Exalted

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

Exalted

Příspěvek od RPG Fórum »

ObrázekObrázekObrázek

:arrow? Anotace 1. edice
:arrow? Anotace 2. edice
:arrow? Anotace 3. edice
Exalted je high fantasy hra s vlivy ze světových mytologií a anime. Zaměřuje se na epickou fantasy. Prostředí Exalted se nazvá Age of Sorrows nebo druhý věk lidí - svět ovládaný bohy a elementy. Postavy jsou vyvolení některého z bohů a "povzneseni" (Exalted), čímž získají schopnosti dalece za hranicemi obyčejných smrtelníků.

1e (2001, White Wolf) - Storyteller system
2e (2006, White Wolf) - Storytelling system
3e (2016. White Wolf a Onyx Path) - Storyteller system
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Neni zač, to nahoře je jeden z nejhorších, ne-li nejhorší text, co sem sem kdy napsal...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Zajímavý popis settingu Exalted.
Ale chybí mi tam jakákoliv zmínka o systému a vůbec funkčnosti této hry. Kromě toho, že má zajímavý svět, jaká je hra samotná? Vím, že je hodně kombinační... ok, ale je dobře kombinační? Je to sranda? Třeba DnD je dobře a zábavně kombinační. Jaká zábava jsou v porovnání s ním Exalti?

Já vím, že jde "jenom o systém", ale pro mě osobně je to třeba dost rozhodující faktor. Kdybych někdy chtěl hrát v tom úchvatném settingu Exaltů, potřebuju vědět, jestli mám nadšeně vzít originální systém, nebo jestli ho mám znechuzeně odhodit a překonvertovat si to třeba do Fate :roll:

Ale popis settingu pěkný. Dík :wink:
Naposledy upravil(a) Markus dne 4. 12. 2006, 21:24, celkem upraveno 1 x.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

To bude ve tretim dile, kterej napise zas nekdo jinej $D
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Já měl zase za to, že tam o to kombení vůbec nejde. Že sice hrajete mocné postavy, ale tím více to je to o tom jaké jsou a ne o tom, co umí. Ale ta věta, že powerplaying je tu roleplayingem, mě trochu znejistěla. Jak to vlastně teda je. :-?

Edit: A nechci slyšet že to záleží, jak to kdyo pojme. Zajímá mě, jak je to pojaté v základní knize.
Naposledy upravil(a) Bajo dne 4. 12. 2006, 21:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

eee... Markusi, promiň, ale tohle neni až tak úplně vážně míněná recenze $D
Je spíš čistě účelová.
Navíc je strašná, to Sosiho se aspon dá číst. Já mám chuť to svoje smazat navěky.

Někdy napíšu nějakou míněnou vážně a komplexně.

Někdy.

A v ní bude všechno to co tam bejt má...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

A jak je to teda s tím kombinováním? :roll:
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Markus: jo, napsal ji jen proto aby s nim Sathel sla do kina $D :-)= EDIT: a ja napsal delsi a hezci, muzu misto nej? ne, delam si srandu $D

Sirien: na to zapomen, potrebuju uvod $D

Markus & Qual: ee. nevim co si prestavujete pod pojmem "jde tam o kombeni", ale ruznych schopnosti a podobnych veci je tam docela hodne. ma to spoustu toho, cemu se rika crunch, a pokud vas vubec nezajima strategicka stranka, tak tohle neni hra pro vas.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

To neni pravda! Moje recenze má 921 slov, a ta Tvoje má jen 662 slov! $D

Ještě uvidíš! Napíšu recenzi jakou si ani nedovedeš představit! :-)= O-) :>;o) $D
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Stvoření, tj. svět, ve kterém se Exalti odehrávají, si vzalo spoustu inspirace z anime; byla by ale chyba myslet si o Exaltech, že je to anime hra. Exalted je extrémně heroická fantasy, a jako taková si bere inspiraci ze spousty heroických eposů, z mýtů a legend, ze starých civilizací, a přidává k nim i své vlastní. Vizuálně se hodně blíží anime, ale najdete tu místo pro hrdiny, kteří by zapadli do hongkongských akčních filmů, mýtu o Cúchulainnovi, indických hrdinských eposů nebo amerického filmu o hrdinovi s velkým srdcem a dvěma ještě většíma pěstma.
Stejně tak i prostředí si bere něco z vícera asijských kultur, ale najdete tu i obdoby laponských kmenů, Sparty, pirátského Karibiku či Duny. Své místo tu má mocná magie, ztracené a znovu nalezené technologie, bytosti čistého chaosu a obyčejné lidské odhodlání.

Co se systému týče, nemůžu než zopakovat větu, kterou jsem o Exaltech slyšel už z mnoha úst - je to vynikající svět s mizerným systémem. Zatímco příběh by měl být o hrdinech, kteří dokážou ovládnout i zničit velikou říši, ale obvykle se snaží o něco mnohem většího, systém je složité pečování o několik různých zdrojů a vybírání mechanicky nejlepší varianty z desítek různých schopností tak, aby v jejich kombinaci byl hrdina co nejdrsnější. Pokud jste někdy vyráběli postavu do D&D na desátém či ještě lépe vyšším levelu a měli pocit, že pokud zapomenete na nějaký klíčový feat, nevyberete si správná kouzla či nekoupíte optimální magický předmět, systém vás za to potrestá, tak máte představu o tom, jaká je tvorba postavy v Exaltech.
Ono zmíněné "powerplaying = roleplaying" je naštěstí a bohužel pravda. Naštěstí proto, že v téhle hře je skutečně normální být mocný a chtít víc. Bohužel proto, že když to nezvládnete systémově, tak vás roleplaying nezachrání.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Díky za recenzujúce posty (a tiež Quasitovi za jeho excelentný prepis hrania) o Exalted. Príručku som videl, vizuálne ma nezaujala. Čo sa týka prostredia - môže byť dobré, ba dokonca ma aj láka, ale v posledných pár rokoch nemám chuť čítať desiatky a stovky strán o prostredí*, navyše informácie, ktoré: a) sa v hre neobjavia, b) si hráč užije, len ak si príručku prečíta aj on a na to nikto nemá čas, c) sú zbytočne podrobné alebo len zamaskovaná poviedka, d) nie sú reflektované v systéme. Možno by ma bavilo ako hráča, ak by ma tým prostredím niekto previedol, ale keďže času je málo a Exalted je low on my list, možná někdy v příštím životě.

M


* Tak ako niektorí ľudia hovoria, že už sa nechcú učiť nový systém a chcú na všetko použiť d20/GURPS/FATE/whatever, mne sa nechce učiť nové prostredia (pokiaľ nie sú podané veľmi stručne) a skôr by som hral zopár mne už známych prostredí dokola v rôznych systémoch a porovnával herné skúsenosti.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Prohlasenima jako "fuj to nikdy nebudu hrat" nebo "tahle hra pro mne neni dost dobra" recenzenty potesite ;) jen tak dal.

Ale pak se nedivte, kdyz tu zadne recenze nebudou, hehe.

Pieta: prehanis. Nevim jestli ucelove, nebo z nepochopeni, ale prehanis skutecne hodne.

Bifi: pravdou je, ze takovych zamaskovanych povidek tam najdes dost. Na duhou stranu, ve hre ktera stavi na hrdinskych eposech taky potrebujes nejake hrdinske eposy, ne?

...

Pravdou je, ze Exalti nejsou hra stavena na cisty simulacionismus. Da se rict, ze nejde jen o epicky boj postav s jejich protivniky, ale i o souboj mozku hracu a vypravece, a nutnost jedna strategicky a nenechat se rozhodit spatnymi hody je soucasti epickeho boje hracu :)

Ten system je konzistentni, a celkem jednoduchy na pochopeni, i kdyz docela obsahly. Samozrejme predpoklada, ze strategizovani hrace bavi, a ze system povazuji za pomucku, ne za nutne zlo ktere vas odtahuje od praveho pozitku, protoze se tak nejak predpoklada, ze kdyz vas zajimaji herecke vykony, a kdyz cokoli odmavnete, s tim ze to postava proste udelala, tak ze pujdete hrat improvizovane divadlo, misto Exalted :) Myslim ze ani ten epicky konflikt by jaksi nebyl epickym konfliktem, kdyby jedine co ho ovlivnovalo byla nahoda, protoze jste ho srazili do jednoho hodu. O jeho odmavnuti ani nemluve.

No da se rict ze Exalti asi nejsou hra pro kazdeho. Hlavni misto ma (epicky) konflikt, a ten ma docela vyraznou mechanickou reprezentaci.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Sosacek píše:Pieta: prehanis. Nevim jestli ucelove, nebo z nepochopeni, ale prehanis skutecne hodne.
Nepřeháním, jen si má prohlášení na adresu hry musíš upravit o koeficient "napsal to Pieta", čili brát jako prohlášení člověka, který má rád minimalistické příběhové systémy. (:
Pokud i tak máš pocit, že přeháním, jsem otevřený další debatě, ale v tom případě napiš, čím přesně.
Sosacek píše:Myslim ze ani ten epicky konflikt by jaksi nebyl epickym konfliktem, kdyby jedine co ho ovlivnovalo byla nahoda, protoze jste ho srazili do jednoho hodu. O jeho odmavnuti ani nemluve.
My, co jsme hráli Amber (epický konflikt, který je systémově jednoduchý a úplně bez hodů), si myslíme svoje. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Příspěvek od Jiron »

Já jsem člověk, kterej na strategiování moc není a už vůbec ne na hraní überpostav ale bavil jsem se u exaltů fakt dobře. Asi by mě to nebavilo dlouhodobě (bavilo ale dám přednost jiným hrám) ale myslím, že to je velmi dobrá hra.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Sosacek píše:Prohlasenima jako "fuj to nikdy nebudu hrat" nebo "tahle hra pro mne neni dost dobra" recenzenty potesite ;) jen tak dal.

Ale pak se nedivte, kdyz tu zadne recenze nebudou, hehe.
Sorry, ale nebudem písať "jéj, to si určite chcem zahrať", ak mám ešte doma v knižnici aspoň 5 RPG-čiek, ktoré sú blízke môjmu srdcu, a stále som ich nehral. Na druhú stranu ma práve recenzie môžu presvedčiť o tom, že Exalted sú takí dobrí, že sa posunú v mojom rebríčku vyššie.
Sosacek píše:pravdou je, ze takovych zamaskovanych povidek tam najdes dost. Na duhou stranu, ve hre ktera stavi na hrdinskych eposech taky potrebujes nejake hrdinske eposy, ne?
Nie som si istý. Je rozdiel medzi hrou, ktorá umožní Ti zahrať si hrdinský epos (t.j. vytvoríš hrdinský epos hrou), a medzi hrou, ktorá sa tvári ako hra, ale pritom je pol knihy zamaskovaná zlá fikcia, v tomto prípade žáner hrdinský epos. (Teda netvrdím, že to je nutne prípad Exalted, pretože som ich poriadne nečítal - aj keď ten komiks roztrúsený v príručke je fakt hnusný.) Ale zo sveta Exalted by som si niečo dobré aj rád prečítal.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Bifi píše:Na druhú stranu ma práve recenzie môžu presvedčiť o tom, že Exalted sú takí dobrí, že sa posunú v mojom rebríčku vyššie.
Takze je to nakonec nase vina :8oO

Oukey, nebudu se vztekat. Aspon vim k cemu ty recenze vedou, a takovyhle vstup je lepsi nez zadny, aspon nebudu zit ve lzi, hehehe.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů