Sbírka zákonů a rozsudků, zejména 14. století

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 1019
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Sbírka zákonů a rozsudků, zejména 14. století

Příspěvek od Vitus » 26. 11. 2020, 07:20

midewiwin píše:
26. 11. 2020, 07:10
Podmínkou byla ochota pozůstalých přijmout odškodnění a odpustit. Součástí tohoto řešení bylo i pokání provinilce. O takových případech vypovídá množství smírčích křížů v české krajině.
Naprostý souhlas (i když ty smírčí kříže jsou spíše připomínky mezních sporů, jak jsem se nedávno někde dočetl, i když už si bohužel nepamatuji kde, myslím, že to bylo v publikaci Maršály, rainsteiny a pardusy na Plzeňsku od P. Mikoty a P. Rožmberského).

Nevím, jak to chce Sparkle použít a jaké má v rámci použití možnosti, ovšem pokud by rozsudek nedopadl přesně podle očekávání vrchnosti (jež soudce stanovila), tedy třeba panovníka, pak právě odškodnění a přijetí tohoto odškodní poškozenou stranou by mohlo být argumentem, aby nad tím mávnul rukou. :think:

EDIT:
midewiwin píše:
26. 11. 2020, 07:10
O jiném řešení je Čapkova povídka Pád rodu Votických, kde král ponechává otce, který potrestal svou dceru smrtí, Boží spravedlnosti /se vzkazem, aby se neukazoval na královském dvoře/.🙂
Boží spravedlnost a boží soudy byla určitě možnost v 13. století, předpokládám, že určitě přežila i do 14. století, ale pravda, vrchnost každého jednoho si mohla tu spravedlnost "ohnout" po svém (to už to zmiňoval i Argo) a pro panovníky (suverény) touto vrchností byl často vlastně papež. Takže i to by mohla být cesta, ale to tu tuším taky někdo už psal, tedy odsoudit ho, nechat ho utéct, aby nalezl ochranu v klášteře (nebo na univerzitě - ani tam královi muži sami nesmí, to jsem zažil, když na začátku 90. let policejní sbor obklíčil budovy VŠE, do které se utekl hledaný Žižkovan a pak bezradně bloumali kolem, protože nemohli sehnat rektora ani pro-rektora, aby jim vstup na území své školy povolili.) :D

Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 28135
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sbírka zákonů a rozsudků, zejména 14. století

Příspěvek od Vallun » 26. 11. 2020, 07:37

Vitus píše:
26. 11. 2020, 06:49
Já si dovolím jen připomenout, co jsem psal někde na začátku - hodně pomáhalo měnit ta rozhodnutí i možnost a ochota se ze zločinu vyplatit, tedy odškodnit toho, komu se (dle práva) škoda stala. A samozřejmě přímluva (záruka) někoho z vyššího stavu, než stavu, do kterého spadá souzený.
Poznámka věcně správná, ale jak já chápu dotaz Sparkle, tak k tomu úplně nesměřovala - dohoda s poškozenými je odklon v rámci obyčeje, jí jde o pokrokový rozsudek nad rámec obyčeje...
Zahrnout nějaké usmíření by ale bylo možné do jeho "odůvodnění"...

EDIT: Vite, pokud Tě zajímají smírčí kameny či kříže, doporučuji texty prof. Valentina Urfuse, to je člověk, který se tím zabýval desítky let na nejvyšší úrovni akademického bádání (a mj. otec mého ředitele v práci:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Argonantus
.
Příspěvky: 17109
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sbírka zákonů a rozsudků, zejména 14. století

Příspěvek od Argonantus » 26. 11. 2020, 09:53

To finanční odškodnění je podle všeho starodávný germánský institut (wergeld - pokuta za hlavu).
Vychází přesně ze stejné praktické reality - lidí je strašně málo, popravami jich je ještě méně. Takže to fungovalo zřejmě po celý středověk, hlavně u těch neúmyslných případů (=po jejich vražda), případně v nějaké zjevně asymetrické situaci, kdy bohatý týpek v nějakém sporu zabil v hospodě někoho... a chudá rodina zabitého dospěla k závěru, že peníze jim vlastně pomohou víc, než potrestání viníka.
Určitě to bude v těch zrcadlech (saské a švábské), v Koldínovi se na to už nepamatuji a možná to vymizelo.
Ale dnes se to paradoxně vrátilo (Jiné právo, wergeld).

Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 1019
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Sbírka zákonů a rozsudků, zejména 14. století

Příspěvek od Vitus » 26. 11. 2020, 10:08

Vallun píše:
26. 11. 2020, 07:37
Vite, pokud Tě zajímají smírčí kameny či kříže, doporučuji texty prof. Valentina Urfuse, to je člověk, který se tím zabýval desítky let na nejvyšší úrovni akademického bádání (a mj. otec mého ředitele v práci:)
Narazil jsem na to okrajově, spíše mne zajímá ekonomická organizace středověkých majetků, takže tak jsem přes mezní právo na ty smírčí kříže narazil. Ale pan Urfus koukám vydal knížku (už v roce 1997) na toto téma a vypadá zajímavě, takže si ji dám do svého "to do listu", díky. :D

Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 15172
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Sbírka zákonů a rozsudků, zejména 14. století

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 26. 11. 2020, 11:28

Sparkle píše:
25. 11. 2020, 19:53
V dané zemi platí zvyk / precedens / deklarace vrchnosti, že pokud někdo někoho úkladně zavraždí, propadne hrdlem.
Stane se tam to, že někdo někoho zavraždí. Ale byl při tom nepříčetný, na což se tady jaksi nehraje. Soudce, který předsedá té porotě, je ale poněkud pokrokový (například proto, že má doma taky duševně nemocného) a rád by viníka z té situace nějak vysekal, aby viník místo toho byl izolován v klášteře například. Jaké je v takovém případě nejuvěřitelnější jednání, které by udělal? Zkusil by hledat nějaký precedens z minula, kde někdo byl osvobozen na základě toho, že konal božím vnuknutím nebo tak něco? Nebo by to zkusil spíš na "nedostatek důkazů"? Nebo by si vyfabuloval, že oběť si za to mohla sama, a že vrah jednal v sebeobraně? Nebo něco jiného? Jakou by měl šanci, že by mu to prošlo?
Hele, já myslím, že to bereš moc dnešně. Primárně podle mě záleží na tom, jak moc se v tom to panstvo angažuje a kdo byl zavražděný. Sekundárně - jak je s věcí obeznámena veřejnost a jak se k tomu staví. Pokud to nezasahuje šlechtu a je to věc pár vesničanů, podle mě nikdo nic řešit nebude a je to věc libovůle soudce. Ten se možná zodpovídá pánovi, ale tomu je velmi pravděpodobně dost egal, případně se to k němu vůbec nemá šanci dostat. Pokud naopak hrozí, že kvůli tomu vypukne selská bouře (třeba protože je hlad, jsou vysoké berně atd.), tak to asi bude chtít jiný přístup (tajným osvobozením počínaje, vynalézavou veřejnou popravou obviněného konče), protože hněv pána může být v takové situaci relativně abstraktní hrozbou proti tomu, že dav roztrhá na kusy tebe i tvoji rodinu.
DIE FOR THE DOW!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 3441
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Sbírka zákonů a rozsudků, zejména 14. století

Příspěvek od Sparkle » 26. 11. 2020, 12:33

Já to celé potřebuju proto, že tvořím do svého světa zápletku, kde v městském státě s víceméně "středověkou" morálkou je pokrokový vysoký úředník, který má problém s trestem smrti, nejradši by ho zrušil úplně, ale nemá na to pravomoci. Takže se snaží všemi možnými způsoby to nějak zaonačovat, aby pokud možno co nejméně lidí v jeho rajónu bylo popravených a hlavně se snaží zachraňovat specifické osoby - nezletilé, duševně slabé, lidi co spáchali zločin ze zoufalství a podobně. Proto potřebuju informace o tom, jaké by tam byly uvěřitelné scénáře. Co si může dovolit a co ne, co by mu spíš mohlo procházet a kde je to naopak marné, jaké by na to byly reakce lidí, a tak vůbec. To s tím finančním odškodněním obětí je super nápad, to určitě použiju. Zatím mi toho vychází kombinace občasných "útěků" z vězení, snaha ukecávat pozůstalé k odpuštění pro viníka, a tu a tam ukecat někoho bohatého, aby se za viníka přimluvil třeba že mu pak viník bude pomáhat v dílně, plus snaha zabavit královského úředníka, co mu ty soudy chodí kontrolovat a vrtá se do toho.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy

Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 767
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Jižák
Kontaktovat uživatele:

Re: Sbírka zákonů a rozsudků, zejména 14. století

Příspěvek od Selhan » 26. 11. 2020, 13:21

Nevím, no, ve středověku mi tam moc nesedí ten královský úředník. To je zkrátka až pozdější představa, že by nějaký "státní zástupce" kontroloval, co se děje. Buď je žalobce spokojený, a nebo má teď soudce nepřítele, ne? Jeho hlavním problémem by podle mě bylo, že když se to nějakému šlechtici nebude líbit, tak proti němu začne intrikovat, ne že bude mít potíže "se systémem".
crawl: swimming stroke usually regarded as the fastest of the four front primary strokes.

Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 9299
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Sbírka zákonů a rozsudků, zejména 14. století

Příspěvek od ilgir » 26. 11. 2020, 13:34

Ten pokrokový úředník je co zač? Správce, místodržící a soudce v jednom? Potom mi taky představa nějakého dalšího úředníka, který ho kontroluje, přijde ne moc středověká. Kontrolní mechanismus ve středověku fungoval spíš tak, že když takový mocný úředník dělal svou práci blbě, tak si na něj dotčení stěžovali u dvora.
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných

Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 3441
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Sbírka zákonů a rozsudků, zejména 14. století

Příspěvek od Sparkle » 26. 11. 2020, 13:56

Taky jsem neměla představu, že by to byl nějaký fulltime státní zástupce, co by ho kontroloval, ale spíš že právě na základě oněch stížností u dvora tam vedení vyslalo nějakého svého pohůnka, dočasně, aby to tam obhlídl a zjistil, jak se věci mají.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy

Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 15172
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Sbírka zákonů a rozsudků, zejména 14. století

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 26. 11. 2020, 14:26

Souhlas - "potíže se systémem" je ten novodobý pohled, intrikování ze strany jiné šlechty buď proti soudci, nebo přímo panovníkovi, či lidové bouře při pocitech nespravedlnosti (nepopravení vraždící šílenci zní jako docela problém) jsou mnohem pravděpodobnější.
DIE FOR THE DOW!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Argonantus
.
Příspěvky: 17109
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sbírka zákonů a rozsudků, zejména 14. století

Příspěvek od Argonantus » 26. 11. 2020, 18:40

Sparkle píše:
26. 11. 2020, 12:33
Já to celé potřebuju proto, že tvořím do svého světa zápletku

tak jdu na to.
kde v městském státě s víceméně "středověkou" morálkou

tohle je docela důležitý výchozí bod pro mnohé.
Město vzniklo jako obchodní záměr; někdo ohradil kus země a udělal tam bezpečnou základnu pro obchodníky. A v prostoru města jednak prodával parcely (nebo pronajímal; nebo něco mezi), jednak potom inkasoval nějaké ty platby z obchodu - daně, mýta, cla a tak.
Obvykle se ukázalo, že je to byznis jako prase, vlastně lepší, než klasické zemědělství; český král většinu půdy již dříve rozdal feudálům a města mu ve 13. a 14. století zachránila stabilitu ekonomiky.

V principu není důvod založení města omezit na krále; problém byl jen velikánský náklad na začátku. Takže když to nějaký pán napodobil, byl obvykle hodně bohatý; typicky si majitel několika hradů pořídil navrch ještě město.

A teď to hlavní - v principu si to mohl majitel řídit celé sám, jako Tomáš Baťa nebo Babiš, běhat po městě a kontrolovat, jestli se vybere dost za tranzit soli po řece a zda mlynáři dobře melou. Maniak majitel to tak obvykle dělal; měl strach nechat něco mimo kontrolu. Taky se bál, aby se mu měšťani moc nezmohli a nezačali revoltovat. Praha třeba měla radnici až ve 14. století; do té doby to králové řídili osobně.
Soud je potom one man show; co řekne šéf, tak to je. Ukecat ho z podřízené pozice k něčemu, co třeba ani nechce, může být napínavá psychologická hra.

Jiný model je daleko typičtější; majitel, co nemá čas na kraviny, a zajímá ho vlastně jen celkový výnos a globální účty. Všechno to má zařídit městská rada, která má plnou pravomoc. Odtud radnice, městská práva, konšelé. Jejich samostatnost byla typicky značná, čím bylo město bohatší, čím měl majitel víc měst (francouzský král), čím dál se typicky nacházel.

V extrémním případě majitel oslabil, takže na město už nějak vůbec nedosáhl, a vznikla městská republika. Vzorný příklad jsou Benátky, založené jako byzantská kolonie, která se časem úplně osamostatnila, a ještě později dokonce zaútočila na mateřskou zemi (a dobyla ji).

Pro soud to znamená, že nad městskou radou coby soudem už nestojí nikdo ani teoreticky; je to 12 rozhněvaných mužů, parta lidí, co rozhoduje zcela nezávisle a nikdo ji nepřijde zkontrolovat a nikdo jim do toho nemůže kecat. I to je zajímavý model viz ten film; každý maník má vlastní názor na věc a vlastní osudy. A nemusí jich být 12, samozřejmě; rada může být třeba sedmičlenná, pokud se to hodí pro příběh.
je pokrokový vysoký úředník
slovo "pokrokový" radím v této souvislosti zapomenout; vzbuzuje dojem, že do toho vidíš, jak to má "správně být", a k čemu dějiny směřují. Lidi, co se tím živí, si bývají daleko méně jisti, jak to má správně být.

"vysoký úředník" - může to být přímo soudce, co o tom rozhoduje, nebo jeden ze soudců v tom kolektivním modelu (typicky třeba ta městská rada). Pak je jasné, že má vliv na rozhodnutí.
Nebo to přímo soudce není, je to třeba písař, co to zapisuje, maník, co jim vaří oběd; velitel stráže, co má na starosti vězně; je v kontaktu se soudem a zkouší jim do toho kecat; i to není nezajímavý model. Argonantus, třeba zrovna (Ztracené ženy nebo Dračí hlava in Drakkar).
, který má problém s trestem smrti, nejradši by ho zrušil úplně, ale nemá na to pravomoci.

Pravomoc na změnu zákona má majitel města, v tom osvobozeném modelu Benátek pak městská rada. prostě zákonodárce.
Toužit po změně zákona lze, ale v tomhle případě by to asi vyžadovalo nějaké vysvětlení; zkoušet zachránit i nějakého sadistického Hannibala Lectera není běžná lidská reakce. Vysvětlením může být náboženství; sekta, co ani kuřeti neublíží; něco takového bych čekal někde v orientu. V evropském středověku mne příklad nenapadá.
hlavně se snaží zachraňovat specifické osoby - nezletilé, duševně slabé, lidi co spáchali zločin ze zoufalství a podobně.
To mi připadá daleko přirozenější, než snaha změnit obecný náhled, vnímaný jako přirozený. Snaha zachránit konkrétní lidi, kteří se jeví našemu hrdinovi jako nevinní, nebo nedostatečně se provinivší; a je to tím pochopitelnější, když je třeba majitel města nadnormální sadista, co si to vysloveně užívá (a chodí osobně soudit a kouká se na popravy). Nebo jsou popravení hlavně oběti politiky (kolem zuří francouzská revoluce a hrdina se jmenuje Červený Bedrník). Nebo kolem řádí husiti a dotyčný zachraňuje různé mnichy a aristokraty a měšťany, co vlastně nic neudělali, jen nechtějí být podobojí.
Co si může dovolit a co ne, co by mu spíš mohlo procházet a kde je to naopak marné
Jak říkám, klíčové je ujasnit si ty hlavní postavy; načrtnout si portrét majitele města (král? pán? Církevní činitel?), představit si jeho různé umanutosti (je na holky, je náboženský magor, je to hrdinný válečník), a případy, kdy tohle může narazit na obecné mínění, nebo na jiné umanutosti tvého hrdiny (z nějakého důvodu moc nemiluje prolévání krve; třeba se jako dítě zachránil z nějakého masakru). A hned to dává smysl.

Stran nepříčetnosti, bláznů a obecně - to nevymyslela nová doba, znali je už odedávna, a myslím, že dvanáct rozumných konšelů lze přesvědčit, že to je něco mezi neúmyslným zabitím a nehodou.
Problém je jinde - co s bláznem, aby se to neopakovalo; takový pes sice není odsouzen za pokousání dítěte, ale přesto může být snadno utracen, neb je to nejjednodušší. Blázny ve středověku nikdo nechoval v nějaké uzavřené nemocnici, ale běhali obvykle volně po terénu a starala se o ně obec (v tomto případě právě ta městská rada).

Modelových situací vymyslíš na seriál; co když je oběť dcera majitele; co když je oběť cizinec; co když je to někdo z městské rady; okořenit to lze mnoha způsoby a situacemi.
Zatím mi toho vychází kombinace občasných "útěků" z vězení,
to nemůže procházet věčně. Jednou se na to přijde.
snaha ukecávat pozůstalé k odpuštění pro viníka
v mírnějším případě funguje bezvadně. Akorát malá otázka, kdo to zaplatí, pokud pachatel moc peněz nemá.
plus snaha zabavit královského úředníka, co mu ty soudy chodí kontrolovat a vrtá se do toho.
Jak pravil Selhan - neumím si takovou kontrolu ex post představit.
Především to, co padlo jinde o psaní - ve starší době bude celý soud čistě ústní záležitost, kde se nezapíše ani čárka, není důvod. Každý řekne svoje, pak vyhlásí rozsudek, pak ho provedou, a nezbude o tom ani čárka.
Psát něco na způsob protokolu ze soudního jednání je zřejmě patent církve ze 13.století, zemský soud u nás měl nejstarší púhonné zemské dsky ze 14. století (a jako jediné neshořely ve slavném požáru 1526), takže dokud se nepíše, není kontrola ani možná.

Druhá věc je, že nemá moc smysl - maník je dávno propuštěný nebo popravený.

Třetí věc je, že pokud má majitel města výjimečně zájem na konkrétním soudu - příklady jsem uváděl - nejspíš vydá pokyny soudců předem, aby něco neprošvihl, případně si speciálně v tomto případě sedne do židle soudce sám.

"kontrola" rozsudku se jmenuje odvolací řízení (apelační), a je technicky možná v případě, že má majitel měst víc, a lze se odvolat k městu významnějšímu, případně se lze možná odvolat k majiteli samotnému.
Ve středověku to byl velmi netypický model - právo běželo velmi rychle, nikdo se s tím moc nemazal, jeden den chytli zloděje, při nejbližším zasedání rady (týden? dva?) ho odsoudili, a rovnou ho mohli zmrskat na tržišti nebo popravit, a hotovo.
Dumat nad ním dlouhé měsíce nebyl důvod; navíc to bylo dost drahé.

Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 3441
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Sbírka zákonů a rozsudků, zejména 14. století

Příspěvek od Sparkle » 26. 11. 2020, 19:18

Takže v městských státech obvykle ten, kdo vynášel soud nad hrdelním zločincem, byli přímo městský radní? Od jak velkého města už to delegovali na nějakého soudce, který nebyl radní?
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy

Argonantus
.
Příspěvky: 17109
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sbírka zákonů a rozsudků, zejména 14. století

Příspěvek od Argonantus » 26. 11. 2020, 20:14

Tady bych neviděl problém; pokud v tom vůbec bylo nějaké pravidlo, tak by ho dokázal vysledovat jen odborník vysokého levelu, a kdoví jestli. Právě proto, že se dokumenty ze starší doby moc nedochovaly, neb všechno ústně.
Cokoli budeš tvrdit, těžko tě někdo napadne, že kecáš. Vycházel bych z toho, s čím se ti v příběhu lépe pracuje.

Připomínám jen z debaty o městech, že města jsou všeobecně mnohem menší, než by člověk čekal; takových 5000 obyvatel je v zakladatelských českých poměrech 13. století město jako prase, Litoměřice, Olomouc a samozřejmě Praha.
Ta má zřejmě i přes 10 000, což je ekvivalent dnešního milionu. Nejbližší podobné město je Regensburg, a další někde až na Rýně nebo za Alpami.
Města o 100 000 obyvatelích jsou k veliké diskusi, zda nějaké takové vůbec ve středověku bylo. Jeden z kandidátů jsou zrovna ty Benátky.

Pokud chceš "běžné" město, tak klidně pod 1000 obyvatel, s plochou 250*250 metrů (takže jako dálniční čtyřlístek). Což znamená, že se všichni vlastně znají. A těžko lze předpokládat, že město 1000 lidí bude mít aparát 100 úředníků. 10 je reálnější.
Mluvit o "vysokém úředníkovi" v partě 10 maníků je silně nadnesené.

Jo, a ještě jedna rada - je dobré si vymyslet charakter toho byznisu, díky kterému všichni v radě zbohatli. Třeba - je to město na pobřeží, námořníkují a chytají ryby. Takže se causy budou týkat pirátů, námořních situací, rybiček, kterým rozumí každý.

Nebo je to Kutná Hora, a pak zase každý v radě rozumí hornictví, každý má důl, a kšeftují zejména se stříbrem. A krade se stříbro a padělají se prachy a vedou se spory o to, kudy se má vést podzemní štola.

Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 28135
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sbírka zákonů a rozsudků, zejména 14. století

Příspěvek od Vallun » 26. 11. 2020, 20:28

Argonantus píše:
26. 11. 2020, 18:40
Takže když to nějaký pán napodobil, byl obvykle hodně bohatý; typicky si majitel několika hradů pořídil navrch ještě město.
A byl pak ještě bohatší...pokud uspěl:)
jestli se vybere dost za tranzit soli po řece a zda mlynáři dobře melou.
Spíše dřeva, sůl byla specialitka tam u Vás na Litoměřicku...:)
A s těmi mlynáři je to taky složitější...měli cech možná úplně první, a rozhodně jeden z nejagilnějších! Do "tehcnických" otázek si nenechal mluvit ani na pandksém,a ni na královském a když někde někdo příliš zvýšil daň z kamene (mlýnského), tak u nás vnzikli plovoucí mlýny:) A z tzv. přísežných mlynářů se vyvinula správa vod, jak jí známe dneska...a pražští mlynáři měli takové renomé, že dokonce zabránili válce svým rozhodnutím ve věci litavského sporu:)
Pro soud to znamená, že nad městskou radou coby soudem už nestojí nikdo ani teoreticky;
Tohle je právě složitá a pestrá otázka, on skoro vždyky někdo existoval, alespoň teoreticky...jenže systém a sosutava soudů ani jiných orgánů nebyla zdaleka tak homogenní jako je tomu dneska...
Teoreticky se každý mohl odvolat přímo ke králi... v Anglii už ve 14. století toho bylo tolik,že na to král měl zvláětní lidi - byl to napůl odvolací soud a napůl kancelář vyřizující milosti...
Často do toho mohl trochu mluvti třeba biskup...
Jak říkám, klíčové je ujasnit si ty hlavní postavy; načrtnout si portrét majitele města (král? pán? Církevní činitel?), představit si jeho různé umanutosti (je na holky, je náboženský magor, je to hrdinný válečník), a případy, kdy tohle může narazit na obecné mínění, nebo na jiné umanutosti tvého hrdiny (z nějakého důvodu moc nemiluje prolévání krve; třeba se jako dítě zachránil z nějakého masakru). A hned to dává smysl.
+1!
Stran nepříčetnosti, bláznů a obecně - to nevymyslela nová doba, znali je už odedávna,
Tak tak, římské právo od počátku, i marnotratnost byla důvodem pro omezení způsobilosti...
http://www.ius-wiki.eu/rimske-pravo/pfu ... /otazka-31
- dost časté je, že blůázni nebyli trestáni pro nepříčetnost, ale předáni cirkvi, která je umučila při zkoumání, zda nejsou posedlí nebo přímo při vymýtání...
Jak pravil Selhan - neumím si takovou kontrolu ex post představit.
Taky tak, nesedí to ani ke koncepci, kde nositelem moci je sám zeměpán...protesty proti úředníkovi jsou protsty proti němu samému...rozmáhá se to až v nějakém 16. století...
Nebo je to Kutná Hora, a pak zase každý v radě rozumí hornictví, každý má důl, a kšeftují zejména se stříbrem. A krade se stříbro a padělají se prachy a vedou se spory o to, kudy se má vést podzemní štola.
Důl má jen král...u nás vždycky a v okolí taky...fakticky je tomu třeba trochu jinak, ale určitě měšťan nemá důl, byť v jádru máš pravdu - hutnictví bude rozumět každý...

Štola jde tudy, kudy jde žíla...spíš někdo nezajistí čerpání vody...nebo bude spor o to, zda je plynu moc na to, aby se dal spálit...pak různé padělání mince...obrušování a pod.
Nebo je to Kutná Hora, a pak zase každý v radě rozumí hornictví, každý má důl, a kšeftují zejména se stříbrem. A krade se stříbro a padělají se prachy a vedou se spory o to, kudy se má vést podzemní štola.
Moc nedelegovali, soudit je moc, protože soudíš i obchodní věci, které se Tě dotýkají..a když už jsi konšel...začíná to spíš tak, že se drobné věci přehazují na "předsedouní projednání", můžeme/mohli jsme vidět v přímém přenosu, pokud jdeo soudní systém EU:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 470
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Sbírka zákonů a rozsudků, zejména 14. století

Příspěvek od Korhul » 27. 11. 2020, 16:43

No hlavne ve stredoveku proste nebyly oddelene jednotlive moci - soudni, vykonna, zakonodarna. Vse mel v rukou suveren a ten to jen maximalne delegoval na nekoho jineho (viz vyse jini). Ale neslo o nezavisle slozky, to je az vec novoveku.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity

Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti