Titulatura ve starověku

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Titulatura ve starověku

Příspěvek od York »

Chtěl bych dát dohromady přehled statověkých titulů, a to světských, duchovních i vojenských, s rozdělením podle říší/oblastí, kde se používaly. Pomůžou i jednotlivé názvy (souvislosti si dohledám) nebo odkazy na online zdroje.

Aktuální seznam je zde.
Naposledy upravil(a) York dne 24. 4. 2020, 20:36, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Titulatura ve starověku

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Myslíš jako "Ilyrie"?:)
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Titulatura ve starověku

Příspěvek od Vallun »

Ne, určitě myslel Ilgirii :)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3811
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Titulatura ve starověku

Příspěvek od Selhan »

No, já teda nevím, ale přijde mi, že buď se teda snažíš udělat něco, co má smysl, a pak je dobrý si k tomu opravdu zjistit nějaké informace, aby to dávalo smysl, a nebo to vůbec není třeba řešit, ne? Jak určíš, jestli to je vnitřně konzistentní, když nebudeš vědět, jak to spolu souviselo? Ale možná ze mě mluví jen zájem přečíst si další historické podrobnosti. :D
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Titulatura ve starověku

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Selhan píše: 28. 4. 2020, 22:28 No, já teda nevím, ale přijde mi, že buď se teda snažíš udělat něco, co má smysl, a pak je dobrý si k tomu opravdu zjistit nějaké informace, aby to dávalo smysl, a nebo to vůbec není třeba řešit, ne? Jak určíš, jestli to je vnitřně konzistentní, když nebudeš vědět, jak to spolu souviselo?
Touché. Přesně toto jsem si myslel taky, ale neměl jsem to tak hezky konceptuálně utříděné a zabalené do slov (asi proto, že téma mě nezaujalo natolik, abych si to víc do hloubky promýšlel a překročil stadium egomasturbace nad schopností vyblít náhodné faktoidy o vývoji a původu označení byzantských vladařů :D ).
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Titulatura ve starověku

Příspěvek od Vallun »

Tady bych se Yorka zastal - já ho chápu tak, že chce vybudovat solidní fasádu - nejde mu o architekturu celé budovy, ale o to vytvořit slušně propracovaný a feeling vytvářející povrch:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3811
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Titulatura ve starověku

Příspěvek od Selhan »

Ale to já beru, a proti tomu nic nemám. Jen podle mě těžko uděláš solidní, reálně vypadající fasádu s mylnými představami o tom, jak se jak se staví dům. Neříkám, že to má být v té hře naprosto přesné. Ale myslím si, že mít při tvorbě přesné informace je výhoda.
A když ty informace někdo servíruje zdarma až pod nos... tak proč si na to stěžovat? :D
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Titulatura ve starověku

Příspěvek od Argonantus »

Chlapci, vy mi mluvíte z duše. Kéž bych to uměl tak hezky říci.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Titulatura ve starověku

Příspěvek od York »

Ono je to popravdě celkem jedno. K něčemu to potřebuju a mám jasnou představu proč a k čemu. Dostal jsem každopádně různými kanály spoustu materiálu, výhledově ho zpracuju. Všem děkuju za příspěvky. Stay tuned.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Titulatura ve starověku

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 23. 4. 2020, 18:32 No, já myslel toho vezíra, který se používá v češtině pro Egypt, ale Egyptsky se to určitě jmenovalo jinak.
Chalífa je samozřejmě ve starém Egyptě zbytečný jako slon Fufík.
Egyptsky se to zřejmě jmenovalo catej. V angličtině to je ale vizier, takže tam dám i vezíra.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Titulatura ve starověku

Příspěvek od York »

Eleshar_Vermillion píše: 23. 4. 2020, 21:09případně "hégemón" (asi "vůdce").
Seš si jistej, že hegemon označuje osobu?

wiki píše:The dominant state is known as the hegemon.
Zdroj.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Titulatura ve starověku

Příspěvek od Argonantus »

Catej za mne rozhodně lepší. Právě proto, že jsme někde úplně jinde, než u muslimů. A díky, tohle slovo jsem dokonce znal a dokonale zapomněl.

Jinak Elesharovi věř. Je v něčem rozhodně chytřejší, než wiki. Dominnantní stát je odvozen právě od označení dominantní osoby.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Titulatura ve starověku

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 2. 5. 2020, 19:43Dominnantní stát je odvozen právě od označení dominantní osoby.
Tím bych si právě nebyl tak jistej. Původní hegemonii vedla Sparta a tam byli dva králové, takže pochybuju, že by se nějakej z nich prohlašoval za hegemona. Později za Alexandra bych tomu už věřil spíš.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Titulatura ve starověku

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Eleshar_Vermillion píše: 23. 4. 2020, 21:09případně "hégemón" (asi "vůdce").
York píše: 2. 5. 2020, 18:11Seš si jistej, že hegemon označuje osobu?
Je to přítomné příčestí od slovesa "hégesthai" (vést), tedy doslova "vedoucí" či "ten, který vede" (možná může připadat matoucí ten mediopasivní tvar, ale je to tím, že jde o deponentní sloveso). Samozřejmě přeneseně to lze vztáhnout i na státy, ale jinak to bylo označení pro různé vládce, náčelníky atd. Preklasicky/homérsky je to myslím i "průvodce".
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Titulatura ve starověku

Příspěvek od boubaque »

A kdybys snad Elesharovi nevěřil, tak třeba Wiktionary uvádí u slov i etymologie.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Titulatura ve starověku

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Aha, tak jsem kecal, infinitiv je "hégeesthai", mea culpa. Dává to smysl, jinak by to muselo být "hégomón", ale slova s -ee- jsou v klasické řečtině dost řídká, jelikož se to diftongisovalo na -ei-, tak mi to snad York odpustí.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů