šlechta ve středověku

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: šlechta ve středověku

Příspěvek od Argonantus »

Ježto to máme doloženo na různých větvích téhož rodu - u těch Ronovců - různě, pak to asi s teritoriem nijak souviset nebude.
Prostě se to nějak prosadilo tady a nějak jinak jinde.

Může s tím souviset i momentální situace. Třeba ten Jindřich z Lipé, velikán velikánovič, který říkal králi, jak to má správně nařídit, tak asi přirozeně tíhnul k tomu nedílu.

Kdežto Jindřich Jednooký Berka z Dubé, který měl těch sedm synů a spoustu pustých lesů, tak zcela správně usoudil, že model II vyvolá větší zainteresovanost těch synů k podnikání a zcivilizování té krajiny. Což se taky přesně stalo.

To je samozřejmě spekulace; jak přesně a kde ty zvyky vznikly, to už se moc dohledat nedá. Ale dost se to drželo - "právo" a "zvyklosti" je tehdy ještě víceméně to samé.

Stran těch ženských vdov - exemplární příklad je Eliška Rejčka, která svého manžela dost zásadně přežila (taky ji provdali strašně brzy), a zbytek života mohla žít velmi bohatým a svobodným životem s kolosálním majetkem.

Královna Konstancie, druhá žena Přemysla I., sice vdova nebyla, ale měla od začátku svůj majetek na Moravě, který si dost pečlivě budovala.

Jinak se právo mohlo podstatně lišit u měšťanů a u urozených; a možná i u sedláků, prostě proto, že měli jiné odvolací soudy (které fakticky právo sjednocují). Ale taky bych si za to nelehl na koleje, že to bylo všechno jinak, protože jsem našel případy, kdy si městské právo půjčuje ze Zemských zřízení, čili šlechtického práva. A šlechtic v roli soudce, když soudil dva sedláky, zřejmě neměl problém užít právo, které znal. Ty dva modely dědictví jsou zrovna dost univerzální otázka.

Prostě, psané právo bylo strašně kusé, totálně mezerovité, a ty mezery se zřejmě lepily vším, co bylo po ruce a co vypadalo rozumně, kdykoli se setkali s něčím zcela novým. Třeba to opsali z Benátek nebo ze Římského práva - třeba, když chtěli zakládat právnickou obchodní společnost (zrovna nedávno jsem to řešil).
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti