[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Separátní diskuze o projektu databáze RPG, odděleno pro přehlednost. V téhle diskuzi řešíme kategorizaci - žánry, mechaniky, systémy... Jak přesně různé věci klasifikovat. Co ještě je a co není hra.

Vedlejší diskuze:
:arrow? Dokumentace a pokyny k zadávání obsahu
:arrow? Obecná diskuze k projektu (komentáře technického rázu).

Wishlist anotací
Chcete anotaci ke hře nebo produkty, které zatím v databázi chybí? Řekněte si o ně.

Historický komplecionismus - Doplňování edic
V databázi máme jiné edice těchto her; chtělo by to i tyhle edice kvůli úplnosti – plus aspoň rámcově vysvětlit rozdíly:
- Burning Wheel - rozsekat na Classic, Revised a Gold?
- Conspiracy X 2.0
- Cortex - Všichni členové rodiny, máme jen Cortex Prime
- Das Schwartze Auge: 1. edice, 2. edice, 3. edice
- Drakar och Demoner: 1. až 3. dohromady; Expert, 4. a 5. dohromady; 6. zvlášť,
- Dzikie Pola (1e)
- FTL: 2448, chybí třetí edice
- Hackmaster 5e
- Heaven & Earth: 1. edice, 2. edice
- In Nomine Satanis / Magna Veritas - máme jen jednu edici z pěti
- Mechwarrior: je jich víc a mají divné názvy (třeba Battletech)
- Midgard: 1e, 2e, 3e, 5e
- Mutant: chybí Mutant: Undergångens arvtagare (2002) a Mutant: Hindenburg (2020)
- Mutants & Masterminds: 1e, 3e
- Over the Edge: 3e
- Shadowrun Anarchy
- SpyCraft- Classic
- Tribe 8 - druhá edice
- Unknown Armies: 1e, 3e


Dech draka:
- Kdo bude pokračovat v načaté práci a doplní zbytek tohohle?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Tak jsem nahodil několik dalších časopisů a čísel, aby se vyzkoušelo, jak to může vypadat.

Dech Draka - zaevidoval jsem ročník 1994 a zasekl se na prvním čísle 1995. Jednoho krásného dne to bude chtít dokončit, ale teď na tom nemám sílu, tak to klidně přenechám jiným. Vyzkoušel jsem si na tom, jak by mohl vypadat záznam o čísle časopisu: prostě jsem opsal obsah. :) Má to tu výhodu, že to díky tomu zaindexují vyhledávače.

Drakkar č. 65 – Stejný formát jako Dech Draka, ale na tomhle jsem si vyzkoušel něco jiného: provázání s jinými záznamy v databázi. V tomhle číslo totiž vyšly Domy Ravnburghu a Hrsta: Star Wars. Můžete si je rozkliknout a podívat se, jak je to všechno prolinkované.

Takže... idea je zhruba taková, že záznam čísla reprezentuje celé číslo (duh!). Ale jelikož časopisy občas obsahují i nějaké doplňky (typicky dobrodružství), které se může hodit vzít a hodnotit samostatně, je možné takovou dílčí součást "vytrhnout" a založit pro ni samostatnou anotaci. Pak se to všechno prolinkuje vzájemnými vazbami.

Ostatně stejný princip vytrhávání dílčích částí už používáme u sborníků, viz třeba tady.

Myšlenky? Komentáře?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Jerson »

Zní to jako strašné množství ruční práce.
Každopádně chceš říct, že se dají hodnotit i samostatná dobrodružství z Dechů draka?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Strašné množství práce to je, ale nikdo neříká, že se to tam musí zadávat. :) Jenom dávám nástroje, po kterých lid prahne.*

(I když minimálně ten Dech Draka bych tam měl rád celý.)

Pro hodnocení samostatných dobrodružství z Dechu draka bude lepší takové dobrodružství "vyrvat" a založit mu samostatnou anotaci. To aby komentáře pod číslem byly skutečně komentáře k číslu, nejen k dobrodružství. V zásadě to pak bude vypadat takhle - to je Drakkar s vyrvaným dobrodružstvím.

Ale, ale... teď tady popisuju nějaký optimální cílový stav. Uživatel o tom vůbec nemusí vědět. Může klidně poslat hodnocení dobrodružství pod hodnocení čísla časopisu. Když se to stane, tak to prostě přesunu – podobně jako tady na fóru občas přesouvám příspěvky do patřičných témat. V tomhle je lepší nechat uživatele, ať s tím pracují nějak intuitivně, a klasifikační drobnosti nechat na bedrech moderátorů.

TLDR: Ano, klidně hodnoť dobrodružství z Dechu draka.

*EDIT: Celá ta databáze je strašné množství ruční práce. :s_grin:
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

A bez Trove je to ještě o stupeň až dva náročnější (aspoň pro mne).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Nápodobně. Spadla největší pokladnice upirátěných PDF, všichni naříkají nad koncem světa.

Kde to jsme? V dřevních dobách, že si budeme PDFka posílat mezi sebou?
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od ShadoWWW »

Dost podobné je to i ve vědě. Tam je takový The Trove pirátský Sci-Hub.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od MarkyParky »

The Eye furt jede.
👁
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Markus píše: 20. 7. 2021, 22:53To jsem tam dneska přidal, ať vidím, u kterých anotací chybí designéři.
Kdyby se to někomu chtělo kontrolovat nebo opravovat:
Odkud jsem bral - Co jsme zadal - Co jsem nezadal.

Deathwatch - z příručky. Designed by. Vynecháni Written and Developed by a Additional Writing.
Only War - z příručky. Designed. Vynecháni Writing and Development.
Black Crusade - z příručky. Designed by. Vynecháni Written and Developed by.
Rogue Trader - z příručky. Designed by. Vynecháni Written and Developed by.
Wrath & Glory - z příručky. Designed by. Vynecháni Written, Developed by a Additional Writing.
Dark Heresy 2e - z příručky. Designed by. Vynecháni Produced by, Development and Writing.
Dark Heresy 1e - z příručky. Designed and Written by + With Major Contributions From
Cadwallon - z tiráže na RPGGeek. Lead Designer + Designers.
Dreaming Cities - z Scribd. Written by. Vynecháni Additional Writing By a Line Developing By.
Shadowrun: The Neo-Anarchist Streetpedia - z tiráže na RPGGeek. Writing.
Starter Set (D&D 5e) - z kolonky Designer na RPGGeek. V pdf samotném jsem nic nenašel.
d20 SRD - z Legal Information přes Wayback Machine. "System Reference Document Copyright 2000-2003, Wizards of the Coast, Inc: jména".
Dresden Files Accelerated - z tiráže na RPGGeek. Lead Author + Contributing Authors + Lead Designer + Contributing Designers.
Dresden Files Roleplaying Game, The - z příručky. Lead System Developer. Vynecháni Lead Setting Developer, Lead Project Developer, Managing Editor a Authors.
Star Trek Roleplaying Game - z tiráže na RPGGeek. Design + Additional Design.
Tri-Stat dX - z tiráže na RPGGeek. Writtten by + Additional Writing By
Shadowrun (4e + 20th Anniversary) - z příručky. Design Team. Vynecháni Writing.
Unknown Armies (2e) - z Scribd. By + Additional Design & Writing By. Vynecháni Design Consultation and Inspiration.
Mutant Chronicles (1e) - z kolonky Designer na RPGGeek. V pdf samotném jsem nic nenašel.
Mutant Chronicles (2e) - z příručky. Authors. Vynecháni Additional Contributors.
Mutant Chronicles (3e) - z idoc.pub. Lead Game Design + Additional Design and Development By. Vynecháni Written By.
Star Wars Roleplaying Game (2nd WEG Edition) - příručky. Změnil jsem záznam z obecného SW RPG WEG na druhou edici. Jména jsou z Design a Additional Design z druhé edice. Za Revised edition jsem doplnil jména dle RPGGeek.
Star Wars: Force and Destiny - z příručky. Designed By. Vynecháni Lead Developer a Writing and Additional Development.
Star Wars: Edge of the Empire - z příručky. Designed By. Vynecháni Lead Producer a Writing and Development.
Star Wars: Age of Rebellion - z příručky. Designed By. Vynecháni Lead Developer a Writing and Additional Development.
Game of Thrones, A - z tiráže na RPGGeek. Line Developing By + Written By. Vynecháni Additional Writing By.
Twilight of the Gods - dobrodružství z příručky Scion: Ragnarök. Dal jsem tam všechny autory příručky.
Highway to Hell - dobrodružství z příručky Scion: Ragnarök. Dal jsem tam všechny autory příručky.
Coming of Winter, the - dobrodružství z příručky Scion: Ragnarök. Dal jsem tam všechny autory příručky.
Ragnarök Gambit, the - dobrodružství z příručky Scion: Demigod. Dal jsem tam všechny autory příručky.
Long Road to Heaven, the - dobrodružství z příručky Scion: Hero. Dal jsem tam všechny autory příručky.
Titanomachy - dobrodružství z příručky Scion: God. Dal jsem tam všechny autory příručky.
Liberty Road - dobrodružství z příručky Scion: Companion. Dal jsem tam všechny autory příručky.
Hunter - The Vigil - z příručky.. lidé z Concept and Design + lidé z Authors
Hunter - The Vigil - Witch Finders - z příručky.. lidé z Concept and Design + lidé z Authors
Mage: the Ascension (1. až 3. edice) - z příručky. kombinace tří příruček
1st - prvních pět jmen - lidé z Design a Additional Design. Vynecháni lidé z Words, z Development a z Design and Development Contributions.
2nd - další čtyři jména - lidé z Original Concept and Design, z Second edition Design and Development. Vynecháni lidé z Written, z Additional Contributions a z Design Contributions.
3rd (Revised) - poslední jméno - lidé z Mage: The Ascension Creators. Vynecháni lidé z New Edition Authors a z Additional Contributions
Vampire: The Masquerade (5e) - z příručky. lidé z Developed by, System Design a Story & Creative Direction. Vynecháni lidé z Written by.
Mage: The Awakening - z příručky. lidé z Concept and Design a z Additional Concept and Design. Vynecháni z Written by a z Developed by.
World of Darkness, the (nový, 1. edice) - z příručky. lidé z Concept and Design. Vynecháni z Written by, Additional Material, Developed by
Chronicles of Darkness (nový WoD, 2. edice) - z příručky. lidé z Authors, vynecháni lidé z The God-Machine Chronicle Authors
Chronicles of Darkness (nový World of Darkness) - z příručky. kombinace předchozích dvou záznamů (průnik 0 lidí)
Werewolf: the Forsaken - z příručky. Concept and Design + Third-Stage Concept and Design. vynecháni Writen by, Developed by, Additional Material
Vampire: the Requiem - z příručky. Concept and Design + Third-Stage Concept and Design + Additional Conceptual and Design Assistance. vynecháni Written by, Development
Demon: the Fallen - z příručky. Designers. Vynecháni Authors a Developer
Promethean the Created - z příručky. Concept and Design + Additional Concept and Design. Vynecháni Wirtten by, Developer.
Dark Ages: Vampire - z příručky. Authors a Additional Material.
God-Machine Chronicle - z příručky. Written by.

Dobrodružství v Bílém hradě a Po stopách démona - nechal jsem být

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Měl by existovat zákon na to, že RPG designéři si na začátku kariéru mohou vybrat jednu podobu svého jména a tu pak musí používat pořád stejně. Tipuji, že Richard Thomas a Stewart Wilson jsou v databázi dvakrát (Rich, Stew) a určitě jsem zahlédl další, ale nenapsal jsem si je.
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 15:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Koukám, že jsi měl nespavou noc. :)

Každopádně skvělá práce a díky, žes to takhle vypsal, protože nám to pomůže sepsat jasná vodítka – teď, když vidím, jakými různými způsoby se autoři uvádějí, a můžu to nějak rozebrat.

Hlavní otázka, od které se všechno odvíjí: Koho všeho chceme uvádět jako autory?

Vycházel jsem třeba z příkladu DCC, které znám. Tam je "design and writing" Joseph Goodman – jednoznačně hlavní autor. Pak je tam kolem deseti lidí jako "additional design" a "additional writing" – to budou IMHO lidi, kteří v rámci testování přispěli nějakým dílčím pravidlem nebo pomohli vymyslet nějaká kouzla nebo magické předměty. Jejich podíl bude spíš menší, proto jsou "additional". No a potom jsou tam samozřejmě redaktoři, korektoři, grafici atd...

Databázi jsem zamýšlel tak, že chceme uvádět "hlavní autory", tj. tady máme uvedeného jenom toho Goodmana. Je to prostě "jeho hra". Editory, korektory a spol. určitě uvádět nechceme, to bysme se zbláznili. Zajímavá je ta kategorie "additional design/writing" – chceme je uvádět, nebo ne? Nebo jinými slovy: chceme uvádět vždy jen hlavní autory, nebo úplně všechny, kdo nějak přispěli?

Moje tendence je držet to jen na hlavních autorech, jednak protože je to výrazně jednodušší na evidenci, jednak protože mi to přijde i informativnější pro uživatele databáze. Většinou chceš vidět, kdo tu hru navrhl a vymyslel - čí je to dílo – nezajímají tě všichni, co přispěli nějakým kouzlem.

Tak mi prosím tuhle logiku posvěťte nebo s ní polemizujte.

===

Pár dílčích komentářů ke Karlovu seznamu:

Asi jsem mystifoval svými chybnými pokyny, za což se omlouvám. Všude doplním i autory uvedené jako "written by". Pokud to správně chápu, v těch korporátních hrách bude "designed by" autor mechanického jádra hry, zatímco "written by" budou lidi, co reálně sedli za klávesnici a celé to napsali. Jejich podíl je zásadní, takže by tam měli být. Doplním to.

Když jsou autoři uvedeni přímo na obálce – nejkrásnější případ. Opíšu autory z obálky a dál to neřeším, protože vydavatel to rozhodnutí, kdo je tady hlavní, udělal za nás. Jinak:

"authors" jsou zřejmě synonymum k "writers", takže uvádět

"Produced by" jsou v zásadě "brand manageři" - mají na starost celou herní linii, rozdělují práci, vybírají designéry, určují, jaké se budou dělat projekty. Ale je to manažerská pozice, ne autorská. Producer nic nepíše (pokud není zároveň uveden mezi designéry a writery).

"Developed by" tohle je těžký, protože to může znamenat různé věci. Někde je to evidentně synonymum k "designer" a mělo by se to uvádět. Ale jindy jsou v korporátu developeři synonymum "producerů" a uvádět se nebudou. Asi je to nutný posoudit pomocí GM Fiat při pohledu do tiráže (např. na jakém místě jsou uvedeni, jsou tam i designéři?)

"Additional writing", "additional design", "additional concepts", "contributing authors",
– to všechno bych podle aktuální logiky vynechával (dílčí příspěvek - nedůležité).

Další zrádnost: hry, které jsou adaptací pojmenovaného systému (např. Fate, 2d20) někdy v tiráži uvádějí i autory původního systému – ty neuvádíme (máme je uvedené jinde), zajímají nás jen autoři adaptace.

Ještě to projdu podrobněji a budu si tenhle příspěvek editovat, abych to měl pohromadě. Zatím mi odpovězte, jestli souhlasíte s logikou uvádět jen "hlavní" autory.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Jerson »

Jen hlavní autory. I tak to třeba u DrD2 vychází na 10 lidí, což se blíží rozumnému maximu.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Do záznamu chci uvést, že všechny hry Word of Darkness mají šíleně obrovské týmy pisálků (taky podle toho vypadají) :>;o) ).
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Jsem rád, že ten seznam k něčemu slouží :D Já jsem zároveň na sobě jasně pozoroval nekonzistentnost. U Vigil a doplňku jsem tam prostě narval lidi z obálky, přestože jinde jsem je vynechal. Někde jsem se zas vracel a ještě zkracoval a odebíral ty různé "Writing".

Chápu to tak, že například u WoD/CfoD bys dával jak design, tak writers?

Já jsem ještě zvažoval jak naložit s autory mechanického jádra, což je případ nejčastěji znovu u WoD/CfoD, ale nabízí se i jinde. Částečně se to překrývá s těmi autory původního systému, ale ne zcela (tak jak jsem to pochopil). Když jsem to dopsal a šel spát, tak jsem zas přemýšlel, jestli třeba Mark Rein•Hagen má být nasázen u všeho, kde se používá Storyteller System. Protože je sice super, že k tomu ostatní vymysleli schopnosti nebo fluff, ale pokud hraješ WoD, tak v jádru hraješ jeho design.
Naposledy upravil(a) KDolecek dne 23. 7. 2021, 12:18, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Na ten World of Darkness právě koukám. Tam je milion lidí u "design and development" a druhý milion lidí u "writers". Nevím, co to znamená. Jestli náhodou ti writers nejsou autoři různých těch povídek.

Designéry původních her, od kterých se něco odvíjí, neuvádíme. Například "Markusovo DCC" uvádí jako autora mě, nikoli Josepha Goodmana (autora DCC). Přijde mi to tak logické, ne?

Stejně tak miliony různých adaptací d20 budou uvádět vždy autora té adaptace, nikoli vždycky (pokaždé stejné) autory d20. To by mi nějak postrádalo smysl.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Bylo by to tedy:
Designed, Writers (Writing, Written), Authors - ano

Developement/Developed by - pokud jsou zároveň uvedeni designers, tak ne. Pokud nejsou uvedeni designers, tak spíše ano.

Additional Writing/Development/Design/Contributions - ne
Line Development - ne
Autoři systémového jádra, kteří se nepodíleli na konkrétní knize - ne
Autoři konceptu/předchozí edice - ne

---

Ohledně autorství na obálce ještě berme v úvahu, že Onyx Path tam píše Authors/Writers a nedává tam Designers.

----

Oceňuji, že v situaci "Karel zadal přes polovinu změn nesprávně/neúplně" to Markus přetaví v "máme dobrý podklad o diskuzi o guidelines" :D
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů