čas Keltský a raných Slovanů

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dorian
Příspěvky: 171
Registrován: 3. 10. 2009, 12:20

Re: čas Keltský a raných Slovanů

Příspěvek od Dorian »

Paul píše: 7. 8. 2019, 08:49Určitě se najdou i takoví, kteří to udělali, ale poté, co jsem viděl Wiki stránku slovanské mytologie (ano, je to jen wiki, ale zároveň je to takové zrcadlo vědění mezi lidmi a zrovna se tam odkazovali na studii obsahující Čisloboha, který se stará o matematiku), jsem spíš skeptik.
Jenže to není problém toho že je to anglická Wikipedie, ale toho že je to Wikipedie. Pokud není na dané Wikipedii dostatek nadšených přispěvatelů k tématu kteří čerpají z věrohodné literatury dopadne to takhle. Ona třeba srbská wiki obsahuje taky „zajímavý“ údaje. Nemůžeš to posuzovat podle český wiki, která má slovanskou mytologii dobře zpracovanou, protože i na ní je prakticky jen dílo jednoho člověka.

Heslo Lada kdysi vypadlo třeba takhle:
Tato bohyně byla na našem území hojně uctívána a významná téměř tak, jako Perun. Vždyť lidé také často uváděli Ladu u Perunova boku, jako jeho družku. V tom asi rovněž náleží její role. Je rovnováhou Perunovi, protikladem jeho principu mužnosti, síly a moci. Lada představuje ženskou podstatu v panteonu slovanských bohů. Jak také napovídá její jméno, je bohyní ladnosti a souladu. Její filozofií je žít a nechat žít, je symbolem života a štěstí, modlitby k ní jsou spíše rozjímáním, než něčím strnulým. Nejsilnější je Lada v období jara a léta, její období působnosti slábne od letního slunovratu. V tomto období se konalo rovněž nejvíc svátků na její počest a slávu.
A byla tam kopa hesel jako Karewit, Siebog, Zirnitra (tyhle dvě má stále slovenská wiki) Zilsbog (to bude asi ten Čislobog)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: čas Keltský a raných Slovanů

Příspěvek od Argonantus »

Vrcholem wiki byl pro mne Arthepius výrobce jogurtu. Bohužel jsem si to neulozil protoze to někdo pricetny smazal. Což zase svědčí pro wiki.

Wiki halt neví všechno. Ani ta anglická.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Re: čas Keltský a raných Slovanů

Příspěvek od Sadako »

Paul píše: 7. 8. 2019, 08:49 poté, co jsem viděl Wiki stránku slovanské mytologie (ano, je to jen wiki, ale zároveň je to takové zrcadlo vědění mezi lidmi a zrovna se tam odkazovali na studii obsahující Čisloboha, který se stará o matematiku), jsem spíš skeptik.
Jak napsali předřečníci, podle wiki fakt soudit nemůžeš. Seriózní vědecké práce vypadají jinak, na Wikipedii si může napsat kdo chce, co chce a jestli to tam zůstane záleží na tom, jestli půjde kolem světaznalejší cestovatel nebo ne.
Paul píše: 7. 8. 2019, 08:49 Určitě jsou pěkná díla i v angličtině, ale opravdu bych se jimi neoháněl jako jiných oborech.
Mimochodem, čistě technická - spousta autorů, bez ohledu na to, jaký je jejich rodný jazyk, svá díla anglicky už rovnou napíše, protože jim to zajistí vyšší recepci.
Tzn. fakt si nemyslím, že by u anglicky psaných akademických děl měla panovat obava, že budou z principu horší nežli díla psaná česky nebo třeba slovinsky. Co se týče blogísků a internetův obecně, tak tam je na místě obezřetnost bez ohledu na jazyk; ostatně, největší pakárny, jaké jsem v tomto ranku potkala, mají na svědomí tzv. Ufoslovani a to jsou bezpečně Češi a Slováci.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: čas Keltský a raných Slovanů

Příspěvek od midewiwin »

Sadako píše:...ostatně, největší pakárny, jaké jsem v tomto ranku potkala, mají na svědomí tzv. Ufoslovani a to jsou bezpečně Češi a Slováci.
Termín ufoslovani musím zařadit do slovníku.
Řekla bych, že Slováci v těch slovanozpytných pakárnách vedou o tři délky.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Dorian
Příspěvky: 171
Registrován: 3. 10. 2009, 12:20

Re: čas Keltský a raných Slovanů

Příspěvek od Dorian »

Sadako píše:...ostatně, největší pakárny, jaké jsem v tomto ranku potkala, mají na svědomí tzv. Ufoslovani a to jsou bezpečně Češi a Slováci.
Termín ufoslovani musím zařadit do slovníku.
Řekla bych, že Slováci v těch slovanozpytných pakárnách vedou o tři délky.
Ufoslovani, alias védisti anebo přesněji inglingové, jsou skvělí. Kdo by nechtěl aby jeho národ přicestoval jeho národ pomocí Hvězdných bran z vesmíru ?

Původně je to z Ruska a je to takovej mix teosofie a ufokultu, něco podobnýho dost frčelo v meziválečném Německu, říkalo se tomu ariosofie. Češi a Slováci v tom začali dost jet docela nedávno, snad proto že Staroruská ingliistická církev ortodoxních starověrců byla v Rusku zakázána. Ale ono je dost divné asi běžné ruské rodnověří se svou Velesovou knihou.

K tématu se dost hodí The New Age of Russia. Occult and Esoteric Dimensions. Zajímavé je dozvědět se o esoterických světonázorech některých teoretiků ruského kosmického programu nebo jak Roerich sháněl podporu v Moskvě i Washingtonu pro svůj projekt utopického státu Šambala, který by založil kdesi ve Střední Asii.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: čas Keltský a raných Slovanů

Příspěvek od Paul »

Mimochodem, čistě technická - spousta autorů, bez ohledu na to, jaký je jejich rodný jazyk, svá díla anglicky už rovnou napíše, protože jim to zajistí vyšší recepci.
Tak to je jasné. Jen mackan zrovna mluvil (nebo jsem nabyl toho pocitu) o těch rodilých cizozemcích (je vůbec legální tohle slovo?).
Ufoslovani a to jsou bezpečně Češi a Slováci.
Ufoslovani jsou kategorie sama pro sebe, která má s ostatními společné jen ty Slovany. S úrovní bádání to nemá co dělat, ale občas se nad nimi i zasměju.
Řekla bych, že Slováci v těch slovanozpytných pakárnách vedou o tři délky.
Mají pár let náskok a jsou blíže Rusům. Ale dost Čechů je minimálně politicky dost slušně dohání.
Kdo by nechtěl aby jeho národ přicestoval jeho národ pomocí Hvězdných bran z vesmíru ?
Tak bacha. Zase tady nesmíme mystifikovat. Přiletěli jsme na regulérním hvězdoletu. :D
Češi a Slováci v tom začali dost jet docela nedávno
Počkej, mně říkali, že je tady máme od devadesátek.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Re: čas Keltský a raných Slovanů

Příspěvek od Sadako »

Paul píše: 7. 8. 2019, 14:09Tak to je jasné. Jen mackan zrovna mluvil (nebo jsem nabyl toho pocitu) o těch rodilých cizozemcích (je vůbec legální tohle slovo?).
Proč by nebylo legální? Je jenom archaické.
Jinak bazírování na národnosti autora je, bavíme-li se o výsledcích akademické činnosti, vážně dost zbytečné. Začíná to být důležité až v moment, kdy se k té národnosti připojí nějaký průser, viz aféra z 90. let z olomoucké sinologie, kde přednášející z pevninské Číny využívali přednášek mj. k agitaci a od té doby spolupracuje fakulta akorát s Taiwanem.
Slavic studies je úplně normální obor vědecké činnosti, nenechala bych se na tvém místě zastrašovat debilitou internetů.
Dorian píše: 7. 8. 2019, 14:03Původně je to z Ruska a je to takovej mix teosofie a ufokultu, něco podobnýho dost frčelo v meziválečném Německu, říkalo se tomu ariosofie. Češi a Slováci v tom začali dost jet docela nedávno, snad proto že Staroruská ingliistická církev ortodoxních starověrců byla v Rusku zakázána. Ale ono je dost divné asi běžné ruské rodnověří se svou Velesovou knihou.
Jawohl.
Kamarád, neopohan (a Slovák) uprchlý z nějakého slovanského kruhu poté, co mu troška zufovatěl konstatoval, že by to bylo v zásadě velmi bizarně vtipné, kdyby to bylo místy méně nahnědlé.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Dorian
Příspěvky: 171
Registrován: 3. 10. 2009, 12:20

Re: čas Keltský a raných Slovanů

Příspěvek od Dorian »

Paul píše: 7. 8. 2019, 14:09Počkej, mně říkali, že je tady máme od devadesátek.
Možná máme, ale zdá se že až tak za poslední dva tři roky se výrazně zvýšila jejich internetová aktivita, to by snad mělo korelovat i s tím zákazem v Rusku.
Sadako píše: 7. 8. 2019, 14:24Kamarád, neopohan (a Slovák) uprchlý z nějakého slovanského kruhu poté, co mu troška zufovatěl konstatoval, že by to bylo v zásadě velmi bizarně vtipné, kdyby to bylo místy méně nahnědlé.
Bizarně vtipné to zásadě je velice velmi, nahnědlé ještě víc. Ono je celé novopohanské hnutí hodně rozkročené mezi kvazifašisty a sluníčkáře, myslím že to jednou bude zajímavé téma pro nějakou politologii náboženství.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: čas Keltský a raných Slovanů

Příspěvek od jjelen »

Dorian píše: 7. 8. 2019, 14:03Staroruská ingliistická církev ortodoxních starověrců
Ty vole, oni maj/měli i vlastní církev??
Sadako píše: 7. 8. 2019, 14:24kdyby to bylo místy méně nahnědlé.
Což je u těhle spolků celkem normální nějakých sto let.
Dorian píše: 7. 8. 2019, 14:33 Ono je celé novopohanské hnutí hodně rozkročené mezi kvazifašisty a sluníčkáře, myslím že to jednou bude zajímavé téma pro nějakou politologii náboženství.

Ovčáček a jemu podobní nás varovali před fašistickými sluníčkáři ale my neposlouchali...
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: čas Keltský a raných Slovanů

Příspěvek od Paul »

Bizarně vtipné to zásadě je velice velmi, nahnědlé ještě víc.
Jako... vtipné to zas tak není.

Ale jediné, co nám zbývá, je smát se na celé kolo. Protože fakt nikdo neví, co s nimi. :cry:
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: čas Keltský a raných Slovanů

Příspěvek od jjelen »

Na druhou stranu mi to připadá jako skvělá inspirace pro nějakou tu "uměleckou tvorbu" nebo RPG :wink:
A dosud asi nevytěžené (mimo rozličné nacistické okultisty a Vargovo zde tak oblíbené rpgčko měl vlastně nic moc nenapadá... a to jsme ještě u Germánů a ne Keltů nebo Slovanů)
Uživatelský avatar
Dorian
Příspěvky: 171
Registrován: 3. 10. 2009, 12:20

Re: čas Keltský a raných Slovanů

Příspěvek od Dorian »

To určitě, protože třeba tyhle obrázky jsou mythic fiction jako svině a křičí zahraj si mě ! Trochu mi to připomíná Gloranthu :-)

https://russian-tradition.com/bwg_galle ... s/?lang=en
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: čas Keltský a raných Slovanů

Příspěvek od Paul »

Třeštík se zmiňuje, že Oto I se naučil od havolanské kněžny, své milenky, slovansky. Má někdo nějaký zdroj (v Dětmarovi jsem na to nenarazil), nebo doplnění?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: čas Keltský a raných Slovanů

Příspěvek od Paul »

ShadoWWW píše: 17. 9. 2019, 12:57Což je rozdíl daný tím, že ve středověku jsi neměl ani temné mágy, ani nestvůry, ani bohy chodící po světě...
Ani ne.

Jak víš, že ten jednooký tulák s mečem nebyl ten Jednooký?

A co ta bosorka? Nechcípla ti kráva, když jsi ji urazil?

A jak vysvětlíš, jak zmizel Mojmír, co?

Nemusel jsi mít netvory, bohy a mágy před sebou, stačilo je mít v hlavě.

Nicméně, co se boje týče. Vesnice není bezpečná. Bezpečné je hradiště, proto se stavěla. Vesnice neměly hradby, spálit je na popel je lehké jak facka.

Šelmy myslím dobře popsal Jelen, loupežníci jsou komplikovanější, cizí vojsko ještě o stupeň.

To, že bereš zbraň všude s sebou (jsk ostatně radí Vysoký), ještě neznamená, že na nejhorší opravdu dojde: stěží by mohl Spytihněv dojet do Řezna, kdyby někde někdo pořád číhal.

Nepřátelský kmen je věc trochu jiná, ale je velká šance, že si jej udržíš od těla.

Ta šance nebyla nízká, úplně vysoká ale také ne.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů