3e: Příručka hráče

Celosvětově nejhranější systém RPG vůbec a jeho české překlady.
Zamčeno
Axal
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Axal » 31. 7. 2002, 20:02

Já sem nikdy "reflexivní luk" neslyšel, zato reflexní dost často, a to má být jako mighty composite bow, protože composite bow=skládaný luk
Elfia forever!!!

Merlin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Merlin » 31. 7. 2002, 23:34

takže s těmi luky je to asi takto:
kompozitní luk a reflexní je prakticky to samé. kompozitní je skladba luku a reflexivní je tvar luku. kompozitní luk je složen z několika přířezů z různých druhů dřeva/jasan, tis/, nebo jiných materiálů a pospojovám dřevěnými klínky

"...Další zázračnou zbraní byl neobvykle konstruovaný luk (tzv. asymetrický reflexní luk). Byl vyráběn z ohebného dřeva, které bylo mezi střední částí a oběma konci luku vytvarováno do oblouku. Konce a střední části byly zesíleny plochými kostmi. Na koncích luků byla tětiva a napětí se koncentrovalo do dvou oblouků připomínajících písmeno C. Vrchní oblouk byl o něco větší než spodní, jezdec měl tím pádem větší volnost při jeho ovládání. Luk měl daleko větší průraznost a dostřel než klasický "kulatý luk" a nehrozilo mu přetažení a ztráta účinnosti při velkém napětí. Šípy měly trojhrannou železnou špičku a otvor v dříku, který způsoboval, že vystřelený šíp různě pískal - tímto způsobem se vydávaly rozkazy, kterým nepřítel nerozuměl. Byla to zbraň ideálně se hodící pro rychlé jezdectvo, a tak se stali tito kočovníci děsivou hrozbou...."
to se týká Hunů a Avarů

nyní římské legie: "...Další oblíbenou zbraní pomocných sborů byl luk - šlo o krátký reflexivně zakřivený luk, pocházející z východu a vyráběný metodou kompozitového skládání dřeva, šlach (na straně vnější) a rohoviny (na straně vnitřní). "

Pjotr
Strojník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pjotr » 1. 8. 2002, 01:08

No jo, ale v tom příspěvku střídavě používáš oba výrazy - reflexní i reflexivní. Stejně tak si v překladu protiřečí i oba výňatky.

Axal
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Axal » 1. 8. 2002, 08:54

Ja to chapu tak ze je luk reflexni tj. na koncich ohnuty do protismeru, a tomuto ohnuti se rika reflexivni zakriveni.
Elfia forever!!!

Merlin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Merlin » 1. 8. 2002, 14:12

Chápeš to naprosto správně, protože oba dva výrazy jsou naprosto shodné. Ale jinak je to reflexní luk, který je reflexivně zakřivený. Přesně jak to pochopil Axal, ty jsi si Pjotře Rusilove nehodil ček na pochopení!!! $P
I v knize Vojenské dějiny Československa I díl. se u Hunů a Avarů popisuje jejich REFLEXNÍ luk.

Takže záleží na vás zda použijete Reflexní, nebo kompozitní, protože se jedná o stejnou věc.

Axal
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Axal » 1. 8. 2002, 14:16

Jenze muze byt skladany luk bez zakriveni. nebo jednolity luk se zakrivenim.
Jo a moh bys vypsat ty zdroje?
Elfia forever!!!

Alnag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag » 1. 8. 2002, 14:32

Ano, ale ty luky na obrazku a mam pocit i podle popisku jsou zakrivene. Ja o tom porad premyslim no... Moje oblibena zbran... Co by jste chteli...
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.

Merlin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Merlin » 1. 8. 2002, 16:13

Alnag píše:Ano, ale ty luky na obrazku a mam pocit i podle popisku jsou zakrivene. Ja o tom porad premyslim no... Moje oblibena zbran... Co by jste chteli...
On je to podle obrázku reflexní kompozitní luk :D nejlepší když ho necháš jak je jako kompozitní!

Merlin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Merlin » 1. 8. 2002, 16:16

Axal píše:Jenze muze byt skladany luk bez zakriveni. nebo jednolity luk se zakrivenim.
Jo a moh bys vypsat ty zdroje?
zdroje ti vypíšu, ale moc nestíhám, takže vydrž...
jinak zakřivený luk může být jenom kompozitní, protože nešlo vyrobit zakřivení z jednoho kusu.....!!!

Axal
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Axal » 1. 8. 2002, 16:32

Ale da, i kdyz to je trochu narocnejsi. Treba vydlabat z kmene stromu. Nebo ohnou luk na druhou stranu, nez se zacne pouzivat
Elfia forever!!!

Merlin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Merlin » 1. 8. 2002, 17:08

Axal píše:Ale da, i kdyz to je trochu narocnejsi. Treba vydlabat z kmene stromu. Nebo ohnou luk na druhou stranu, nez se zacne pouzivat
věř mi, že nedá...možná dnes, kdy je technologie rozvinutá, ale v době Avarů, Hunů a mongolů ne.... tyto složitější techniky se museli provádět tak, že skládaly z jednotlivých kousků.....a z jednoho kmene to nejde, protože na sebe léta pořádně nenavazují a nápor na ně by byl příliš silný. Nikde jsem se nesetkal s tím, že by byla popisována výroba z jednoho kusu, vždy se jednalo o kompozitní, neboli skládaný reflexní luk!!! :wink:
Zabijte je všechny, Bůh už si je nahoře přebere!!!

Axal
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Axal » 1. 8. 2002, 17:23

Dnes se da vyrobit pomerne snadno. Jen se slije lamino do spravne formy. Driv se nevyrabel, taky proc? Reflexivni zahnuti se objevilo az po skladani. Je to evoluce, ni krok zpet. Navic kdo by se delal s takovym postupem, kdyz to de jednoduseji a lepe.
Elfia forever!!!

Aramor

Příspěvek od Aramor » 4. 8. 2002, 11:34

Hm... Já taky :-) Ahoj Markusi, podle tvém rady jsem jim nabídl pomoc, už pracuji na kouzlech:-) PS: Víte něco o Drakyádě? Bude tam hodně lidí?

Quasit
Vysloužilý démon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit » 4. 8. 2002, 15:01

Aramor: viz téma Drakyada Kobkyada v Rozlicnem pokecu... $wink$

Aramor

Komponenty

Příspěvek od Aramor » 4. 8. 2002, 20:21

Nazdar,
nabídl jsem pomoc s překladem 3e, už pilně pracuji na kouzlech... jen jeden dotaz- v klíči není přeložení komponentů... Nůj překlad: Verbal- Slovní (S), Somatic- Pohybový (P) pokud má někdo (Quasit:) jiné přání, nehť mi dá vědět.-)

Zamčeno

Zpět na „Překlady DnD a d20“