[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Separátní diskuze o projektu databáze RPG, odděleno pro přehlednost. V téhle diskuzi řešíme kategorizaci - žánry, mechaniky, systémy... Jak přesně různé věci klasifikovat. Co ještě je a co není hra.

Vedlejší diskuze:
:arrow? Dokumentace a pokyny k zadávání obsahu
:arrow? Obecná diskuze k projektu (komentáře technického rázu).

Wishlist anotací
Chcete anotaci ke hře nebo produkty, které zatím v databázi chybí? Řekněte si o ně.

Historický komplecionismus - Doplňování edic
V databázi máme jiné edice těchto her; chtělo by to i tyhle edice kvůli úplnosti – plus aspoň rámcově vysvětlit rozdíly:
- Burning Wheel - rozsekat na Classic, Revised a Gold?
- Conspiracy X 2.0
- Cortex - Všichni členové rodiny, máme jen Cortex Prime
- Das Schwartze Auge: 1. edice, 2. edice, 3. edice
- Drakar och Demoner: 1. až 3. dohromady; Expert, 4. a 5. dohromady; 6. zvlášť,
- Dzikie Pola (1e)
- FTL: 2448, chybí třetí edice
- Hackmaster 5e
- Heaven & Earth: 1. edice, 2. edice
- In Nomine Satanis / Magna Veritas - máme jen jednu edici z pěti
- Mechwarrior: je jich víc a mají divné názvy (třeba Battletech)
- Midgard: 1e, 2e, 3e, 5e
- Mutant: chybí Mutant: Undergångens arvtagare (2002) a Mutant: Hindenburg (2020)
- Mutants & Masterminds: 1e, 3e
- Over the Edge: 3e
- Shadowrun Anarchy
- SpyCraft- Classic
- Tribe 8 - druhá edice
- Unknown Armies: 1e, 3e


Dech draka:
- Kdo bude pokračovat v načaté práci a doplní zbytek tohohle?
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Vitus »

Aha, skvěle, díky, ono se mi to tam hned nezobrazilo, takže to asi chce nějaký čas, než se to vše dopropojí :)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Vitus »

Asi jsem neudělal dobře s tou recenzí na STA - dal jsem tam dohromady recenzi na hru a na Core rulebook, asi to bude lepší to rozdělit, ne ?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Zkušenost napovídá, že uživatelé nejsou moc schopní rozlišovat mezi hrou a její základní příručkou :) a vede to k tomu, že nevědí, kam mají posílat hodnocení. Často pak k hodnocení příručky dávají to, co by mělo být spíš u hry atd.

Moje rada je taková, že základní příručku dává smysl přidat ke hře ve chvíli, kdy je pod ní přidáno příruček víc, takže je pak jasněji vidět to rozlišení na "tohle je anotace celé hry, ke které vyšly tyhle příručky, mezi nimi tahleta základní".

Posuď sám, jestli se ti to tam chce přidávat, mně to takhle přijde v pohodě. Samozřejmě jemnější rozlišení je taky fajn - spíš jde o to, jestli ho někdo užije.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Vitus »

Aha, díky za radu, tak zatím bych to tak nechal.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

Ve skutečnosti - z důvodů uvedených Markusem osobně bych radil základní příručku přidávat jen tam, kde existují nějaké alternativy nebo kde je specifický důvod hodnotit příručku jako samostatný produkt.

Např. u DnD to smysl má (všechny ty Basic rules a Starter sety atp.) - u nWoDu o tom už mám určité pochybnosti, ale budiž. Ale např. u Ashen Stars bych klidně zadal různá rozšíření (Accretion Disc, Dead Rock Seven...), ale základní knížku bych spíš nedával.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Já jsem ji aktivně přidával tam, kde existují různé verze pravidel (starter sety, základní příručky, zjednodušená pravidla, víc příruček separátně, krabice...), jinde ji spíš nezadávám. Ale asi nemám potřebu mít na to precizní pravidla. Jak řekl tuším Bubák v jiném kontextu: „Když někdo ucítí potřebu to tam zadat, tak to tam zadá.“
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Vitus »

Rozumím - pokud se dostanu k tomu, že budu zadávat další produkty, tak tam je i Starter Set (s jednodušší verzí pravidel) a Core Rulebook pro Klingony, takže bude potřeba oddělit ten původní Core relubook zvlášť.
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Chtěl jsem do databáze naklikat Scion od White Wolf.
To obsahuje jednotlivé příručky (Scion: Hero, Scion: God, atd.) a zároveň celá hra existuje v první (Storyteller system) a mechanicky odlišné druhé edici (Storypath system). Celé by to tak mělo spadat pod rodinu Scion? Mohu případně poprosit o její založení?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Ano, zběžný research mi naznačuje, že to skutečně bude přesně jak to říkáš. Dvě hry Scion, první a druhá edice, sdružené pod rodinou Scion.

Rodinu ti založím, napíšeš mi k ní prosím nějaký textík? Stačí jenom odstavček, ať tam něco je.

Hry můžeš zakládat už teď, rodina se dá přiřadit zpětně.

Díky!
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Inspiroval jsem se u popisu rodiny WoD a text pak většinově přeložil z Wikipedie:

Scion je hra moderního mýtu a epického heroismu. Existuje ve dvou edicích, které se mezi sebou v mnohém liší, ale spojuje je ústřední téma, ve kterém na sebe hráči berou role smrtelníků spojených s bohy a stávající se prostředníky svých božských rodičů a patronů ve světě. Sdílí také většinu božských pantheonů.

Scion, první edice – vznikla pod studiem White Wolf, Inc. Obsahovala tři základní knihy (Hero, Demigod, God), na které se díky popularitě hry nabalila oficiální i fanouškovská rozšíření. Odehrává se na Zemi, prakticky identické té naší, všechny hráčské postavy jsou potomky bohů a jsou spojeni jednotným protivníkem – Titány. Využívá Storyteller system s inspirací z Exalted.
ezgif.com-webp-to-jpg.jpg
Scion, druhá edice - vznikla pod studiem Onyx Path Publishing. Základní série příruček je rozšířena na čtyři příručky (Origin, Hero, Demigod, God). Odehrává se v prostředí "Světa", kde abrahámovská náboženství nezískala světovou dominanci a herní pantheony jsou tak nadále masově uctívány. Oproti první edici není existence nadpřirozena tajemstvím. Hráčské postavy nejsou jednotně potomky bohů, ale mohou být jejich vyvolenými, umělými výtvory, smrtelnou maskou mrtvého boha nebo jinými nadpřirozenými služebníky. Titáni už nepředstavují společného nepřítele, ale různé pantheony k nim mají radikálně odlišné přístupy a ve hře tak mohou zastávat různorodé role. Využívá Storypath system, který byl navržen se záměrem lépe zvládat masivní rozsah moci od nejslabšího smrtelníka po nejmocnějšího boha.
ScionCategory.jpg
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

První edice je předpokládám Storytelling (nWoD).
Storyteller je oWoD.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Super, Karle, díky. Vytvořil jsem rodinu Scion. Teď můžeš vytvořit anotace jednotlivých edic (obojí bude samostatná "hra") a přiřadit je pod to. Velkou část tvého textu jsem pro popis rodiny nepoužil, ať je to stručnější, ale bude se ti určitě hodit do anotace jednotlivých edic, kde je na vysvětlení rozdílů větší prostor.

Jo a taky jsem zjistil, že nemáme anotaci Exalted. :think:

EDIT: Sirien: Ne, je to fakt Storyteller, oWoD.
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Sloučil jsem tuhle diskuzi s wishlistem, protože ho stejně nikdo nepoužíval a nemělo smysl mít dál dvě diskuze. Aktuální wishlist teď najdete tady v záhlaví. Přidal jsem tam Exalted, kdybyste se toho někdo chtěl ujmout.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů