Forgotten Realms klíč

Pro systém ADnD a DnD vyšla spousta oficiálních herních světů, které se staly častým a oblíbeným cílem překladatelů.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

elder píše:
Drizzt píše: Takže necháme Čekající pavouk...
Myslím, že čakajúci pavúk by po anglicky bolo Waiting Spider. Usudzujem, že úmyslom autorov bolo, aby to znelo poeticky, tajomne. Preto by som navrhovl ten druhý názov, ktorý tento náboj v sebe má. Teda ak rozumiem češtine tak ako si myslím. Pavouk, jenž čeká.
OK, mas pravdu... Pavouk jenz ceka je docela poeticky...

OK, Markusi, nejak to s tou propasti zkombinujeme... :wink:
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Vemu to ve zkratce:

jsem pro Pavouk který čeká

Demonweb Pits - Jsem pro to co navrhoval Eleshar Démonské sítě, pits bych vynechal, Abyss of Demonweb pits pak může být Propast démonických sítí.

Araushnee původně pletla osudy elfů , místo Aruašné, bych byl pro Araušný/ní

Pán s maskou, či Maskovaný mistr, nezapomeňme že the Lord je někdy také ve smyslu Bůh, čili co Maskovaný Bůh??? Tomu jsem nakloněn nejvíce, ale aby to bylo asi významově správně tak Bůh s maskou, či Bůh pod maskou.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Momentálně povedu hru v Cormanthoru a Myth Drannoru. Budu tady uváděn přeložené termíny a jména která jsem přeložil Rovnou říkám že pseudoelfí jména nebudu počešťovat.

Ellinor Snowtoes - Ellinor sněhprstý, půlčík, skaut
Fflar Starbrow Melruth - co se Starbrow, ač sjem zastánce složenin tak tady teda fakt nevím .(
clan Hawksong - klan Jestřábí píseň, nnebo zkrátit na klan Jestřába
clan Morningdove - klan Holubice úsvitu, nebo zkrátit na klan Holubice
Starlaughter - Hvězdosmích
Spell Major a Arm Major - Major uměníl (Major je zde ale generální velitel, tady bych se až tak doslova nedržel, spíše se přikláním k Maršálu umění a Maršálu zbraní).
Army of the Art - Armáda umění
Army of the Arm - Armáda zbraní
Spell Captain a Arms Captain- Kapitán umění a Kapitán zbraní
Coronal - Koronal
Cormanthyr - ponechat
High Court Mage - Nejvyšší dvorní mág
Court Mage - dvorní mág
the Opening - Otevření (povolení ke vstupu nelidkým rasám)
The People - Národ, nebo Lidé? elfsky Tel'Quess, čili elfové
Not People - Nenárod, Nelidé, elfsky N'Tel'Quess, N' je elfí zápor
Rule Tower - Věž vlády, Vládnoucí věž
Loregem - Tel'Kiira - Klenot tradic, Klenot moudra (jde mouder??)
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18570
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

The People - Lid; k tomu Ne-lid
a u těch klanů... spíš klan něčeho než klan něco.. Klan jestřábí písně atd.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Dalcor píše: Ellinor Snowtoes - Ellinor sněhprstý, půlčík, skaut
Sněhprstý se mi moc nezamlouvá… koukal jsem se do slovníku pro výraz sněžnice – snowshoe – není to od toho třebas nějak odvozeno? Co takhle Sněžník? To mi přijde hezky „hobitsky“ :-)
Dalcor píše: Fflar Starbrow Melruth - co se Starbrow, ač jsem zastánce složenin tak tady teda fakt nevím .(
Jak hezky skloubit hvězdu a čelo či obočí? Hehe, právě mě napadl Hvězdoplach… Just joking… :-D není tam o tom týpkovi více informací? Třebas, že nosí na čele klenot ve tvaru hvězdy (prosím, žádné vtípky o Princezně s hvězdou na čele).
Dalcor píše: clan Hawksong - klan Jestřábí píseň, nebo zkrátit na klan Jestřába
Jak by zněl Jestřábzpěv?? Asi divně, co?
Dalcor píše: clan Morningdove - klan Holubice úsvitu, nebo zkrátit na klan Holubice
Úsvit či ráno bych nevynechával… Ale zpitvořil bych nějakou hezkou složeninu… není tady nějaký zoolog? Aneb kdy začnou “žít” holubi a holubice přes den? Jsou mezi prvními ptáky, kteří se probudí?
Dalcor píše: Starlaughter - Hvězdosmích
Proč by ne… Nebo, ač to není doslovné, Hvězdnýsmích…
Dalcor píše: Spell Major and Arm Major - Major umění (Major je zde ale generální velitel, tady bych se až tak doslova nedržel, spíše se přikláním k Maršálu umění a Maršálu zbraní).
Maršál se mi líbí více…
Dalcor píše: Army of the Art[/b] - Armáda umění
yup
Dalcor píše: Army of the Arm[/b] - Armáda zbraní
yup
Dalcor píše: Spell Captain and Arms Captain[/b]- Kapitán umění a Kapitán zbraní
yup
Dalcor píše: Coronal[/b] - Koronal
yup
Dalcor píše: Cormanthyr[/b] - ponechat
už je v klíči
Dalcor píše: High Court Mage - Nejvyšší dvorní mág
yup
Dalcor píše: Court Mage - dvorní mág
yup
Dalcor píše: the Opening - Otevření (povolení ke vstupu nelidským rasám)
co takhle Uvítání? Vím, že to není překlad slova Opening, ale beru to z hlediska, že elfové jsou přeci jenom povětšinou povýšeni nad ostatní rasy, přeci jenom byli na Faerunu mezi prvními… a je to povolení ke vstupu nelidským rasám nebo neelfím?

Dalcor píše: The People - Národ, nebo Lidé? elfsky Tel'Quess, čili elfové
Lid
Dalcor píše: Not People - Nenárod, Nelidé, elfsky N'Tel'Quess, N' je elfí zápor
Mno, slovo Nelid se mi moc nelíbí, ale byla by to odvozenina od Lidu nahoře ↑…
Dalcor píše: Rule Tower - Věž vlády, Vládnoucí věž
Nechceš tady hodit celou větu?
Dalcor píše: Loregem - Tel'Kiira - Klenot tradic, Klenot moudra (jde mouder??)
Moudra se mi líbí… a na Mouder tady máme odborníka Eleshara nebo Markuse, tak ať si lámou hlavu oni… ačkoliv to by pak bylo Loresgem, ne?

BTW: Proč dáváš přednost Pavouk který čeká před Pavouk, jenž čeká? :wink:
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Rule tower je první věž vztyčená v Cormanthoru, když to bylo ještě město, nyní je to hlavní věž hradu Cormanthor a místo kde vládne a žije Koronal.

Loregem je kámen zaznamenávající historii, je pevně vrostlý do čela nositele.

Vypadáto že Starbrow je křesní jméno, Fflar je jen přídomek (čestný, tak mu začali říkat když převzal tehedejší odznak Maršála zbraní tehdy bohužel Démonzmar a ne Meč zbraní) Starbrow Melruth je jeho elfí jméno. Asi použiji něco jako Fflar Hvězdonoš Melruth. Jeho popis neexistuje, někdo si dokonce mylí že je to pouze mýtická postava. Existují teze že to byl Corellon sám, každopádně je to poslední Maršál zbraní který zmizel v Bitvě zhoubců kdy někam banishnul Nycalothího Generálmaršála Alimptera.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Hvezdonos... to se mi libi...
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Bladesinger?? Kouzlomeč, Pěvec čepelí, Mečopěv?
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Dryden
Příspěvky: 75
Registrován: 11. 7. 2002, 10:57
Bydliště: Bratislava - Gunshell Station

Příspěvek od Dryden »

Ak je to len prívlastok nejakej osoby a nie napr. prestížka, tak by sa tam možno celkom hodilo Spievajúce ostrie.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

je to elfí způsob boje a (Bladesong) a ti kdo ho používají jsou Bladesingers. Prestižka vznikla až potom.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18570
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Dalcor píše:Bladesinger?? Kouzlomeč, Pěvec čepelí, Mečopěv?
Zpívající meč? Pěvec meče? Pějící meč? Virtuos meče? Zpěv meče (to bude asi schopnost, že, pak by mohla být ta schopnost Píseň meče a on Zpěv meče...)? Nejlepší by asi bylo prostě Pěvec s nějakou vysvětlivkou, že je to zvláštní kasta elfích bojovníků atd.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Dovolil jsem si poskytnou prekladatelum cestiny pro Elder Scrolls IV - Oblivion Markusovo pojednani o tvorbe vlastnich jmen a "velkych pismen" pri prekladu mistopisnych nazvu z Forgotten Realms - Prekladovy klic... dofoum, ze to Markusi nevadi... :wink:
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18570
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Hm, nechceš jim poskytnout i mé drobné pojednání o častých překladatelských chybách? O-) :-)=

Mimochodem, uznávám, že o tom vůbec nemám přehled, ale bylo by možné navázat s nimi bližší spolupráci? Jednak tady je podle mě pár lidí, co by mohli být přínosem, za druhé by nám to mohlo přinést jisté... renomé... :>;o)
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Eleshar_Vermillion píše:Hm, nechceš jim poskytnout i mé drobné pojednání o častých překladatelských chybách? O-) :-)=

Mimochodem, uznávám, že o tom vůbec nemám přehled, ale bylo by možné navázat s nimi bližší spolupráci? Jednak tady je podle mě pár lidí, co by mohli být přínosem, za druhé by nám to mohlo přinést jisté... renomé... :>;o)
Mno, uz na tom pracuje 40 lidi, maji to solidne zorganizovane a ja jsem jenom prekladatelem, ktery dostava praci, vykona ji, posle ji zpet a dostane dalsi praci...
Ale jestli cgces, tak mi ten tvuj clanek posli a ja jim to poslu...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20994
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Drizzt píše:Dovolil jsem si poskytnou prekladatelum cestiny pro Elder Scrolls IV - Oblivion Markusovo pojednani o tvorbe vlastnich jmen a "velkych pismen" pri prekladu mistopisnych nazvu z Forgotten Realms - Prekladovy klic... dofoum, ze to Markusi nevadi...
Šiř víru, šir, můj synu. Hodně štěstí na misii, máš mé požehnání :s_grin:
Zamčeno

Zpět na „Překlady světů pro (A)DnD“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti