[databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Markus »

:!: :!: Upozornění: Databáze používá (od roku 2017) jiné uživatelské účty než fórum, takže jestli se nemůžete přihlásit, nejspíš tam účet vůbec nemáte nebo tam máte nějaké staré heslo. Můžete si ho obnovit.

Databáze RPG je komunitní projekt RPG Fóra a zároveň jeho hlavní stránka. Cílem je postupně vybudovat databázi RPG her a produktů, se sofistikovanými možnostmi řazení a vyhledávání. Asi je nad naše síly vytvářet kompletní databázi všech RPG na celém světě, ale bylo by fajn kompletně zmapovat aspoň domácí scénu. :arrow? Tady je podrobná dokumentace. V tomhle tématu je úvodní představení a následná diskuze.

Pomozte nám budovat a spravovat databázi! Funguje tak trochu na principu wiki. Každý registrovaný uživatel může přidávat nový obsah a upravovat obsah stávající. A samozřejmě můžete hodnotit a komentovat jednotlivé záznamy!

Známé chyby:
  • Zlobí full-textové vyhledávání. Někdy funguje, jindy ne. Našeptáváč je ale spolehlivý.
  • Hry s překladem se zobrazují zdvojeně.
  • Odkazy na externí recenze zatím nejsou upravovat - chybí UI
  • 21 hlas
  • Našeptávač leze při menších rozlišeních ven z obrazovky.
Výhledové plány:
  • Ve formuláři řadit tagy vodorovně.
  • Lepší řazení souvisejících produktů pod anotacemi (nejdřív základní příručky, pak až další věci)
  • Lepší filtry - zpřístupnit filtrování podle žánrů a mechanik, vícenásobný výběr
  • Sloučit sloupce Typ a Kategorie
  • Doplň odkaz na RSS feed
  • Uvést u každého, kolik má komentářů
  • Nějaký lepší způsob, jak vyfiltrovat dobrodružství podle systému
  • Chtělo by to půlhvězdičky
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus »

Já to chápu, ale třeba „odkaz na pravidla v kostce“ je funkce, kdy bych vlastně do databáze implementoval funkčnost jiného serveru a tím zbytečně dubloval to, co už teď dělá d20.cz. Ale čert to vem, klidně to tam může být, jenom se tím právěže dostáváme k otázce, jak implementovat články (nebo souhrny pravidel). Co z články z d20? Z Drakkaru? Z mého blogu (v tuhle chvíli 40)?

Narážíme na to, že je nutné nějak pro účely databáze odlišit, co ještě chápeme jako „produkt“, který je možné do databáze zadat. A v tuhle chvíli je to definované jako "produkt je věc, která se dá samostatně koupit nebo stáhnout". Články publikované na webových stránkách se do toho nevlezou a do databáze tedy nepatří.

Jasně, ta čára je arbitrární a dá se udělat i někde jinde, jenomže zrovna takhle nastavená je celkem jasná a srozumitelná. Nastavit ji ve stylu „tyhle články jsou v pohodě, ale tyhle už ne“ by bylo dost komplikované a matoucí. Mrzí mě, že to odfiltruje i nějaké užitečné články, ale někde se ta čára udělat musí a tohle mi v tuhle chvíli přijde nejlepší. A na to, abychom otevřeli stavědla článkům, ta databáze v tuhle chvíli bohužel není stavěná a připravená. Fakt by to vyžadovalo implementovat to technicky - ten systém teď počítá spíš s „příručkami“.

Mimochodem, definice, že "produkt se dá stáhnout" vlastně znamená, že když ten článek vezmeš, zasázíš a publikuješ jako PDF, najednou ho do té databáze přidat můžeš, aniž by se změnilo byť jediné slovo.* Což jen zvýrazňuje to, jak je ta čára arbitrátní - ale opět, někde se udělat musí. A zrovna tohle odlišení mi přijde celkem užitečné, protože nutnost publikovat věc jinak než HTML článek na webu, účinně odfiltruje spoustu obsahu, u kterého nedává smysl publikovat ho v PDF.

Jednoho dne možná. Snad...

EDIT: *Byť i to je docela ošidné. Mělo by se to v tom případě přidávat jako „produkt“ typu „alternativní základní pravidla“ a je otázka, jestli ty články jsou skutečně psané tak, že samostatně obstojí jako alternativní pravidla. Nebo je to snad produkt typu „četba?“. Prostě narážíme na to, že pro články tam není technické zázemí.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Markusi, Aegnor nechce, aby byly ty články v databázi, ale aby na ně byly v anotacích linky.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Jerson »

tenhle nápad podporuju. Prostě k pravidlům Fate v databázi nalinkovat užitečné články z jiných webů. Z Kostky, Drakkaru, nebo odjinud.
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Sosacek »

Tam je tezky rict si, co je pozadovana kvalita clanku, ktery rpgf svym linkem propaguje, a kdo ji zhodnoti.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Jerson »

Kvalitu můžeme řešit, až bude u jednotlivých systémů z čeho vybírat. Třeba tak, že i tyhle odkazy půjde hodnotit a podle hodnocení se budou řadit, takže mizerné články budou jako poslední, kde na ně skoro nikdo neklikne.
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus »

Tak to jsem nepochopil, pardon! Už to snad chápu. :)

Ve skutečnosti popisujete přesně to, jak fungovala „databáze článků“ na starém portálu a jak bych to chtěl implementovat i na novém, až na to dojde. Fungovalo to tak, že pod každou anotací byl kromě čudlíků „Diskuze na RPG Fóru“ a „Domovská stránka“ ještě čudlík „Články o hře“. Kliknutí na čudlík potom vypsalo všechny články, které ke hře někdo zadal do samostatné databáze článků. Většinou byly z Drakkaru, některé ale přidávali i sami uživatelé.

Ta funkce tam dokonce latentně je dodnes, ale je rozbitá. U některých her ten odkaz momentálně je, například Příběhy Impéria. Akorát nic neudělá, když na něj kliknete, protože jsem to nedávno rozbil a ještě neopravil.

Nicméně má to vypsat všechny články o té hře, konkrétně u Příběhů to vypíše třeba:
Spoiler
pribehy clánky.jpg
Ty články tam dokonce pořád jsou, jen se na ně aktuálně nedá proklikat. A všimněte si, že ten článek je tam přidaný jako odkaz na jiný web.

Takže pokud to teď správně chápu, Aegnor popisuje v zásadě něco podobného. Kdyby se měly implementovat články, šel bych podobnou cestou - umožňuje to komukoli přidat jakýkoli článek k jakékoli hře a ten čudlík potom vypíše všechny články, které někdo přidal. Ale bohužel fakt narážíme na to, že to vyžaduje implementaci a v tuhle chvíle to není priorita. Nicméně ano, v obecném duchu tenhle cíl sám podporuju, dokonce jsem se ho kdysi pokoušel rozjet :) Akorát teď bych nerad tříštil síly.

Ale tu databázi článků fakt skoro nikdo nepoužíval, většinu článků jsem tam musel zadat sám. Tak je otázka, jestli vůbec stojí za to věnovat čas implementaci.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus »

Jinak v tuhle chvíli ti Aegnore můžu doporučit asi jenom to, abys k té hře napsal hodnocení a odkaz na "pravidla v kostce" napsal do komentáře. V komentářích pod anotacemi si můžete odkazovat víceméně na cokoli.*

(*Neberte to jako výzvu.)
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Quentin »

Prozatím by podobné odkazy mohli být v prvním příspěvku diskuze. Ale nějak nevidím, kde se od anotací doklikat do diskuze. Nebo tady nějaký odkaz přehlížím?
https://rpgforum.cz/anotace/13th-age
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Jerson-offline

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Jerson-offline »

Aegnore, stále jsem měl namysli články popisující hru jako celek, nikoliv rozebírání jednotlivých detailů - byť ty by tam mohly být také, ve zvláštní sekci. Prostě všechno pohromadě, ať to člověk nemusí hledat.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus »

Quentin píše: 14. 7. 2020, 16:44 Prozatím by podobné odkazy mohli být v prvním příspěvku diskuze. Ale nějak nevidím, kde se od anotací doklikat do diskuze. Nebo tady nějaký odkaz přehlížím?
https://rpgforum.cz/anotace/13th-age
13th age.png
:think:

Jinak umístění odkazů na důležité články do 1. příspěvku diskuze je dobrý nápad a zcela ho podporuju! Stačí říct a poslat odkazy a já nebo kterýkoli moderátor to můžeme přidat do prvního příspěvku, který se zobrazuje na každé stránce.

To je mimochodem obecné pravidlo: jestli chcete kdykoli přidat něco užitečného do prvního příspěvku, stačí říct (třeba přes PM nebo přímo v dotyčné diskuzi). Od toho tam ty první příspěvky jsou.
Jerson-offline

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Jerson-offline »

První příspěvky v diskusi jsou zahrabané moc hluboko. Vážně, dvě úrovně, dvě kliknutí, dvojnásobek toho, co je běžný uživatel ochoten udělat. :-)
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Quentin »

Markus píše: 14. 7. 2020, 16:57 :think:
Jsem retard :D Koukal jsem jen po věcech, co vypadají jako odkazy, a tmavá tlačítka jsem úplně odignoroval
Přílohy
odkazy.PNG
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od boubaque »

Prosímvás, mi tak padlo do oka...

To je záměr, že na stránce přepracovaného vydání DrDII jsou jen původní autoři a chybí autoři revize, nebo chyba?
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus »

Chyba, respektive nikdo to tam zatím nedoplnil.
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti