Studená válka

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Studená válka

Příspěvek od Jerson »

Vallun píše: 19. 6. 2019, 09:16 mění to, podle Tebe, něco na názoru, že současná obrana Pobaltí proti překvapivému záboru Ruskem bude z logistického hlediska krajně komplikovaná, prakticky nemožná?

Nebo tím chceš dokázat nemožnost překvapivého úderu Sovětského bloku v roce 1988?
Bral jsem to z pohledu Studené války, takže jsem řešil sovětský postup k Rýnu. Překvapivý úder by díky satelitům asi možný nebyl, překvapivý postup asi ano, ale dosáhnout Rýna tak, aby se na něm udrželi, to mi přijde dost obtížné.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Studená válka

Příspěvek od Argonantus »

Jerson:
To, co předvádíš, je prostě učebnicová ukázka popírání. Vybereš si nějaký detail, s ním chvíli troluješ, a když zjistíš, že nefunguje, tak okamžitě zimprovizuješ nějaký jiný.
Já jsem tady před lety původně předváděl to samé, v té Neferitově práci, a chrlil ty samé naivní nesmysly, které mne léta učili. Že atomovky. Že žádná válka nemůže být. Že družice. Že to celé určitě nefunguje. Že Američani jsou technicky zdatnější a jistě to měli nějak vyřešené.
Probuzení bylo hodně ošklivé a nepříjemné, a nastalo zejména po té, co jsem viděl ten rozpis dislokací a jednotek NATO. Nejenže válka snadno být mohla, ale taky jsme ji mohli pro slávu komunismu i vyhrát. Případně by z toho vznikla dlouhá a beznadějná válka pro obě strany. V každém případě totální katastrofa především pro všechny Němce a Čechoslováky, kteří jsou v tom nechtěně v hlavní roli, a pro mne coby velitele roty v OMS speciálně. Pro mne vpodstatě daleko nepřijatelnější závěr, než „atomovka, konec světa Saýc“, protože tam už nemusím nic dalšího řešit. Tady se mi rozvírá několik úžasně blbých alternativ dalšího života, až neuvěřitelně odlišných od toho, který mám.

Ale zpět k tvým technickým poznámkám.
Takže – ty rychlosti.
Ano, nijak mne nevzrušuje rozdíl mezi 500 km za den a 250 km za den, ježto jsme v rovině nějakého myšlenkového pokusu, s takovými čísly nikdo nepočítal. Operační plán ČSLA je asi na 14 dní a poslední zmíněnou destinací je Belfort (ve Franche Comté). Z čehož dovodíš, že řeč je asi o průměru slabých 60 kilometrů denně nebo tak nějak pro front, a zhruba dvojnásobek pro OMS.
Celá tahle nesmyslná smyčka vznikla nad tvojí a Resovou bizarní teorií, že to se tankem nedá ujet. Když jsem uvedl tu Dunaj, kde se právě vyskytuje i přes 200 kilometrů za den, začal jsi řešit totální píčovinu, že tank T- 55 nemá maximální rychlost 50 kilometrů v hodině, ale jen 48.
Rozdíl mezi 500 a 250 kilometry denně tedy vidím, ale vůbec mne nezajímá, protože to jsou teoretická maxima a Guinessova kniha rekordů, ad absurdum, které mělo původně vyvrátit těch nesmyslných Resových 12 kilometrů denně.

To zásobování. Pokud jsem správně dešifroval ty dosažené čáry, mělo se zásobovat asi po 200 kilometrech. U OMS zřejmě v prostoru „západně Augsburg“ a potom v prostoru Tuttlingen, Meskirch, Stockach“. A pak nejspíš na Rýně, to by se vidělo, zda vůbec OMS ještě existuje. Na čemž opět nezáleželo.
Takže je opět jedno, jak je to po 500 kilometrech a jiných hodnotách, dosažitelných opět teoreticky jako nějaká nouzová bizarnost. Náš příběh se tam neodehrává.

Počet zajišťujících vozidel je dvojnásobný proti vozidlům bojujícím.
Celkově samozřejmě. Možná i větší. Taková záloha z Ukrajiny potřebuje třeba ještě vlak, záloha z Nevady loď, a to sežere další naftu, a tu je třeba něčím dovézt, a tak dále.
Jenomže logistika věda je, opět je dost zásadní otázka, KDY přesně a KDE ta vozidla musí být. Původní představa frontu byla ta, že je vlastně skoro nezávislý na vnějším světě, a v zápolí za ním kmitají náklaďáky a navážejí. Ježto se front stejně plíží tempem pěšího vojáka, rychleji to nejde, když sestává především z pěšáků.

Ta Dunaj nebo Záliv opět ukazují něco úplně jiného. Tanky někam vpadnou, jedou, bojují. Jejich omezení je jedině v tom, že v čase Č a v místě M se musí setkat s tou logistikou, jinak je problém. Takže logistika může přijet s patřičným odstupem, jet jindy, dokonce po jiné trase. A přesně tak by to zřejmě vypadalo.
První Neferitova reakce, když to viděl, ostatně byla, že „akce by se zastavila 200 kilometrů za hranicemi“. A ono to tak přesně je, za 200 kilometrů je ten Ingolstadt, tam se zastaví a doplňuje a dokonce restrukturalizuje. A pak se jede dalších 200 kilometrů. Kolik dní přesně, na tom v tomhle modelu vůbec nezáleží. Jede se, dokud se nedosáhne stanovený bod pro zásobování.
Vyslat na cestu 400 kilometrů tanky je náročnější problém.
Je vidět, že jsi o té Dunaji nepochopil vůbec nic. Oni počítali s tím, že bojovat budou. A samozřejmě měli zásobování. Byla to pozemní invaze se vší parádou, v rozměrech, ze kterých bych měl jako západní velitel špatné spaní (připomínám, že jejich reakce byla, že odjeli na dovolenou). Rusové postupovali tak, jak jim „nepřítel“ dovolil. Ukázalo se, že stihli obsadit celou zemi za den, ježto se nepřítel nebránil. Příběh je to náramně poučný, a vedla od něho cesta k úplné změně stylu pozemního válčení na obou stranách. Žádné fronty, sunoucí se tempem nejpomalejšího vojáka, ale pohyblivé výpady tak daleko, jak dovolí nepřítel nebo logistika nebo terén. Existují k tomu dva oficiální dokumenty, jeden je americký předpis Vzdušná a pozemní bitva, již z roku 1983, druhý je Operační plán ČSLA 1986.

Že to je složité – no, kurvaže složité. Tím se živilo za studené války mnoho baráků plných maníků, což se zove štáb. Ti nedělali nic jiného, než kreslili varianty, počítaly kilometry, spotřeby a kdovíco ještě. A co zejména, musely se zbavit utkvělých zamilovaných představ, aby došly k tomu jinému způsobu boje. Obě strany to objevovaly asi dvacet let, myslím, že Dunaj byla jedna z prvních vlaštovek.
Vlastně nepotřebujeme, aby na nás Západ zaútočil, soudruzi; ono to překvapivě funguje i bez toho legendárního vstupního útoku imperialisty.

Že se to nevyzkoušelo – no, to je prostě kravina, sorry jako. Byla světová válka, prakticky na všech uvažovaných místech, kde se to projelo dokonce z obou stran. Ta událost není oddělena žádnou hermetickou zdí. Byla Dunaj, bylo Maďarsko, kde se mimochodem opravdu střílelo. Byly Krkonoše. Izrael bojoval, až se z něho kouřilo, právě i v osmdesátých letech, kde se od něj učily obě strany – jak to, že dokázal vyhrát proti jasné přesile.

Rovněž na Evropě není nic mýtického, čím by se lišila od jiných zemí. V Iráku a v Izraeli je jen víc horko a víc pouště a méně okrajů lesa. Ale že by se tam pozemní válčení nějak principiálně lišilo, to mi nepřipadá. Zrovna ta pozemní akce v Zálivu je vedena hodně podobně, s bonusem totální převahy ve vzduchu a s totální neschopností Irácké armády, kteří reagovali úplně nejhůře, jak mohli. Takto může dopadnout útok v případě ad absurdum neschopného obránce.

Hodně se liší válčení v Afganistánu, ježto tam jsou pro pozemní techniku obtížně prostupné a často úplně neprostupné hory. Což se ukázalo jako docela zásadní problém pro Rusy a později i pro Američany. Tak nějak by mohlo dopadnout válčení ve Švýcarsku, a to je taky důvod, proč se tam v moderní době válečníci moc nehrnou.

Že se z pár hodin stane měsíc bojů.
No, pár hodin žije jen v tvojí hlavě. A ano, samozřejmě, invaze se může zaseknout. Pravděpodobně na něčem, na nějaké velmi konkrétní překážce, kde se protistrana konečně chytne a začne účinně vzdorovat. Což mi připadá zejména ten Rýn, jeden z klíčových bodů plánu. A ještě před ním jsou ty boční výpady, na kterých měla být vzdušná a pozemní bitva založená, jak moc by byly rychlé a účinné.

Ze všeho, co jsem o tom přečetl, se mi zdá, že si autoři těchto dvou uzlových otázek byli velmi dobře vědomi. Právě proto se tolik spěchá, aby se zavřel prostor, který je pro jakékoli manévrování nezbytný; a aby se nestačil obránce na Rýně konsolidovat.
Docela pravděpodobnou alternativu, že výpad divize proti armádě účinný nakonec moc nebude, a že ten Rýn je sice bezva terén, ale možná by ho už neměl moc kdo bránit – přesně jako se stalo Němcům – z nějakého důvodu nemíníš připustit.

Je to samozřejmě jedno, jsme o 30 let dál, nezáleží, co se stát mohlo. Problém vidím v tom, že na mylných závěrech o minulosti lze snadno vybudovat úplně zcestné plány do budoucna. Plán bránit Pobaltí tím, že tam napřed za tři dny dojedeme, je zjevně šílený. Jediné rozumné řešení se mi jeví dislokovat rovnou ten prapor někde v Polsku nebo v Litvě, jinak to celé vůbec nelze brát vážně.

EDIT - ještě tohle:
dosáhnout Rýna tak, aby se na něm udrželi, to mi přijde dost obtížné.
Když útočíš 3:1, nejde ani tak o to, zda udržíš prostor, ale zda ho udrží protistrana.
Zase máš v hlavě tu jasnou axiomatickou převahu NATO, bez ohledu na prostor, čísla, cokoli.

Na Rýně je ten problém, že Německo je právě poraženo a Bundeswehr zřejmě z větší části není. Takže zbývají Francouzi, s Američany je to velmi nejasné. A vše ještě za předpokladu, že se nepodaří vydolovat zálohy z Ukrajiny, což je docela možné. Tam je totiž těch osm východních armád ještě jednou. Viz Ongemu.

OnGe:
Je to přesně tak, jak říkáš.
Máme k tomu zajímavé svědectví Alana Levyho (kniha Pražské peřeje, dost zábavná, i když samozřejmě ne úplně přesná), který potkal tanky někdy brzy ráno na Pohořelci, když šel do krámu pro rohlíky. A tanky byly překvapivě malé. Zřejmě nějaký parašutistický model, který ČSLA ve výzbroji vůbec neměla. Obdobou je ten americký Sheridan, o kterém jsme se učili ještě na vojně a kdesi je dokonce zkoušeli shazovat na padácích, ale tyhle zbraně zřejmě už tehdy vyšly z módy a moc se s nimi nepočítalo. Předpokládám, že náklady na přepravu, množství a síla dávaly dohromady dost nepřesvědčivé výsledky. Narvat někam pracně prapor slabších tanků má efekt jen pro případ, že druhá strana nic takového nemá.

BVP-1 se zcela jistě neúčastnil Dunaje, ježto ještě nebyl ve výzbroji ani v Rusku, tehdy ho právě vynalézali a ověřovali. Byla to naprosto radikální změna pojetí pěchoty, protože do té doby na bojišti zcela vládly transportéry s typicky pěchotní výzbrojí, proti tanku úplně bezvýznamný protivník. Podobné stroje strašily v béčkových divizích ještě za mne, v té důležité 16 td, a vyřazovány byly až po konci studené války. Rusové to zjevně viděli podobně, takže pěšáci měli v invazi jen pomocnou roli a začali se zjevovat později, jako strážní jednotky hlavně.

Rusové v dopravě vzdálených záloh věřili na ešelony, tedy tanky na vlacích. Je to docela mocný nápad pro první hodiny invaze, ale pak by se asi projevilo to, že je to asi úplně nejlákavější cíl pro ty letecké útoky. Když střelíš cisternu, dočasně zastavíš rotu tanků. Ale když zastihneš letadlem vlak, tak můžeš celkem pohodlně úplně definitivně zničit celý prapor. Odtud vzdušný poplach na vlaku, asi nejlegendárnější cvičení WS, o kterém netuším, zda ho někdo někdy realizoval. Podle mne by ty A-10 nebo B-52 dostaly přesně takovýto úkol – zastavovat další zálohy. To by fungovat mohlo.
Jak měli na protější straně vymyšlenou Američani přepravu tanků z Nevadské pouště, to vůbec netuším, a připadá mi to ještě zoufalejší. Mám podezření, že tiše doufali, že tam ty tanky zůstanou do skonání věků. Což se zatím přesně děje.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Studená válka

Příspěvek od Sosacek »

Argonantus píše: 19. 6. 2019, 16:10 Jerson:
To, co předvádíš, je prostě učebnicová ukázka popírání. Vybereš si nějaký detail, s ním chvíli troluješ, a když zjistíš, že nefunguje, tak okamžitě zimprovizuješ nějaký jiný.
Komu neusla ta ironie, prihlaste se.
But nobody came.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Studená válka

Příspěvek od OnGe »

Argonantus píše: 19. 6. 2019, 16:10 BVP-1 se zcela jistě neúčastnil Dunaje, ježto ještě nebyl ve výzbroji ani v Rusku, tehdy ho právě vynalézali a ověřovali.
Přesněji by se mělo jednat o BMP-1. Tj. to samé vyráběné v rusku, co se pak v licenci začalo dělat u nás po našem jako BVP-1. BMP-1 byly zařazeny do výzbroje v roce 1966 (viz.: https://cs.wikipedia.org/wiki/BMP-1 ). Jestli je použili tady, to nevím.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Studená válka

Příspěvek od Vallun »

Jo, některé ruské jednotky jich nějaké omezené množství...

Jakási jendotka, zřejmě ruská postupující z Německa, s kolovou tehcnikou dokázala po dobu 9 hodin udržet rychlost přes 80 kmph...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Studená válka

Příspěvek od Vallun »

Obrázek

Ač jich bylo ve službě jen cca 50 ks, věřím, že tohle - F 117 Nighthawk - byl jeden ze strojů, které by dost ovlivnili podobu konvenční války na sklonku 80. let 20. století.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Studená válka

Příspěvek od Vallun »

Něco hodně nehezkého se nám tu vrací...

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_jhr?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
hanss
Příspěvky: 202
Registrován: 19. 12. 2015, 19:49

Re: Studená válka

Příspěvek od hanss »

Oni jsou takhle nehezcí už dlouho. Posledních několik staletí mají ten nehezký zvyk, že agresory pokoušející se dobýt jejich zemi vypráskají zpátky. Poláky, Turky, Švédy, Francouze, Angličany, Němce...

Lidem, kteří netouží po okupaci Ruska, to nevadí. Ostatní jsou, nepřekvapivě, zděšeni velkou pravděpodobností neblahého vyústění jejich snů... i když by naopak měli být rádi, že jsou varováni a mohou se svých snů vzdát.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Studená válka

Příspěvek od Sosacek »

Akorat v tomhle ohledu je Ukrajina taky Rusko, a "dobyt" znamena "poklidne tam zit jinak nez jako ruska kolonie".

Jo a kdyz rikam Ukrajina, tak je to taky Moldavie, Gruzie, Polsko, Slovensko, Cesko, a Vychodni Nemecko, a par dalsich mist.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Studená válka

Příspěvek od Fritzs »

hanss: A co třeba Čečensko, ti to dokonce zkusili. Nebo Tuva to byla tuším nezávislí socialistická republika. Tataři měli vlastní chanát. Sacha je další území kde se uvažovalo v 90tkách o nezávislosti a podporu to mělo i u Rusů co tam žijí. Mají tihle (a další co jsme je nejmenoval) právo dobýt vlastní zemi na Rusku?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Studená válka

Příspěvek od Selhan »

Ze tady na foru mame kremlbota jsem necekal. Cool.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Studená válka

Příspěvek od midewiwin »

hanss píše: 11. 8. 2020, 20:30 Oni jsou takhle nehezcí už dlouho. Posledních několik staletí mají ten nehezký zvyk, že agresory pokoušející se dobýt jejich zemi vypráskají zpátky.
Nehezký problém je v tom, že se jejich názor na to, co všechno je jejich země, v mnoha případech liší od názoru národů, které na těch územích žijí.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Studená válka

Příspěvek od Vallun »

https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/ ... enstvi_erp?

Docela dost těžký test, já dal jen 13/20 :(
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Studená válka

Příspěvek od Argonantus »

Historická část odpovědi Resurrectionovi odtud
viewtopic.php?p=658053#p658053

Je to pokračování starého sporu z této debaty, a ukazuje se, že bez ohledu na nové skutečnosti po 24. 2. to zřejmě nevysvětluji dobře a komunikace mezi generacemi vázne.

Jádrem mojí kritiky je západní světonázor, který lze nazvat bohorovný optimismus, ™ projevující se výroky typu „všechno se dá řešit diplomaticky“, „mír je nejdůležitější“, a také „Rusko není tak nebezpečné,“ který v tvém postu vnímám jako ústřední bod.

Tvůj příspěvek výsledném směru montuje dohromady hromadu věcí, které k sobě nepatří, a polovinu z nich jsem netvrdil; pokusím se to rozplést.

1)
Všemocní Rusové, kteří plánují 40 let dopředu
Nevím, z čeho jsi tohle vydedukoval; nevzpomínám si, že bych to někdy tvrdil.
40 let o něco usilovat, furt o to samé, a plánovat 40 let dopředu jsou úplně různé věci.
Rusové dle svých hrubých marxistických knih věřili, že se kapitalismus zákonitě rozpadne. A on se furt nějak rozpadnout nechtěl. Případně doufali, že kapitalismus, věren své imperialistické povaze zaútočí, rozbije se o sovětskou udatnou obranu a v následném vítězném protiútoku bude smeten do moře i zapomnění. I to se furt nějak nedělo.

Takže si v něm ta méně marxisticky dogmatická část soudruhů oživila spíše vlastní imperialistické a velmi přízemní vize, kterak je třeba tomu vítězství komunismu drobet pomoci silou a svět dobýt (to je to jejich dlouhodobé plánování), a prakticky aktuálně zabrat každou zemi, kde to jen trochu jde. To bylo jádro střetu Chruščov versus jeho protivníci, které Chruščov prohrál.

Následovalo dobývání světa cestou zástupných válek, „proxy wars“, jako třeba Vietnam, a daleko častěji a s většími úspěchy cestou „národně osvobozeneckého hnutí“, kdy se různými triky podařilo zlákat místní banánové vládce k marxismu. Což se dělo úspěšně zejména za Brežněva, kdy je počet těchto zemí - zejména v Africe, ale i v Asii a Americe - docela působivý.

Vedlejší důkaz mé téze, že se tato pravda o Rusku všeobecně nikdy nepřijala, je třeba obyčejná wikipedie Seznam největších říší světa – https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_ne ... sv%C4%9Bta
kde se skutečný rozsah sovětského impéria zkresluje. Československo nebo Malgašská lidová republika byly samostatné státy, opakujte po mně. Já bych to viděl spíš tak, že Sovětský svaz ovládal nejméně čtvrtinu zeměkoule a nebyl menší, než Britská říše nebo Mongolové na vrcholu slávy.

Všemocní přesto nebyli, nebyli nejmocnější, ale byli mocní dost na to, aby jim to úspěšně procházelo a k tomu Brežněvovu vrcholu se propracovali. Jak praví ta reklama na Red Bull - „nemusím být rychlejší než on, stačí, když budu rychlejší než ty“ - stačilo, aby byli mocnější, než napadená země, což byli v drtivé většině případů.

2)
Zabili amerického prezidenta
Jak vysvětlil ten dokument, bylo to až překvapivě snadné, právě kvůli bohorovnému optimismu Američanů, které ta možnost zřejmě ani nenapadla. Jestli to byla odveta za Zátoku sviní, nebo za ten incident s jadernými zbraněmi, to asi lze jen těžko říci, ale logika je lautr stejná, jako u zásahu Kerčského mostu a následného bombardování celého území Ukrajiny raketami. Jiný smysl to nemělo - bylo evidentní, že místo Kennedyho přijde jiný prezident.
A reakcí Západu bylo popření této epizody a vymazání z historie na 50 let. Dokument vznikl na základě odtajněných skutečností v roce 2017. A ty tajné skutečnosti nejsou nijak úžasné a asi se daly čekat - Oswald byl odstřelovač napojený na KGB, a vědělo se to už tehdy, ale nikdo neuznal za vhodné to řešit. Třeba ho včas zatknout nebo alespoň sledovat.
Alespoň se to řešilo dodatečně u dalších prezidentů, dnes je bezpečnost prezidenta poněkud jinde. Ale spíše za to mohl další atentát (na Reagana) a válka s teroristy, tedy hora dalších zkušeností, kdy bylo třeba se mnohokrát spálit o ta samá kamna.

O mnoho let později se ukazuje, že lze prosadit do prezidentského úřadu i ruského agenta. Reakcí je vymazání z historie a popření na 50 let (zřejmě, nevím přesně - možná se senzačního odhalení úžasně tajných skutečností ještě dožiješ). Jestli je deep state schopen zabránit opakování katastrofy odstraněním zjevně nepřátelského kandidáta, to uvidíme možná zanedlouho.

3)
Evropu nedobyli z dobroty srdce
Z dobroty srdce a spíše naivity soudruha Gorbačova, by bylo přesnější. Jinak ta druhá strana, co měla dobývací plány v hlavě, reálně existovala, jak se ukázalo, když se pokusili Gorbačova svrhnout a když jsme se dostali k těm vojenským plánům. A měla svoje lidi i v Československu; spoléhal na ně Štěpán, když zorganizoval to záhadné zatčení Dubčeka 17. 11. 1989 (viz debata 17. 11.)

Klíčové na tom je, že strana Západu naprosto neměla věci pod kontrolou, vše se odehrálo zcela nezávisle na ní. Totální gambling, logický výsledek bohorovného optimismu.

4)
Prohráli studenou válku
Tento moment - zásadní pro tuto debatu - je v historických učebnicích vykládán naprosto mylně, asi to tak zůstane a povede to nevyhnutelně k dalším omylům. Jeden z nich právě vidíme.

Oficiální výklad historie je marxistický, založený na tom, že ekonomika určuje vše, včetně lidského chování. Což je otázka.
Nicméně základní fakt - že kapitalismus je podstatně výkonnější systém, než socialismus - je naprosto správný. Vojenská rovnováha funguje jedině tak, že západní strana dává na zbrojení 10% rozpočtu a východní musí dávat 30%, aby to vyrovnala (neznám přesná čísla a asi je to jedno, jde o princip).

Až potud je to správně. A nesporný je i fakt, že východ měl v konvenčních zbraních dvojnásobnou převahu. Možná trojnásobnou; těžko říci, vzhledem k těm záhadným zásobám. Pokud by se zkoumaly konkrétní dislokace, časy pohotovosti a jiné otázky, stav by se ukázal ještě daleko horší.

Zcela chybná je ale následná úvaha, že v okamžiku, kdy už rozpočet Východu další výdaje nestíhá, tak musí přistoupit k reformám směrem ke kapitalismu, které dále vedou k demokratizaci (což se stalo, jmenuje se to perestrojka soudruha Gorbačova).

Tato ústřední kvadratická rovnice má totiž možné kořeny dva; tím druhým je okamžitý útok, dříve než se nedostatky zbrojení a stačí projevit a dokud trvá vojenská převaha Východu.

Tato alternativa se tehdy nestala, stát se ovšem mohla a dnes ale vidíme její dceru v plné ohavnosti. Protože jsme to tehdy popřeli a vymazali z dějin na 50 let.

5)
Kteří aktuálně nedokázali dobýt ani Ukrajinu, kterou na začátku nikdo ani nepodporoval, a pravděpodobně z ní neudrží vůbec nic.
Možná je tahle věta důvod, proč reaguji tímto otráveným sermónem. Přesně totiž zapadá do toho bagatelizačního vymazávacího vzorce bohorovného optimismu. Vlastně se nic nestalo, nestálo to za řeč, Rusko není tak nebezpečné.

To, že Rusko zabralo asi třetinu Ukrajiny, to nestojí za řeč. To, že pozabíjelo sto tisíc lidí, nestojí za pozornost. To že jich tisíce umučilo, to je detail. To, že odvleklo do gulagu a kdovíkam statisíce dalších, včetně dětí, to je taky drobnost.
To, že výsledek války opět závisel čistě na Rusech a Ukrajincích, Západ k tomu opět neřekl ani popel a nechal ten gambling proběhnout, to je opět ukázka letitého přístupu. A některá fakta, že jsme o invazi dávno věděli, že jsme jí mohli zabránit, kdyby byl náš přístup jiný, že vlastně vůbec nikdo umřít nemusel, to vymažeme na padesát let.

Nejde o to, že by byli Rusové kdovíjak silní a schopní. Jde o to, že je to smrtelně nebezpečný predátor, kterého odmítáme řešit, jakkoli jsme silnější a bohatší možnosti bychom k tomu měli.

Nejde o to, že Rusko mohlo válku i vyhrát, protože nemusí být silnější, než NATO, stačí, aby bylo silnější než napadené země (fakt nepřipuštěný i dnes, takže ani není třeba ho vymazávat.). Jde o to, že Rusko může válku spustit, kdykoli se změní rovnováha v jeho prospěch, a že to přinese pokaždé spoustu mrtvých a škod, a proto by se tomu mělo vždy zabránit, nikoli to nechat plynout.

Celá bezpečností architektura světa, budovaná jako Výsledek druhé světové války ™ (nelze se této idiotské formuli vyhnout), nám právě katastrofálně selhala, válce nezabránila, obranu nevybudovala a nespustila, zkrátka, všechno totálně a absolutně krachlo. Budíky nezvoní a strážní usnuli na věžích. OSN i NATO v čele. Obě instituce jsou zbudovány tak, aby nefungovaly. V OSN má právo veta Rusko a NATO je aktivováno, když ho někdo požádá o činnost. A to požádal jednou, 11. 9. 2001, a tam to zrovna byla nakonec spíš speciální operace tajných služeb, než válka. Lze klidně napočítat deset případů v historii, kdy článek 5 zjevně měl být aktivován, tento je nejšílenější, ale proč něco aktivovat, když máme bohorovný optimismus.

Nutnost radikálních reforem je zjevná; na zvážení je dokonce takto moc nefunkční instituce úplně zrušit a založit nové, ale daleko jednodušší bude tento fakt vymazat z učebnic na padesát let a dělat, že se nic nestalo.

Potud poučení z historie, které se nekoná (zase).
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Studená válka

Příspěvek od Log 1=0 »

Argo, z tebe se stal regulérní konspirační teoretrik. S člověkem, který místo aby reagoval na námitky, prohlásí zpochybněná tvrzení za "fakta, která si nesmíme připustit", se nedá seriozně bavit o ničem.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů