[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Separátní diskuze o projektu databáze RPG, odděleno pro přehlednost. V téhle diskuzi řešíme kategorizaci - žánry, mechaniky, systémy... Jak přesně různé věci klasifikovat. Co ještě je a co není hra.

Vedlejší diskuze:
:arrow? Dokumentace a pokyny k zadávání obsahu
:arrow? Obecná diskuze k projektu (komentáře technického rázu).

Wishlist anotací
Chcete anotaci ke hře nebo produkty, které zatím v databázi chybí? Řekněte si o ně.

Historický komplecionismus - Doplňování edic
V databázi máme jiné edice těchto her; chtělo by to i tyhle edice kvůli úplnosti – plus aspoň rámcově vysvětlit rozdíly:
- Burning Wheel - rozsekat na Classic, Revised a Gold?
- Conspiracy X 2.0
- Cortex - Všichni členové rodiny, máme jen Cortex Prime
- Das Schwartze Auge: 1. edice, 2. edice, 3. edice
- Drakar och Demoner: 1. až 3. dohromady; Expert, 4. a 5. dohromady; 6. zvlášť,
- Dzikie Pola (1e)
- FTL: 2448, chybí třetí edice
- Hackmaster 5e
- Heaven & Earth: 1. edice, 2. edice
- In Nomine Satanis / Magna Veritas - máme jen jednu edici z pěti
- Mechwarrior: je jich víc a mají divné názvy (třeba Battletech)
- Midgard: 1e, 2e, 3e, 5e
- Mutant: chybí Mutant: Undergångens arvtagare (2002) a Mutant: Hindenburg (2020)
- Mutants & Masterminds: 1e, 3e
- Over the Edge: 3e
- Shadowrun Anarchy
- SpyCraft- Classic
- Tribe 8 - druhá edice
- Unknown Armies: 1e, 3e


Dech draka:
- Kdo bude pokračovat v načaté práci a doplní zbytek tohohle?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Zkusil jsem projít ještě pár dalších her a je v tom strašnej bordel. Jsem nekozistentní sám se sebou. Do toho fakt, že každý nakladatel má očividně úplně jiné standardy uvádění credit. Například někteří rozdělují na "lead designer" a "contributing designers" nebo na "writing" a "additional writing", zatímco jiní to klidně všechno uvedou jako "authors" a mají v jedné kategorii to, co by jinde bylo rozdělené na "writers" vs. "additional writing". Takže to ani není možné udržet konzistentně.

Tak si říkám, jestli by bylo nejlepší mít prostě pravidlo, že uvádíme všechny spoluautory – každého, kdo se podílel a je uvedený v credits.* To je celkem jednoznačné. Má to dva efekty:
+ Snadno se pak dohledá všechno, na čem se daný člověk podílel, nehledě na míru přínosu.
- Nebude moc dobře vidět, kdo je ten hlavní. :/

Tak babo raď.

(*samozřejmě kromě ilustrátorů, korektorů, editorů, manažerů, producentů a jiných support profesí)

EDIT: Ještě mě napadá uvádět na úrovni "hry" fakt jen hlavní designéry (=ti, co tu hru vymysleli), zatímco na úrovni "základní příručka" pak úplně každého včetně všech těch robotníků. Ale to jde udělat jenom u her, kde to máme odlišené.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Ale je to fakt bordel, protože třeba tady nevidím moc důvod uvádět ty robotníky, nechal bych tam jen ty zvýrazněné autory. :think:
Přílohy
rqg.jpg
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Uvádět všechny má výhodu i v tom, že to bude konzistentní. Ne všichni to mají tak jasně odlišené jako Runequest.
Navíc mám pocit, že ten WoD tým už dokážu i výjmenovat.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Obrázek

Přidal jsem do databáze Katalog pouličního samuraje... a myslím, že tím máme podchycené úplně všechny RPG produkty, které kdy česky vyšly v papírové podobě! Pokud tam cokoli chybí, dejte vědět. Ale snad by to mělo být kompletní, včetně všech doplňků pro DrD. (Kromě Dechu draka teda)

Zajímavé je, že největší vydavatelská aktivita byla v devadesátkách. Pak strašně dlouho nic a až teď to zase trochu ožívá.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od MarkyParky »

Doklepal jsem včera ukázková dobrodružství z různých verzí DrD (netuším zda bylo nějaké i u plusek), ale nevím tam detaily, jako autory a anotace jsou trochu provizorní. Tak kdyby se to někomu chtělo opravit/doplnit...
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Markus píše: 17. 8. 2021, 10:19 ... a myslím, že tím máme podchycené úplně všechny RPG produkty, které kdy česky vyšly v papírové podobě!
Jen pro mou zvědavost, jak jsi to zjišťoval?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

"Prostě vím" :)

Sleduju českou RPG scénu skoro po celou dobu její existence :D Takže kombinace toho, že o něčem vím a slyšel jsem o tom, s trochou dohledávání (např. co všechno vyšlo pro DrD). A taky se mít trochu na pozoru, když je někde o něčem zmínka – například na ten Katalog pouličního samuraje jsem úplně zapomněl, než jsem na něj ve starém Drakkaru viděl recenzi. Ale ono to zas tak těžké není, u nás toho zas tak moc nevyšlo.

Stále neříkám, že je tam všechno – jen že v tuhle chvíli nevím o ničem, co by tam nebylo. Teoreticky ještě něco může chybět u DrD, pro to vycházelo nejvíc věcí.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

Teď jsem na Markyho žádost zadával Noc goblinů a jako... štítky pro dobrodružství sucks big time.

Z mojí revizní poznámky:

_________________
nejsem si jistej jestli sem zadal správně tagy; Chybí mi tu věci jako "akční", "bojové", DnD set exploration/combat/roleplaying atp.

Chybí mi tagy označující náročnost příběhu (lehké / náročné / vražedné nebo tak něco)

SPOILERS: Nejsem si jistej jestli se počítá "v divočině" a "jeskyně - mini", když se první dějiství odehrává ve vesnici, druhé dějiství v lesích bez jakékoliv pomoci v dosahu a třetí dějiství je útok na hrobku.
_________________

Obecně z těch tagů co tam jsou k dispozici nejsem schopnej popsat klíčové informace pro většinu dobrodružství co znám (a mám rád) tak, aby z toho bylo možné pochopit něco směrodatného.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Díky za přidání.

Ta klasifikace vychází z téhle diskuze a pak jsem to řešil někde tady, ale nikdo mi nic moc neodpovídal. Tady jsou podrobnosti o těch štítcích, nevím, jestli jsi je četl.

Pořád je prostor doplňování nebo zpřesňování. Je ale nutné myslet na to, že (a) ty štítky musí fungovat nezávisle na hře, tj. nejsou to štítky specifické pro D&D a (b) některé informace je lepší sdělit prostě v textu, protože ti to umožňuje být přesnější než štítek.

Jakoukoli "obtížnost" bych řadit do ranku "tvrdě zakořeněné v mentalitě taktického D&D" a pro většinu věcí, které znám, je to celkem nesmyslná kategorie. Nesmyslná i proto, že obtížnost je extrémně relativní, např. vzhledem k počtu hráčů a složení skupiny. Není to objektivní měřítko. Does not compute.

Lepší je úrovňové určení hry. To je objektivní věc... jenomže to opět funguje spíš jen v D&D a podobných hrách, protože u jiných se to bude sypat. Proto nemůžu mít štítek "pro nízké úrovně" a "pro vysoké úrovně".

Je tam ale štítek "pro začátečníky", což jsou vlastně tutorialová dobrodružství.

Z tvých návrhů mi přijde použitelné doplnění tagu "Akční/bojové" - to chápu... akorát jsem předpokládal, že akční/bojové je by default všechno, není-li řečeno jinak. :) Tj. byl by to tag přilepený k 95 % dobrodružství, což asi není moc praktický tag.

EDIT:
Sirien píše: 20. 8. 2021, 16:37 SPOILERS: Nejsem si jistej jestli se počítá "v divočině" a "jeskyně - mini", když se první dějiství odehrává ve vesnici, druhé dějiství v lesích bez jakékoliv pomoci v dosahu a třetí dějiství je útok na hrobku.
Ty štítky se navzájem nevylučujou, tj. v takovémhle případě bys tam zaškrtl klidně vesnici, divočinu a jeskyni. Akorát jsem se díval do Noci goblinů a vidím tam mapku dvou místností. Tomu bych fakt neříkal ani minidungeon. :)
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

Náročnost není jen DnD - úplně stejně se dá vztáhnout na GUMSHOE (jsou případy, které se vyřeší samy jen tím, že se jim věnuješ - a jsou případy, kde si zavaříš mozek, abys to rozřešil) a popravdě klidně i na kdeco jinýho (některé svoje Fate scénáře bych se nebál nálepkovat obtížností - obdobně třeba dost WoDček (všechny Hunter věci) nebo celej Shadowrun...)

Akční/bojový - jsou příběhy, které se na to přímo cíleně zaměřují a akce/boj tam tvoří většinu obsahu a nedá se tomu moc vyhnout (jen jinou akcí nebo jinak pojatým bojem atp.) a tam to má podle mě dost smysl dávat.

Ohledně NG - ten "dungeon" na konci je z velké části i o samotné snaze se dovnitř vůbec probít. Ale jako jo, není to úplně dungeon, prostě opevněná lokace. Jen jsem se ptal, nebylo mi to jasný.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Přidal jsem tam štítek Bojové – definováno jako "víc boje, než je pro danou hru běžné".

Jdu tam naflákat nějaká další dobrodružství, na které se to asi hodí.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Udělal jsem pořádek ve verzích Stars Without Number. Viz anotace.

Přesněji: měli jsme tam původní a revidovanou verzi jako dvě samostatné hry. Sloučil jsem obě verze (i všechna hodnocení) do jedné hry nazvané prostě SWN. Její dílčí varianty jsem potom zadal jako různé verze základní příručky. Tj. v tuhle chvíli máme jednu hru SWN, ale čtyři varianty základní příručky SWN. Lepší je to vidět.

Věřím, že tohle uspořádání líp odráží realitu: SWN je prostě jedna "hra" existující v různých variantách. Kdo chce, může ohodnotit varianty zvlášť, ale i SWN jako celek. Ano, ty varianty se v lecčem liší, ale pořád je to tatáž "hra". Pro lepší pochopení připomenu, že například všechny verze Dračího doupěte od 1.0 až po 1.6 taky evidujeme jako "hru", přestože se v mnohém liší. Jinou "hrou" jsou teprve až DrD+ nebo DrD II. Stejně tak máme třeba D&D 3e a 3.5e jako stejnou "hru". V databázi je prostě "hra" širší kategorie, pod kterou se vlezou i různé dílčí iterace.

Ne vždycky je úplně jasné, kde jedna hra končí a začíná jiná. Tady je nutné spolehnout se na intuici nebo na to, jak se o hře baví komunita – a i SWN mám pocit, že se prostě lidi baví o SWN jako jedné hře a edice nerozlišují. K tomu dojmu taky přispívá, že sám autor to uvádí jako stejnou produktovou řadu a má všechny produkty pohromadě, bez odlišení.

Píšu to sem v zásadě jen pro pořádek a objasnění logiky. Touhle logikou se řídí vlastně celá databáze (viz např. Wushu, Burning Wheel nebo Basic D&D – ty všechny mají spoustu různých verzí), akorát to bylo nedůsledné. V ideálním případě bychom měli pod každou souhrnnou anotací "hry" uvedené i všechny její dílčí iterace jako "základní příručky" – ale bude stát ještě spoustu práce je doplnit. Teď to tak má např. to SWN, OSE a některé další.

A mimochodem, jedna velká nekozistence, která ještě čeká na můj zásah, je Dračí doupě. Jeho základní příručky totiž máme jako jakýsi podivný amalgám, kde např. anotace Pravidel pro začátečníky značí všechny verze od 1.0 po 1.6. To je špatně – tahleta souhrnná rovina abstrakce existuje v úrovni "her" (takže anotace "hry" DrD skutečně značí všechny verze), zatímco v rovině "produktů a příruček" už bysme měli kopírovat skutečné fyzické produkty 1:1. Bude tedy potřeba zadat každou číslovanou verzi DrD zvlášť (což bude fajn i pro účely historické evidence).
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Selhan »

Markusi, co jsi udělal je podle mě nesmysl. Rozdíl mezi první a druhou edicí SWN je docela zásadní. Není to stejná hra. Několikrát jsem to tady popisoval, a trochu mi vadí, že to stejně předěláváš podle nějakého svého mylného dojmu. Tak si to přečti, když to chceš kategorizovat.

Druhá edice SWN má opačná AC, zcela překopaný skillsystém, magii, jednu ze čtyř class a space combat. K tomu tam jsou přidány perky.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Selhane, není to nevratná změna, dá se to snadno hodit zpátky – přišlo mi jednodušší to prostě ukázat, jak si to představuju, a dál se o tom bavit, když to vidíme reálně implementované, než to probírat ve vzduchoprázdnu. Rozdělit to zase můžu za 10 minut (mám starou verzi uloženou).

Chápu, že tam jsou změny, i výraznější. Ale když se podívám třeba na to DrD, tak změny mezi 1.0 a 1.6 jsou často úplně drastické, a přesto to pořád považujeme za stejnou hru. Uznávám, že zrovna SWN jsem nestudoval, ale jak se ty změny poměřují třeba právě s DrD?

Nebo si vezmi nový Fate a jeho příručku Fate Accelerated. Pokud to správně chápu, tak ta úplně vyhazuje systém dovedností a zavádí místo něj něco jiného – sytém přístupů. To je taky celkem výrazná změna. A přesto to nepovažujeme za jinou hru, ale prostě jen součást větší hry Fate.

Tohle je spíš debata o obecnějším nastavením logiky databáze. Přišlo mi, že jsme všude konzistentní kromě SWN, a to mě štvalo.

Plus i sám autor to háže pod jednu "produktovou řadu" a ty rozšiřující příručky, co pro to vyšly, podle mě mezi nějakými edicemi vůbec nerozlišují. Jsou prostě pro "SWN" (bez přívlastku).

EDIT: Nebo koukni na subreddit SWN, do seznamu produktů v pravém sloupci. Máš tam uvedené dvě verze základní příručky a potom produkty bez rozlišení edic. Prostě se to bere celé jako jedna hra – resp. dvě varianty pravidel pro jednu hru.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Selhan »

V ODrD se popravdě tolik neorientuju, začal jsem až na 1.6 a ani mi to vlastně nepřijde zas tak důležité, ale můžu ti dát jiné přirovnání - rozdíl me edicemi SWN je stejný jako rozdíl mezi edicemi DnD.

Edit: Ano, autor už propaguje pouze druhou, revised edici. Ta první ani nejde koupit. Co to dokazuje?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 6 hostů