktorú aktivujete špeciálne schopnosti z talentov a máte hráčsky základ.

Rozšírené pravidlá pre vozidlá, mágiu, jazdu, ktoré všetky fungujú na rovnakom princípe, takže sa nebudú mýliť je tiež fajn.

Takže čo robí Genesys zvláštnym, alebo iným ako GURPS okrem kockového a mechanického systému?

To je dizajnová časť knihy ktorá hovorí o tom ako upravovať vlastnosti, vyrábať vlastné predmety, rasy, skilly, talenty s tým aby do vašej hry sedeli a dávali zmysel.

Genesys nie je hrou ktorú môžete vziať a hrať priamo z krabice, ale je hrou kotrá vám dovolí vytvoriť a dotvoriť si čokoľvek potrebujete na vašu hru snov. V základe poskytuje hneď niekoľko settingov ako už je uvedené v popise of FFG, a taktiež na ňom fungujú iné väčšie a menšie hry ako napríklad Star Wars, Legend of the 5 rings, Warhammer (niečo ako predchodca Genesys), Keyfoge, či Runeage, či Android.

Takže ak máte radi filmovo cítiace systémy, ktoré si môžete upraviť ako chcete, alebo sa naučiť tipy a triky ako robiť vlastné hry, je Genesys pre vás. Jedine zohnať tie kocky je problém, našťastie sú rovnaké ako na Hviedzne Vojny.

Naratívne kocky = Prečo mať iba úspech a neúspech, keď môžeme mať aj výhody a nevýhody.

+ Modifikovateľný
+ Ľahký na vysvetlenie hráčom
+ Všestranný
+ Špeciálne kocky

- Pomerne dosť domácej úlohy
- Špeciálne kocky sa ťažko zháňajú (Môže znížiť hodnitenie ak nemáte vo svojom okolí dobrý RPG shop)
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Dragon Age konverze pro systém Genesys

Příspěvek od Stařec »

Systém Genesys u mě nakonec dost pohořel, ale trvalo mi, než jsem na to přišel. A než jsem na to přišel, tak jsem vytvořil relativně pracnou konverzi settingu Dragon Age pro Genesys.

Hledání adekvátního systému pro Dragon Age je dlouhodobě má výprava za svatým Grálem. Rozhodně mi nevyhovuje dost strašný oficiální Green Ronin Dragon Age RPG, kde se v mnoha ohledech snažili simulovat mechanismy PC hry a propásli šanci vytvořit pravidla, která by vycházela z fikce daného druhotného světa.

Takže hledání stále pokračuje a za mnou zůstávají dokončené, ale opuštěné projekty :)

Na Drivu je jednak core book, kde jsou kompletní pravidla Genesys + všechny úpravy a homebrews, které jsem vytvořil. Není nijak značeno, co je původní a co je opraveno. Příručka byla zkrátka pro moje hráče poskládána tak, aby nemuseli číst originální pravidla a pak si hned na to plést hlavu úpravami a nechtělo se mi vytvářet systém "přečti si strany x až xx a pak si přečti dvě strany úprav a pak pokračuje v originální knize na straně xx". Překopaná je hlavně magie - jednak pro specifika Dragon Age, jednak v rámci výhrad, které jsem měl k celému systému.

Dále se tam nalézá excel soubor se všemi možnými seznamy (které nejsou v Core Book), aby bylo možné v nich vyhledávat, řadit je pomocí filtrů atd. - je tam seznam Talentů, vybrané Talenty doporučené pro archetypy, pár domácích talentů reflektujících setting (Arcane Warrior, Templar etc.), vlastní seznam vybavení (které bylo opět přepracováno oproti původním pravidlům) atd.

A v poslendí řadě je tam 14 stránkový character sheet dělaný tak trochu po vzoru Pathfinder Character Folio, které mám hrozně rád, a jehož cílem je obsahovat výpisky pokud možno všech pravidel. Není hezký, ale je užitečný :)

A ještě je třeba dodat, že je to celé pouze anglicky, ale za kvality své gramatiky opravdu neručím. Na vlastní nebezpečí (ačkoliv malá část ve mně doufá, že tak hrozný to nebude).

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dragon Age konverze pro systém Genesys

Příspěvek od Markus »

Stařec píše: 28. 5. 2021, 18:06
Sloučil jsem tohle s hlavní diskuzí pro Genesys, protože je tu největší šance, že si to najde někdo, komu se to bude hodit (třeba i zpětně za delší dobu) - u samostatné diskuze v zápisech bych se bál, že zapadne.

Zároveň ostatní upozorním, že Stařec napsal celkem informativní komentář pod anotaci.

Za obojí díky!

(BTW, je to "kompletní" ve smyslu, že se to dá vzít a hrát, jak to je, i mimo auru autora? Pokud jo, asi bych to hodil do databáze jako herní produkt pro Genesys, tím se zase zvětší šance, že se k tomu někdo prokliká.)
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Genesys + Narrative Dice System

Příspěvek od Selhan »

A mohl bych poprosit, jestli bys nám nesepsal nějaký post mortem ohledně toho pohoření? To mi zní dost zajímavě...
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: Genesys + Narrative Dice System

Příspěvek od Stařec »

Selhan píše: 29. 5. 2021, 12:38 A mohl bych poprosit, jestli bys nám nesepsal nějaký post mortem ohledně toho pohoření? To mi zní dost zajímavě...
To jsem pak právě rozepsal v hodnocení pod Genesys v databázi. TLDR verze je ta, že pravidla nemají dostatečně unifikované mechaniky, převádění symbolů podle tabulek na mechanické/příběhové efekty obsahuje příliš mnoho mikromanagementu, protože ty tabulky nemají intuitivní systém, ale obyčejný telefonní seznam, magie je založena na výborných základech, které kombinují improvizovaný systém se spell listem, ale je to absolutně nedotažené, dosažení maximálních hodnot v praxi nevede ke zlepšení tvých vyhlídek v hodech proti průměrné obtížnosti (resp. být pořádně naboostěný neeliminuje tvou možnost selhání pro nízkou/průměrnou obtížnost a nemyslím tím něco ve stylu 1 na 1d20, myslím běžné selhání) a mají špatně nastavenou distribuci symbolů - tj. ty v hodu musíš nejdřív vyhodnotit, jestli jsi uspěl/neuspěl a teprve potom aplikovat symboly reprezentující dodatečné výhody, ale často se ti stane, že jsi neuspěl, ale máš k tomu řadu situačních výhod. Neexistuje žádný přehledný návod, jak vyhodnotit "výhodný neúspěch", žádný seznam doporučení atd. Zkušení veteráni FATE by s tím možná (nevím, snad) nemuseli být problém, ale pro nás to bylo zoufale neintuitivní.
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Genesys + Narrative Dice System

Příspěvek od Selhan »

Aha, to jsem se mohl podívat rovnou. Každopdáně díky. Strašně bych chtěl ty jejich vyprávěcí kostky vyzkoušet, ale tak mi vždy přišlo, že to asi bude spíš gimmick než užitečný nástroj.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: Genesys + Narrative Dice System

Příspěvek od Stařec »

Můžu zkusit pohledat, jestli je někde nějaké předpřipravené dobdrodružství (ideálně fantasy a ideálně bez nutnosti číst setting) a můžem dát nějaký one-shot, ale asi až tak srpen/září.
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Genesys + Narrative Dice System

Příspěvek od Selhan »

Ohoho, no to by bylo ovšem parádní. Klidně si počkám. (Třeba kdybys chtěl přijet na slezinu...? $:) )
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: Genesys + Narrative Dice System

Příspěvek od Stařec »

Slezina ještě nemá pevné datum, že? Ale to je asi jedno - o Slezině asi nebudu schopen uvažovat nebo ji plánovat až do doby pár dní před. Spíš se obávám, že reálnější bude online hraní.
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Genesys + Narrative Dice System

Příspěvek od Selhan »

No vypadá to docela jasně rozhodnuto na 17.9. - čekám jen, až mi potvrdí termín z ubytování. Ale samozřejmě, rád si zahraju i online.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Genesys + Narrative Dice System

Příspěvek od Muzzug »

Náhodou jsem narazil na předělávku Warhammer Fantasy Roleplay pro Genesys.
Mohlo by to někoho zaujmout. :)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Genesys + Narrative Dice System

Příspěvek od Markus »

Jelikož Narrative Dice System už používá třetí edice WFRP, tak moc nechápu, proč do nej někdo převáděl čtvrtou :)
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Genesys + Narrative Dice System

Příspěvek od Muzzug »

Zeptej se, na Redditu ti určitě někdo odpoví. :D
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů