Ω Omega Junior - RPG pro začátečníky

Diskuze k Jersonovým projektům, především o Projektu Omega - RPG o alternativním předválečném světě roku 1939, ve kterém fungují různé technické vynálezy a okultní praktiky. Ale taky o jeho starší hře Čas pro hrdiny.

Moderátor: Jerson

Odpovědět
Uživatelský avatar
radunamlejn
Příspěvky: 172
Registrován: 30. 10. 2020, 20:08
Bydliště: z Kobylis

Re: Omega Junior - RPG pro začátečníky

Příspěvek od radunamlejn »

Hm... Co myslíte? :think:
Takhle nějak by to vypadat mohlo? (Cílené na děti a lidi co málo čtou.)
Jak vidno je to jen nástřel stylu (a shrnuté jádro systému, většina toho v ukázce chybí).
Ikony jsou free z flaticon.com
Omega - náhled.pdf
Náhled možné podoby pravidel Omegy Junior
(1.69 MiB) Staženo 58 x
...aneb snažím se vyhrabat z bahna tisíce poznámek a myšlenek a dát tomu konečně nějaký kabátek.
Občas hraju Grimoár, s těmihle doplňky.
Náhodné záznamy mých neuspořádaných myšlenek a výtvorů.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Omega Junior - RPG pro začátečníky

Příspěvek od Jerson »

Přečtu si to hned jak budu na místě s rozumným signálem.
Uživatelský avatar
radunamlejn
Příspěvky: 172
Registrován: 30. 10. 2020, 20:08
Bydliště: z Kobylis

Re: Omega Junior - RPG pro začátečníky

Příspěvek od radunamlejn »

Ahoj, tak jsem dotáhl pravidla k Omeze Junior do jakž-takž čitelného stavu. (Chápej - První beta textu ode mě. Ještě se k tomu komplet nevyjádřil ani Jerson.)
Ale i tak by mě zajímalo co si o tom myslíte.
(Ano trochu matoucím způsobem jsem tenhle soupis pravidel nazval 0.1β a to hlavně protože tomu moc nevěřím. A pořád si myslím že je to stále ještě pod úrovní původního vydání od Jersona.)
Každopádně to teď nechám pár dní odležet (abych pak na to koukal s čerstvou hlavou) než se k tmou znovu vrátím, tak pokud někdo bude mít zájem můžete na to kouknout. :wink: (A strhat všechno co mi uteklo nebo jsem nedomyslel.)
Občas hraju Grimoár, s těmihle doplňky.
Náhodné záznamy mých neuspořádaných myšlenek a výtvorů.
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Omega Junior - RPG pro začátečníky

Příspěvek od Angri »

Prolítnul jsem to očima, tz. zastavil jsem se na každé stránce na jedné větě.
Můžu zkouknout komplet cca za 10 dní, zítra odjíždím pryč.
Jelikož jsem včera četl tu verzi která je tady v úvodním příspěvku a s tou bych toto asi porovnával , jestli tam nechybí nějaká důležitá informace.
Teď jsem si všimnul že např u pomocníků není psáno to samé co zde: Že totiž hrdina včetně pomocníka mají mít v součtu stejný počet aspektů jako hrdina bez pomocníka. Možná to je někde jinde v textu , ale tnečetl jsem celé.

Co se týká např. Nadpřirozené dovednosti - tam si říkám, že by byl dobrý příklad , nebo to napsat tak, aby bylo jasné že to je věc na jedno použití , nebo třeba se musí nějakou dobu "nabíjet".

Na druhou stranu chápu že Ti jde o stručnost.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Omega Junior - RPG pro začátečníky

Příspěvek od Jezus »

Zatím jsem to taky jen zvědavě protočil kolečkem, ale layout se mi moc líbí. Text musím ještě projít (mám výhodu, že znám dospělou Omegu, ale ne dětskou, takže alespoň uvidím, jak to z toho pochopím :-) ).

První věc, co mě cvrnkla do očí ale už mám, byť se jedná o detail:
Na straně sedm jsou příklady postav (povedené mimochodem). Ale na polední kartičce je obrázek princezny a text "potrhané oblečení zpocená nemytá" a aspekty "karate", "svalnaté paže" a "bojový pokřik". To prostě nesedí k obrázku. Osobně bych změnil popisek na "princezna v potrhaných šatech" a aspekt "svalnaté paže" změnil na "princezna". "Bojový pokřik" lze nechat ale spíš bych tam (trochu sexisticky) narval poníka - má tu výhodu, že ukáže, že aspekt může být i pomocník/zvířátko.
"Karate" určitě nechat. Princezny by měly umět karate.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ω Omega Junior - RPG pro začátečníky

Příspěvek od Jerson »

HeadShot píše: 13. 2. 2023, 14:30Rychle jsem projel Omegu i Omegu Junior a nevypadá to špatně! Ale Omega není tolik horrorová ne? U Omegy Junior ještě nejsou ty volitelná pravidla s kostkama? nebo jsem jen nenašel? (našel jsem verzi 0.1 beta) Pro mě jsou kostky atraktivnější než karty.
Verze 0.4 RPG pro děti a začátečníky
Omega je hororová relativně dost, jen to není pevně zadrátováno v pravidlech, takže spíše může být hororová.
Kostky použití kostek je tu už doplněno, vlastně jen všechny kostky převedeš na d2 (dvoustěnnou kostku) a dál s nimi pracuješ podobně jako s kartami, jen si "nepamatují" předchozí hody.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson:
HeadShot
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ω Omega Junior - RPG pro začátečníky

Příspěvek od Jerson »

Ještě bych dodal, že mám za sebou půl roku testování na čtyřech hráčích ve věku 8-9 let, který se zatím ukazuje jako minimum, aby s těmito pravidly nějak dokázali hru vést (i když návod pro to dostatečný není). Vedení je tak půl na půl - pravidla fungují, ale pokud má Vypravěč v hlavě nějaké řešení situace, často zapomene (nebo možná úmyslně nenechá) nechat hráče hodit / táhnout kartu. Jen nevím, zda by to jiná pravidla zlepšily.

Hraní je pak v osmi letech úplně v pohodě. Někdo používá jeden aspekt, někdo pět (a další chce přidávat). Kostky nebo karty způsobují naprosto stejnou reakci při hodu, tedy zklamání nebo výbuch nadšení. Karty se starými filmovými plakáty nebo vojenskou technikou nicméně zaujaly výrazně víc než kostky různých velikostí. U nich platí "víc stěn = lepší".
Devítiletý hned při druhé hře s kartami správně řekl, že počet tažených karet jedné barvy snižuje šanci na to, že další karta bude stejné barvy. Při výběru mezi kostkami a kartami se napřed rozhodli pro kostky, při novém výběru o deset sezení později si vybrali karty a nechtějí se ke kostkám vracet.
HeadShot
Příspěvky: 37
Registrován: 8. 2. 2023, 16:18

Re: Ω Omega Junior - RPG pro začátečníky

Příspěvek od HeadShot »

Jerson píše: 13. 2. 2023, 16:14
Hraní je pak v osmi letech úplně v pohodě. Někdo používá jeden aspekt, někdo pět (a další chce přidávat). Kostky nebo karty způsobují naprosto stejnou reakci při hodu, tedy zklamání nebo výbuch nadšení. Karty se starými filmovými plakáty nebo vojenskou technikou nicméně zaujaly výrazně víc než kostky různých velikostí. U nich platí "víc stěn = lepší".
Karty s vojenskou technikou zní samozřejmě lépe než kostky, já měl v hlavě klasický nudný :D na druhou stranu, někdy je žádoucí, že si kostky nepamatují předchozí hody.
Píšu si Omegu Junior, abych ji pak s dětmi zkusil.

Rád vidím, že někdo myslí i na hru v autě. Těším se, až si to přečtu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ω Omega Junior - RPG pro začátečníky

Příspěvek od Jerson »

HeadShot píše: 16. 2. 2023, 07:00Rád vidím, že někdo myslí i na hru v autě. Těším se, až si to přečtu.
Byl to požadavek od potenciálně začínajících hráčů RPG, které jsem před začátkem tvorby sesbíral.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson:
HeadShot
Uživatelský avatar
radunamlejn
Příspěvky: 172
Registrován: 30. 10. 2020, 20:08
Bydliště: z Kobylis

Re: Ω Omega Junior - RPG pro začátečníky

Příspěvek od radunamlejn »

Jednou jsem to s dětmi zkoušel (ne v autě, ale ve vlaku v uličce narvané lidma - za mě dost podobné). Měl jsem k tomu upravený "deník" postavy aby to bylo vše pěkně nahromadě. Docela ok. Ale nebyl to zas tak dlouhý pokus aby se z toho dalo něco vyvodit... (Museli jsme překvapivě brzo vystupovat.)
Občas hraju Grimoár, s těmihle doplňky.
Náhodné záznamy mých neuspořádaných myšlenek a výtvorů.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ω Omega Junior - RPG pro začátečníky

Příspěvek od Jerson »

Hra v autě byla specifická požadavkem "Když řídím, a nemůžu házet kostkami, nebo je vůbec nemáme - potřebujeme generátor náhody." Takže proto je tam přidaný generátor z SPZetek jiných aut, ale ještě jsem to nezkoušel třeba na dálnici, za tmy nebo deště, kdy nemusí být vidět. Nebo na málo frekventované silnici.

Na druhou stranu pokud situace nebude umožňovat ani improvizované náhodné generování dvou výsledků s šancí cca 50/50, tak jakýkoliv jiný systém nepůjde použít vůbec.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson:
HeadShot
Uživatelský avatar
radunamlejn
Příspěvky: 172
Registrován: 30. 10. 2020, 20:08
Bydliště: z Kobylis

Re: Ω Omega Junior - RPG pro začátečníky

Příspěvek od radunamlejn »

Co čing-čongy na sudé a liché? To by mohlo fungovat.
Občas hraju Grimoár, s těmihle doplňky.
Náhodné záznamy mých neuspořádaných myšlenek a výtvorů.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ω Omega Junior - RPG pro začátečníky

Příspěvek od Jerson »

Co to je?
Uživatelský avatar
radunamlejn
Příspěvky: 172
Registrován: 30. 10. 2020, 20:08
Bydliště: z Kobylis

Re: Ω Omega Junior - RPG pro začátečníky

Příspěvek od radunamlejn »

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cing_%C4%8Dong
https://www.hranostaj.cz/hra4042

Hra používaná jako kámen-nůžky-papír k rozhodování o něčem.

https://youtu.be/G3AzmCnPOhQ?t=56 (relevantní do chvíle než začne mluvit o rukách za zádech, nám stačí jeden výsledek, a ignoruj zmíňku o čelenži, to je jen nějaká jeho zbytečná omáčka, to k té hře normálně nepatří)
Občas hraju Grimoár, s těmihle doplňky.
Náhodné záznamy mých neuspořádaných myšlenek a výtvorů.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ω Omega Junior - RPG pro začátečníky

Příspěvek od Jerson »

To že by náhodu generovala nějaká hra mezi Vypravěčem a hráči jsem před mnoha lety zkoušel a ukázalo se to jako nejhorší mechanika, kterou jsem kdy vymyslel. :-)
Je že by nefungovala - ale Vypravěč je strašně vytížen, vede to k silnému dojmu, že hraje proti hráčům, a byl mnohem úspěšnější, než by odpovídalo pravděpodobnosti. Jedná hráčka pak už odmítala provádět jakékoliv akce, aby zase "neprohrála test".
Za sebe to rozhodně nedoporučuju, a speciálně ne při hře s dětmi.
Odpovědět

Zpět na „Projekt Omega (a CPH)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů