[anketa] Jaké RPG hrajete? (2019)

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.

Jaké RPG hrajete? (2019)

Anketa končí za 6. 8. 2020, 14:19

Old school Dungeons & Dragons (ODnD, ADnD 1e/2e, OSR retroklony...)
7
10%
DnD 3.Xe / Pathfinder (a jejich přímé d20 derivaty)
1
1%
DnD 4e
1
1%
DnD 5e
13
18%
Jiné d20 (napiš které)
1
1%
Fate a odvozene deriváty
3
4%
Příběhy Impéria
3
4%
Střepy snů
0
Žádná hlasování
DrD 1.x (prakticky podle pravidel)
0
Žádná hlasování
DrD+
0
Žádná hlasování
DrDII
3
4%
World of Darness old (a jejich přímé derivaty, např Vampire the Masquerade)(napiště který)
1
1%
Shadowrun starý (napiště který)
2
3%
GURPS
1
1%
Warhammer: WFRP, W40000, Inquisitor apod.
2
3%
Star Without Number
1
1%
Apocalypse World (a jeho deriváty)
10
14%
Chuubo
4
5%
Call of Cthulhu (napiště které)
0
Žádná hlasování
Blades in the Dark
2
3%
Mouse Guard
0
Žádná hlasování
Primetime Adventures
2
3%
Indie/alternativní RPG (Sorcerer, Burning Wheel,Fisaco...) (napiště které)
1
1%
Kouzlem a mečem
0
Žádná hlasování
CPH, Omega
1
1%
Lone Wolf
0
Žádná hlasování
Jiná elektronicky publikovaná hra domácí produkce (Dakara, Končina, Void, Hacky ...) (napiš která)
4
5%
Nepublikovaný / domácí systém (napiš který)
4
5%
Nějaké jiné RPG (napiš které)
3
4%
Žádné RPG jsem nehrál
3
4%
 
Celkem hlasů: 73

Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2019)

Příspěvek od Selhan »

Takže jsou víc. A s tím přesně nesouhlasím. Vás zajímají dlouhé hry, ok. Ale mě zajímaj oneshoty.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2019)

Příspěvek od Markus »

To není o tom, která hra je víc, ale které jsi věnoval víc člověkosezení.

To je nová jednotka, kterou se snažím prosadit. ;)
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2019)

Příspěvek od Selhan »

Nerozumím, co tím chceš říct. Očividně. A já říkám, že mě štve hodnocení na člověkosezení. Protože vašim preferencím vyhovuje, ale mým ne.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2019)

Příspěvek od York »

Selhan píše: 25. 6. 2020, 22:15 Nerozumím, co tím chceš říct. Očividně. A já říkám, že mě štve hodnocení na člověkosezení. Protože vašim preferencím vyhovuje, ale mým ne.
Nechci nic hodnotit, pouze mě zajímá, kolik lidí tady hraje DnD 5e dlouhodobě.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2019)

Příspěvek od Markus »

Selhan: Měl bys všechny ty hry zadat to databáze, pokud tam nejsou, a pak jim rozdat hvězdičky. To je určitě lepší měřidlo kvality her ;)
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2019)

Příspěvek od Selhan »

York píše: 25. 6. 2020, 22:20 Nechci nic hodnotit, pouze mě zajímá, kolik lidí tady hraje DnD 5e dlouhodobě.
Já už fakt nevím, kde se vyjadřuju nejasně. Vás zajímá, jaké se hrajou dlouhodobé hry. Mě zajímá, jaké se hrajou oneshoty. Štve mě, že se to z ankety nedozvím, a štve mě, že mi argumentujete, že zjišťovat, co se hraje dlouhodobě, je lepší, než zjišťovat, co se hraje jako oneshoty. Celé je to jen postesknutí si, nežádám, aby se anketa předělala a dala od znovu. Uznávám i, že ta anketa stejně nikdy nebude schopná malé věci nějak dobře vyjádřit, takže je to "vlastně fuk". Přijde mi jen jako nesmysl vnucovat nějakou představu, jak se "správně hrajou rpgčka" (v tomhle konkrétním případě že je třeba je počítat podle investovaných člověkohodin) do takovéhle statistiky a takhle arbitrárním způsobem.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2019)

Příspěvek od York »

Selhan píše: 25. 6. 2020, 23:27Vás zajímá, jaké se hrajou dlouhodobé hry. Mě zajímá, jaké se hrajou oneshoty. Štve mě, že se to z ankety nedozvím.
Však to je spolu spojený. Když budou v anketě hlasy pro dlouhodobý hraní i pro oneshoty, tak se z ní nedozvíš ani kolik lidí hraje tu hru dlouhodobě, ani kolik lidí z ní hraje oneshoty.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2019)

Příspěvek od Markus »

Tak jsem to zvedl na 10 možností, jestli ti to aspoň trochu pomůže. Ale zajímavější je stejně až komentář, protože spousta možností po tobě chce bližší vysvětlení. Takže... co jsi hrál? ;)
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2019)

Příspěvek od Bajo »

Selhan: Fiasco není méně validní, co se týče kvality nebo tak, ale ona má ta anketa omezený počet položek (pominu-li přehlednost). Každý rok ten seznam měníme podle předchozích výsledků a nemá smysl, aby X položek zabírali hry s nula nebo jedním hlasem, jestli to dává smysl, jak to myslím. Pokud ale třeba některá hra bude zmíněná v komentech vícekrát, zaslouží si své místo příští rok.

Fiasco má tedy teď bohužel možnost jen v rámci indies kategorie, což mi příjde i jako dobrá volba, pokud jsi těch her hrál více a byly to třeba často indies.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7506
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2019)

Příspěvek od Bifi »

Hral som/hrám:
- retroklon OD&D Divné Hornouhorsko
- Hrstka WH40K
- Band of Blades
- a vo fázi plánovania A Clay That Woke

Rok predtým:
- retroklon OD&D Divné Hornouhorsko
- retroklon BD&D LotFP
- DCC
- Conan 2d20
- Conan d20
- a vo fázi neuskutočneného plánovania môj hack retroklonu Zweihänder
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2019)

Příspěvek od Markus »

Bifi píše: 26. 6. 2020, 12:02 - a vo fázi plánovania A Clay That Woke
Wait, what...
Minotaurs in a human civilization sundered by a surreal, trackless jungle. A wholly new RPG from the designer of My Life with Master.
$-o
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2019)

Příspěvek od Rillae »

Markus píše: 25. 6. 2020, 00:11 Wuhů, ADnD 2e neumřelo! Ještě stále má své věrné, koukám! :)
A určitě dlouho neumře, když vidim s jakým nadšením a zájmem se nám k hraní "přicpávaj" mladší sourozenci, tak s pravděbodobností hraničící s jistotou je minimálně jedna další generace hráčů zajištěná. Teda za předpokladu že budou 2e virus úspěšně šířit dál
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2019)

Příspěvek od Selhan »

Bajo píše: 26. 6. 2020, 10:53
O tom nemluvím, že tam nejsou všechny hry jednotlivě rozepsány. To beru, to je jasné omezení co do praktičnosti.
Bifi píše: 26. 6. 2020, 12:02
Clay that Woke bych taky chtěl . Nezkusíme to na slezině? :) Akorát teda ono to zrovna asi moc oneshotové není, co - ty zajímavější věci jsou tam spíš ve vývoji postavy, jestli to dobře chápu.

A za mně tedy:

- Knave (hodně lightweight OSR) - začali jsme Keep on the Borderlands. Pravidla jsme si vzápětí rozšířili po nějakou nadstavbu magie a class, takže vlastně už to Knave moc není. Naházel jsem si "haunted farmáře", který nosí makeup a parfém, a je z něj kouzelník s nezdravým zájmem o nekromancii.

- 5e - začali jsme s Markym Dragon Heist. K pravidlům asi nic moc říkat nemusím (snad jen, že mě překvapilo, jak malý efekt má prone), k dobrodružství už jsem tady nějaký názor psal. Ale máme horrorovou hospodu.

- Boubaqueův old-school dungeon, který byl teda teoreticky v 5e, ale nepamatuju si, že by se ta pravidla nějak moc projevovala - brali jsme to dost rozesmátě. Ale to se snad dá čekat, když je na konci jinn s Toníkem :D

- 4e - konečně jsem to zkusil... a zase to z té kampaně vycouval. Ugh.

- Divné Hornouhersko - konečně jsem ho vyzkoušel, a i když jsme byl trochu zklamaný, že už se nehází divnýma kostkama, tak to byl velmi zábavný výlet k bratiam Slovákom. Ten systém je na mě trochu moc obsáhlý, ale setting mě baví velice.

- Stars Without Number - další kampaň opět ztroskotala. Musím říct, že druhá edice je docela v pohodě (vlastně mi tam vadí jen 6 abilit), ale velmi vychvalovaná sci-fi kampaň Pirates of Drinax na nás asi byla nějak trochu moc megalomanská.

- PbtA - asi toho bylo víc, pamatuju si hlavně 6th World se Sosim na Slezině. Osobně preferuju Sprawl, ale je to fakt jen o tom, že mě zas tak moc neoslovuje ten Shadowrunový mišmaš cyberpunku a fantasy.

- Příběhy Impéria - klasika, k těm s někde dostanu asi každý rok, a pokaždé je z toho dobrá hra. Postavu Steamborga si rád zapamatuju.

- Primetime Adventures - na slezině jsme udělali naprosto parádní pilot cohenovského krimi ze severních Čech, kterej bych s radostí viděl i fakt natočený.

- Chuubo - s Markym jsem absolvoval své druhé střetnutí s Chuubem, hráli jsme cestovatele časem a myslím že se to povedlo velmi pěkně. Už vím, co dělat, až přijde cyberpunková dystopie, ve které bude celá Praha v područí Alzáka.

- nejsem si vlastně jistý, v jakém systému jsme hráli Komin dungeon naruby, asi to byl Fate... ale o pravidla tady asi moc nešlo, šlo o ten nápad, který je super. Jestli to Komi čteš - nechceš to nějak sepsat? :)

- Dread - Dread je fajn. Jednou jsem ho dokonce použil k finálnímu akčnímu vyvrcholení detektivní hry, a fungovalo to myslím pěkně.

- Sunless Sea - jednou jsem to hrál s Karotkou podle oficiálních pravidel - nemohu říci, že by mě zas tak oslovila, po druhé na Žižconu jsem si proto odvedl vlastní verzi. Bohužel narážím na to, že cestovatelské téma se s onehsoty kloubí docela těžko. Tohle by asi chtělo nějaký kampaňovitý abysscrawl. Ale hrát v tom světě je super.

- Pak jsem vedl jednu čistě detektivní hru bez systému. Akta X v ČSFR 1993. Byl to zajímavý experiment, a jsem s ním docela spokojený, i když je to teda těžký, nepoužívat kostky. Finále jsem odehrál v Dreadu, viz výše. Možná by se ten Dread popravdě dal používat celou dobu, na akční scény... no, leží mi to v hlavě, ještě se k tomu asi někdy vrátím

- A nakonec jsem samozřejmě vedl pár her ve svém vlastním lightweightu. Teď nám korona zapauzovala pirátskou kampaň, tam jsem oproti své oblíbené d12 použil 2d6, protože mi k tomu swashbucklingu seděla PbtAčková inklinace k částečným úspěchům, a myslím, že to byla dobrá volba, i když jsem asi trochu přehnal výši bonusů.

... určitě jsem na něco zapomněl, ale tak to už se stejně nikomu nebude chtít číst.
Naposledy upravil(a) Selhan dne 26. 6. 2020, 22:50, celkem upraveno 2 x.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2019)

Příspěvek od Markus »

Selhan: Jaká je šance, že tě přemluvím, abys k tomu dal hvězdičky a stručné komentáře do databáze? Jsi úplná studnice zkušeností. :) Většina těchhle her tam má málo hodnocení a bylo by fajn to nějak rozstřelit.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2019)

Příspěvek od Markus »

Rillae píše: 26. 6. 2020, 12:34 A určitě dlouho neumře, když vidim s jakým nadšením a zájmem se nám k hraní "přicpávaj" mladší sourozenci, tak s pravděbodobností hraničící s jistotou je minimálně jedna další generace hráčů zajištěná. Teda za předpokladu že budou 2e virus úspěšně šířit dál
Cool! Hrajete podle originálu, nebo zdejšího překladu? (Nic by nezahřálo u srdíčka jako vědomí, že to někdo používá. :) ) A používáte pro 2e nějaké doplňky nebo settingy?

Míval jsem tu hru strašně rád (ale popravdě bych se k ní nevrátil - moc komplikované), tak mě zajímá, co se z ní uchovalo do roku 2020.
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti