Slovní hodnocení atributů

Diskuze k Jersonovým projektům, především o Projektu Omega - RPG o alternativním předválečném světě roku 1939, ve kterém fungují různé technické vynálezy a okultní praktiky. Ale taky o jeho starší hře Čas pro hrdiny.

Moderátor: Jerson

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Slovní hodnocení atributů

Příspěvek od Jerson »

Před časem jsem se snažil zjistit, zda existuje řiřazení slovního a číselného hodnocení atributů, vlastností, dovedností a jiných schopností v RPG, které by bylo použitelné pro velkou většinu hráčů, a které by bylo použitelné intuitivně.
Teď bych rád udělal nový pokud s rozšířeným souborem slov, abych mohl výsledky porovnat a vyvodit z nich nejvhodnější použití.

Následuje seznam slov, které lze použít pro hodnocení různých parametrů postav. Pokud se chcete výzkumu účastnit, přiřaďte každému slovu číslo od 1 do 10, přičemž čím lepší schopnost, tím vyšší číslo. Jestliže vám nějaké slovo přijde nejednoznačné nebo zavádějící, udělejte u něj křížek.

Slovní hodnocení jsou řazena dle abecedy. Pro sestavení hodnocení si je můžete libovolně přeházet, ale výsledek prosím srovnejte opět podle abecedy. Je mi jedno, zda se budete držet přiřazení uvedeném v nějakých pravidlech RPG, nebo zda pozměníte seznam někoho jiného. Pokud na toto téma narazíte na jiném serveru, vyplňujte seznam prosím jen jednou.

------------
bídný
dobrý
dokonalý
dostatečný
horší
hrdinský
hrozný
legendární
lepší
malý
mizerný
mizivý
nadlidský
nadprůměrný
nedostižný
nízký
obrovský
odpovídající
perfektní
podprůměrný
průměrný
skvělý
slabší
slabý
slušný
střední
špatný
výborný
vynikající
vysoký
vyšší
výtečný
zanedbatelný
---------------

Účastníkům děkuji za spolupráci.
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 689
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: Slovní hodnocení atributů

Příspěvek od Vaarsuvis »

A co třeba použití atributů z Falloutů?
1-moc zlé
2-zlé
3-ucházející
4-podprůměrný
5-průměrný
6-docela dobrý
7-výborný
8-skvělý
9-vynikající
10-heroický
Pro dovednosti se to použít může ne :>;o)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovní hodnocení atributů

Příspěvek od Jerson »

Tak například většině hráčů nesedí říkat "zlá inteligence" a už vůbec ne u jejich postavy. Kdybych mohl bez potíží použít systém z jiné hry, kterých je docela dost, tak už jsem to udělal.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovní hodnocení atributů

Příspěvek od Pieta »

Osobně tu cítím pochybnosti ohledně maximální zvládnutelné šířky takového hodnocení. Prostě mám dojem, že bude existovat nějaký, relativně malý počet stupňů, které bude většina hráčů schopná se naučit a transparentně* používat, a s rostoucím počtem stupňů bude mít čím dál tím větší počet hráčů problém s tím, že dvě taková hodnocení postavená vedle sebe pro ně nebudou jednoduše představitelné srovnání.

Dejme tomu, když vidím "1 proti 5", okamžitě vidím nerovnováhu a její velikost, "2 proti 3" si přeložím do téměř vyrovnaných šancí. Proti tomu "mizerný proti bídnému" nebo "lepší proti nadprůměrnému" nezvládnu, aniž bych se zastavil a aspoň trochu zamyslel.

Osobně bych si tipl, že pro mě pohodlný počet stupňů bude 4-6, zvládnutelný 7, a 8-10 už by mě pekelně mátlo.

---
*) t.j. aniž by se museli zastavit a zapřemýšlet nad konverzí
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Slovní hodnocení atributů

Příspěvek od Sosacek »

Jo, tenhle problem je treba ve Fate s "legendarni, epicky, heroicky, vyborny".
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Slovní hodnocení atributů

Příspěvek od Joe »

Preto sa v Diaspore (FATE) na to vykašľali a používajú číselné hodnotenie 8)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovní hodnocení atributů

Příspěvek od Quentin »

Ja si osobne myslim, ze se da takhle, jak rika pieta transparentne, zvladnout max 5 stupnu. 10 uz chce cisla.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovní hodnocení atributů

Příspěvek od Pieta »

Jerson píše:Před časem jsem se snažil zjistit, zda existuje řiřazení slovního a číselného hodnocení atributů, vlastností, dovedností a jiných schopností v RPG, které by bylo použitelné pro velkou většinu hráčů, a které by bylo použitelné intuitivně.
Jinak seznam jsem stáhnul a časem zkusím přiřadit.

Ale stejně mám dojem, že je-li tvým cílem to výše deklarované, že spíš než číselná přiřazení pro jednotlivé výrazy bys měl hledat výrazy, které pro hráče budou co nejsnáz odlišitelné a co nejšíře použitelné.

Tedy, takhle bych se k tomu stavěl já, pokud bych vycházel z předpokladu, že cílem je žebříček s několika přesně definovanými stupni typu "strašlivý = -3". Alternativně by se k tomu dalo postavit tak, že cílem je vytvořit zcela bezčíslový systém, založený na grafu zhruba stavějícím jednotlivé výrazy proti sobě třeba tak, že hráč plížící se za úplňku najde křížení "zlých okolností" a "dobrého úsilí", porovná je s "příznivými okolnostmi" a "zanedbatelným úsilím" lehce společensky unaveného vojáka s dobrým výhledem a opticky zjistí, že výsledná situace je pro hráče "poněkud nepříznivá". Ale to mi přijde, abych tak řekl, úplně jiným způsobem revoluční, než tvé systémy obvykle bývají, Jersone.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovní hodnocení atributů

Příspěvek od Jerson »

Pieta píše:Osobně bych si tipl, že pro mě pohodlný počet stupňů bude 4-6, zvládnutelný 7, a 8-10 už by mě pekelně mátlo.
V prvním kole, které jsem dělal před rokem a kus se mi podařilo snadno vybrat deset hodnocení, na kterých se shodlo deset hráčů s odchylkou maximálně jednoho stupně.
Dvacet stupňů je moc, to jsem si několikrát vyzkoušel, ale deset slovně popsaných stupňů používá relativně dost her. Navíc nepotřebuju, aby slova vypovídala naprosto přesně, naopak mi stačí odchylka právě jednoho nebo dvou stupňů. Tedy aby když postava řekne "jsem dobrý řidič" si to ostatní přeložili tak, že má dovednst řízení na 7 nebo 8, ale určitě nemá ani 5, ani 9.
Nechci nahradit čísla slovy úplně, ale taky nechci, aby se mi postavy bavily o svých schopnostech v číslech, takže bych rád měl alespoň přibližné vodítko pro hráče.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Slovní hodnocení atributů

Příspěvek od ilgir »

Ja si osobne myslim, ze se da takhle, jak rika pieta transparentne, zvladnout max 5 stupnu. 10 uz chce cisla.
A co takhle:

mizerný minus
mizerný
slabý minus
slabý
průměrný
dobrý
dobrý plus
výborný
výborný plus

Krásných devět stupňů postavených na pěti jednoznačných slovech $D
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovní hodnocení atributů

Příspěvek od Jerson »

Ilgire, řekneš "Jsem dobrý plus řidič"?
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Slovní hodnocení atributů

Příspěvek od vzteklina »

Možná by to chtělo hodit sem odkaz na diskuzi ohledně slovního hodnocení , která tu už proběhla. Mi se to ale nechce hledat.

bídný 1
dobrý 6
dokonalý 8
dostatečný 4
horší 2
hrdinský 9
hrozný 1
legendární 9
lepší 6
malý 2
mizerný 1
mizivý 1
nadlidský 10
nadprůměrný 6
nedostižný 9
nízký 2
obrovský 8
odpovídající 4
perfektní 8
podprůměrný 3
průměrný 4
skvělý 8
slabší 3
slabý 2
slušný 5
střední 4
špatný 2
výborný 8
vynikající 8
vysoký 7
vyšší 6
výtečný 8
zanedbatelný 1
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Uživatelský avatar
jefri1241
Příspěvky: 221
Registrován: 13. 8. 2009, 17:00
Bydliště: nenapíšem

Re: Slovní hodnocení atributů

Příspěvek od jefri1241 »

Jerson píše:Ilgire, řekneš "Jsem dobrý plus řidič"?
To plus predpokladám je len ako doplnok k slovu Dobrý. Pretože nie je dobrý ako dobrý a to plus slúži pre samotnú hráčovu postavu než na iné NCP postavy do ktorých nemôže hráč vidieť.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Slovní hodnocení atributů

Příspěvek od ilgir »

Jersi, smysl pro humor. :wink:

Jinak pokud bys to chtěl opravdu používat, doporučuji spíš říkat "velmi dobrý". Jen u toho "výborný" to zní divně, ale i to by se jistě dalo nějak vyřešit.

Jinak já osobně nemám nic proti číslům. Ale je dobré mít k nim přiřazená slovní hodnocení, aby např. GM mohl snadno stanovovat obntížnosti.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovní hodnocení atributů

Příspěvek od Pieta »

ilgir píše:Krásných devět stupňů postavených na pěti jednoznačných slovech $D
Chtěl jsi říct "pět stupňů, některé dělené na podstupně"? (-;
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Odpovědět

Zpět na „Projekt Omega (a CPH)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti