ADnD: Překladový klíč

Dnes nepříliš hraný systém, ke kterému ovšem existuje velká spousta příruček přeložených do češtiny.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Gotrek píše:jen jsem chtěl vyzkoušet jestli někdo přeloží nějak dogma, pantheistic apod., šlo mi spíš o tohle..
Mno, v češtině se používá jak slovo Dogma tak panteismus (mnohobožství (například starý Egypt, Řecko,... - opak monoteismu - víra v jednoho boha (Křesťanství,...) )

"A toto je milí studenti zářný příklad využití deskriptivní geometrie..."
Uživatelský avatar
Gotrek
Příspěvky: 127
Registrován: 3. 8. 2003, 15:56
Bydliště: Albion
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gotrek »

Drizzt píše:
Gotrek píše:jen jsem chtěl vyzkoušet jestli někdo přeloží nějak dogma, pantheistic apod., šlo mi spíš o tohle..
Mno, v češtině se používá jak slovo Dogma tak panteismus (mnohobožství (například starý Egypt, Řecko,... - opak monoteismu - víra v jednoho boha (Křesťanství,...) )

"A toto je milí studenti zářný příklad využití deskriptivní geometrie..."
S tímto právě já nemám zkušenosti, proto se ptám..
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Gotrek píše:S tímto právě já nemám zkušenosti, proto se ptám..
A právě proto bylo založeno toto fórum... Každý, kdo tu je ti jistě rád pomůže... :P

"Já vážně nejsem ožralej, jenom tak vypadám..."
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Jen tak pro informaci, nepleťte se panteismus s polyteismem. Polyteismus je základní mnohobožství, tedy máme jedno sakrum obsahující klidně osmdesát milionů bohů (viz. jedno východní náboženství). Panteismus je v tomto případě naprosto nevhodně a nesprávně použité slovo, jeť to vlastně filosofie o tom, že všechno je božského původu a má vztah k bohu či bohům. Neznám přesný rozdíl mezi panteismem a teismem, ale je si to podobné. Zde chtějí vyjádřit, že kultury mají jednak své náboženství se svým sakrem a pravděpodobně svými bohy, ale uznávají existenci i jiných věr, čemuž se říká synkretismus. Třeba "Monotheistic By Demand" je synkretická (Budete uctívat mě, sic vás zdrtím a navštívím vaše těla boláky morovými), ačkoli agresivní - podobná většině starověkých náboženství. "Monotheistic By Dogma" není synkretická, říká totiž, že je jen jeden bůh (či spíše sakrum) a ostatní jsou falešní (to říká například křesťanství, judaismus, a drtivá většina forem islámu).
Je to tedy špatně odstupňované, přeformoval bych to na:

Monoteistické
Synkretické s jedním vládnoucím kultem
Synkretické s dominujícím kultem (tedy silou)
Synkretické s hlavním kultem (tedy na základě charismatu)
Synkretické bez hlavního kultu

či tak něco.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Gotrek
Příspěvky: 127
Registrován: 3. 8. 2003, 15:56
Bydliště: Albion
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gotrek »

Toz co si mam vybrat? $roll$ ..kdyby to bylo podobne, ale kazdy z vas napsal uplne jine preklady.. nechci urazit :wink:
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Gotrek píše:Toz co si mam vybrat? $roll$ ..kdyby to bylo podobne, ale kazdy z vas napsal uplne jine preklady.. nechci urazit :wink:
No... můžeš napsat polyteistické - to je sice lehce věcně nesprávně, ale myslím si, že to každý pochopí. Rozhodně bych nepoužíval panteistické, to je podle mého nesmysl. Nejsprávnější je podle mého samozřejmě má varianta:), ale kdo zase ví, co je to synkretismus, že? Myslím, že je to na tobě, buď polyteismus, nebo synkretismus.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Gotrek
Příspěvky: 127
Registrován: 3. 8. 2003, 15:56
Bydliště: Albion
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gotrek »

Eleshar_Vermillion píše:
Gotrek píše:Toz co si mam vybrat? $roll$ ..kdyby to bylo podobne, ale kazdy z vas napsal uplne jine preklady.. nechci urazit :wink:
No... můžeš napsat polyteistické - to je sice lehce věcně nesprávně, ale myslím si, že to každý pochopí. Rozhodně bych nepoužíval panteistické, to je podle mého nesmysl. Nejsprávnější je podle mého samozřejmě má varianta:), ale kdo zase ví, co je to synkretismus, že? Myslím, že je to na tobě, buď polyteismus, nebo synkretismus.
Já asi dám ten polyteismus...
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Eleshar má pravdu, mea culpa. Oni to ty blbci už napsali v origoši špatně a já to prostě opsal. Místo panteistické má být polyteistické
Uživatelský avatar
Gotrek
Příspěvky: 127
Registrován: 3. 8. 2003, 15:56
Bydliště: Albion
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gotrek »

Udělal jsem kombinaci..

Nuceně Monoteistické
Monoteistické s jednou vládnoucí vírou
Polyteistické, dominantní víra vládne silou
Polyteistické, dominantní víra vládne charismatem
Polyteistické bez hlavní víry

Ale faith překládám od začátku jako víra - je to špatně? protože oba jste to napsali jako kult...
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Gotrek píše:Udělal jsem kombinaci..

Nuceně Monoteistické
Monoteistické s jednou vládnoucí vírou
Polyteistické, dominantní víra vládne silou
Polyteistické, dominantní víra vládne charismatem
Polyteistické bez hlavní víry

Ale faith překládám od začátku jako víra - je to špatně? protože oba jste to napsali jako kult...
Lze dozajista obojí, já se řídil Quasitovým kultem. Myslím, že je to asi jako nuance lepší, tedy ten kult, ale víra je určitě taky správně. Je to jedno, taky bych to přeložil jako víra, kdybych to překládal já, kult by mě asi nenapadl, ale myslím, že je to lehounce lepší, protože pod slovem kult si představíš instituci více než u víry, každopádně to můžeš nechat, jak to je.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Gotrek
Příspěvky: 127
Registrován: 3. 8. 2003, 15:56
Bydliště: Albion
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gotrek »

alright, thanx...
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Heh, teď, když o tom píšete, si uvědomuju, že jsem si spletl Panteismus a Polyteismem... Díky chlapi za upozornění... :wink:

Ale já to tak vážně nemyslel. Ty vraždy nebyly plánovaný...
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Gotrek píše:Nuceně Monoteistické
Monoteistické s jednou vládnoucí vírou
Polyteistické, dominantní víra vládne silou
Polyteistické, dominantní víra vládne charismatem
Polyteistické bez hlavní víry
udělal bych jednom malinkou úpravu u druhého termínu. Místo jednou bych napsal "jedinou". Je to fakt detail, ale líp to vyjadřuje, že ostatní bohy víra popírá
Monoteistic by Demand * Nuceně monoteistické
Monoteistic by Dogma * Monoteistické s jedinou vládnoucí vírou
Uživatelský avatar
Gotrek
Příspěvky: 127
Registrován: 3. 8. 2003, 15:56
Bydliště: Albion
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gotrek »

Quasit píše: udělal bych jednom malinkou úpravu u druhého termínu. Místo jednou bych napsal "jedinou". Je to fakt detail, ale líp to vyjadřuje, že ostatní bohy víra popírá
Monoteistic by Demand * Nuceně monoteistické
Monoteistic by Dogma * Monoteistické s jedinou vládnoucí vírou
Jo, to je lepší, díky
Uživatelský avatar
Gotrek
Příspěvky: 127
Registrován: 3. 8. 2003, 15:56
Bydliště: Albion
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Gotrek »

další zádrhel:

Vztah s lidmi
Poté může také určit vztah víra – lidé. Všechna náboženství mají určitou kontrolu nad svými věřícími – pomáhají jim interpretovat nebo definovat, v co vlastně věří. Některá mají větší vliv, některá menší. Některá tohoto práva zneužívají a některá ne. Some faiths rule the people, while others are the people.
DM si musí položit tyto otázky:

Is There A Priestly Caste?
(..........)

věci označené kurzívou mi nejsou jasné: první "šikmá" věta - vůbec nechápu její smysl, asi jsem blbej, nezlobte se na mě, ale když větu nepochopím, nemůžu ji přeložit... a už vůbec nevím, jak přeložit priestly caste...
Zamčeno

Zpět na „Překlady ADnD 2e“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti