[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Separátní diskuze o projektu databáze RPG, odděleno pro přehlednost. V téhle diskuzi řešíme kategorizaci - žánry, mechaniky, systémy... Jak přesně různé věci klasifikovat. Co ještě je a co není hra.

Vedlejší diskuze:
:arrow? Dokumentace a pokyny k zadávání obsahu
:arrow? Obecná diskuze k projektu (komentáře technického rázu).

Wishlist anotací
Chcete anotaci ke hře nebo produkty, které zatím v databázi chybí? Řekněte si o ně.

Historický komplecionismus - Doplňování edic
V databázi máme jiné edice těchto her; chtělo by to i tyhle edice kvůli úplnosti – plus aspoň rámcově vysvětlit rozdíly:
- Burning Wheel - rozsekat na Classic, Revised a Gold?
- Conspiracy X 2.0
- Cortex - Všichni členové rodiny, máme jen Cortex Prime
- Das Schwartze Auge: 1. edice, 2. edice, 3. edice
- Drakar och Demoner: 1. až 3. dohromady; Expert, 4. a 5. dohromady; 6. zvlášť,
- Dzikie Pola (1e)
- FTL: 2448, chybí třetí edice
- Hackmaster 5e
- Heaven & Earth: 1. edice, 2. edice
- In Nomine Satanis / Magna Veritas - máme jen jednu edici z pěti
- Mechwarrior: je jich víc a mají divné názvy (třeba Battletech)
- Midgard: 1e, 2e, 3e, 5e
- Mutant: chybí Mutant: Undergångens arvtagare (2002) a Mutant: Hindenburg (2020)
- Mutants & Masterminds: 1e, 3e
- Over the Edge: 3e
- Shadowrun Anarchy
- SpyCraft- Classic
- Tribe 8 - druhá edice
- Unknown Armies: 1e, 3e


Dech draka:
- Kdo bude pokračovat v načaté práci a doplní zbytek tohohle?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Tak jsem ještě poladil váhy těch kategorií - co má být po čem. Rozšiřující příručky jsou teď dřív než světy, úplně na konci jsou dobrodružství. Viz DnD 5e.
Sirien píše: 2. 4. 2021, 16:02 (Obdobně u Ashen Stars příručka Accretion disc...
...tam vůbec není zadaná. :wink:
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

V databázi je nově Numenera a Exalted a wishlist je vyprázdněn. Pokud má někdo další přání, dejte vědět.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

krása, hned sem si Exalted zašel ohodnotit :D
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Musel jsem to řazení podle typu příručky zase zrušit, vytvářelo to duplikáty u produktů, které měly víc kategorií – např. něco, co má zakliknuto "Dobrodružství" a zároveň "Příručka světa" se zobrazovalo dvakrát. Musím najít složitější řešení, píšu si do to-do listu.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

teď jsem si všim, že Databáze tvrdí, že existují WoD překlady...

...jakože...

...zaprvé nejsou dostupné - odkazy tady z RPG F vedou na weby které neexistují.
...zadruhé pokud to je to co si myslim že to je, tak bych to "překlad" fakt nenazýval - možná tak "autorské převyprávění".

Možná bych se zamyslel nad tím jak moc tohle fakt chceš vést jako překlad a jak moc spíš jako odkaz ve stylu "článek o".
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Je tam jenom Werewolf: the Forsaken, ne? Ostatní jsem tam nepřidával právě proto, že jsem je prošel, a zjistil jsem, že to byly buď neúplné útržky, nebo jen nějaký osobní výcuc nebo převyprávění.

U Forsakenu nefungoval odkaz, tak jsem to uploadnul k nám. Vypadá to na první pohled jako celý překlad.

Obecně se tam ale útržkovité nedokončené překlady zdráhám zadávat, IMHO je to spíš matoucí.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

aha - kdysi sem narazil na "překlad" Vampire a chtělo se mi z toho brečet, ale tohle vypadá o dost serióznějc (minimálně velmi rychlým pohledem který jsem tomu věnoval).

A jako... musim říct že při pohledu na těch 300 stránek překladu, který je nejspíš skutečně překlad-překlad, které zůstaly v trapném Wordu a zapadlý tak moc že sem ani nevěděl že existuje se mi chce brečet :(
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Uvažuju, jak si v databázi poradit s adventure paths pro Pathfinder.

Stařec zadal anotaci pro adventure path Iron Gods. Jelikož se to skládá ze šesti samostatně prodejných knížek, automaticky jsem to rozsekal na šest menších anotací, aby každá knížka byla zastoupena samostatně. Je to automatika. Co samostatný produkt, to jedna anotace. Stařeč mi teď píše, že je to možná zbytečné, protože se nepředpokládá, ž to lidi budou hrát samostatně. Z toho pohledu je smysluplnější mít anotaci jenom jednu, pro všech šest knížek.

Výhody jedné společné anotace: dá se to hodnotit jako celek; je to výrazně jednodušší na zadávání do databáze i na sledování

Nevýhody společné anotace: boří to princip "jeden samostatný produkt = jedna anotace". Sice je možné zavést výjimku, ale čím víc výjimek, tím větší bordel

Výhody oddělených anotací: každý díl série se dá hodnotit zvlášť; je líp vidět, kdy co vyšlo nebo který autor co napsal

Poraďte!

Já jsem zvyklý spíš na volněji pojaté kampaně - teď třeba budu hrát Enemy Within pro WFRP, která sice má pět dílů, ale ty díly jsou dost samostatné a je i zvykem je samostatně hodnotit (některé jsou považovány za lepší než jiné, společné hodnocení spíš nedává smysl). Což si myslím, že bude zvykem i u většiny jiných her. Ale Pathfinder popravdě neznám - jestli je třeba díl 3 víceméně bezcenný bez odehrání dílů 2 a 1, tak asi vážně bude lepší chápat to jako "jeden produkt", byť rozdělený do více svazků.

Předem podotýkám, že obojetná varianta "mít anotaci pro celou kampaň i pro jednotlivé knihy" mi přijde jako nejhorší, protože stojí nejvíc práce a je nejnepřehlednější.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

není tam už náhodou funkce "jeden produkt, jehož součástí jsou jiné produkty"? Tohle mi přijde jako naprosto typickej příklad takové věci.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Tahle funkce tam je pro sborníky. Potíž je v tom, že žádný sborník "Iron Gods" v tomhle případě neexistuje. Existuje jen šest knížek, ale žádný hardback nebo box, kde by byly dohromady - takže zavést něco takového by vlastně znamenalo zavést "virtuální sborník", který nemá obdobu v reálném světě.

Plus: v tom případě už mi přijde jednodušší mít jenom ten sloučený "virtuální sborník" a neštvat se s rozsekáváním na šest menších. :think:
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

úvahy o tom jestli to někdo reálně vydal nebo nevydal mi přijdou jako nesmyslnej formalismus, klidně bych zavedl virtuální sborník (že to za to možná nestojí a možná to stačí mít jako jednu položku teď nijak neřešim)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Opatrně se vracím k otázce, jak v databázi reprezentovat "story games". Konečným cílem je zrušit příliš obecný tag příběhové mechaniky a nahradit ho informativnějšími tagy, aniž bychom ale zabředli do přílišného detailu a analytického rozboru. V zásadě hledám štítky, co budou intuitivně srozumitelné.

(Už teď tam máme podle mě moc mechanik a některé mi přijdou jako zbytečné - v tom smyslu, že o hře reálně nic moc neříkají, takže se zdráhám přidávat další a spíš hledám možnosti, jak hry charakterizovat nějakými souhrnnějšími slovy, která toho zároveň řeknou víc, typu "bez vypravěče" nebo "minimalistická".)

Ale k věci:

Zavedl jsem štítek Uzavřený příběh. To by mělo být celkem intuitivní a zároveň užitečné.

Naflákal jsem tam několik her, o kterých vím (nebo si myslím), že vedou k uzavřenému příběhu. Ale ocenil bych pomoc. Jestli víte o dalších uzavřených hrách, které tam chybí, přidejte jim prosím ten štítek taky (editovat může každý). Jsou v zásadě dvě možnosti jak na to:

1) Podívejte se na štítek "Uzavřený příběh" a zkontrolujte, jestli tam skutečně jsou uzavřené hry, které znáte.

2) Nebo naopak: podívejte se na štítek Příběhové mechaniky, projíždějte to hru po hře a hlídejte, jestli vás trkne nějaká, která by měla být označená jako uzavřená – pak zkontrolujte, jestli to tak vážně je.

Díky.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Exalted a Numenera z wishlistu už anotace mají.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Doháním resty.

Vrátil jsem tu pathfinderovou Adventure Path Iron Gods zpátky do formátu, kdy je jedna anotace pro celou path. Ve výsledku to vlastně považuju za „sborník“, přestože těch šest dílů jsou samostatně koupitelné knihy. Ale bylo mi vysvětleno, že je to samostatně nepoužitelné a nikdo to tak hrát ani hodnotit nebude - takže bude přehlednější pracovat s tím jako s jedním produktem. I proto, aby se v seznamu produktů pro Pathfinder dalo vůbec vyznat.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Doplnil jsem taky nějaké tituly nahoru do wishlistu, kdyby se někdo nudil a chtěl si vytvořit nějakou anotaci. :) Jsou to všechno hry z ankety, kterou jsem udělal na FB, kde lidi jmenovali svoje nejoblíbenější hry (výsledky pošlu později).
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů