Exalted

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

Exalted

Příspěvek od RPG Fórum »

ObrázekObrázekObrázek

:arrow? Anotace 1. edice
:arrow? Anotace 2. edice
:arrow? Anotace 3. edice
Exalted je high fantasy hra s vlivy ze světových mytologií a anime. Zaměřuje se na epickou fantasy. Prostředí Exalted se nazvá Age of Sorrows nebo druhý věk lidí - svět ovládaný bohy a elementy. Postavy jsou vyvolení některého z bohů a "povzneseni" (Exalted), čímž získají schopnosti dalece za hranicemi obyčejných smrtelníků.

1e (2001, White Wolf) - Storyteller system
2e (2006, White Wolf) - Storytelling system
3e (2016. White Wolf a Onyx Path) - Storyteller system
Uživatelský avatar
Pjotr
Strojník
Příspěvky: 532
Registrován: 10. 9. 2001, 00:00
Bydliště: Praha@Zeme / Mirros@Mystara
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pjotr »

Já jsem druhou edici zatím jenom zběžně prolítnul, ale pokud jsem dobře viděl, je základní příručka pořád zaměřená na Soláry. V tu chvíli bych tu recenzi ladil stejně tak. To, že se v knize popisují i ostatní "rasy" a vůbec svět, bych nechal stranou. Zvlášť pokud se jedná o úvodní recenzi k celé hře, u recenze příručky bych to chápal spíš.

Jinak, už jsem si druhoediční hlavní knihu prolistoval a graficky je opravdu exkluzivní. :clap:
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Dobrá recenze by ale mělá mít komparaci cena/výkon... a to i co se počtu stránek, typu vazby a typu ilustrací týče. Zas můj názor. O-)
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Alnag píše:Dobrá recenze by ale mělá mít komparaci cena/výkon... a to i co se počtu stránek, typu vazby a typu ilustrací týče. Zas můj názor. O-)
Jo, na to jsem zapomněl :roll:
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

Chápu, co tím chceš říct. A díky za rady.
Ale jen abych nějak shrnul svoje zkušenosti - každá moje recenze je už po šest let pod drobnohledem redakce fantasyplanet, kde mi ji rozcupují a rozeberou do posledního slůvka. Takže teorii znám...

Ale praxe je úplně jiná. Věta "Exalted je rozsáhlá kniha" nebo v podobném duchu, nenechá v průměrném čtenáři nic. "Exalted na vás vychrlí To a To a To a To" už ale čtenáře skutečně zahltí, jako kniha samotná - a sekce s vysvětlením pravidel a povahy knihy jsem se snažil psát v co nejjednodušších větách, a sekat je rychle za sebou, stejně jako to dělá Exalted v angličtině.

Jsem moc rád, že máte z recenze ty dojmy, které popisujete - stejné totiž budete mít i ze samotných Exalted 2nd Ed.

Je to hra na hranici únosnosti objemu informací, zároveň ale s minimem vysvětlení a nepoužitelnými vodítky pro Vypravěče. V podstatě je to čistý "nabídkový" setting se systémem roubovaným jen na něj.
---
Servant of my own vice.
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

Alnag píše:Dobrá recenze by ale mělá mít komparaci cena/výkon... a to i co se počtu stránek, typu vazby a typu ilustrací týče. Zas můj názor. O-)
Takové recenze dělám do Pevnosti nebo FP, tady (Dech draka) jsem to prostě vzal z hráčského hlediska...

Kolik stojí v korunách ani nevím.
---
Servant of my own vice.
Uživatelský avatar
Marwin
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 4. 2006, 12:23

Příspěvek od Marwin »

Sosacek píše:jak je to teda s tou druhou edici? ta druha a nova edice pouziva starej storyteller system, co?

skoda, on je ten system dost hrozne.
Obcas mam pocit, ze SEB eX2 vubec necetl...

Zakladni prinicp atribut+abilita k10 vs 7 zustal. Co je hodne prekopane a v tehle podobe se nevyskytuje v zadne whitewolfi hre je soubojovy system. Ma pocitacim casu nebliz ke hre Feng Shui. Utocna akce je na 1-2 hody. (Utok pokud uspel pak poskozeni.) Obrana je staticka a snizuje se na zaklade podnikanych akci...

jako varinaty zakladniho soubojoveho systemu jsou mass combat system, social combat a mass social combat. Socialni interakce se opiraji o pravidla a ukecavani a psychologicke vlivy pravidla resi - o/nWod AFAIK nic takoveho moc nema...
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

Marwin píše:
Sosacek píše:jak je to teda s tou druhou edici? ta druha a nova edice pouziva starej storyteller system, co?

skoda, on je ten system dost hrozne.
Obcas mam pocit, ze SEB eX2 vubec necetl...

Zakladni prinicp atribut+abilita k10 vs 7 zustal. Co je hodne prekopane a v tehle podobe se nevyskytuje v zadne whitewolfi hre je soubojovy system. Ma pocitacim casu nebliz ke hre Feng Shui. Utocna akce je na 1-2 hody. (Utok pokud uspel pak poskozeni.) Obrana je staticka a snizuje se na zaklade podnikanych akci...

jako varinaty zakladniho soubojoveho systemu jsou mass combat system, social combat a mass social combat. Socialni interakce se opiraji o pravidla a ukecavani a psychologicke vlivy pravidla resi - o/nWod AFAIK nic takoveho moc nema...
máš špatný pocit.

pravda ale je, že jsem dost zaujatej a hlavně zklamanej přístupem WW k Ex.2ed. to se možná na mých názorech projevuje.
---
Servant of my own vice.
Uživatelský avatar
Marwin
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 4. 2006, 12:23

Příspěvek od Marwin »

SEB píše: máš špatný pocit.

pravda ale je, že jsem dost zaujatej a hlavně zklamanej přístupem WW k Ex.2ed. to se možná na mých názorech projevuje.
Vazne?

BTW: jaky je ten pristup? Z toho co jsem zatim videl (kniha dorazila v utery, precteno jeste cele nemam): zmena soubojoveho systemu. Vyjasneni a zjednoduseni spousty veci oproti eX1, hlavne - vetsi duraz na tema hry, solari jsou predtavovani opravdu jako hrdinove a je tak smerovana i tvorba postavy. Mi neprijde nic spatneho...

Kapitolu o settingu jsem zatim proletel a nejak enchapu na jakou preplacanost si stezujes... ostatni druhy exaltu maji kazdy jeden odstavec, Malfeas je jenom zmineny a Yu-shan ma asi triodstavcovy sidebar...
SEB píše: Exalted 2nd Ed užívá tedy nejmladší verzi storyteller systému - tu použitou pro Exalted 1st Ed, trochu upravenou. Ale jak jsem se snažil naznačit v článku, pořád je tam kurevsky moc hodů atd.
To je jako rict, ze Shadowrun 2nd pouziva trochu upravenou storyteller systemu. Ano, jista podobnost tam opravdu je.
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

Marwin píše:
SEB píše: máš špatný pocit.

pravda ale je, že jsem dost zaujatej a hlavně zklamanej přístupem WW k Ex.2ed. to se možná na mých názorech projevuje.
Vazne?

BTW: jaky je ten pristup? Z toho co jsem zatim videl (kniha dorazila v utery, precteno jeste cele nemam): zmena soubojoveho systemu. Vyjasneni a zjednoduseni spousty veci oproti eX1, hlavne - vetsi duraz na tema hry, solari jsou predtavovani opravdu jako hrdinove a je tak smerovana i tvorba postavy. Mi neprijde nic spatneho...

Kapitolu o settingu jsem zatim proletel a nejak enchapu na jakou preplacanost si stezujes... ostatni druhy exaltu maji kazdy jeden odstavec, Malfeas je jenom zmineny a Yu-shan ma asi triodstavcovy sidebar...
SEB píše: Exalted 2nd Ed užívá tedy nejmladší verzi storyteller systému - tu použitou pro Exalted 1st Ed, trochu upravenou. Ale jak jsem se snažil naznačit v článku, pořád je tam kurevsky moc hodů atd.
To je jako rict, ze Shadowrun 2nd pouziva trochu upravenou storyteller systemu. Ano, jista podobnost tam opravdu je.
už k tomu nějak nemam co říct. Dík za ujasnění a připomínky...
---
Servant of my own vice.
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

vyšla už druhá recenze na rpg.net, kde mému názoru odpovídá toto shrnutí:

Overall, my impression of Exalted is pretty good. The setting makes me want to run a game, and the rules aren't so complicated that I want to run away. Apart from some minor design and layout issues, my biggest concern about the game is that it seems focused towards a very specific audience. The epic-powered characters, the PG-13 manga illustrations, the complicated Charm trees, and the extensive (and expensive) upcoming product schedule all suggest that this game is firmly directed at 13- to 17-year old boys. This is unfortunate, mainly because the setting is broad enough that it could potentially appeal to older gamers, women, and brand-new roleplayers; the presentation and complexity, however, aren't particularly welcoming to these types.
---
Servant of my own vice.
Uživatelský avatar
Marwin
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 4. 2006, 12:23

Příspěvek od Marwin »

SEB píše:vyšla už druhá recenze na rpg.net, kde mému názoru odpovídá toto shrnutí:

Overall, my impression of Exalted is pretty good. The setting makes me want to run a game, and the rules aren't so complicated that I want to run away. Apart from some minor design and layout issues, my biggest concern about the game is that it seems focused towards a very specific audience. The epic-powered characters, the PG-13 manga illustrations, the complicated Charm trees, and the extensive (and expensive) upcoming product schedule all suggest that this game is firmly directed at 13- to 17-year old boys. This is unfortunate, mainly because the setting is broad enough that it could potentially appeal to older gamers, women, and brand-new roleplayers; the presentation and complexity, however, aren't particularly welcoming to these types.
Takze cekal jsem az na tesotovaci oneshot X2, protoze normalne hlrajeme X1 abych tohle mohl protiprikladem vyvratit.

Nase normalni pravidelna skupinka kde hrajeme X1 je sesticlenna a prumerny vek je nekde kolem 25, ppravda je ciste muzska. Nicmene vcera jsme si dali zkusebni hru dsuhe edice, skupina opet sesticlenna, tentokrat obsahovala dve zeny a prumerny vek byl nekde kole 26. Bavili jsme se vsichni a troufam si rict, ze damam se hra libila...

takze tak :o)
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

Marwin píše:
SEB píše:vyšla už druhá recenze na rpg.net, kde mému názoru odpovídá toto shrnutí:

Overall, my impression of Exalted is pretty good. The setting makes me want to run a game, and the rules aren't so complicated that I want to run away. Apart from some minor design and layout issues, my biggest concern about the game is that it seems focused towards a very specific audience. The epic-powered characters, the PG-13 manga illustrations, the complicated Charm trees, and the extensive (and expensive) upcoming product schedule all suggest that this game is firmly directed at 13- to 17-year old boys. This is unfortunate, mainly because the setting is broad enough that it could potentially appeal to older gamers, women, and brand-new roleplayers; the presentation and complexity, however, aren't particularly welcoming to these types.
Takze cekal jsem az na tesotovaci oneshot X2, protoze normalne hlrajeme X1 abych tohle mohl protiprikladem vyvratit.

Nase normalni pravidelna skupinka kde hrajeme X1 je sesticlenna a prumerny vek je nekde kolem 25, ppravda je ciste muzska. Nicmene vcera jsme si dali zkusebni hru dsuhe edice, skupina opet sesticlenna, tentokrat obsahovala dve zeny a prumerny vek byl nekde kole 26. Bavili jsme se vsichni a troufam si rict, ze damam se hra libila...

takze tak :o)
ok... já jsem taky měl ve skupince dvě holky a tři typy, a bavili jsme se dobře (ačkoliv všichni byli pod 20).

předpokládám ale, že stejně jako v mojí skupině kromě Vypravěče nikdo Exalted knihy nečetl (zvláště ne ty holky).
Zkus jim hodit na stůl knihu exalted 2ed a ať si podle toho zahrajou (aniž by jim svět podal nějaký zkušenější roleplayer) - to je ten problém, o kterém mluví autor citovaného článku z rpg.net.
---
Servant of my own vice.
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Taky si myslím, že by to šlo udělat jednodušeji. Jenomže jak potom prodávat další sourcebooky, když tam nebudou další charmy a kouzla?
Pro mě je Exalted skvělá hra, proto ji taky hraju, ale systém je skutečně zaměřen vysoce kompetičně (což většinou přitahuje nízkověkové publikum) a je poměrně složitý (zejména prezentace charmů jako atomických schopností).
Insidious demon that aids evil mortals.
Uživatelský avatar
Marwin
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 4. 2006, 12:23

Příspěvek od Marwin »

Quasit píše:Taky si myslím, že by to šlo udělat jednodušeji. Jenomže jak potom prodávat další sourcebooky, když tam nebudou další charmy a kouzla?
Pro mě je Exalted skvělá hra, proto ji taky hraju, ale systém je skutečně zaměřen vysoce kompetičně (což většinou přitahuje nízkověkové publikum) a je poměrně složitý (zejména prezentace charmů jako atomických schopností).
Co si predstavujes pod terminem kompeticni? Nedokazu si pod tim nic predstavit...

Co se tyce atomicity schopnosti, z her ktere jsem kdy hral stejny princip pouzivala snad kazda. Jediny rozdil byl v poctu (ktery je primo umerny nadprirozenosti postav). (ono i jednotlive dovednosti jsou de facto atomicke schopnosti a kazda Ti dava nejakou vyhodu a pouziva se v necem jinem (a obcas i jinak)). V Exalted je to extremni tim, ze kazda postava ma tech schopnosti hodne.
Uživatelský avatar
Marwin
Příspěvky: 28
Registrován: 19. 4. 2006, 12:23

Příspěvek od Marwin »

SEB píše: předpokládám ale, že stejně jako v mojí skupině kromě Vypravěče nikdo Exalted knihy nečetl (zvláště ne ty holky).
Zkus jim hodit na stůl knihu exalted 2ed a ať si podle toho zahrajou (aniž by jim svět podal nějaký zkušenější roleplayer) - to je ten problém, o kterém mluví autor citovaného článku z rpg.net.
Na tenhle experiment bohuzel uz nemam lidi ;o) Treba se nekdo najde...

Jinak 'cetl' je minimalne u jedne z tech holek ktera je anglictinar-zacatecnik docela problem. Zbytek lidi tu knihu afaik cetl, ikdyz tezko celou. Nutno podotknout ze co se tyce kategorie 'zkusenejsi roleplayer' tak do toho spadali vsichni (tezko najit v tomhle veku novacka, imo)

Ono s tim podavanim rpg na stul, problem bude pri kazdem prvnim rpg ve skupine, kde neni nikdo kdo to zna stejny - ale to uz je OffTopic.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů