Archeologie a její objevy

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Archeologie a její objevy

Příspěvek od Goran »

Zajímá vás nějaký konkrétní archeologický nález/lokalita/kultura? Nebo nějaký jiný fenomén spojený s archeologií (symbolický smysl jeskynních maleb, co po nás archeologové za tisíc let objeví apod.)?
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Tafif
Příspěvky: 1029
Registrován: 9. 4. 2007, 17:46

Příspěvek od Tafif »

Jo, docela mě zajímá jedna věc. Zatím jsem o tom slyšel jen jednou v rádiu, může to být tak rok zpátky.

Po celé Evropě (možná jen střední), tedy i u nás, se nalezla soustava "kostelů" stará asi 5 000 let. Vypadá to na jednu kulturu a to nikterak zaostalou.

Víš o tom něco?
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Goran píše:Skalní malby zobrazují hlavně zvířata, sem tam se vyskytnou i ruce a prý i fáze měsíce, jak říká Argo (byly by nějaké podrobnější informace?) O významu těchto maleb se vedou spory, ty ruce v negativu (barva je nafoukaná kolem nich) se občas dávají do souvislosti se světem duchů.
U pravěkého umění je obecně problém s tím, že známe několik písmenek, ale smysl nemáme jak odvodit, protože kontext zanikl (výjimky jako je pavlovienský šaman z Brna prozatím vynechám).
Co se týče architektury a s ní spojených symbolických prvků, je to dobré jako doplněk písemných pramenů, ale opět jde o pár písmenek, přičemž bez znalosti aspoň části jazyka se nedá svítit.
Dovolím si zahájit citací svého vlastního OT v Původu života, kde se řešila otázka pramenů pro poznání kultury a myšlenek lidí minulých, zejména před vynálezem písma. Takže můžeme na toto téma vesele pokračovat.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Tak po kratším surfingu se mi jeví nejzajímavější stran paleoastronomie tento odkaz:

http://www.spacetoday.org/SolSys/Earth/ ... harts.html

a měl bych skutečně vlastní šílenost:

Je něco známo o výzkumu těchto kostelů:
1) Hradsko, kostel
2) Litoměřice, přístav, sv. Jiří
3) Libušín, kostel
4) Kouřim, všechny kostely
5) Libice, všechny kostely?
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Na tom odkazu je sice vidět, že je hodně populární (archeologické informace jsou tam často zjednodušené a někdy i zastaralé - třeba ledových dob se dnes rozlišuje 52, ne 4), ale pro účely letmého seznámení stačí.

Ke všem kostelům je něco známo, nicméně ne vždy jsou detaily známy mně. Rozeberu to postupně.

Hradsko:
Poměrně seriózní link k hradišti:
http://www.boiohaemum.cz/view.php?cislo ... 2006010303
Ke kostelu se mi nepodařilo zjistit víc, než že je románský, možná namístě staršího dřevěného, a že byl přestavěn v roce 1874. O víkendu se podívám do Pravěku na soutoku (mimochodem pro dějiny Mělnicka doporučuji) a snad zjistím víc.
Z pozice studenta archeologie ještě mohu zkusit zjistit, zda byl proveden stavebně historický průzkum, ale k případným výsledkům se asi nedostanu (jestli si příští rok SHP zapíšu a provedu průzkum sv. Jiří v Hradsku či jiného zajímavého kostela osobně, určitě ti dám vědět).

Sv. Jiří v Litoměřicích:
Inu, o kostelu moc nevím, jen že stál v severozápadní části hradiště, tedy na akropoli. O víkendu se kouknu do chytrých knížek, a zatím sem hodím link na výsledky výzkumu v jihozápadní části Dómskéého vrchu, tedy kousek vedle:
http://www.kar.zcu.cz/vyzkum/Litomerice ... prava1.htm

O Kouřimi, Libici a Libušíně někdy příště.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Pro přehlednost sem přenesu tu věž:
Horský si všiml - na Staroměstské mostecké věži - těch tří oddělených sfér.
Měsíční sféra, ženská, mívá prvky seřazeny jakožto násobky 7 nebo 28; souvisí to s měsícem a ženskou periodou. Je to také prostor pro Sedm svobodných umění, Sedm hříchů, Sedm ctností...

Sluneční, mužská sféra mívá zase číslo 12 - samořejmě 12 je také apoštolů a symbolika Krále se slévá s Kristem (ten většinou je v nějaké podobě uprostřed).

Pak je ještě sféra Hvězdná, kde bývá symobolika různých věčných nebo douhotrvajících věcí; například 21 králů - písmen, kterými je stvořen svět (to už je z tvého oboru).

V případě Staroměstské věže lze také číst horní část jako krále, který vládne Zemi, která je dole. Těch vychytávek je tam strašná spousta; například maník, stojící v průjezdu večer svatého Víta, národního světce, může spatřit slunce zapadající do hrobu svatého Víta na Hradě...
Goran:
Stran těch Litoměřic mne výzkum neuspokojil; kopali zjevně jinde, než byl ten kostel; já našel ale - poklud mne paměť neklame - že měl nějak souviset s tím přístavem dole, a byl u té strouhy u vody.

Stran Hradska je odpověď zajímavá; kostel tam zřejmě byl, nicméně se o něm absolutně nic neví ("dřevěné kostely" považuji za synonymum "nevím, co sem napsat"), a nikdo ho taky ještě nerozkopal.

No, Kouřim a Libici rozkopali na atomy, tak snad tam...

ještě přihodím Vavřince pod Petřínem; mám dojem, že ho někdo zkoumal, ale nevím, zda ryl i kolem, základů.
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Ad Litoměřice: kostel sv. Jiří sice nebyl archeologicky zkoumán. Byl stržen roku 1876 (byl nahrazen budovou nynějšího biskupství), a do té doby byl minimálně jednou namalován a vyfocen. Obojí je spolu s pojednáním o architektonickém vývoji kostela publikováno v knize Dějiny města Litoměřic.
Poněkud netypicky umístěná věž by naznačovala, že kostel byl původně orientovaný ve směru jihozápad-severovýchod s kněžištěm na JZ, a až později byl "narovnán" do obvyklého směru V-Z.
Kostel se tyčil nad přístavem (konkrétně nad čtvrtí Rybáře), u strouhy u vody nebyl.
K Hradsku se mi nic zjistit nepodařilo.

Zbytek později...
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Goran:

! Díky - to je dost pozoruhodné info. Nesprávná orientace vzniká v důsledku terénu a nebo s ohledem na novější budovy; často bývá výsledkem druhotným.
Ten obrázek by mne nesmírně zajímal.
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Argo: původní orientace bude tím terénem.
Obrázky jsem zkusil vygůglit a nešlo to, takže nevím o jiném zdroji než jsou Dějiny města Litoměřic (strany 83 a 84, pokud si to dobře pamatuju).
Zkusím obrázky ofotit, ale bez skeneru (digitálem) nebude kvalita valná.
O možnosti umístit na Fórum obrázky z disku nevím, takže leda na mail (když mi sdělíš adresu).
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Tafif
Příspěvky: 1029
Registrován: 9. 4. 2007, 17:46

Příspěvek od Tafif »

Goran: Jestli budeš cokoliv rozesílat, rád se taky mrknu. Takže jestli tě to nebude obtěžovat posílej i sem: Tafif@centrum.cz
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Kolik tak řádově máme vlastně "špatně otočenejch" kostelů? Já vím o dvou, jezulátku v Praze a kostele v Hlohovicích, ty jsou oba o cca 180°, tuším, ale určitě nejsou samy.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Já bych řekl tak 5% a možná méně.
V Praze je to ještě také Cyril a Metoděj v Karlíně - to je výrazný případ.
Z románských chrámů mne napadá Deštná u České Lípy, kdy byl kostel napřed správně, ale v baroku ho přezdili kolmo (kdovíproč).
V zásadě se ve starší době drželi směru důsledněji.

Jinak nějaké drobné odchylky od východního směru lze najít leckde - třeba osa svatého Víta - katedrály se odchyluje od té románské osy Spytihněvovy baziliky..
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Mail odeslán Argovi a Tafifovi.

Konečně jsem zjistil jednu zajímavost k Hradsku: věž u kostela vyrůstá přímo z lodě, není tedy vedle ní jako obvykle.

Zbytek snad to najdu už dneska.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Libice:
Na Libici vím o jediném kostelu zasvěceném panně Marii. Byl postaven z místní opuky v otonském stylu na půdorysu latinského kříže. V sešitě mám napsanou poznámku o zastřešeném ochozu a hrobkách dvou vznešených žen. Předpokládá se i (dřevěný?) kostel na předhradí. Zajímavé je, jak to bylo s církevní stavbou po roce 995, kdy původní kostel údajně nefungoval, ale hradiště až do 12. století dožívalo.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Tafif
Příspěvky: 1029
Registrován: 9. 4. 2007, 17:46

Příspěvek od Tafif »

V Olomouci máme jeden velký barokní otočený na jih a dva gotické na jihovýchod.

Díky za fotky. Škoda té kvality.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů