Čeští králové

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět

Který z těchto králů je váš nejoblíbenější?

Vladislav II.
3
6%
Přemysl Otakar I.
2
4%
Václav I.
1
2%
Přemysl Otakar II.
12
25%
Václav II.
3
6%
Jan Lucemburský
8
17%
Karel IV.
11
23%
Václav IV.
0
Žádná hlasování
Zikmund Lucemburský
4
8%
Jiří z Poděbrad
4
8%
 
Celkem hlasů: 48

Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Čeští králové

Příspěvek od Argonantus »

velmi netradičních metod boje, na které rytířská vojska té doby nebyla zvyklá.
Zhruba sto let za opicemi. Okolo roku 1300 byly vynalezeny souběžně na několika místech účinné metody, jak na těžkou jízdu.
Husiti vlastně jen důsledně uplatnili to, co okoukali jinde. Opravdová novinka se jeví být užití děl při obraně pevností.
A stran dobrých vojevůdců - pokud porazili pět křížových výprav po sobě, to už je těžko náhoda.

Stran mongolských jezdců - být tu Poor Hero nebo Tafif, tak vás zmlátí. Mongolové užívali perfektní těžkou jízdu; kdo hrál Meievall:Total War, tak si to vyzkoušel.
S čím měli problém, to netuším, protože v Evropě úplně všechno vyhráli. Viz jinde. A v tom je snad s těmi husity podobnost, jinak styl boje byl dost odlišný. Taky ostatně o sto let dříve.
pety
Příspěvky: 1021
Registrován: 22. 7. 2008, 13:58
Bydliště: Praha-Valmez

Re: Čeští králové

Příspěvek od pety »

Stran mongolských jezdců - být tu Poor Hero nebo Tafif, tak vás zmlátí. Mongolové užívali perfektní těžkou jízdu; kdo hrál Meievall:Total War, tak si to vyzkoušel
No jo jenomze ji pouzivali uplne jinak nez evropani a to je imo to co mel eleshar namysli
I FUCKING TRAVELED THROUGH TIME AND JUMPED ON A DINOSAUR AND USED IT TO KILL MOTHERFUCKING ROBOT ZOMBIES.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Čeští králové

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Tak to, že Mongolové nebyli jen polonazí magoři na malých koních s lukem, je mi známo... ale pořád bojovali dost jinak. A jinak co si vybavuji, tak proti Mongolům snad byly vhodné zejména důsledně bráněné pevnosti - jako že s tím si nevěděli moc rady, ale možná se pletu.

S těmi Husity jsem to nemínil tak, že jejich vůdci byli neschopní, to by se nechali rozdupat pod kopyty koní na nějakém poli - na vozovou hradbu to chce taky fištrón, ale když už tě to jednou napadne (nebo ti to někdo řekne), tak nemusíš být vojenský génius, abys vyhrál bitvu, pokud
a) taktika dobře funguje
b) nepřítel se odmítá poučit
A pokud někoho napadlo "opevnienia budeme s sebú voziti" a křižácká vojska se tomu odmítla přizpůsobit...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
maYdaY
Příspěvky: 128
Registrován: 27. 2. 2010, 21:38

Re: Čeští králové

Příspěvek od maYdaY »

Re: Čeští králové
od Eleshar_Vermillion » 11. 8. 2010, 14:55

Otázka, zda ti husitští vojevůdci byli tak geniální stratégové, nebo jestli to nevzešlo z velmi netradičních metod boje, na které rytířská vojska té doby nebyla zvyklá.
No. já bych řekla, že i v tom je kus geniality - umět improvizovat a využít to, co mám k dispozici. Husiti se nemohli držet tradičních metod boje, protože těžká jízda nebyla k mání.

Argo,
ta poptávka po knihách byla nejen v Čechách a je otázka, kdyby nebyla, jetsli by vznikl knihtisk.
Ale myslím, že na počátku husitského hnutí byla obvyklejším "mediem" společná kázání . On tím vznikl tlak nejen na to, aby se knihy vydávaly , ale aby se lidi učili číst.
ten proces nemusel být nutně nějak dlouhý. Z toho, že v 16. století bylo v Praze 30 vydavatelství a průměrný měšťan měl doma dvacet knih, se nedá soudit, že znalost čtení byla nějak masově rozšířena o nějakých sto a více let zpátky, před vynálezem knihtisku. Když nějaká taková věc uzraje v pravý šas, tak se rozšíří velmi rychle. Kolik jste měli doma mobilních telefonů a počítačů před nějakým čtvrt stoletím? Kdo věděl v osmdesátých letech, co jen internet?
Já myslím, že ze začátku to bylo hlavně na těch kazatelích. A protože se drželi toho,že Bibli může porozumět každý, že na to nemají patent jen kněží, tak dokázali lidi motivovat. Ta znalost Písma se nejdřív šířila víc mluveným slovem. A pak přišly na řadu knihy. Protože to bylo praktičtější a byly dostupnější.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští králové

Příspěvek od Ecthelion »

Hmmm... zvláštní, že 26. srpen byl zároveň den, kdy zahynuli v prohrané bitvě jak Přemysl Otakar II. tak Jan Lucemburský.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Čeští králové

Příspěvek od Argonantus »

... a umřel Jindřich z Lipé a Hynek Ptáček z Pirkštejna. A kdovíkdo ještě. I ten 21.8.1968 je v kalendáři nebezpečně blízko.

To je zkrátka doba, kdy se Češi nemají do ničeho pouštět.

maYda:

Jo, tak nějak si ten mechanismus představuji taky.
Ostatně, je asi taky velký rozdíl mezi hustiy na začátku za Jana Husa, kdy ještě nevěděli, že jsou husiti, a stavem někdy za Jiřího z Poděbrad, kdy to byla už docela vážně míněná síla s husitským biskupem Janem Rokycanou.

V každém případě ti z toho ale vyleze, že podíl husitů na vzniku české vzdělanosti je značný, ba možná lví. A dopadne to najednou hodně jinak, než populární představa bandy loupežníků.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští králové

Příspěvek od Vallun »

Test z dějepisu ZŠ

Není tedy jen o panovnících, ale sem se hodí asi nejvíc:))

Kdo nebude mít 20/20 by měl toto téma jen číst;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Čeští králové

Příspěvek od Resurrection »

19/20, hrob JAK jsem dal do Rotterdamu a on je zatim v Naardenu. :-)

Kazdopadne zavadejici otazka 14. o pragmaticke sankci, ktera byla primarne o nedelitelnosti monarchie, nikoliv o nastupnictvi v zenske linii... Respektive o obojim, ale to nastupnictvi je mene vyznamne, protoze tak jako tak dynastie Habsburku skoncila s Karlovou smrti.
Secrets are power.
Wild West

Re: Čeští králové

Příspěvek od Wild West »

Tak sem smím i psát. Ale ty moderní otázky mi připadají o dost těžší. Třeba úmrtí Františka Josefa I. nemusí dát každý dohromady.
A ta řada alchymistů by mne taky zajímala (naštěstí v otázce pak není ani jeden).
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Čeští králové

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Tak dal jsem všechny. Res to holt musí brát tak, že to není test znalostí dějepisu, ale test znalostí toho, co se učí na základní škole v dějepisu:) Já se podobně zlobím s různými stupidními jazykovými testy (na to jsou experti zejména na iDnes), což je vyloženě živné pole pro debily.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Čeští králové

Příspěvek od Resurrection »

Eleshar_Vermillion píše:Tak dal jsem všechny. Res to holt musí brát tak, že to není test znalostí dějepisu, ale test znalostí toho, co se učí na základní škole v dějepisu:) Já se podobně zlobím s různými stupidními jazykovými testy (na to jsou experti zejména na iDnes), což je vyloženě živné pole pro debily.
Eleshare, vrat si ihned sveho puvodniho avatara. Pul hodiny sem premejslel, kdo zas novej sem pise. :-)
Secrets are power.
Wild West

Re: Čeští králové

Příspěvek od Wild West »

Naopak se mi tento avatar jeví být zcela případný.
A vůbec mne nemrzí, že nahradil toho starého i na starých příspěvcích.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Čeští králové

Příspěvek od Sosacek »

Ty avatary, to je vec.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Hm, tu slavnou koněspřežnou trať si nepamatuju ze školy, nýbrž z ABC vystřihovánky. Škola hrou v praxi.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští králové

Příspěvek od Ecthelion »

vzteklina píše:Svatý Václav byl neschopný pobožný panovník a jeho vrah Boleslav naopak schopný a založil mrtě kostelů, mimo jiných věcí.
Docela mě fascinuje, že se s tímhle názorem setkávám poměrně běžně. Považuji to za kombinaci relativizace mýtu ("Doteď nám cpali, že je je to takhle, ale určitě je to obráceně!") a důsledek cílené a dlouhodobé snahy o diskreditaci sv. Václava (nejdříve nacisté a pak bolševici)... a podle mě se toto vyjádření nezakládá na pravdě.

O skutečném životě sv. Václava máme opravdu jen kusé útržky (když očešeme legendy a mýty, které se na něj postupně nalepily)... a z nich naopak vyplývá, že to byl schopný panovník, který stabilizoval český stát a obratně manévroval v politice s východofranskou říší, když zabránil, aby nás potkal osud polabských Slovanů (kam směřovaly tehdejší východofranské výboje).

Ještě než to přijde na přetřes... onen často zmiňovaný tribut za mír, který je mu tak často přičítán jako důkaz neschopnosti, byl tehdy naprosto normální součástí politiky - Jindřich Ptáčník (tedy příjemce českých peněz) platil sám vysoký tribut za mír Maďarům mezi lety 924-933. Navíc to, že se jej zavázal platit zastavilo vojenský vpád do Čech, učinilo s Ptáčníka přítele sv. Václava (poslal mu později darem vzácnou relikvii - ruku sv. Víta), odvrátilo další vojenskou expanzi naším směrem a navíc se jej zavázal platit "za celé Čechy"... tedy jako vládce celých Čech, kde mu zřejmě tou dobou podléhaly ostatní nepřemyslovské státečky.
Kdeže je ten "neschopný" panovník? Nějak to tam nevidím. :think:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů