[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Separátní diskuze o projektu databáze RPG, odděleno pro přehlednost. V téhle diskuzi řešíme kategorizaci - žánry, mechaniky, systémy... Jak přesně různé věci klasifikovat. Co ještě je a co není hra.

Vedlejší diskuze:
:arrow? Dokumentace a pokyny k zadávání obsahu
:arrow? Obecná diskuze k projektu (komentáře technického rázu).

Wishlist anotací
Chcete anotaci ke hře nebo produkty, které zatím v databázi chybí? Řekněte si o ně.

Historický komplecionismus - Doplňování edic
V databázi máme jiné edice těchto her; chtělo by to i tyhle edice kvůli úplnosti – plus aspoň rámcově vysvětlit rozdíly:
- Burning Wheel - rozsekat na Classic, Revised a Gold?
- Conspiracy X 2.0
- Cortex - Všichni členové rodiny, máme jen Cortex Prime
- Das Schwartze Auge: 1. edice, 2. edice, 3. edice
- Drakar och Demoner: 1. až 3. dohromady; Expert, 4. a 5. dohromady; 6. zvlášť,
- Dzikie Pola (1e)
- FTL: 2448, chybí třetí edice
- Hackmaster 5e
- Heaven & Earth: 1. edice, 2. edice
- In Nomine Satanis / Magna Veritas - máme jen jednu edici z pěti
- Mechwarrior: je jich víc a mají divné názvy (třeba Battletech)
- Midgard: 1e, 2e, 3e, 5e
- Mutant: chybí Mutant: Undergångens arvtagare (2002) a Mutant: Hindenburg (2020)
- Mutants & Masterminds: 1e, 3e
- Over the Edge: 3e
- Shadowrun Anarchy
- SpyCraft- Classic
- Tribe 8 - druhá edice
- Unknown Armies: 1e, 3e


Dech draka:
- Kdo bude pokračovat v načaté práci a doplní zbytek tohohle?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci

Příspěvek od Markus »

ShadoWWW píše: 12. 5. 2020, 17:46 Díky za knihovníka. Mrknu na to, i když nevím, jestli se k tomu víc dostanu ještě tento, nebo až příští týden. Nejpozději příští ale určitě. Ofiko d20 systém s logem dnes budete hledat těžko. Zatímco OGL a SRD jsou zpětně neodvolatelné, o d20 System (značce a logu) to neplatí. Obojí Wizardi v roce 2008 zrušili a dnes ho nedostane žádná hra, ani kdyby se rozkrájela, a ani staré hry už je nesmí používat.
Celá ta kolonka „systém“ je trochu ošemetná, takže ocením, když to se mnou proberete.

Pointa je, že to má vzájemně propojit hry používající stejný systém (duh!). Takže třeba DnD 3e je skrze systém „d20“ propojeno s Engel RPG, a je to tak správně, protože to jsou skutečně stejné systémy. Ale nemá smysl dávat štempl „d20“ druhé edici ADnD, protože to není d20 systém, byť je to DnD a používá dvacetistěnné kostky. Proto jsem si vypomohl tvrzením, že by to o sobě hra měla deklarovat. Nebo je to matoucí? Jak byste to popsali vy?

ShadoWWW: A nové hry jsou, nebo nejsou d20 hry? Používá pětka d20 systtém? Teď se neptám na to, jestli používá dvacetistěnné kostky, ale jestli ten systém je fakt stejný jako d20 SRD. Já si myslím, že není, ne? A tím pádem je dobře, že tam spadat nebude. Takže řídit se oficiální deklarací ze strany hry je snad užitečné?

Když už jsme u toho, Bajo, zakládat systém DrD0 mi přijde trochu zbytečné. :) Nebo předpokládáš, že to bude sdílet i nějaká jiná hra než DrD? Možná různé domácí hacky?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci

Příspěvek od Markus »

Pro pořádek kopíruju tohle:
Bajo píše: 12. 5. 2020, 17:37 Konspirace by mela byt samostatny zanr (mame to pod zlocin), ale treba Cold City, Emgel a Burning Empires, Engel jsou vsechny podle me konspiracni, ale ne ve smyslu zlocinu.
Markus píše: 12. 5. 2020, 17:40 Souhlas. Dáme prostě jenom „Konspirace“?

Myslím, že jako moderátor/superuser máš na rozdíl od plebejských knihovníků právo editovat i žánry. Tak si to schválně vyzkoušej. Stačí ho rozkliknout a dát Upravit.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci

Příspěvek od Jerson »

Názvy upraveny.
Konspirace se zločinem vůbec nemusí souviset
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci

Příspěvek od Bajo »

Je to opraveno.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci

Příspěvek od York »

Markus píše: 12. 5. 2020, 17:55Ale nemá smysl dávat štempl „d20“ druhé edici ADnD, protože to není d20 systém, byť je to DnD a používá dvacetistěnné kostky.
Otázka je, nakolik bude pak ten tag užitečnej.

Pokud chceš nechat tag "D20 systém" výhradně pro hry, který se tak deklarovaly, tak by se možná hodil nějakej "DnD-like" tag, pod kterej by spadaly všechny verze DnD, různý D20 systémy a většina OSR - když znám nějakou DnD-like hru, chci vyzkoušet něco novýho, ale chci pravidla, který mi budou povědomý.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci

Příspěvek od Markus »

Jerson píše: 12. 5. 2020, 18:29 Jak můžu přidat kategorii? Chybí mi Paranormální.
Ty nemůžeš. Je to oprávnění, které mám (zatím) jenom já a moderátoři, abych předešel přílišnému chaosu v žánrech.

Každopádně přidal jsem kategorii Paranormální. Potřebuje popis, nechceš mi ho napsat? :)

Možná budeme muset vyřešit vztahy mezi žánry Paranormální, Okultismus, Horor a podobně. Jestli je nějak nespojit nebo nepopřesouvat pod nějaký systém jedné obecné kategorie a více podrobných, podobně jak je udělaná třeba Historie nebo Fantasy.
Uživatelský avatar
Gediman
Příspěvky: 1257
Registrován: 10. 3. 2010, 16:41
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Gediman »

Mno, takže když nahodím tři Voidy 1.0 (jeden tu tedy už je) a tři Voidy 2.0 (vydávám je sice společně, ale jsou to tři hry), tak bych prosil založit rodinu "RPG trilogie Void".

Void 2.0 vychází na pokračování, ale nejsem si jist, jestli to zadávat samostatně... spíš ne, no. I když o tom právě ty moje novinky byly...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus »

Musíš si to rozhodnout ty, protože já Void neznám, ale obecně chápeme „hru“ jako idealizovanou představu „hry jako celku“. Ale jednotlivé edice stejné hry nezakládají samostatnou „hru“, můžeš je leda přidat jako „produkty“ (kategorie „základní pravidla“)

Pro představu:
- Dračí doupě je hra, která obsahuje všechny edice od 1.0 až po 1.6.
- Dračí doupě Plus je hra
- Dračí doupě II je hra

Takže tvůj návrh šesti různých Voidů se mi nějak nezná. :wink: Jseš si jistý, že jsi vytvořil šest různých, samostatných her? Nebudou to spíš drobně odlišné verze jedné a téže hry? Klidně ti tu rodinu založím, jen si to pojďme vyjasnit.

Na založení rodiny her mi prosím pošli nějaké reprezentativní logo a text :)
Uživatelský avatar
Gediman
Příspěvky: 1257
Registrován: 10. 3. 2010, 16:41
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Gediman »

No, dám příklad - hry série W40k a Star Wars od Fantasy Flight Games:

W40k Dark Heresy, Rogue Trader, Deathwatch, Black Crusade, Only War - pět samostatných her, pět základních příruček s komplet pravidly, všech pět her se odehrává ve stejném světě podle stejného systému a jsou zcela kompatibilní. Přesto se k nim všude chovají jako k pěti odlišným hrám.

Stejně tak Star Wars - Edge of the Empire, Age of Rebellion a Force and Destiny - tři samostatné hry, tři základní příručky s komplet pravidly. Opět, všechny tři ve stejném světě, podle stejného systému a jsou zcela kompatibilní. Opět se považují za tři samostatné hry.

Void: Science Fantasy, Void: Fantasy a Void: Science Fiction jsou tři samostatné hry, tři základní příručky s komplet pravidly, stejný systém. Ovšem neodherávají se ve stejném světě a nejsou mezi sebou kompatiblní (z pohledu příběhu, světa...). Takže pokud samostatně W40k a SW (což už jsou), tak Voidy rozhodně taky.

Edit: Samozřejmě jednotlivé verze Voidu SF, tedy verze 1.0 až 1.6, beru jako jednu edici. Void 2.0 je druhá edice.
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Fafrin »

Tak budu muset požádat onějakou pomoc s restartováním hesla, protože majl nepřichází.

Jinak mám za to, že DrD II a DrDII, revidovaé vydání jsou samostatné produkty (asi jako by byly DrDo 1.3 a DrDo 1.5); je to stejná hra, stejný svět, stejné principy ale byl upraven kus základní mechaniky a celé mechaniky byly vyházeny nebo nahrazeny. Je to stejná hra, ale není to stejný produkt.
(Obdobně se asi dá rozdělit Pirátská verze, ale těžko říct)
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci

Příspěvek od Bajo »

Jak přidám u Death frost Doom kompatibilitu s OSR (kompatibilita s DnD uz tam je)?
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Bajo »

Gediman píše: 12. 5. 2020, 19:20 No, dám příklad - hry série W40k a Star Wars od Fantasy Flight Games:
Tím pádem by obojí mělo být označeno jako rodina her, pod kterými budou konkrétni produkty. Stejně tak podle me Void. Teprve jsme v začátku, takže všechny vazby ještě nejsou udělané (protože tyhle možnostvi v původních anotacích ještě nebyly).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci

Příspěvek od Markus »

Celkově mi jde o to, abychom databázi nezaspamovali desítkami skoro identických „her“. Proto existuje koncept „hry“ jako idealizované představy, která sdružuje všechny dílčí verze pod jednou hlavičkou. Staré Dračáky 1.0 až 1.6 jsou podle mě dobrý příklad toho, co všechno se vleze pod jednu „hru“.

Gediman: Jasně, chápu. Posuď tedy sám, co je samostatná hra, a buď na sebe přísný. :wink: Založím ti rodinu Void, dodej logo a stručný popis.

Fafrin: Ty právě popisuješ příklad toho, kdy je to všechno jedna hra. Ale je možné zadat pod ní jednotlivé dílčí verze (pokud jsou dostatečně odlišné, což asi jsou, tak říkáš) jako „produkty“ (konkrétně budeš zadávat základní příručky různých verzí). Ostatně „produkty“ můžou mít různé kategorie a jedny z nich jsou právě „základní pravidla“ a „alternativní základní pravidla“.

Otázka je, jestli má smysl zadávat základní příručky různých verzí zvlášť. K čemu je mít tam zastaralé verze? Tj. od Dračáku taky asi nebudeme zadávat všechny edice Příručky hráče (a dalších) od 1.0 až po 1.6, když jsou vesměs identické. Zadal bych tam jednu Příručku hráče pro všechny verze a basta.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů