[META] Pokec kolem hry s hráči i kolemjdoucími

Sdílené PbP hraní RPG v systému Blades in the Dark z temného prostředí Brna.

Moderátoři: MarkyParky, Sarsaparillos, GM Brněnský drak

Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1166
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

[META] Pokec kolem hry s hráči i kolemjdoucími

Příspěvek od Sarsaparillos »

Brzy se tu začnou dít věci.
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: [META] Pokec kolem hry s hráči i kolemjdoucími

Příspěvek od PetrH »

A s nima přijde zákon v podobě Ignatze von Taube.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [META] Pokec kolem hry s hráči i kolemjdoucími

Příspěvek od Sosacek »

Heat jako dusno je dobry preklad.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: [META] Pokec kolem hry s hráči i kolemjdoucími

Příspěvek od Lyncz »

Strašně moc se mi líbí to nářečí, fakt luxus. Od včerejška čtu, jen co mám v práci minutku.

Jinak překlad BitD se někomu povedl. Za mě bych vypíchnul "hecnout se" =)
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Alois Heřman
Příspěvky: 88
Registrován: 29. 10. 2020, 15:45

Re: [META] Pokec kolem hry s hráči i kolemjdoucími

Příspěvek od Alois Heřman »

Díkec ;-)

Su rád, že se to někerýmu líbí a hlavně, že to nedělá radost jenom mě :-)
Lyncz píše: 3. 3. 2021, 12:51 Jinak překlad BitD se někomu povedl. Za mě bych vypíchnul "hecnout se" =)
Jj, tohle Sars zmákl betálně.
Alois Heřman
Rodák ze Starého Brna, vyrostlý ve zdejším lumpenproletariátu zvaném "plotna".
Ohař.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: [META] Pokec kolem hry s hráči i kolemjdoucími

Příspěvek od Lyncz »

Jakože kámošce z Prahe, co s náma hraje dračák, jsem to dneska ukázal a je z toho taky nadšená, takže nás nebude málo =D
Jak moc se to zakládá na brněnském hantecu a jak moc je to jen inspirované? Protože já su ze Slovácka a přítelkyně je z Hané a oba v tom čujem od každého trošku, ale Brněnský hantec ani jeden neznáme =o)
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [META] Pokec kolem hry s hráči i kolemjdoucími

Příspěvek od Jezus »

To mě mě upřímně těší :-) (Jsem rád chválený :-D)
Lyncz píše: 4. 3. 2021, 19:02 Jak moc se to zakládá na brněnském hantecu a jak moc je to jen inspirované? Protože já su ze Slovácka a přítelkyně je z Hané a oba v tom čujem od každého trošku, ale Brněnský hantec ani jeden neznáme =o)
Uvědomil jsem si, že jsem ti zapomněl odpovědět :oops:

Snažím se, aby to byl z naprosté většiny hantec - zejména podstatná a přídavná jména. Takové ty věci okolo (příslovce, spojky, některá citoslovce a tak) přebírám obecně z moravštiny a občas už dost na hraně nějakého toho (vesnického) nářečí. Takové to "tož" a "zkama" není pro hantec úplně typické, ale líbí se mi to :-)

Hantec taky neznám tak dokonale, takže si někdy vypomůžu obecnou češtinou nebo něčím, co jsem někde slyšel a líbí se mi to, ale snažím se to moc nedělat. Z 80 % by to tak měla být hantýrka ze štatlu.

Že jsou v tom slyšet i jiná nářečí není vlastně nijak divné. Když jsem si teď kvůli hře začal na tohle téma doplňovat slovník, často je tam zmíněno, že některé podobné výrazy existují právě i v nářečích. Je to vlivem společných kořenů - němčiny - z nichž ta slova pocházejí a už se jen zkomolila mírně jinak, případně se používají v trochu jiném významu.

Ještě si dovolím autorskou poznámku: Snažím se, aby tam nebylo moc řečových anachronismů - tj. snažím se vyhýbat "modernímu" hantecu, respektive těm slovům, která by v době ve které "jako" hrajem nedávala moc smysl. Takže hlavně výrazné pozdější přejímky z angličtiny (třeba "čekovat") nebo něco, co odkazuje na moderní dobu (proto Heřman neříká policistům "švestky" nebo "flojdi"- což je naopak dneska normální - ale "chlupatí", což je naopak zastaralé ale zase hezky dobové. Mimochodem "benga" je nadčasové :-) ).
To mimo jiné vede k tomu, že sem tam pustím výraz z "archaického" hantecu, kterým si troufnu říct už dneska nikdo nemluví a znají je jen znalci (a já, kterej to tahá z knížky). Takže kdyby vám některá slova přišla echt divná, a uvažovali, co je to tam v brně za divný borce, tak je to tou dobou (občas :-) ).
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [META] Pokec kolem hry s hráči i kolemjdoucími

Příspěvek od MarkyParky »

Mimochodem, provádět fiktivní rekonstrukci Pepíkovštiny je docela fuška, protože ten se nedochoval vůbec, jen nějaké obecné poznatky, jako že obsahoval hodně germanismů a tak..

Proto to radši dělám jen v přímé řeči.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [META] Pokec kolem hry s hráči i kolemjdoucími

Příspěvek od Selhan »

Chtěl bych jen říct, že je to skvělé. Hltám to tady s nadšením.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: [META] Pokec kolem hry s hráči i kolemjdoucími

Příspěvek od Lyncz »

Nápodobně. Má to jedinou "chybu": děláte to pomalu :D
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1166
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: [META] Pokec kolem hry s hráči i kolemjdoucími

Příspěvek od Sarsaparillos »

Lyncz píše: 23. 3. 2021, 10:22 Nápodobně. Má to jedinou "chybu": děláte to pomalu :D
Tím chceš říct, že to stíháte všechno číst a ještě vám to přijde málo? :D
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [META] Pokec kolem hry s hráči i kolemjdoucími

Příspěvek od Selhan »

Z pohledu čtenáře bych toho samozřejmě přečetl víc, ale jinak před tím tempem naopak smekám :D
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: [META] Pokec kolem hry s hráči i kolemjdoucími

Příspěvek od Lyncz »

Sarsaparillos píše: 23. 3. 2021, 10:23
Lyncz píše: 23. 3. 2021, 10:22 Nápodobně. Má to jedinou "chybu": děláte to pomalu :D
Tím chceš říct, že to stíháte všechno číst a ještě vám to přijde málo? :D
Já během pár dní přečetl naprosto všechno a to už byly asi 2 stránky z akce Baráky :D

Samozřejmě jsem nikdy nehrál PbP, takže nemůžu hodnotit, jaké hrací tempo je rychlé či pomalé
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [META] Pokec kolem hry s hráči i kolemjdoucími

Příspěvek od Jezus »

Páni, ani nevíte, jak mě hřeje, že to čte i někdo kromě nás :-)

Tempo je to poměrně pomalé - třeba Kobky šíleného mága jsme hráli většinu doby rychleji, alespoň já, Sars a zejména Marky, ale i ostatní - myslím. Není to ani tak formátem PbP (byť to pomalejšímu tempu pomáhá tím, že moc neutíká a svádí tím pádem k tomu si udělat na příspěvky víc času, aby si s nimi člověk pohrál), jako hlavně tím, že jednak míváme méně času a jednak se nám občas daří míjet v tom, kdy hráč a GM ten čas (případně náladu) mají (alespoň u mě a Sarse).

Každopádně snad se to maličko zlepší (minimálně já v tomhle směru mám trochu prostor pro zlepšení) ale o moc líp to - obávám se - nepůjde. Nicméně naši fanoušci jsou určitě motivující faktor ;-)
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: [META] Pokec kolem hry s hráči i kolemjdoucími

Příspěvek od komi »

Jsem ráda, že se líbí. Tak jsem se aj musela hecnout v reálu a odehrát, ať to nebrzdím :-)
Zamčeno

Zpět na „[Blades in the Dark] {PbP} Ostří Šalingradu“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti