Teoretické katastrofy, které se nestaly

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Teoretické katastrofy, které se nestaly

Příspěvek od Pieta »

maYda píše:Někde jsem četla, že ve vzdálenějších oblastech vesmíru se vyskytují záblesky záření, které by, kdyby k nim došlo poblíž, mohly Zemi doslova sterilizovat. Život se tu vybvinul jen proto, že v téhle části vesmíru k těm zábleskům nedochází.
Kdyby k tomu došlo v dostatečné blízkosti, tak, tak by to prý vyhubilo i ty nejnižší formy života.
Teď nevím, co se tím myslí; třeba "obyčejná" supernova v dostatečné blízkosti by taky způsobila slušnou paseku, ale musela by být fakt strašně blízko, řekněme stovky světelných let.
...
Trochu jsem zahledal, asi to bude long gamma ray burst - což jsou události nesmírně energetické, ale nesmírně vzácné, a navíc cestující v úzkém paprsku - není velká šance, že by v dohledné době nějaký zasáhl Zemi zblízka, víme o nich jen proto, že jsou viditelné z "druhé strany vesmíru". Navíc zřejmě vznikají jen ve hvězdách s malým obsahem kovů, a takové v Mléčné dráze nevedeme.

Pak jsou ještě short gamma ray bursts, a o těch nevíme skoro nic.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Re: Teoretické katastrofy, které se nestaly

Příspěvek od maYda »

Já jsem to četla už hodně dávno a bylo to v příloze Věda Lidových novin. Myslím, že to bylo nějaké gama záření.
Pamatuju se na to hlavně v té souvislosti, že se tam uvádělo, že kdyby k tomu došlo, tak to znamená zániku veškerého života bez jakékoliv naděje na přežití. I američtí experti v čele s americkým prezidentem, oblíbení hrdinové katastrofických "béček", by na to byli krátcí.
Nejsem fyzik ani astronom, takže "technická stránka věci" mi poněkud unikla.
ovšem když vezmu v úvahu, jak velká je pravděpodobnost, že ve vesmíru vznikne forma života, která se dostane až k průmyslové revoluci, počítačům a dokázala by se vyhubit atomovou bombou, tak myslím, že přes to, že se jedná o vzácné jevy, tak ve vesmíru můžou číhat hrozby, na které se lidstvo ( zatím) nezmohlo.
Ostatně když už se ti stane, že něco schytáš, tak je jedno, jetsli ta pravděpodobnost, že to schytáš, byla 1:10 nebo 1:1000.

Jaké katastrofy asi očekávali naši předkové ?
Sucho? Krupobití? Švédové nebo Turci? Lidem, jejichž přežití záviselo na tom, jetsli sklidí úrodu a nespálí jim barák nad hlavou to asi jako katastrofa opravdu stačilo.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Teoretické katastrofy, které se nestaly

Příspěvek od Pieta »

maYda píše:Já jsem to četla už hodně dávno a bylo to v příloze Věda Lidových novin. Myslím, že to bylo nějaké gama záření.
Pamatuju se na to hlavně v té souvislosti, že se tam uvádělo, že kdyby k tomu došlo, tak to znamená zániku veškerého života bez jakékoliv naděje na přežití. I američtí experti v čele s americkým prezidentem, oblíbení hrdinové katastrofických "béček", by na to byli krátcí.
Nejsem fyzik ani astronom, takže "technická stránka věci" mi poněkud unikla.
Jestli je to gamma, tak to bude ono.

Technická stránka je dost haluzná a operuje se tam s hmotou urychlenou téměř na rychlost světla a podobnejma šílenostma. Celé to pravděpodobně vzniká při vzniku černé díry kolapsem obří hvězdy, a je možné, že to jsou druhé nejvzdálenější viditelné události ve vesmíru vůbec, hned po reliktním záření.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Teoretické katastrofy, které se nestaly

Příspěvek od vzteklina »

Viděl sem dokument o tom jak jeden z Kanárských ostrovů (nevim už který) je naprasknutý a docela hrozí že se ho kus utrhne a sjede do moře. To by prý způsobilo dost rozsáhlou tsunami. V tom dokumentu popisovali jak by se taková událost krutě podepsala na východním pobřeží USA. Na ty chudáky co jsou poněkud blíže už se zapomnělo :-)
Mno a prý je to jen otázka času, kdy se to urve. Možná za sto let, možná zitra.
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Teoretické katastrofy, které se nestaly

Příspěvek od Argonantus »

Zlom jménem San Andreas v Kalifornii je zdroj nekonečných debat, úvah, někdy i vtipů, nicméně fakt je, že občas vyvolá docela ošklivé zemětřesení. Že okraj Kalifornie (=t.j. vše podstatné) pomalu sjíždí do moře, to je pravda.

Podobná věc je Východoafrický příkop, kde se Afrika pomalu dělí za Afriky dvě, za doprovodu zemětřesení.

U nás nejbližší podobný proces je přibližování Afriky k Evropě a zavírání Středozemního moře, ale je to proces přesně opačný, a žádný konkrétní zlom tím nevzniká. Odnesou to občas Řekové, italové, Turci a podobné národy.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Teoretické katastrofy, které se nestaly

Příspěvek od Faskal »

Upravil jsem druhý příspěvek... Píšou tam teď:
Zásah vyšších sil

Změna společenského uspořádání
Komunisti
Zombie apocalypsa (nějaké historičtější příklady?)

Přírodní katastrofy
Meteorit
Změny v uspořádání kontinentů.

Válka
Atomovka


Moderní (málo zajímavé)
Nanoboti
Supernova (když se tomu bude říkat jinak, bude to zajímavější)

Co mne vlastně zajímá?
Změna preferencí v "pocitu ohrožení" v průběhu věků. Čemu všemu lidé připisovali schopnost a ochotu zničit svět.
Odraz tohoto v myšlení (ilustrovatelné třeba na umění,...)
...
Bylo by to vhodné i do pseudoreality i do kultury; ale zajímá mne nejvíce složka historická.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Teoretické katastrofy, které se nestaly

Příspěvek od Jerson »

Jestli historická, tak ti tam chybí čtyři jezdci Apokalypsy.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Teoretické katastrofy, které se nestaly

Příspěvek od Resurrection »

Jerson píše:Jestli historická, tak ti tam chybí čtyři jezdci Apokalypsy.
Snad pět ne? :-) Sice to ten pátej zabalil, ale místo v dějinách mu přeci neupřeš! :D
Secrets are power.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Teoretické katastrofy, které se nestaly

Příspěvek od Argonantus »

počet hlavic za studené války nebyl deset tisíc, ale řádově desítky tisíc (mám pocit, že asi 60 000)
Jak tu správně poznamenal Vallun, musíte taky počítat s ráží těch hlavic; 20 kilotun v Hirošimě byla taková veselá rozcvička; vrchol nebyl megatuna, nýbrž 100 megatun (bomba Car, skutečně pokusně odpálená).
(edit: http://cs.wikipedia.org/wiki/Car-bomba
v praxi dosáhla jen 57 megatun...)

Drasticky se také liší efekty vzdušných, pozemních, podvodních výbuchů atd., a velký vliv má terén (solidně udělaný kopec může leccos zachránit, pokud jste za ním, a po výbuchu dost rychle vypadnete pryč).

Takže závěry, že lidstvo lze/nelze vyhubit atomovkami jsou dost akademická záležitost; generálové užívali jakýsi syntetický index jménem "overkill", který udával "jaký zlomek toho, co máme, stačí k úplnému zničení protivníka", což opět nevím, zda bylo zničení všeho živého, či zničení vojenské (což je taky rozdíl).
Faktem je, že v sedmdesátých letech byl overkil přes 200.

Konečně pedagogicky zajímavý film - i s tou nukleární zimou - byl "Day After", dávno před Emmerichem, natočený v osmdesátých letech, natočený právě za účelem ukázat, jak by taková válka vypadala. Film byl mimochodem politická bomba tím, že ho Gorbačov v rámci glasnosti vyslal v Rusku a potažmo i u nás, při čemž válku ve filmu začali Rusové.

V každém případě smrt z ozáření patří mezi velmi ošklivé způsoby umírání. Vypaření v epicentru je daleko rychlejší a efektnější, ale to štěstí by asi postihlo málokoho.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Teoretické katastrofy, které se nestaly

Příspěvek od Resurrection »

Průser jaderné války by nespočíval v tom okamžitém zničení, ale v efektu, jaký by masové nasazení jaderných zbraní mělo. Tedy nukleární zima, ozónová díra, zamoření atmosféry... Dvoj-film Na břehu (TV remake HBO nebo Hallmarku): http://www.csfd.cz/film/6835-na-brehu/ je přesně o tom. Ještě dneska mi při vzpomínce na ten film jde mráz po zádech.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Ebon Hand
Temný paladin
Příspěvky: 1806
Registrován: 13. 5. 2003, 15:07
Bydliště: Čertův příbytek

Re: Teoretické katastrofy, které se nestaly

Příspěvek od Ebon Hand »

Pokud ta diskuze ještě běží.
Tak mi tam chybí křesťanský den posledního soudu. "Až zazní hlas polnice.."

Zamoření světa biologickými ZHN.

U toho Cara jsem četl, že Rusové plánovali test ještě silnější bomby a na popud svých vědců toho nechali, neboť ty se obávali řetězové reakce přímo v atmosféře.
A je kocour v troubě!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Teoretické katastrofy, které se nestaly

Příspěvek od Argonantus »

Těžko říci, proč toho přesně nechali.
Můj dojem byl, že to byla megalománie; tak velká bomba je dost nepraktická a zranitelná; vážila přes 20 tun, viz popis, a zabrala dost velké letadlo sama pro sebe. Pokud někdo letadlo sestřelil dřív, bylo po ptákách.

Nicméně by zcela rozbila Jersonovy výpočty, neb na zničení new Yorku by zřejmě stačila sama (viz popis účinků).
Možná nebylo v silách techniky vyhladit veškerý život na zemi, ale rozhodně by to šlo označit za konec světa.

Stran té supernovy; můj tip je Aldebaran. Až vybuchne, tak jsme v loji i s celou sluneční soustavou.

Stran biologických zbraní; to je strašně zvláštní hrozba. Podle některých došlo k jejímu užití už mnohokrát, jen si toho nikdo nevšiml, protože to vlastně není poznat.
Moc nevěřím na 100% účinnou biologickou zbraň; obvykle se vytvoří nějaký typ imunity, a je konec. Ovšem že by to pozabíjelo horu lidí - t.j. desítky milionů, to je samozřejmě možné; to už se stalo v historii několikrát.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Teoretické katastrofy, které se nestaly

Příspěvek od Faskal »

Ony to nemusí být jenom zbraně hromadného ničení. Stačí i "obyčejná epidemie". Ale mám pocit, že jejich doba už také asi pominula. Protože se obecně věří, že žádná nemoc nemůže být absolutně smrtící (děkuji Argonantovi za demonstraci) - i ta ebola má "jenom" 90 %. Problém těchto supervražedných infekcí je v tom, že si obvykle vyvraždí populaci, a pak se nemají jak šířit.
Na zničení civilizace to ale asi stačí. Ostatně, povídá se, že z velkých konfliktů byla II. světová válka první, ve které zemřelo více lidí "válkou", než přidruženými infekcemi.

Diskuze pochopitelně pořád probíhá, i když byla chvíli uložena k ledu.

Založil jsem to při meditacích o Malthusově zákoně a degeneraci.

To se stažením bomb kvůli řetězové reakci v atmosféře jsem slyšel pro vodíkové bomby.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Teoretické katastrofy, které se nestaly

Příspěvek od Argonantus »

Stran těch strachů o reaki v atmosféře - hlavně se o tom mluvilo před prvním výbuchem vodíkovky. Pak se ukázalo, že je to blbost a že nic podobného nehrozí.
Nicméně u těch "třífázových" bomb, což byl asi vrchol šeho ničení (ten Car zrovna) vznikaly ohromné vedlejší potíže i při zkoušení - Američanům se jednou otočil vítr a zasáhlo to nějaké rybáře; Rusové zasáhli dokonce nějaké město na Sibiři (dodnes se dohadují konspirátoři, zda to nebylo schválně z pokusných důvodů), a samozřejmě i té Nové Zemi to moc neprospělo, i když tam jsou jen samí medvědi.

Navíc to mělo trochu diskutabilní efekty i vojensky - zasažený prostor byl zoufale radioaktivní a vítězná pěchota neměla jaksi do čeho vstupovat. Dobyté území je úplně k ničemu.

Závěrečná fáze války přinesla "čistou" čili "neutronovou" bombu, která měla extrémně potlačené všechny účinky kromě pronikavé radiace; sověstká propaganda strašně zuřila a napadala neutronovku jako vrchol vší špatnosti. Nicméně mám poit, že v akci ji nikdy nikdo neviděl; na tancíh se objevilo kvůli ní stínění z parafínu.

Můj osobní závěr je, že atomové zraně jsou od počátku tím nebezpečnější, čím jsou skladnější a jednodušší. Na konec světa taková kilotuna určitě nestačí, ale odpálená na stadionu nebo v hypermarketu teroristou může natropit škody až dost.
A přesně tohle nás zřejmě čeká.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Teoretické katastrofy, které se nestaly

Příspěvek od Vallun »

Co se týče tohoto, tak vřele doporučuji Toma Clancyho a výstižně nazvanou knihu "Nejhorší obavy".
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů