[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20994
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Separátní diskuze o projektu databáze RPG, odděleno pro přehlednost. V téhle diskuzi řešíme kategorizaci - žánry, mechaniky, systémy... Jak přesně různé věci klasifikovat. Co ještě je a co není hra.

Vedlejší diskuze:
:arrow? Dokumentace a pokyny k zadávání obsahu
:arrow? Obecná diskuze k projektu (komentáře technického rázu).

Wishlist anotací
Chcete anotaci ke hře nebo produkty, které zatím v databázi chybí? Řekněte si o ně.

Historický komplecionismus - Doplňování edic
V databázi máme jiné edice těchto her; chtělo by to i tyhle edice kvůli úplnosti – plus aspoň rámcově vysvětlit rozdíly:
- Burning Wheel - rozsekat na Classic, Revised a Gold?
- Conspiracy X 2.0
- Cortex - Všichni členové rodiny, máme jen Cortex Prime
- Das Schwartze Auge: 1. edice, 2. edice, 3. edice
- Drakar och Demoner: 1. až 3. dohromady; Expert, 4. a 5. dohromady; 6. zvlášť,
- Dzikie Pola (1e)
- FTL: 2448, chybí třetí edice
- Hackmaster 5e
- Heaven & Earth: 1. edice, 2. edice
- In Nomine Satanis / Magna Veritas - máme jen jednu edici z pěti
- Mechwarrior: je jich víc a mají divné názvy (třeba Battletech)
- Midgard: 1e, 2e, 3e, 5e
- Mutant: chybí Mutant: Undergångens arvtagare (2002) a Mutant: Hindenburg (2020)
- Mutants & Masterminds: 1e, 3e
- Over the Edge: 3e
- Shadowrun Anarchy
- SpyCraft- Classic
- Tribe 8 - druhá edice
- Unknown Armies: 1e, 3e


Dech draka:
- Kdo bude pokračovat v načaté práci a doplní zbytek tohohle?
boubaque neprihl.

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od boubaque neprihl. »

Markus píše: 14. 11. 2020, 14:37 Než budu odpovídat, ujistím se, jestli Bubáka chápu správně.

Bubáku, podle tebe je teda uživatelsky přívětivější tohle řešení?

- "Quetzelina jehla (sborník)" tam bude jako jedna anotace - pro tu celou knihu. Potom tam budou jednotlivé anotace všech dobrodružství z té knihy:
- Quetzelina jehla (dobrodružné místo)
- Zářivá báň
- Hexenwald
- Jeskyně hromů

Celkem 5 anotací k jednomu tištěnému produktu.
Ne. Tohle je presne aplikace toho tveho konceptu :) Resp. tohle je potencialni situace, ktera realne nebude nastavat. A to protoze nebudes kazdemu jednotlivemu vlozenemu dobrodruzstvi delat anotaci a pockas si, jestli ji zalozi nekdo, komu to bude stat za to. A do te doby si vystacis s anotaci (souborneho) produktu.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20994
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

No jasně, ale pokud to někomu bude stát za to, tak to založí a bude to tam takhle rozfrcané. :)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od York »

Dobrodružství není produkt, dobrodružství je dobrodružství. Může bejt v jednom produktu jedno, několik, nebo i žádný. Je to něco jako v časopisu článek nebo v knize kapitola.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Selhan »

Článek v časopisu a kapitola v knize jsou dvě velmi odlišné věci. Kapitola není samostatná, článek ano. A já teda souhlasím, že se mi moc nelíbí slovo "produkt", ale tohle slovíčkaření je dobré k čemu? Řešíme, jak to tam prakticky zapisovat, ne jak tu kolonku pojmenovat, ne?

Jinak mě by vůbec nevadilo mít dobrodružství z Jehly samostatně. Pro mě je důležitější, jak s tím obsahem naložím u stolu, než jak s ním naložím v obchodě, a u stolu si zahraju Zářivou báň, i když bude vytištěná třeba v Playboyi. Mimochodem u toho Asterionu je to nepravděpodobné, ale u Forbidden Lands se přece klidně může stát, že za deset let vyjde sborník nejoblíbenějších dobrodružství, a budou tam poskládané jinak.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20994
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Yorku, pokud tě mate termín "produkt", klidně to přejmenuju. Akorát jsem nenašel vhodnější slovo, které by vyjadřovalo, co všechno pod tenhle termín spadá, konkrétně:
- Alternativní základní pravidla
- Základní pravidla
- Rozšiřující příručka
- Příručka světa
- Dobrodružství
- Četba

Ještě jsem uvažoval, že bych to mohl nazvat "příručkou", což má ale jiné problémy... například že dobrodružství vyrvané ze sborníku je možná "produkt", ale určitě ne "příručka" :)

=========

K tomu mému technobablu o hierarchiích a podřazování... Na základě pravidla "show not tell" jsem to zkusit zprovoznit. Nahodil jsem to cvičně nahodit u pár ukázkových příkladů. Koukněte prosím na následující anotace a všimněte si toho, co a jak je kde řazené. Všechno v kombinaci s hyperlinky v textu:

Asterion
Dálavy
Únos Entefela

A pro srandu ještě jiný příklad:
Krabice Příběhů Impéria
Příručka Příběhů Impéria

Lepší? Horší? Užitečné? Matoucí?

EDIT: A ještě pro srandu
Dračí Doupě
DrD pro začátečníky
Bílý hrad
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2666
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Vitus »

Hm, ten princip "produkt pod produkt" mi zní jako zajímavé a docela elegantní řešení, akorát je pak problém, že když rozklikneš ten Únos Entefela, tak tam není jako související produkt Dálavy. To by když tak taky šlo doplnit ?

Jinak jak jsi psal o hodnocení, tak mi přijde naopak velmi logické, že hodnocení produktu je oddělené od hodnocení části toho produktu (sub-produktu), protože produkt A může být jen za 3 hvězdičky (například soubor dobrodružství nevyrovnané kvality) a v něm obsažené dobrodružství být za 1 nebo za 5 hvězdiček.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20994
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Vitus píše: 14. 11. 2020, 17:57 Hm, ten princip "produkt pod produkt" mi zní jako zajímavé a docela elegantní řešení, akorát je pak problém, že když rozklikneš ten Únos Entefela, tak tam není jako související produkt Dálavy. To by když tak taky šlo doplnit ?
Je to tam, akorát na jiném místě - v bloku s těmi podrobnými informacemi typu "systém", "svět", "autoři", atd.

Ten velký blok s obrázkem produktu a jeho popisem zobrazuje podřazené produkty, ne nadřazené. Předělávat to by mě stálo moc práce, tak se mi to teď nechce. Ale asi to jde.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8902
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

Markus: IMO se snažíš udržet plně systematický přístup v něčem, v čem je tvrdá systematičnost naškodu. Ono totiž Tebou vyjmenované případy nejsou jediné možné - ono se můžou dít i větší hereze. Třeba si představ, že někdo vydá nějaké dobrodružství samostatně - a až POTÉ ho učiní součástí nějakého většího sborníku! (ehm ehm Ashen stars Terra Nova, Tartarus a Justice trade).

Dává mi dokonalý smysl, že souhrný produkt (ať už krabice nebo sborník) jsou v DB zadané jako jedna položka - DOKUD někdo nepocítí potřebu z ní něco vyčlenit zvlášť - možná protože to začne být dostupné samostatně, možná protože vznikne externí recenze jen něčeho z onoho souhrnu (jen jednoho scénáře ze sborníku, jen dobrodružství z krabice) nebo třeba někdo přeloží jen část dané věci. V ten moment se do popisu samotného produktu prostě přidá "věc je součástí tohoto souhrného produktu" a do recenze souhrného produktu se přidá "tato dílčí část má i tento samostatný zápis s vlastním hodnocením".

Mimochodem ber v úvahu, že věc lze sehnat samostatně nejen elektronicky, ale např. jí i koupit v antikvariátu, sehnat okopírovanou nebo si jí samostatně vypůjčit. Třeba u Asterionu/Dálavy to dobrodružství není kapitola v příručce, ale je to samostatný fyzicky nezávislý sešit (Nebo to tak aspoň bývalo, teď s tou reedicí nevim jestli to nezměnili).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od York »

Markus píše: 14. 11. 2020, 17:40 Yorku, pokud tě mate termín "produkt", klidně to přejmenuju. Akorát jsem nenašel vhodnější slovo, které by vyjadřovalo, co všechno pod tenhle termín spadá
Ok, do implementace ti mluvit nebudu. Shrnu, jak by to asi mělo fungovat:

• Jsou prostě věci, který má smysl hodnotit: Celý hry, jejich jednotlivý edice, konkrétní příručky, celý časopisy, jednotlivá čísla, jednotlivý články v časopisech, jednotlivá dobrodružství, moduly (= fyzický knihy) obsahující jedno nebo víc dobrodružství, campagin settingy (to je krabice s několika příručkama, mapama, kartama a dalšíma věcma, který se všechny vztahujou k nějakýmu settingu), jednotlivý sourcebooky (samostatná příručka k nějakýmu světu, může a nemusí obsahovat dobrodružství).

Tyhle "věci" můžou mít od různejch uživatelů hodnocení a recenze (hodnocení nejspíš jen jedno, recenzí klidně i víc, názor se časem může změnit).

V některejch případech se hodnocení a recenze vztahuje k více "věcem" současně - když modul obsahuje právě jedno dobrodružství, tak hodnotím současně ten modul (fyzickou příručku) i dobrodružství.

• Tyhle věci můžou bejt různě provázaný. Dobrodružství může bejt pro konkrétní systém, ale může taky mít aplikace pro několik systémů, nebo bejt bezsystémový. Může bejt sočástí nějakýho settingu (Forgotten Realms), ale taky nemusí. Dobrodružství může bejt volně ke stažení na netu, může celý zaplňovat jeden modul, může to bejt článek v časopisu, může to bejt jedno z několika dobrodružství v modulu, atd. Možnejch vazeb je určitě ještě spousta.

• Vazby by asi měly bejt realizovaný obousměrnejma hyperlinkama (pozn.: klikatelnej tag je taky hyperlink) - dobrodružství pro Forgotten Realms by mělo mít odkaz na Forgotten Realms a setting Forgotten Realms by měl mít odkaz na tohle dobrodružství v seznamu dobrodružství pro Forgotten Realms.

• Kdekoliv je seznam nějakejch hodnotitelnejch věcí (tj. seznam dobrodružství pro konkrétní setting nebo systém, seznam sourcebooků pro konkrétní setting atd.), měl by jít setřídit podle hodnocení (respektive klidně podle víc kritérií, třeba podle data vydání, ale hodnocení by mělo bejt jedním z nich).

• Měly by z toho taky jít vytahovat custom seznamy, třeba "vypiš mi všechny dungeony pro DnD 5e a seřaď je podle hodnocení".
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16464
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od MarkyParky »

Markus píše: 14. 11. 2020, 17:40 =========

K tomu mému technobablu o hierarchiích a podřazování... Na základě pravidla "show not tell" jsem to zkusit zprovoznit. Nahodil jsem to cvičně nahodit u pár ukázkových příkladů. Koukněte prosím na následující anotace a všimněte si toho, co a jak je kde řazené. Všechno v kombinaci s hyperlinky v textu:

Asterion
Dálavy
Únos Entefela

A pro srandu ještě jiný příklad:
Krabice Příběhů Impéria
Příručka Příběhů Impéria

Lepší? Horší? Užitečné? Matoucí?

EDIT: A ještě pro srandu
Dračí Doupě
DrD pro začátečníky
Bílý hrad
Přesně tohle jsem ti navrhoval, takže za mne +1.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20994
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Hmm, tak když se shone Sirien s MarkyParkym (a Yorkem), tak to je co říct.

Zprovoznil jsem i zobrazování nadřazených, tak si to teď proklikejte a uvidíte, že je ta provázanost znázorněná obousměrně. Komentáře?
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8902
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

Zrovna my tři se ve skutečnosti shodujeme často - jen logicky je mnohem víc vidět, když se zrovna někde na něčem neshodneme.

Anyway přijde mi to takhle naprosto v pohodě. Nebál bych se zadat k Dálavám jako související produkt i Asterion, jako nadřazenej celek.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20994
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Wishlist anotací - co vám chybí a co dokážete napsat?

Příspěvek od Markus »

Díky miloshovi/Ergonovi máme v databázi zmapovaný komplet Asterion. Ještě jednou díky, protože je to dost výrazná herní série na našem trhu a je super mít to takhle přehledně.

Zároveň bych si chtěl znovu postesknout, že nemáme zmapované jednotlivé příručky pro Dračí doupě plus. To je, pokud se nepletu, naše poslední zbývající výrazná mezera na české scéně. Kdyby se našel nějaký nadšený znalec DrD+ a udělal si čas je tam zadat, byl bych mu (určitě nejenom já) velmi vděčný.

Zadává se to jako "herní produkt", přičemž by to mělo kopírovat to, jak to vycházelo fyzicky. Takže zvlášť PH, zvlášť PPJ... akorát trochu váhám u těch oboustranných příruček povolání. Asi by to mělo být vždy jako jedna příručka, ne? To znamená, že by měl třeba být jeden společný produkt nazvaný "Dračí doupě plus – bojovník/čaroděj", nikoli dva samostatné produkty (protože je to nedělitelné). Vidíte to stejně?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20994
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Jak jsme tady řešili, že by mělo být možné vyčlenit dobrodružství od zbytku produktu, ve kterém je zařazené... a já jsem to zprovoznil... a vypadá to třeba takhle nebo takhle...

Tak chci jenom říct, že se to ukazuje jako dobrý nápad, protože teď jsem si všiml jednoho problému, který bez toho vzniká. Hele, aktuální výpis nejlepších dobrodružství podle žebříčku:
lankmar jako dobrodruzstvi.jpg
To pořadí je teď bezpředmětné (je tam málo hlasů), ale všimněte si, že na 7. místě mezi nejlepšími dobrodružstvími je DCC Lankhmar. To protože krabice skutečně obsahuje dobrodružství. Ale ani jeden z hodnotících (já, Vandal) vlastně nehodnotíme to dobrodružství, ale jiný obsah krabice. Že je krabice řazená mezi dobrodružstvími, je dost divné.

Správné řešení tedy bude to dobrodružství z krabice "vytrhnout", zadat ho pod ní jako samostatný produkt, a odebrat krabici kategorii dobrodružství. Ve výsledku se mezi dobrodružstvími bude zobrazovat jen dobrodružství "vytržené" z krabice, ale už ne samotná krabice.

Zajímavý problém: Dálavy. Ty mají stále ještě tag "dobrodružství", takže je ve výpisu dobrodružství najdete, přestože jejich dobrodružství už je "vytržené". Ale zrovna u nich nemůžu moc posoudit, k čemu se ta hodnocení vztahují.

Co s tím? Patří DCC Lankhmar a Dálavy i mezi dobrodružství, nebo ne?

Pořád platí, že se tu databázi snažíme dělat za běhu a testujeme, jak to vlastně dává největší smysl. Jo a dokumentace tohle zaítm vůbec nezohledňuje, ale neměl jsem čas to přepisovat.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Selhan »

U Dálav zrovna bylo jejich dobrodružství zadáno dřív než modul, tudíž je myslím možno předpokládat, že hodnocení patří jen k tomu, k čemu ho dali. (Jistě, mohli se přehlédnout, ale to už nevyřešíme.)
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti