[databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Markus »

:!: :!: Upozornění: Databáze používá (od roku 2017) jiné uživatelské účty než fórum, takže jestli se nemůžete přihlásit, nejspíš tam účet vůbec nemáte nebo tam máte nějaké staré heslo. Můžete si ho obnovit.

Databáze RPG je komunitní projekt RPG Fóra a zároveň jeho hlavní stránka. Cílem je postupně vybudovat databázi RPG her a produktů, se sofistikovanými možnostmi řazení a vyhledávání. Asi je nad naše síly vytvářet kompletní databázi všech RPG na celém světě, ale bylo by fajn kompletně zmapovat aspoň domácí scénu. :arrow? Tady je podrobná dokumentace. V tomhle tématu je úvodní představení a následná diskuze.

Pomozte nám budovat a spravovat databázi! Funguje tak trochu na principu wiki. Každý registrovaný uživatel může přidávat nový obsah a upravovat obsah stávající. A samozřejmě můžete hodnotit a komentovat jednotlivé záznamy!

Známé chyby:
  • Zlobí full-textové vyhledávání. Někdy funguje, jindy ne. Našeptáváč je ale spolehlivý.
  • Hry s překladem se zobrazují zdvojeně.
  • Odkazy na externí recenze zatím nejsou upravovat - chybí UI
  • 21 hlas
  • Našeptávač leze při menších rozlišeních ven z obrazovky.
Výhledové plány:
  • Ve formuláři řadit tagy vodorovně.
  • Lepší řazení souvisejících produktů pod anotacemi (nejdřív základní příručky, pak až další věci)
  • Lepší filtry - zpřístupnit filtrování podle žánrů a mechanik, vícenásobný výběr
  • Sloučit sloupce Typ a Kategorie
  • Doplň odkaz na RSS feed
  • Uvést u každého, kolik má komentářů
  • Nějaký lepší způsob, jak vyfiltrovat dobrodružství podle systému
  • Chtělo by to půlhvězdičky
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Markus »

Změnil jsem zobrazování nejnovějších komentářů na hlavní stránce tak, aby se nezobrazovaly poslední vložené, ale poslední upravené. Tj. pokud změníte hodnocení nebo text u nějakého svého starého komentáře, vyskočí to tam nahoře.

Byť teda mezi komentáři to pořád bude řazené na původním místě, což může trochu mást. Možná je tohle zobrazování trochu víc matoucí, ale přijde mi lepší vidět i to, že se komentáře časem mění (a které) - jinak by to snadno úplně zapadlo.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Markus »

Markus píše: 10. 11. 2020, 16:24 Změnil jsem zobrazování nejnovějších komentářů na hlavní stránce tak, aby se nezobrazovaly poslední vložené, ale poslední upravené. Tj. pokud změníte hodnocení nebo text u nějakého svého starého komentáře, vyskočí to tam nahoře.
Hmm... tak jsem to vrátil zpátky, protože mi to v reálu přišlo kontraproduktivní. Např. chci si opravit překlep ve starém komentáři = hned to vyskočí nahoře jako nejnovější komentář. To je spíš špatně a strašně mě to zrazovalo od toho, abych si opravoval překlepy nebo měnil stará hodnocení. :)

Kdyžtak někdo řekněte, co vám přijde lepší.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od York »

Na wiki se můžeš zaškrtnout, jestli děláš drobnou nebo podstatnou změnu. Možná by drobný změny neměnily pořadí a podstatný ano?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Markus »

To jde udělat jenom při editaci stránky/obsahu (např. anotace), ale u komentáře nic takového není, tam se neukládají revize. Ty komentáře obecně nemají prakticky žádná metadata kromě data, takže s tím moc nevymyslím.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od York »

Markus píše: 14. 11. 2020, 20:10Ty komentáře obecně nemají prakticky žádná metadata kromě data.
To stačí. Když uživatel zaškrtne "drobná revize", datum necháš původní. Když nezaškrtne, tak ho změníš.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Markus »

Ty mi nerozumíš, Yorku. U toho komentáře nemůžeš zaškrtnout "drobná revize", to tam prostě není. :) (A nebude, páč to nejde.) Však si to zkus sám a uvidíš, co tam je a není.
boubaque neprihl.

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od boubaque neprihl. »

Zdá se, že se zase vyskytla chyba při mazání (?) hodnocení (?).

Selhanovi svítí u Únosu Entefela pět hvězdiček ... ale v záhlaví je hodnocení "Průměr: 2 (1 hlas)" (původně to hodnocení bylo myslím na 1 hvězdu)

Markus prý dal 5 hvězdiček dobrodružství Lost Mine of Phandelver. (Byly to tři, pokud si pamatuju.)

Quentin prý dal Stars Without Number tři hvězdičky (ale z textu komentáře vyplývá, že jich bylo 5).

Dobrodružství v Bílém hradě má hodnocení 1 (1 hlas), ale komentář s hvězdičkami žádný... Dálavy totéž, jen průměr 4 hvězdy (1 hlas). Call of Cthulhu totéž. Investigator Handbook (3) a Keepr Rulebook (5) taky.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Markus »

Díky za upozornění. Někde se přes noc něco pokazilo, absolutně netuším co. Ale ke všem anotacím uvedeným na první stránce se přidaly pod mým uživatelským ID nějaké podivné virtuální hlasy, a navíc se rozsypalo pár nedávných hodnocení. Všechno jsem to smazal a uvedl do původního stavu (snad), takže čísla a průměry už jsou správně, byť hvězdičky se vizuálně zobrazují špatně (je tam hvězdičkové hodnocení a pod ním "zatím nehodnoceno"). To asi nedokážu opravit, ale snad je to snesitelné.

Nejsem si jistý, o co šlo. Logy ukazují, že jsem někdy v pět ráno upravoval ty anotace, což jsem rozhodně nedělal. Není vyloučené, že šlo o nějaký pokus o hack nějakým spambotem, kterému se sice nepodařilo odeslat žádný reálný spam, ale nějak se probojoval aspoň do hodnocení. Zkusím to teď sledovat, a kdyby se to opakovalo, budu to nějak řešit. Netuším jak. :)
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Selhan »

Přijde vám lepší mít položku v databázi jako "Z hlubin zelené a modré" nebo jako "Asterion: Z hlubin zelené a modré"? Momentálně tam totiž některé moduly jsou tak a jiné onak. Mně tam přijde ten "Asterion" asi zbytečný - je tam u toho vždycky uveden i tak.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Markus »

Měli bychom se řídit tím, co je oficiální název. Asterion: Čas temna se tak skutečně jmenuje, včetně slova Asterion v názvu – jiné moduly to slovo v názvu nemají. Hádám, že je to tím, že je to nové vydání základního modulu, tak do jeho názvu dali i název světa.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Selhan »

Huh. To mě nenapadlo, ale jasně, jestli je to oficiální název..
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Muzzug »

Markusi, šlo by nějak rozšířit filtrování i o systém? Aktuálně vidím filtr podle Typu obsahu a Kategorie produktu.
Když si chci vyfiltrovat dobrodružství třeba jenom pro DnD 5E, tak nemám jak.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Muzzug: Bavíme se o obrazovce Žebříček? Šlo by to, ale není to praktické, protože si představ, že k těm rozevíracím nabídkám v horní části žebříčku by přibyla ještě rozevírací nabídka "RPG hra", na kterou bys klikl.... a vypsaly by se ti všechny hry z databáze, takže by se to ani nevešlo na obrazovku.

Správný postup v takovém případě je rozkliknout si anotaci D&D 5e a proklikat se k tomu přes ní. Tj. kliknout dole pod seznamem produktů na "Všechny produkty" a tam už to vidíš.

Alternativně na to nemusíš jít ani přes žebříček, ani před anotaci, ale přes obrazovku Databáze > Dobrodružství, kde se ty systémy přímo zobrazují (ale filtrovat se nedají, protože stejný problém s nekonečnou rozevírací nabídkou).

Vím, že je to složité. A je tam spousta obrazovek, které ukazují jiné věci. Ale narážím na to, co jsem schopný nějak smysluplně zobrazit na obrazovce, protože tam nemůžu zobrazit všechno. To by pak byl strašný informační overload. Takže každá obrazovka ukazuje trochu něco jiného, podle toho, co je zrovna podstatné.

Ocením návrhy na změny/zlepšení.

Zkusím ještě zjistit, jestli se ten filtr "vyber hru" nedá místo rozbalovací nabídky (která ti nabídne všechno) pojmout jako textové pole, kam si to sám napíšeš (tím odpadá nekonečné menu), ale mám dojem, že to nešlo.
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Muzzug »

Zrovna Žebříček jsem nemyslel (to jsem mohl doplnit, promiň), ale i tam by to bylo fajn.

Měl jsem na mysli přímo kompletní stránku s Databází RPG.
Ale chápu, že by to asi bylo komplikované. Nešlo by to třeba hodit aspoň na přehled Dobrodružství (kde by mi to rozhodně dávalo smysl)? Jo, je tam sloupec "Určeno pro hru" a můžu použít přímo vyhledání v prohlížeči, ale tohle by to podle mě trochu zjednodušilo. :)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

OK, píšu si na pomyslný pořadník (= leden :)). Je to celkem důležitá funkce, akorát asi nebude úplně snadné to vyřešit.

Ten sloupec "Určeno pro hru" je tam právě kvůli tomu, abys mohl udělat Ctrl + F, mám dojem, že když jsem to vytvářel, nic lepšího jsem nevymyslel. Zkusím se na to ale podívat teď s odstupem, třeba to vymyslím líp.
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů