Zbraně...

Celosvětově nejhranější systém RPG vůbec a jeho české překlady.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Markus píše:Právě jsem při korekturách Basic setu narazil na jednu věc.
Dotaz pro třetiedičníky:

Proč se buckler překládá jako "pěstní štít" a ne jako "pukléř"?
Protože se překládá jako pěstní štít a ne jako pukléř. $;) Vždyť jsi tady u toho byl, tak na co se ptáš? Byla debata, dohodlo se na pěstním štítu, tečka. Jestli tě zajímají konkrétní argumenty, které si samozřejmě nepamatuju, vyhledej si je v příslušných threadech.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

No, to je dobrá otázka, ale já bych řekl že význam je úplně stejný, ne?
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Dalcor píše:No, to je dobrá otázka, ale já bych řekl že význam je úplně stejný, ne?
S tím, že většina lidí to zná pod výrazem Pěstní štít a ne pukléř... já osobně se s tím setkávám třebas teďka poprvé...
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Pukléř (případně puklíř či buklíč) je malý štít, vypouklý občas i s hrotem uprostřed. Z latinského buculerius, buclarius. Dřevěná kostra většinou kryta plechem.

Buklíř pak z francouzského bouclier. Buklíře byly vyráběny ze silného železného plátu se zesíleným okrajem. Někdy byl uprostřed hák sloužící k zachycení zbraně či bodec užívaný jako zbraň. Občas v něm byla i zabudovaná lucerna zakrytá dvířkami!
V osobním souboji chladnými zbraněmi slouží k odrážení ran soupeřovi čepele případně k jejímu vázání jako levoruční dýky.

Význam Puklíř - pěstní štítek je pak IMHO shodný
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

OK, díky za vysvětlení. Právě že ve druhé edici jsem si navykl na puklíř, takže mě to teď trošku překvapilo. Nevěděl jsem, že "pěstní štít" se používá mezi lidmi, vždycky jsem měl jako jediné slovo zafixováno právě puklíř.

Joo, asi jsem u toho byl, když se o tom mluvilo. Ale člověk zapomíná, znáte to. Díky za připomenutí.

Dalcor: Díky za krásný popis. Tak jsem se zase dozvěděl něco nového (lucernička, říkáš?) 8)

(Tady šlo vážně jenom o to, že jsem byl zvědavej. Na změnu klíče jsem ani nepomyslel $D :wink:)
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Práve jsem si listoval/strankoval knihou Medieval Swordmanship - Ilustrated Methods and Techniques (John Clements Paladin Press 1998) která se venuje vývoji stredovekému sermu, vcetne vývoje mece. A ma zaklade teto knihy si potvrzuji to co si myslim jiz davno - falchion by se mel prekladat jako tesak a urcite ne jako Malchos (coz je jenom mistne uzivany nazev pro urcity druh tesaku).
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Lidožrout
Příspěvky: 503
Registrován: 9. 3. 2002, 00:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lidožrout »

a jakpak bys překládat cutlass? obě zbraně sou si dost podobný, takže tam, kde neni tesák, si to tak přelož, ale jakmile máš vedle sebe falchion a cutlass, musíš to rozlišovat...
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

cože? Cutlass je tesák? A můžu vidět zdroj, já mám totiž zato, že:

Cutlas je námořní šavle todeď používaná třebas námořní pěchotou a námořnictvem jako součást ceremionálních uniforem! Takže spíš je nutné dohledat výraz pro Cutlass aby to nebyla šavle :)
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Dalcor píše:cože? Cutlass je tesák? A můžu vidět zdroj, já mám totiž zato, že:

Cutlas je námořní šavle todeď používaná třebas námořní pěchotou a námořnictvem jako součást ceremionálních uniforem! Takže spíš je nutné dohledat výraz pro Cutlass aby to nebyla šavle :)
Cutlass je taková ta věc co s ní máchali piráti, co se jí obvykle říká "pirátská šavle", akorát že typově se spíš podobá tesáku... od sabre, čili takové té normální šavle je to nahony vzdálené. Tesák (alespoň tedy ten lovecký) se anglicky řekne hunting knife, kdyby to někoho zajímalo...
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Ano, to máš pravdu, ale tento název psotupně přijala specifická šavle používaná námořnictvem a používána dodnes. A to je norální šavle a s konstrukcí a tvarem čepele tesáku je to an hony vzdálené. Cutlass je normální šavle. Rozhodně ne tesák
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Lidožrout
Příspěvky: 503
Registrován: 9. 3. 2002, 00:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lidožrout »

cutlass neni normální šavle. můžeš to překládat jako moderní námořní šavle, když ti to udělá dobře, ale jinak je cutlass tesák, a to je bez debat, nevim, jak bych ti to měl dokazovat... bohužel. a ani nebudu. určitě máš nějakou odbornou literaturu, kde si najdeš obrázky, texty, překlady a podobně a to, co tu píšu, hravě rozdrtíš. nevim, jestli autoři fantasy rpg měli na mysli šavli, kterou dneska nosej námořni vojenský důstojníci, když do hry dávali cutlass... spíš myslim, že ne. btw taky nevim, jestli se dá něco považovat za "typickou pirátskou šavli..."
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Cutlass je savle a ne tesak, a to jsem si to hledal na internetu. Vyhledem k tomu ze autori fantasy pripisuji cutlassy prave namronikum tak maji asi na mysli stejnou zbran. Cutlass jako vzray jsme ve spojitosti s tesakem nevidel, pouze s savli ale to nevzlucuje ze se muzu plest.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Omlouvám se, mýlil jsem se, ačkoliv Cutlass je běžně užívaný výraz pro šavle užívané námořníky po celém světě až do dnes, původ toho slova by se asi dal spojit i s tesákem.

http://www.stanleylondon.com/swordcutlass1860.htm
http://www.fabri-armorum.cz/cutlas.htm

Ale mám ještě lepší nabídku - palaš. Což je druh šavle. Obávám se že zrovna tvůrci DnD mají u Cutlassu na mysli hlavně právě onu pirátskou šavi.

Pak by bylo logické:
Falchion - tesák
Cutlass - palaš
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Ještě se vrátím k rozdílu Cutass a Falchion

Našel jsem další důvod proč označovat Falchion jako tesák:

A falchion is a medieval single handed, one edged sword of European origin. Falchions are found in different forms from around the 11th century up to and including the 16th century. In some versions the falchion looks rather like the scramasax and later the sabre, and in some versions the form is irregular or machete like. While some propose that encounters with the Islamic shamshir inspired its creation, these "scimitars" of Persia were not developed until long after the falchion. More likely, it was developed from farmer's and butcher's knives in the manner of the larger messer.

The blade designs of falchions varied wildly across the continent and through the ages. They almost always included a single edge with a slight curve on the blade towards the point on the end; they also were affixed with a quillioned crossguard for the hilt in the manner of the contemporary long-swords. While one of the few surviving falchions is shaped very much like a large meat cleaver, or large bladed machete (the Conyers falchion), the majority of the depictions in art reflect a design similar to that of the grosse messer. A surviving example from England's 13th century was just under two pounds in weight. Of its 37.5 inches (95.25 cm) in length, 31.5 inches (80 cm) are the straight blade which bears a flare-clipped tip similar to the much later kilij of Turkey. This blade style may have been influenced by the Turko-Mongol sabers that had reached the borders of Europe by the 13th century.

Unlike the double-edged swords of Europe, few actual swords of this type have survived to the present day; less than a dozen specimens are currently known. It is presumed that these swords had a lower average quality and status than the longer, more expensive swords. It is also possible that falchions were used as tools when they were not pressed into service as weapons. Although it is commonly thought that falchions were primarily a peasant's weapon, some were very ornate and used by nobility. In particular, there is a very elaborately engraved and gold plated falchion from the 1560s. This weapon is engraved with the personal coat of arms of Cosimo de' Medici, Duke of Florence.

Naopak Cutlass (vymyslete nějdo nějký název :( )
A cutlass is a short thick sword with a curved blade sharpened on the convex side, or a gross sabre. Best known as the sailor's weapon of choice, likely because it was also robust enough to hack through heavy ropes, canvas and wood. The cutlass is the sword most usually portrayed in films about pirates.

It was also used on land, particularly by cavalrymen such as the Mamelukes, since its curved blade made it useful for slashing and slicing combat. The typical European cavalry sword resembles a longer and thinner cutlass.

A cutlass is as often an agricultural implement and tool, as a weapon (cf. machete, to which the same comment applies), being used commonly in rain forest and sugar cane areas, such as the Caribbean and Central America.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
elder
Příspěvky: 226
Registrován: 8. 6. 2005, 08:48
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od elder »

Tak ja tiež prihodím zopár definícií:
Encyklopedie zbraní a zbroje - Leonid Křížek, Zdirad J.K.Čech, Libri, 1997, str. 266-267 píše: TESÁK - krátká poboční chladná zbraň. Tesáky byli jednoduché zbraně, chudší příbuzní meče; některé neměli ani záštitu. Tesáku patrně přísluší název cultellus, vyskytujúci se v latinských parmenech; označuje zároveň nůž i dýku. Přesný původ tesáku nelze vystopovat, ale zdá se, že se mohl vyvinout ze severoevropského saxu. Také ovšem nelze pominout východní vlivy; svou zakřivenou sečnou čepelí má tesák velmi blízko k šavli. Jedná se o zbraň kratší než meč či šavle, s rovnou či mírně zakřivenou čepelí, broušenou převážně jednostranně. Patří sem široká škála zbraní, nesoucích podle svého tvaru či původu u různých národů různá pojmenování. Od mečů se tesák odlišuje svou kratší délkou a zakřivenou čepelí, od šavlí opět svou rukojetí, která většinou postrádá záštitný oblouk a málokdy má nějaký záštitný list nebo náznak koše.
U nás se zbraň tohoto typu vyskytuje již v 10.-12. století, "ale více jak o vojenské zbrani je o něm v této době zpráv v souvislosti s různými vraždami a úklady" píše Choc. Čepele doshovaly délky 40-60 cm a šířky 3,5-5 cm. Jílec byl tvořen dřevěnými střenkami, které byli k řapu čepele připevněny nýty...

...Často byla celá zbraň (český tesák) vykována z jednoho kusu železa. Řap byl protažen do záštitného oblouku a ten končil u hřbetu čepele jakousi volutou...

...Tesák byl používán jako poboční zbraň mušketýrů, fyzilírů, granátníků a myslivců různých armád. Tesáky existují ve výzbroji vojska vedle pěchotní šavle již od 17. století, ale jako předpisové vojenské zbraně jsou zaváděny teprve na konci 18. a v průběhu 19. století...

...Tesáky se také rozšířili jako poboční zbraně námořních kadetů a poddůstojníků. Krátke palubní zbraně vojenského námořnictva různých států, přestože je mnohé předpisy nzývají šavlemi, nejsou nic jiného než tesáky...
Z toho vyplýva, že falchion môže jeden z typov tesáku, či označenie istej skupiny tesákov.
Tak aj "pirátsky" cultass je tesák palubný či námornícky (pri preklade by som sa takýmto prívlastkom nevyhýbal)
Encyklopedie zbraní a zbroje - Leonid Křížek, Zdirad J.K.Čech, Libri, 1997, str. 184-185 píše: PALAŠ - dlouhá poboční chladná zbraň známá především z výzbroje evropského těžkého jezdectva. Je charakterizvaná třemi základními znaky:a) je to jezdecká zbraň; b) má rovnou, nezahnutou čepel; c) má šavlový jílec. Palaš vývojově přebírá funkci jezdeckého meče.
Preto použitie výrazu palaš na preklad "pirátskeho" cutlassu je nevhodné.
Zamčeno

Zpět na „Překlady DnD a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů