Ω Projekt Omega - hry na Gameconu

Diskuze k Jersonovým projektům, především o Projektu Omega - RPG o alternativním předválečném světě roku 1939, ve kterém fungují různé technické vynálezy a okultní praktiky. Ale taky o jeho starší hře Čas pro hrdiny.

Moderátor: Jerson

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Ω Projekt Omega - hry na Gameconu

Příspěvek od Jerson »

V tomto tématu budu sepisovat nabízené scénáře pro otevřené hry.
Naposledy upravil(a) Jerson dne 26. 6. 2023, 18:24, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt Omega - otevřené hraní

Příspěvek od Jerson »

Vzducholoď do Arkhamu

Arkham. Město, které ve svých povídkách popsal nepříliš úspěšný autor weird fiction H. P. Lovecraft. Podle hrstky jeho čtenářů si toto město vymyslel. Jeden člověk ale věří, že ve svém díle popsal vize skutečných tvorů a skutečného místa, které lze najít a odhalit jeho tajemství - protože na to může záviset budoucnost celého lidstva. Člověk dost šílený a zároveň dost bohatý, aby mohl najmout vzducholoď, a vydat se hledat záhadné město skryté ve známém kraji.

Kamarád kamaráda ti o této výpravě řekl. Cena letenky je vysoká, ale ne tak moc, abyste sis ji nemohl dovolit. A tvé schopnosti budou jistě na výpravě k užitku.

Zbývá zodpovědět jen jednu otázku: Už máš sbaleno?
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Projekt Omega - otevřené hraní

Příspěvek od Pepa »

Samozřejmě! :wink: Kdy odlétáme? :-)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt Omega - otevřené hraní

Příspěvek od Jerson »

Příprava vzducholodi a shánění osádky bude chvíli trvat, ale už jsem si tě zapsal na seznam cestujících :-)
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt Omega - otevřené hraní

Příspěvek od Selhan »

Na kolik sezení to vidíš? Osobně jsem si chtěl napoprvé Omegu vyzkoušet spíš někde s nacisty na starém kontinentu, než jít zase do Arkhamu, ale už to odkládám dlouho a jsem fakt zvědavý, jak se to hraje :)
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt Omega - otevřené hraní

Příspěvek od Jerson »

Vidím to na jedno sezení, a mělo by to být opravdu hledání, ve kterém se budou hráči různými způsoby (které by měli sami vymyslet) najít město, které je v relativně známé oblasti, ale přitom není na žádné mapě. Náckové nejsou vyloučeni ani v USA :-)
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Projekt Omega - otevřené hraní

Příspěvek od KDolecek »

Jestli je ješě místo, tak bych si (pro mne) bájnou Omegu rád vyzkoušel.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt Omega - otevřené hraní

Příspěvek od Jerson »

Bude muset být víc skupin, takže místo určitě je a píšu si tě. Jen mi prosím napiš svůj mail.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt Omega - otevřené hraní

Příspěvek od Jerson »

Vzducholoď do Arkhamu - zhodnocení

Mám za sebou své první on-line vedení hry, takže nějaké postřehy a zhodnocení.

Přihlásilo se mi celkem deset lidí odsud i z jiných portálů, jeden je spoluhráč, se kterým jsem hrál naposled před dvaceti lety, další už Omegu jednou hrál. Původní plán 5 lidí na skupinu jsem nakonec změnil na 6 s tím, že někdo pravděpodobně odpadne. Jeden hráč chtěl být nakonec zařazen až do druhé skupiny, další byl nemocný, takže nastoupili dva náhradníci. A i když to vypadalo, že náš bude jen pět, tak nakonec mohli všichni. Šest lidí by naživo fungovalo v pohodě, ale on-line to bylo výrazně horší, a optimum je opravdu 4. K tomu se přidal vypadávající zvuk u jednoho hráče a asi dvousekundové zpoždění, což plynulosti taky moc nepomáhalo. Celkově se hra plánovaná na čtyři hodiny protáhla téměř na šest, a stihli jsme u toho odhadem tolik, kolik u tříhodinové hry naživo.

Zápletka byla celkem jednoduchá - skupina nezávisle posbíraných okultistů a dalších individuí se vydává na vzducholodi USS Los Angeles pátrat po Arkhamu a dalších místech či tvorech z Lovecraftova díla. Hra byla z velké části postavená na osobních úkolech a motivacích jednotlivých postav, které se různě křížily, nebo spíše měly křížit. Na palubě byli jak "vědečtí" okultisté, tak "intuitivní", ale také agent FBI a blíže neurčený počet postav s výzvědnými úkoly ("blíže neurčený", protože tohle budou číst hráči ostatních postav.) Hlavním prvkem měla být na jedné straně spolupráce, na druhé straně nedůvěra. Domníval jsem se, že díky hraní na Discordu budou moct hráči po dvojicích řešit některé soukromé záležitosti v textové konverzaci (jak mi někteří zkušenější on-line hráči psali), ale nakonec to nikdo nepoužil a myslím, že na to ani nebyl prostor, takže příště na toto nebudu spoléhat.
Docela dobře fungovala skupinová konverzace, kdy se čtyři postavy celkem přirozeně bavili o svých názorech a případně postupech. Tady se hodně projevovaly výpadky zvuku a zpoždění spojení u dalšího hráče, který se díky tomu jen těžko zapojoval - když promluvil, ostatní museli ztichnout a poslouchat ho, přičemž dost často nebylo úplně jasné, co chtěl říct. Šestý hráč se zapojoval málo, spíše poslouchal, spíše proto, že se přidal jako náhradník a jeho postava svým zaměřením nejméně zapadala mezi ostatní. Po hře se hráči shodli, že ve čtyřech by to bylo lepší, což bylo ostatně v těch diskusích vidět.

Měl jsem připravenou řadu obrázků, sdílení celkem fungovalo a mohl jsem jich použít víc než normálně používám ve hře u stolu, byť přepínání bylo poněkud těžkopádné a taky mi zastavovalo a spouštělo nahrávání, díky čemuž mám nahrané jen něco. Naopak mapy byly horší, protože v nich hráči nemohli hledat sami, tohle muselo probíhat spíše virtuálně.

(Tady musím podotknout, že jsem se zkoušel dost držet reálií, ale třeba vnitřní uspořádání vzducholodi jsem nenašel, tak jsem musel použít podobnou vzducholoď, u které ale vím, že byla trochu jiná. Kdyby to po mě někdo kontroloval, tak gondola nebyl z USS Los Angeles, ale z Graf Zeppelinu. Věděl jsem to dopředu a do publikované verze nakreslím nějakou věrnější.)

Taky jsem měl připraveno 21 NPC, z toho asi pět hlavních - ty jsem do hry dostal. Bohužel asi i díky stylu hry se postavy hráčů pohybovali samostatně mnohem méně, než jsem čekal, takže možné scény a "letmé informace" jsem odehrával o něco obtížněji, ale nakonec se do hry dostala větší část. Zvuky z mobilu, které jsem nedokázal dostat do počítače, se ukázaly neprůchodné, takže na další scény s nimi jsem rezignoval.

Mechaniky Omegy fungovaly celkem dobře. Hráči si sami tahali karty z balíčků a hlásili, případně ukazovali na kameru, co si vytáhli. Díky tomu jsme hráli otevřenou hru místo obvyklejší uzavřené, ale zase o něco lépe viděli do pravidel. Jen jejich postup jsem si musel psát do excelovské tabulky a neviděl ho hezky před sebou tak, jak jsem zvyklý, takže jednotlivé milníky a nárůst hrozby přišly o něco později než by čistě podle pravidel měly, ale to reálně ničemu nevadilo. Trochu nevýhoda byla převaha úspěchů, díky čemuž se nestaly některé zajímavé věci, které se stát mohly - a hlavně kvůli tomu měly "nadpřirozený" zážitek jen některé postavy, a ještě byl soukromý, takže pak hráči ani neměli jak ostatní přesvědčit o skutečnosti svých zážitků a platnosti teorií. I když to není až tak neobvyklé. Hráčům se dost dobře dařilo oddělovat své vědomosti od vědomostí postav - taky byli vesměs dost zkušení.

Bylo celkem vtipné, že informace o původu organizátora, na kterou došla řeč až úplně na konci a spíše mimoděk ("Mám ještě jednu otázku, ale už vím to co jsem chtěl, tak třeba - odkud znáš organizátora výpravy?") se ukázala jako zásadní pro výklad motivace a vedla k další výměně názorů mezi hráčskými postavami, v jistém smyslu ještě prohloubila rozpory v jejich názorech. A musím říct, že mě tahle možnost sice napadla, ale nepovažoval jsem ji za tak zásadní, takže jsem se ani nijak nesnažil tuhle informaci do hry dostat.

Závěr byl "typicky omegovský". (Tuším) dva hráči si stěžovali, že na oneshot bylo konec moc otevřený a "nic jsme vlastně nezjistili, nepřistáli jsme v Arkhamu, ani jsme ho přímo nenašli." Není to úplně neobvyklá reakce nových hráčů v Omeze, a mají pravdu - zejména u úvodních misí do dalších linií Omegy (což tahle byla), mají někteří hráči pocit, že se vlastně nic nevyřešilo, nic nezjistili - v tomto případě se ještě přidalo to, že jsem při přípravě zmínil, že vzducholoď má zásoby na pět dní, a let na cílové místo potrvá asi pět hodin, takže někteří (přinejmenším Jezus) očekávali několikadenní výpravu. Přitom se rozhodli kvůli vlastní bezpečnosti vrátit na letiště místo riskování při přeletu bouře. Pro mě byl takový závěr snazší, příště se bude lépe navazovat třeba i v obměněném složení, ale na tomto místě musím říct, že jsem takový konec nijak neplánoval a ani na něj z pozice Vypravěče netlačil. (Z pozice NPC jem lehce tlačil, ale hráči to mohli snadno přebít svým rozhodnutím. I když pak by bylo jasné, že tu výpravu budeme muset dohrát někdy příště.)

Jak jsem uvedl na začátku, takhle výtka je docela oprávněná, sám jsem čekal, že stihneme odehrát víc, třeba alespoň den a noc letu. Na druhou stranu dalším dvěma hráčům přišly zjištěné informace i obsah mise úplně v pohodě a podle očekávání - ostatně jsem avizoval dopředu, že nejspíše půjde o úvod do nové větve kampaně, takže ani nelze počítat s nalezením řešení, nebo dokonce "vyřešením" či "uzavřením". Ale zase na konci nezůstal žádný cliffhanger, hráči mají informace, které lze sepsat a při další cestě z nich oni nebo jiná skupina můžou vycházet.
Co i ti dva ne úplně spokojení hráči (doufám že oba) ocenili bylo, že se krásně ukázala nejednoznačnost jevů i motivů v Omeze. To co pro někoho bylo jen pouťovým eskamotérstvím bylo pro jiné projev zjevného nebezpečí, a to co někteří měli za jednoznačný důkaz bylo pro druhé lehce znepokojivým, ale nijak závažným zjištěním. Takže už se velmi těším na "hlášení" z mise od jednotlivých hráčů a hlavně na posudky ostatních (pokud je dodají), protože očekávám značně rozdílné pohledy.

Pokud jde o celkové zhodnocení - dal bych si tři a půl hvězdy z pěti. Nebyla to excelentní hra, byl to takový "Jerson standard", oťukávání nového způsobu hry, nových hráčů a zápletky postavené hodně na interakci, přičemž se ukázalo, co by mohlo fungovat a co bude třeba změnit.

Ještě tady odcituju to co hráči po hře napsali (kde se kritiky objevilo ještě méně), a zkusím vytáhnout alespoň část poherní debaty.

Do příště musím přijít na to, jak nahrávat na Discordu kontinuálně, aby z toho byl i záznam a mohli jste si v případě zájmu udělat vlastní obrázek.
Loki píše:K samotné hře ... za mě dobré, splnilo to, co jsem očekával (a popravdě, splnění očekávání je u hry to nejdůležitější :))
Snažil jsem se při hře příliš nerozkecávat, taková autoregulace. 4,5 o 5 hodin je na ucelenou misi prostě velmi na hraně a ten prostor v 6 lidech tam takový není. Zvlášť když jsou to nově dokupy dané postavy, které nevědí, co jedna od druhé očekávat.
Ten aspekt určité vzájemné nedůvěry, která vyplývá jednak z často opositních pohledů postav na svět, ale také z určitých "antagonismů" vložených do hry (osobní úkoly či záměry, které někdy mohou být přímo protichůdné nebo aspoň ne přímo souhlasné) rychlému průběhu úplně nepomáhá (trvá dlouho, než před sebou postavy ztratí ostych, většinou je to až v pokročilé fázi či ke konci, když se honí čas, aby se ještě něco stihlo, takže osobní nuance pak už jdou stranou).
Měl jsem asi výhodu v tom, že jsem to nebral, že máme před sebou "5 denní misi, při které asi něco objevíme". Jako hráč jsem byl, po jedné zkušenosti s Omegou, skeptický k tomu, že bychom se na této misi přímo dostali do "víru očividného paranormálna". Ve skutečnosti bylove hře toho "paranormálna" i víc, než jsem čekal :slight_smile:
Při hře jsem nepřišel na to, jak efektivně druhé postavy přesvědčit o tom, že můj "zážitek" byl skutečný - to mě mrzí, přišlo mi to stěžejní, možná bychom pak měli méně diskuse na téma "jestli a proč", a více na téma "jak a efektivně v rámci našich možností" :slight_smile:
Pepa píše:V první řadě bych chtěl všem poděkovat za hru :thumbsup: A Jersonovi za přípravu dvojnásob :clap: Moc jste mi zpříjemnili Velikonoce :smiley:
Omlouvám se vám za svoje technické problémy. Myslím si, že to nebylo špatným signálem, ale spíš tím, že to můj starší notebook už asi "neutáhl"... Pokud vám to kazilo hru, tak se ještě jednou omlouvám. Do budoucna s tím zkusím něco udělat.
Hra se mi moc líbila, i když šest hráčů bylo možná už trochu moc, šest hodin pak na to bylo zase možná poněkud málo... :slight_smile: :thinking:
Co se týče nějaké příšery, tak ano. Na jednu stranu by to tím mohlo být i více "akční". Takhle to bylo ale zase "ponecháno jako mysteriózní", což také beru. Takže nevím... :thinking:
Nordoslav píše:Ještě jednou děkuju za hru, fakt jsem si to užil, skvěle zkoordinované a velice mě bavily i debaty s kolegy spolucestujícími :blush:
Na otázku s monstrem z knihy – určitě ne, nezapadlo by mi to do atmosféry dobrodružství. To podle mě skvěle dělalo přesně to, na co bylo koncipované a jaký si myslím, že měl Jerson záměr.
Hrát to jako oneshot na conu, čekal bych víc příběh s uzavřením – možná i doslov, jaké měly činy jednotlivců důsledek na budoucnost výpravy. Vím, že to jde proti myšlence, že jde o jednu z kapitol Omegy, ale hráčům to poskytne větší closure. Navíc kdybys toto dobrodružství někde opakoval, tak už to je stejně kapesní dimenze, alternativní reality Omegy :blush:
Nevidím úplně do dynamiky hry ze strany koordinátora, nevím jak by třeba fungovalo časování používání rezerv pro vnášení komplikací a gradaci oneshotu (první třetinu nepoužiju žádné, druhou třetinu použiju třetinu a na závěr použiju vše co mám)
Pravidla se mi líbila, funkční a minimalistická tak je mám rád. Jediný moment, kdy mi trochu zaskřípala, bylo zpovídání mladého mechanika.
Bavíme se s ním, ty nám řekneš vytáhněte se karty a dáš nám možnost položit dvě otázky. Vnitřně jsem v tu chvíli cítil, že řízení hry přebírá mechanika a lehce odstavuje fikci. A že můžeme položit právě dvě otázky a na ty dostaneme pravdivou odpověď a že zbytek bude jen hloupé tlachání. Pak si ale chtěl ať tam reálně navedeme rozhovor a v tu chvíli už mi nedávalo smysl, proč tedy používáme mechaniku, když stejně to musíme řešit čistě fikčně a cítil jsem jistý nesoulad (pak tedy Jezus poprosil v rámci úspory času, ať opravdu vyřešíme spíše mechanicky – což mi ale dávalo větší smysl a přispělo to tempu hry)
To je ale jen drobná vada na kráse v jinak velice příjemném odpoledni:blush:
Raven píše:Předně děkuji za skvělou hru a když to nevypadalo tak hru jsem si užil.
Žádné výhrady přímo nemám jediné co bych asi pro příště poradil. je zmenšit počet hráčů na 3-4.
Jerson jako koordinátor/DM/SM. byl super a uměl vést hru tak aby se situace nezpomalila když už nebo co jiného dělat.
Pravidla i když taková mnohdy neviděná byly dobře napsané a nemohlo se hádat o jejich záměru
S koncem jsem spokojený protože úkolem mise bylo pokusit se najít Arkham a to jsme splnili. Navíc mi to přišlo jako lepší konec než aha jsme v Arkhamu co teď.
Pokud jste to dočetli až sem a chcete se podělit o názor nebo zeptat, tak máte možnost.
LokiB
Příspěvky: 12
Registrován: 20. 7. 2020, 20:39

Re: Projekt Omega - otevřené hraní

Příspěvek od LokiB »

Komentáře:

"Docela dobře fungovala skupinová konverzace, kdy se čtyři postavy celkem přirozeně bavili o svých názorech a případně postupech."

Za mě tolik ne, vzhledem k časovému oknu a počtu hráčů jsem se snažil konverzaci dost zásadně omezovat, aby se to co nejméně rozplizlo.

"Bohužel asi i díky stylu hry se postavy hráčů pohybovali samostatně mnohem méně, než jsem čekal"

I tady bych to přičítal více na vrub času, než stylu hry. Prostě aby si každý "hrál na svém písečku", není pro one-shot, plánovaný na 4 hodiny, rozumné.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Projekt Omega - otevřené hraní

Příspěvek od Jezus »

V tom druhém souhlasím s Lokim. Na osobní linky téměř nebyl čas. v takovémhle one-shotu se prostě nejde spoléhat na to, že si hráči odehrají vlastní obsah skrze linky a ještě stihnou hlavní cíl. A to se myslím naprosto přesně ukázalo.

Což není nutně stížnost - já s tím počítal, takže když byla příležitost, svůj leitmotiv a nějaké drobné věci jsem do hry dostal, ale kdybych to měl dělat víc, už by to bylo na úkor společné hry/cíle (ne že bych ho komplikoval jako postava, to by bylo třeba ok, ale vyžral bych jako hráč čas - a to by bylo zlé).

Bylo to krásně vidět na Kowalskim. Něco málo jsme spolu stihli zahrát, ať už oťukávačku našich postav, nebo prověření novinářů. Kowalski sám aktivně prolezl náklad a něco našel, trochu vyzpovídal člena posádky - za mě to bylo zajímavé, i když jsem nebyl bezprostředně u toho, odsýpalo to a mělo to přesah do hry - i tím, že se nálezy nebál sdílet.
EDIT: Ještě Palamidessi měl hezký snový trip, kterým to někam pohnul a měli z toho i něco ostatní. To samozřejmě taky chválím.

Ale kdyby tohle udělal každý, tak nestihneme nic jiného. Vlastně bylo dobře, že v tomhle směru byli ostatní pasivnější a dali tak prostor Kowalsimu, aby to skrze vlastní motivaci trochu posunul k zajímavému, ale zároveň se to nerozplizlo.

Naopak ta skupinová konverzace imho fungovala. Ale tak, jak v podobné hře fungovat má. Žádné hodinové diskuse, přesvědčování nebo nedej bože porady, jak co udělat a nedělat. Spíš vyjádření stanoviska, případně s rychlým dovysvětlením a nějaký komentář k ostatním. A pak se prostě (přezíravě nebo s podporou) komentují akce ostatních a jiné věci, co se dostávají do hry. Navíc není čas.

Tady se mi líbilo, že byli všichni ukáznění a právě se to nestrhlo do dlouhé "besedy" o ničem, ale zároveň se stihlo něco z postojů postav odehrát.

BTW, na to, že jsi mi Jersone říkal, že svůj aspekt dobráckého vzhledu nevyužiju, protože tam nebude téměř jednání s NPC, jich tam nakonec bylo požehnaně. A pokud chceš více mluvení mezi postavami, možná bude třeba nepředstavovat postupně pět NPC a nevybízet hráče, ať si povídají s nimi ;-)

Vážně nevím, jak moc rychleji ti u stolu věci odsýpají a věřím, že se čtyři hodiny naživo rovnají šesti hodinám po síti, ale když spočítám, co všechno jsi chtěl v té hře mít (pátrání skrze tvé NPC/zásadnější povídání mezi postavami/ výrazné osobní cíle/hlavní cíl), tak mi vychází, že to co jsme předvedli my (tj. "od každého trochu") nebylo daleko "maximu možného".

Jinými slovy, pokud chceš jeden z prvků výraznější - musíš jiný omezit (což platí i o počtu hráčů, ale to spíš povede k tomu ,že se bude "jen" líp stíhat).

Nicméně píšu to jako své postřehy a kontruktivní kritiku. Mě hra bavila a jak jsem spal, třeba dialogi a "chemii" mezi postavami vnímám jako zahranou dostatečně a zajímavě. I výsledek podtrhl tajmenou atmosféru Omegy. Souhlasím s Nordoslavem, že na one-shot to chtělo větší "closure", ale toho šlo v zásadě dosáhnout deseti minutami epilogu navíc (a v zásadě se nám dostalo později na chatu a hlvaně v možnosti pokračování).
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt Omega - otevřené hraní

Příspěvek od Jerson »

No, asi takhle. Když jsem probíral oneshoty, kterých jsem se účastnil, tak dobře polovina z nich se v zadaném časovém rámci nestihla dohrát do žádného rozumného konce. Takže ani nemám moc vhodných vzorů.

Pokud jde o množství možných prvků, tedy osobní linky a NPC a společný cíl, tak před pár lety mi hráči říkali, že občas tápali a nevěděli co by mohli dělat. A trochu jsem se obával, že by vzájemné konverzace mohly být nedostatečné, nebo že budou hratelné jen ve dvojicích, takže bude potřeba mít pro každého náhradní a tedy soukromý cíl.
Takže jsem vám chtěl raději poskytnout víc různých možností co a jak hrát pro případ, že by přístup který budete chtít použít nefungoval. Takže každý jste (snad) měl věc, kterou jste mohli řešit sami, další kterou jde mohli řešit s NPC, třetí jste mohli řešit ve dvou, a tu poslední - či spíše první - jste mohli řešit společně. To zahrnovalo i - na mě nezvykle velký - počet připravených NPC. Novinář a kameraman nahradili KDoleckovu postavu, protože nějaký novinář na palubě byl potřeba z logiky věci. Derletha jem vyřadil podle plánu, aby vám tam nepřekážel v rozhodování, a posádku jsem že čtyřiceti lidí zredukoval na osmnáct (i když myslím, že by takhle velkou vzducholoď v tomhle počtu nedokázali obstarat pro delším letu). A ze zbytku jsem vám vlastně představil jen ty, se kterými byste mohli potřebovat interagovat - tedy některé z nich.

Takze celkově mi šlo o to, abyste měli dostatek různých možností pro hraní, ať už kvůli vašim preferencím, tak kvůli případným technickým omezením. To že se některé možnosti nevyužily mi přijde jako lepší možnost, než kdyby se kvůli nějakým chybějícím prvkům hra zasekávala a musel bych ji nějak pohánět já. A myslím že když budete hrát opakovaně, tak se postupně tyhle prvky do hry můžou dostat. :-)
LokiB
Příspěvky: 12
Registrován: 20. 7. 2020, 20:39

Re: Projekt Omega - otevřené hraní

Příspěvek od LokiB »

Neměl jsem ani tak na mysli osobní linky. Komentář směřoval k tomu, že Jerson psal, že v jeho představě budeme více jednotlivě, samostatně pátrat po vzducholodi:

"Bohužel asi i díky stylu hry se postavy hráčů pohybovali samostatně mnohem méně, než jsem čekal"

a to mi nepřišlo na one shotu reaálné ... ne osobní linky, ale samostný pohyb. Jako jde to asi zvládnout, ale v tom časovém prostoru je to opravdu riskantní. Jerson psal, že scény osekává na 20 minut, ale vezměte si, že i ta chvíle, kdy byla Chainerova postava sama na pozorovatelně, byla podle mě pro Chainera ošidná, protože byl "mimo hru".
Pak se tam osobně pohyboval Kowalski (mohl určitě déle, logice hry by to odpovídalo ... ale ostatní by jen poslouchali). Stejně tak Herr Berg(er) by si s radiotelegrafistou mohlo dát dlouhou scénu, více se zkusit zaměřit na to tajemné vysílání rybolidí ... to mělo trochu nevýhodu, že neznáme Jersona jako vypravěče, a nevíme, jestli to byla spíše taková noticka ne moc významná, nebo nit, po které šlo jít dál a dál (já bych se vsadil, že ano, že to bylo takové "třetí ohnisko" ... Akrham, Necronomicon, pozemní stanice s vysíláním rybolidí , kterého se dalo chytit)

A nepíšu to jako kritiku hry. Jsou to komentáře ke komentářům, kde za sebe vyjadřuju, proč se věci děly tak, jak se děly :)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt Omega - otevřené hraní

Příspěvek od Jerson »

Včera jsme opět hráli Omegu on-line. Pořád musím říct, že mi to dist nevyhovuje, zejména když musím použít netbook a WiFi a každou chvíli mi vypadne obraz některých kamer, nebo zvuk. Asi nikdy nebudu fanoušek tohoto stylu.

Nicméně po hodině řešení technickýh potíží jsme konečně začali, skupina čtyř nezávislých lidí se seznámila až ve vlaku přičemž zjistili, že dva a dva mají podobné motivace cestovat do cílové stanice.

Městečko jsem důsledně popisoval v Lovecraftím stylu, a i když jsem popisy musel párkrát opakovat kvůli výpadku zvuku, tak doufám že jsem v hráčích vyvolal pocit bezútěšnosti o odporu z ulic, budov i lidí (i když to bylo náročné, protože dva válečné veterány jen tak nějaké nepohodlí a špína nerozhodí. Ale doufám že mi hráči potvrdí, že jsem to i tak dal.)

Duky tomu, že si hráči tahali o malinko víc úspěchů než komplikací, či spíše díky jednomu vyčerpání aspektu na začátku měli až do tří čtvrti hry mírný náskok v úspěších před komplikacemi, takže měli iniciativu, i když jsem využíval možnost přidání nevýhod prakticky v každé situaci, která mi to umožnila. Až ve chvíli zajišťování odvozu do sanatoria se stav úspěchů a komplikací vyrovnal, tak jsem do hry nasadil jev, který mohl být jak přínosem, tak komplikací, a jeden výzkumník dostal spojení dříve, než vytočil číslo. Vtipné bylo, že tahle informace se nejspíše kvůli výpadku k hráči nedostala, takže následný rozhovor mu přišel mírně podivný, ale ne až tak moc, a společně odjeli do dosti zabezpečeného sanatoria. Taxík nechali čekat před bránou ("půl hodiny") a šli dovnitř. Stále jsem to hrál tak, jako že je v sanatoriu už čekají a považují za lékaře, kteří mají přijet provést nějaké testy. Nicméně při jednání s primářem už převážily vytažené komplikace, a hlavně oba pánové s titulem přesvědčivě tvrdili, že žádný výzkum provést nepřijeli, že se přišli informovat - nutno říct že poté, kdy v průběhu mise dostali asi pět upozornění, že sanatorium (tedy "asylum", prostě blázinec) je místo, kam opravdu nechtějí, odkud se nikdo nevrací a že ve městě nemají rádi čmuchaly), takže jsem rozehrál Hrozbu na úrovni 2 a primář se rozhodl všechny považovat za pacienty a nakládat tak s nimi, takže dostali doprovod šesti statných zřízenců, atd.
Nicméně to už si uvědomili potíže, způsobili rozruch mezi pacienty a utekli. Během jedné scény získali šest úspěchů a bez potíží se přehoupli přes další úroveň úspěchu, takže když se začali obávat, zda tam taxík ještě bude čekat, mně bylo jasné, že bude - zbývaly mi tři rezervy, takže ani kdybych chtěl opravdu hodně svinit, stejně bych výsledek neměl jak zvrátit. Takže následovala divoká jízda taxíkem a naskakování na vlak - poté co nějaké věci nechali v hotelu, jeden musel odhodit příruční zavazadlo, a druhý svůj kufřík zachránil s pomocí kolegy.

Za mě celkem dobrá hra, i přes potíže, uvidím co mi k tomu řeknou dodatečně hráči.
Log 1=0 vypadal trochu zklamaně a prohlásil, že moc nechápe ty debaty o Omeze, když vypadá jako další málopravidlový systém. Což má pravdu, při hře na netu, když není možné dělat různé operace s kartami, (třeba předávat si je, odkládat stranou, dokonce i když mi je hráči nemohli ukázat na kameru, aniž by se podívali, protože jsem to díky mizernému spojení neviděl) a kdy ani nevidí celkově vložené karty, prostě hráči téměř nepřijdou do kontaktu s enginem hry, který je navíc z větší části určen pro Vypravěče. Omega není (zatím) pro on-line hraní nijak vyladěná, a náhražku některých možností jsem zatím nenašel, vlastně ani neměl čas řešit. Například scéna s taxíkem, který má počkat - normálně bych ji řešil odložením úspěchů a následným budováním napětí, zda tam čeká, ale bez hráčských karet v ruce to neumím.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt Omega - otevřené hraní

Příspěvek od Jerson »

V poslední době mí více lidí napsalo, kdy by bylo možné zahrát si (pro ně které "opět") Omegu na živo. A protože je řada těchto zájemců z Prahy, rád bych předložil jeden nápad a uvidíme, zda někoho zaujme.
Zjednodušeně řečeno by se jednalo o dvou- či třídenní minimultikampaň. Tedy pokud by se našlo 8 - 15 zájemců, naplánoval bych dva nebo tři herní dny za sebou. Náplň herního sezení bychom si domluvili, mohlo by jít o Lovacraftovu zemi nebo jinou zápletku ze světa Omegy. První den by hrála první skupina 4 - 5 hráčů, kteří by se večer po hře nebo další den dopoledne sešli či spojili s hráči druhé skupiny, předali by jim informace o zjištěných i neobjasněných skutečnostech, a druhá skupina hráčů (a postav) by pokračovala. Pokud by bylo zájemců dost i na třetí skupinu a našli bychom termín, tak by takhle mohla navázat ještě jedna skupina.
Naopak pokud by hráčů nebylo tolik, mohli by někteří hráči hrát v oba dny a fungovat jako jakýsi informační spojovací můstek.
Takže mám několik otázek:

1️⃣ Kdo by měl zájem hrát Omegu naživo v Praze?
2️⃣ Při kladné odpovědi na bod 1️⃣, kdo by chtěl hrát výše popsanou misirérii her?
3️⃣ Bez ohledu na vaši odpověď v bodě 2️⃣, jaké téma nebo náplň hry byste si představovali?

Odkaz na Discord
Odpovědět

Zpět na „Projekt Omega (a CPH)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host