[dobrodružství] Vražedné světlo

Původně švédská hra Forbidden Lands je retro fantasy RPG s důrazem na survival v otevřeném světě.

Moderátor: skaven

Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

[dobrodružství] Vražedné světlo

Příspěvek od smrq »

Tak tohle byla prácička. Když jsem počeštěné (přeložil exi) dobrodružství Vražedné světlo pro CoC četl a rozhodl se ho předělat pro Zapovězené země, myslel jsem, že je to práce na dva večery. Jen překreslíš pár portrétů, krapet pozměníš a vysázíš, říkal jsem si. Cha.

Portréty bylo potřeba překreslit skoro všechny. Támhle mi vadilo oblečení, jinde zase nedobový účes. A ty poslední dva jsem udělal raději taky, aby byl zachován jednotný styl.
Bylo potřeba překreslit všechny mapy a dodat nějaké obrázky.
Původní text byl na jednorázové dobrodružství dlouhý jak prase, tak jsem začal zkracovat. A pak přepisovat. A předělávat do kulis ZZ. A pak přehazovat odstavce a celé kapitoly. A zase přepisovat... Mám pocit, že z původního textu tam je sotva čtvrtina.

Trvalo to dlouho, ale je, doufám, hotovo a můžu se jít zase trápit s Kelpenem. :)

EDIT: nahrána verze 2, kde jsem opravil drobnou chybu ve vzpomínkách Milie.

EDIT 2 - 06.03.2022: opravena kresba Rymy (přívěšek), doplněna kuše do popisu hostince a přidána věta s informací, že svitky lze hráčům dávkovat postupně. Opravy jsou to jen kosmetické.
Přílohy
ZZ_Vrazedne svetlo_dodatky k tisku 2_2.pdf
(1.81 MiB) Staženo 175 x
ZZ_Vrazedne svetlo_verze 2_2.pdf
(4.8 MiB) Staženo 196 x
Naposledy upravil(a) smrq dne 6. 3. 2022, 14:38, celkem upraveno 6 x.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Dobrodružné místo] Vražedné světlo

Příspěvek od Markus »

To přesně napadlo i mě :)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [Dobrodružné místo] Vražedné světlo

Příspěvek od MarkyParky »

Já tím furt listuju s otevřenou hubou a nemůžu se vzpamatovat z toho jak dobře to vypadá a že téhle kvality produkce nikdy nedosáhnu.

Smrqu, co mám prosím udělat, abych tě zlákal na pomoc s finalizací asi tří projektů?

:wink:
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [Dobrodružné místo] Vražedné světlo

Příspěvek od York »

MarkyParky píše: 15. 5. 2021, 18:34 Já tím furt listuju s otevřenou hubou a nemůžu se vzpamatovat z toho jak dobře to vypadá a že téhle kvality produkce nikdy nedosáhnu.
To teda, laťka je hodně vysoko :clap:
Tronar
Příspěvky: 224
Registrován: 15. 12. 2014, 04:05

Re: [Dobrodružné místo] Vražedné světlo

Příspěvek od Tronar »

U cislovani stranek je "strach nad kelpenem". Jeste jsem to cele necetl, je to nejak provazane?
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: [Dobrodružné místo] Vražedné světlo

Příspěvek od smrq »

KDolecek píše: 15. 5. 2021, 16:32
Spoiler
Burnes - Bolek Polívka
Touche. Vtipne je, ze jsem do googlu zadal "opily vagabund" a jedna z prvnich fotek bylo toto. :)
MarkyParky píše: 15. 5. 2021, 18:34 Smrqu, co mám prosím udělat, abych tě zlákal na pomoc s finalizací asi tří projektů?
:) Delat projekty do ZZ.

Ale je to prehnana chvala. Sablona na sazbu je od vydavatele hry a sehnal ji Markus. Originalni preklad delal exi. Ja to jen prepsal a prekreslil.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: [Dobrodružné místo] Vražedné světlo

Příspěvek od smrq »

Tronar píše: 15. 5. 2021, 19:35 U cislovani stranek je "strach nad kelpenem". Jeste jsem to cele necetl, je to nejak provazane?
Ne, to je jen chyba. Nevsiml jsem si toho.

EDIT: opraveno, nahraná verze 2_1
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Dobrodružné místo] Vražedné světlo

Příspěvek od Markus »

Tak v databázi je první reakce po zahrání, od Markyho:
Vražedné světlo je velmi dobře vymyšlené krátké dobrodružství, které může posloužit stejně tak dobře na oneshot, jako na se stát Dobrodružným místem v rámci kampaně Zapovězených zemí. Navíc je to systémově téměř nezávislé dobrodružství, takže ho můžete zapojit do libovolné kampaně v téměř libovolném systému.

Má jednoduchou, ale elegantní zápletku, spád, napětí i hororovou atmosféru. Přestože hráči mají v principu naprostou volnost, je vidět, že autoři věděli, co píší a jak dávkovat informace hráčům, takže ti intuitivně projdou dobrodružstvím v přibližně zamýšlené gradaci událostí, aniž by naráželi na neviditelné zdi. Vyšetřování událostí navíc obsahuje i důmyslné, ale zároveň dobře vyvratitelné náznaky falešných stop i dvojici pěkných morálních dilemat na závěr (jedno pevné a jedno volitelné).

Proč tedy jen čtyři hvězdy? Protože zatímco dávkování informací hráčům je provedeno skvěle, dávkování informací GMovi je o poznání horší. Nutnost neustále příručkou listovat tam a zpět a rozdělení jedné informace na 3 až 4 místa (úvod+popis postav+popis lokací+popis sekvence událost) dělá knížku hrozně nepřehlednou a komplikuje její použití až na hranici praktické použitelnosti.

Naopak, co je úžasné a na poměry české komunity naprosto nadstandardní, je grafické provedení - mapy, ilustrační obrázky, sazba. Tomu se nedá vytknout nic.

Celkově má dobrodružství skvělý poměr zábavy vzhledem k rozsahu, počtu NPC a jde o dobrý nadprůměr.
Markyho zápis se hry je tady.

(Díky za obojí, Marky, zhltl jsem to, teď už jsi jenom přečíst ten modul. :) )
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: [Dobrodružné místo] Vražedné světlo

Příspěvek od smrq »

Taky děkuji za reakci. Poté, co jsem to hrál v rámci sirotčince mouchy vidím a plánuji to krapet předělat (fakt drobně). Jen ten čas a elán se do toho pustit nějak schází.

Drobný spoiler: dávkování doktorových zápisků je potřeba rozdělit. Tak jak je to nyní napsané, přijdou všechny najednou. Chce to vymyslet něco, jak je k hráčům dostat postupně (alespoň některé).
Bifi s Karlem měli i nápady jak více zapojit staroušky do příběhu a byť se mi to zprvu zdálo přínosné, s odstupem času si nejsem jistý, zda by v tom nebyl ještě větší guláš.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [Dobrodružné místo] Vražedné světlo

Příspěvek od MarkyParky »

Staroušci jsou super, tak jak jsou. Na ty bych nesahal.

Roztahání svitků zní dobře ale není nutné.

Hlavně ale za mě sloučit ty informace. Milia je popsána po kouskách na čtyřech různých místech... A přitom je to v podstatě centrální NPC a moji hráči se jí pořád na něco ptali.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: [Dobrodružné místo] Vražedné světlo

Příspěvek od smrq »

MarkyParky píše: 19. 7. 2021, 16:48 Hlavně ale za mě sloučit ty informace. Milia je popsána po kouskách na čtyřech různých místech... A přitom je to v podstatě centrální NPC a moji hráči se jí pořád na něco ptali.
Asi máš pravdu. Já se snažil dodržet koncept stavění dobrodružství ZZ, jak to dělají autoři. Až později jsem se od Markuse a jiných dozvěděl, že je to ptákovina a rozhodně ne ideální postup.
Jen se obávám, že předělání by znamenalo velké přepisování a nevím, zda se mi do toho chce. Musel bych popřemýšlet, jak to uchopit a přeskládat... A já teď přes léto hrozně zlenivěl. :)
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [Dobrodružné místo] Vražedné světlo

Příspěvek od MarkyParky »

Takhle: Pořád je to hratelné. A třeba jsou lidi s lepší pamětí než já, co si to celé načtou do bufferu a pak už jedou z hlavy. A těm to vadit nebude.

Takže to v tom hodnocení ber spíš jako upozornění pro lidi, co čekat a na co se připravit, než zdrcující kritiku. Pořád je to u mě nadprůměrné dobrodružství a 4/5.

Do předělávání se pusť jenom kdybys chtěl od random týpka z internetu, co to hrál a ohodnotil, 5 hvězdiček 8)
Jezus
Příspěvky: 2588
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [Dobrodružné místo] Vražedné světlo

Příspěvek od Jezus »

smrq píše: 15. 5. 2021, 16:31 Jeden portrét je kreslený podle známé české herecké persony. Docela by mě zajímalo, jestli ho někdo nepoznal? :)
Já valašského krále poznal hned :-D Dobrá práce :-)

A jinak smekám. Už u --Noci krve-- EDIT: myslel jsem Strach nad Kelpenem, nějak jsem si to popletl .-) jsem si říkal, že máš parádní ilustrace. Tohle jsem hrál pod vedením Markyho (výše) a byla to paráda. A obrázky postav tomu vážně hodně přidávají na atmosféře :clap:

Takže... děkuji :-)

BTW: To rozdělení zápisků... leda bys chtěl hráče "nutit" trochu víc čmuchat po domě. Někdo to má rád kvůli atmosféře, ale v praxi... má to až takový přínos? Reálně to stejně dostaneš, nic zajímavého mezi odhalením jednotlivých zápisků nenastane a hráči si akorát nebudou jistí, jestli mají všechno - což je na jednu stranu dobré pro atmosféru nejistoty, na druhou špatné, aby se ti nezasekli + rozdělení zápisků ve skutečnosti nemá moc logiku = zvětšuje nebezpečí, že některý někdo najde.

Osobně bych možná jen ten obřad ukryl někam do pracovny nebo tak něco. Hráčům bude nejspíš jasné, že ho musí najít a když venku začne něco svítit... O-)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [Dobrodružné místo] Vražedné světlo

Příspěvek od MarkyParky »

smrq píše: Kdyby se ti chtělo něco vylepšit relativně bezbolestně, tak prosím trochu rozstřel ty jména.
Kelhem vs Klem
a
Burnes vs Bester
se pletou.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: [Dobrodružné místo] Vražedné světlo

Příspěvek od smrq »

Jezus píše: 20. 7. 2021, 09:25 [To rozdělení zápisků... leda bys chtěl hráče "nutit" trochu víc čmuchat po domě. Někdo to má rád kvůli atmosféře, ale v praxi... má to až takový přínos? Reálně to stejně dostaneš, nic zajímavého mezi odhalením jednotlivých zápisků nenastane a hráči si akorát nebudou jistí, jestli mají všechno - což je na jednu stranu dobré pro atmosféru nejistoty, na druhou špatné, aby se ti nezasekli + rozdělení zápisků ve skutečnosti nemá moc logiku = zvětšuje nebezpečí, že některý někdo najde.

Osobně bych možná jen ten obřad ukryl někam do pracovny nebo tak něco. Hráčům bude nejspíš jasné, že ho musí najít a když venku začne něco svítit... O-)
Pozor, drobné spoilery!
Předně děkuji za pochvalu portrétních ilustrací. Já měl pocit, že Bolka skoro nikdo nepozná a koukám, že ano. :)
Ty postupně dávkované zápisky - měl jsem představu, že jeden by mohl mačkat v ruce Bester. Ale těžko říct, který. Jen to zaklínadlo by asi nemělo smysl, hráčům by moc neřeklo. A k jiným by se nedostal. Navíc není vůbec jisté, zda skupina Bestera potká (a kdy a kde). Nechci z toho dělat povinné a naplánované setkání.
Zpětně mě i štve nelogičnost umístění truhličky ve společenské místnosti. Doktor by měl truhličku určitě v pracovně. :(
MarkyParky píše: 25. 7. 2021, 11:57 Kelhem vs Klem
a
Burnes vs Bester
se pletou.
To je pravda a původně mi to vůbec nedošlo. To by chtělo změnit.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [dobrodružství] Vražedné světlo

Příspěvek od Markus »

Recenze!

Obrázek

:arrow? Recenze: Vražedné světlo
Na okolí padla noc a bouře nepolevila. Síla deště a vichru jako by předznamenávaly konec světa. Po ohlušujícím hromu se rozrazily dveře a do hostince vpadl sedlák Burnes z nedalekého statku. Na cestě nechal stát vůz se zapřaženým koněm. Ihned se sháněl po chlastu a nesrozumitelně blábolil o jakémsi „vražedném světle“, které zabilo jeho pacholka. Před zraky hostinského Sama vypil na ex půl džbánu a po chvilce se opilý svalil na zem, kde usnul. Mezitím nedaleko odsud putuje po cestě skupina dobrodruhů. Déšť promočil všechno jejich oblečení a vpřed je žene touha dojít do hostince, o kterém se dozvěděli na rozcestníku.

Fanouškovskou scénu někdy prostě musíte obdivovat, protože na ní můžou vzniknout věci, jaké by na té profesionální nikdy nevznikly. Třeba Vražedné světlo. Původně jde totiž o dobrodružství pro Call of Cthulhu, které exi přeložil do češtiny. Jeho překlad se dostal k smrkovi a ten se ho rozhodl adaptovat pro Zapovězené země. Výsledkem sekvence Originál > Překlad > Adaptace je nejen posun z žánru moderního hororu do temné fantasy, ale především povedené dobrodružství pro Zapovězené země, které by kvůli takovým… ehm… banalitám, jako jsou autorská práva, nemohlo vzniknout nikde jinde než právě na fanouškovské scéně. A byla by to škoda, protože výsledek stojí za to.
Odpovědět

Zpět na „Zapovězené země“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host