Hlasování: Jak přeložit slovo "drow"?

Celosvětově nejhranější systém RPG vůbec a jeho české překlady.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Takže...

Konec hlasování

Finální skóre:
10 hlasů pro "drow"
4 hlasy pro "drój" (počítám Lidožrouta,snad správně)
1 hlas pro "drov"


Myslím, že výsledek je docela jasný.

Vyhrál drow, tímto budiž zanesen do překladových klíčů. Prosím překladatele, aby se tímto řídili.


No a teď, když už to máme z krku se můžeme zabývat jinými věcmi - a to... Jak drowy prezentovat v příručkách? Jakou výslovnost? Jak se skloňovat?



Mimochodem... Jak už říká Vlasák - tohle hlasování vzniklo proto, že už bylo konečně třeba praštit pěstí do stolu a ukončit to. Jinak bysme debatovali donekonečna. Prostě se na tom neshodneme, ať chceme nebo ne.
V takových situacích je prostě asi nejlepší dát za pravdu většine. Přece jenom - je lepší mít překlad, který se většině lidí líbí, než překlad, který se jim líbit nebude. A taky občas uznat porážku. Člověk nemůže pořád vyhrávat (čímž narážím na to, že další diskuze na téma "drow je kravina, my chceme ****" by nebyly vhodné. Přinejmenším ne do chvíle, než nekdo vymyslí skutečně skvělý překlad),.
No ale to nemá cenu řešit... Máme dořešíno.
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Teda, takhle to utnout!
Uznávám, že když si jí začal, máš asi Markusi největší právo tu debatu taky ukončit, ale přece jen, tak moc to snad nespěchalo... já vim, ještě byste mohli ztratit nějaký drowí hlasy, co ;)
Vtip!
Uživatelský avatar
Ravenon
Příspěvky: 93
Registrován: 25. 2. 2002, 00:00
Bydliště: někde mezi Nine Hells, Underdarkem, Pandemonií a Prahou

Příspěvek od Ravenon »

K tomu vytvořit úplně novej název nic nemám. Osobně, já Drowům stejně říkám Feistovsky Peklomoři :-) Ale nevím jestli by to nové slovo mělo vzejít z ženského tvaru. V Drowí řeči by to jistě tak bylo ale v jeho "zpovrchněném" (počeštěném) tvaru by bylo stejně odvozeno od muže, páč na povrchu silně převládá patriarchát. Možná ne s takovou mocí a jistotou jako u Drowů matriarchát, ale přece. :-)

Nicméně odhlasováno je Drow :-)
Čas mnohdy neplyne úplně jinak.
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Ad výsledek hlasování: gratuluji vítězům. Nám poraženým nezbývá než si říct - když to chtějí, mají to mít...
Uživatelský avatar
Lidožrout
Příspěvky: 503
Registrován: 9. 3. 2002, 00:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lidožrout »

já si udělám vlastní překlad a tam to budu mít správně $D
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Lidozrout píše:eleshar..: používám tu jedinou kterou znám :wink: (pomocná otázka koho čeho) je eště snad ňákej jinej genitiv??
ty jsi jej zřejmě vymyslel... drou, bez droua, ok, ale nějak nerozumím tomu drouové je snad bez drouů a ne bez drouy... to zní blbě
lepší příklad je to drov:
drov, bez drova, ok, ale:
drovi(-ové), bez drovů (a nez bez drovy)
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Možná by stálo za to založit téma jak přeložit slovo drow, ale tím nemíním nějaké tohoto typu, ale spíše dlouhodobější a zabývající se různými navrhovanými možnostmi (třeba někomu se tu líbilo odvození od ženského základu či tak podobně). Rozhodně by to nebylo téma na měsíc a rozhodně by se tam neměli objevovat příspěvky typu: tohle je kravina, strčte si to za klobouk či ještě lépe někam úplně jinam... Představoval bych si to spíše jako takové volné inspirativní fórum než něco nutného, jak se za každou cenu zbavit toho hnusného "drow." Něco z Lidožroutových argumentů má určitě něco do sebe a osobně bych řekl, že neznat slovo "drow" předtím z BG a podobných, tak bych asi na to hlasování neměl taky tak jednostranný pohled. Forum možná nepovede k žádnému kloudnému závěru, ale s tím se koneckonců dopředu počítá.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

hmmm...

Koukám, že Eleshar má celkem fajn nápad. OSobně bych docela uvítal možnost debaty bez toho, aby tak každou chvíli někdo nepodloženě vykřikoval "Fuj! Pryč s tim!"

Takže... Ostatně proč ne...

Považujme toto fórum právě za takovou diskuzi...

Když už jsem to teda tak hezky uzavřel :wink:
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

No tak teď jsem si fakt oddych, že nebudu muset vymejšlet, jak všude použít toho vašeho drowa... :)
Jsem ovšem zvědav, jak moc bude tadle debata ještě "žít", když nebude mít tak pěkně jasnej a uzavřenej cíl? No uvidíme.
BTW gratulace Elesharovi, máš u mě spoustu kladnejch bodů, :)) že ses odhodlal k zamyšlení nad našima argumentama!
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Inu, jsem rád, že to dopadlo jak to dopadlo.
Lidožroute, víš, byl jsem tehdy naštvaný, tak jsem tu tvou zbabělost a lenost vzal trošku osobně. Omlouvám se...
Uživatelský avatar
Lidožrout
Příspěvky: 503
Registrován: 9. 3. 2002, 00:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lidožrout »

A jak se tak řiká "konec dobrý, všechno dobré.."
Takže budiž to dobrym začátkem další diskuze.
Mno... ehm... tak jak začít?
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

wúúhúú, všichni jste... ne, dobře, dobře, ok :D :D :D

takže nějaké úžasné skvělé nápady, z nichž by se dalo vycházet? Můj nápad jste slyšeli, zkusme vycházet z ženského rodu, teď je řada na vás :P
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Lidožrout
Příspěvky: 503
Registrován: 9. 3. 2002, 00:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lidožrout »

ehm.. mno.. nikdo moc nápady nehýří...
co třeba Drova a Drovec? $D
Uživatelský avatar
Ravenon
Příspěvky: 93
Registrován: 25. 2. 2002, 00:00
Bydliště: někde mezi Nine Hells, Underdarkem, Pandemonií a Prahou

Příspěvek od Ravenon »

Pokud jiný slovo tak úplně jiný ne? Drova a Drovec by bylo podle mě jen z bláta do louže. Když tu někdo řikal, že slovo Drow pochází z řeči temnývh elfů a bylo pouze převzato do té obecné řeči, tak to je podle mě jen jeden úhel pohledu.
Taky se na ten překlad můžeme dívat tak, jaké asi to slovo "drow" má vyvolat emoce v anglicky mluvících hráčích. Mě nepřijde jen náhoda, že je podobné anglickému slovu "drowe", používanému třeba k označení honáků, tedy někoho, kdo kdo loví, nahání a je neustále v pohybu. Pohyb má se slovem "drowe" taky dost společnýcho. A nějak takhle působí Drowové na povrchňany ne? :-) Podobné emoce má to slovo vyvolat v hráčích a čtenářích.
Takže bysme mohli skutečně vymyslet slovo, aniž bysme tam rvali nějaké drov, drow, droj, prostě žádný DRO.

No ale já na tom s angličtinou nejsem tak dobře, takže by to chtělo další názory, co všechno může vyvolat slovo drow v hlavě anglicky mluvící osoby, neznalé drowů a třeba vůbec neznalé fantasy.
Čas mnohdy neplyne úplně jinak.
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Pánové, ale já stále enchápu, proč se chcete bavit o už uzavřené věci??????? :>:o/ :8oO ::o/ :>:o/ :8oO ::o/
Zamčeno

Zpět na „Překlady DnD a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti