Medicína

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Medicína

Příspěvek od jjelen »

Pardon za zakládání nového ématu, kvůli jednomu dotazu, ale ježto jsem tu nic podobného nenašel, zakládám toto.

Bylo v 19. stol. možné udržet naživu člověka v komatu? Existoval nějaký postup jak do něj dostat tekutinu, živiny apod., které ho udrželi na živu, alespoň nějakou dobu? Týdny, měsíce...? Nebo s takvými vychytávkami přišlo až 20. století?
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16378
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Medicína

Příspěvek od MarkyParky »

Anglická wiki říká:

* První pokusy s infuzemi 1831 při léčbě cholery
* Větší rozvoj 1930
* Masové nasazení 1950
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Medicína

Příspěvek od jjelen »

Což o to, jakýsi trubičky do žil zkoušeli strkat snad už Řekové a Číňané někdy ve středověku. Stačilo by ale to co bylo k disposici před 1. světovou na udržení člověka na živu? Případně jak douho takový komatózní (?) pacient vydrží bez potravy a tekutin? (dobře, to už nejsme moc v historii, ale...)
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Nejsem doktor, ani ho nehraju v televisi, ale mám dojem, že mj. strašně záleží, proč je ten pacient v kómatu a co všechno mu (ne)funguje. Třeba pokud se v některých fázích bezvědomí dusí, tak ho bez moderních přístrojů prostě nezachráníš. K čemu tuhle informaci potřebuješ, tj. v jakém kómatu a proč se má případný nešťastník nacházet?

Tohle úplně neodpovídá na tvou otázku, ale vypadá to zajímavě.
Historical study of coma: looking back through medical and neurological texts
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Medicína

Příspěvek od midewiwin »

Kóma - to slovo asi označuje víc různých stavů. Od těch, kdy člověk sám nedýchá a i srdce potřebuje podporu /tam je pochopitelně výživa do žíly nutná/, až po různé podoby tzv. vigilního kómatu. U těch může být zachováno polykání, i když člověk vůbec nekomunikuje s okolím.
Taky je možné, že i v 19. století dokázali doktoři lidem v bezvědomí dostat tekutou nebo kašovitou potravu do žaludku sondou.
Čas neexistuje.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Medicína

Příspěvek od jjelen »

Pravda, měl jsem se zkusit vyjádřit jasněji.
Šlo mi čistě o bezvědomí, neschopnost samostatně fungovat/komunikovat s okolím (zejména komunikovat!) a při tom se udržet alespoň pár týdnů naživu. Příčiny a další funkce (jako to poykání, srdce, dýchání a já nevím co ještě...) mě tak moc nezajímají resp. se podřídí výše napsanému, pokud možno.
Sadako: díky, hustý :)
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů