Dávkování legend hráčům

Původně švédská hra Forbidden Lands je retro fantasy RPG s důrazem na survival v otevřeném světě.

Moderátor: skaven

Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Dávkování legend hráčům

Příspěvek od smrq »

Jde o dotaz na Vypravěče, kteří tuto hru skutečně hrají. Jak hodně, často a hlavně kdy poskytujete hráčům Legendy a vůbec informace o dějinách krkavčích zemí.

Přiznám se, že naší skupině jsem defakto celou pasáž o bozích, rasách a dějinách hráčům poskytnul hned zkraje. Jednak si myslím, že by mnoho z těchto informací měli znát, za druhé s tím hodlám v hrách pracovat (chci, aby si udělali názor na rezavé bratry, krkavčí sestry, jednotlivé rasy a vybrali božstvo).

Zajímá mě, zda máte někdo dobré zkušenosti s aplikováním této představy tvůrců do hry. Představy, že budete historii postavám předávat pomocí postupného seznamování s legendami.
Jakékoliv rady a herní zkušenosti jsou vítány. Chápu, že to můžu postavám zprostředkovat pomocí občasného setkání s nějakým starým dědkem, který jim večer u ohně povypráví starou legendu. Nebo věštkyně něco odkryje během věštby. Popřípadě bard zazpívá v krčmě nebo na tržnici... Ale nechci tím postavy otravovat příliš často a kdybych jim měl všechno předávat tímto způsobem, mám pocit, že bych půl herního času hrál barda s loutnou nebo by se postavy nedozvěděli skoro nic.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Dávkování legend hráčům

Příspěvek od PardGalen »

J8 k tomu většinou využívám hod na příběhy. Zmíním nějaké místo nebo osobu a hráči se zeptají zda o tom něco ví, tak je nechám hodit a podle toho jim legendu řeknu nebo někam odkáži. Takhle se dozvěděli nějaké info o Zygoferovi když si na něj stěžoval duch hraběnky.
To, že jim někdo nějakou legendu přímo řekne jsem zatím použil jenom jednou když potkali cestovatele a ten jim vyprávěl o Kotlinách.
Always bring a gun to a puppet fight
Jekyll
Příspěvky: 177
Registrován: 1. 3. 2019, 19:56

Re: Dávkování legend hráčům

Příspěvek od Jekyll »

V úvode som im povedal stručnú históriu sveta, predstavil im dejiny o Zygoferovi s tým, že asi nie je všetkému zlu koniec, no a potom nejaké info súvisiace s ich rodmi (aké božstvo vyznávajú vlkeni, prečo to budú mať s orkskou bojovníčkou ťažké + tá navyše prišla s vlastnou agendou, keď jej goblini vyvraždili rodinu, tak niečo o goblinoch).

Prvé legendy - Vetrohrad a Kotliny - som dal rovno družine. Resp. dvom hráčom, každému po jednej s tým, že to v divočine ostatným prezentovali a potom sa rozhodli, kam vyraziť (nemali ale presné súradnice lokácii, vedeli len, že sever a juh). No a ostatné dávkujem situačne, niečo sa dozvedeli z pergamenu vo Vetrohrade, legendu o Pernty (ktorú som si vymyslel/vygeneroval po tom, čo padlo náhodné stretnutie s odvrhnutým polovičníkom a chodiacim pečivom, následne som vygeneroval Pernty) im porozprával zase on, apod. Neskôr už žiadnu legendu nedostali, lebo naše stretnutia prerušila korona a nemožnosť nájsť jeden zhodný termín na hranie online. Do Kotlín ani nedošli, ale už odhalili pár lokácií...

Asi na to nie je univerzálny spôsob, osobne by som ale na hody na "lore" nespoliehal, aby to nezablokovalo hru (neuspeješ? nedostaneš legendu). Skôr som ich používal na to, keď chceli vedieť niečo konkrétne z už známej legendy. Navyše to mám o čosi jednoduchšie, lebo v družine je aj bard, kde dáva fikčný zmysel, že všeličo vie, kadečo počul. Snažím sa to dávkovať postupne, aby to príliš nezaťažovalo flow. Tiež mám už po mape rozhodené lokácie k Raven's Purge, čo uľahčuje rozhodovanie čo im kedy poskytnúť/povedať. Hypoteticky, ako som písal vyššie, až tak ďalekom sme sa nedostali :D
Som Knihobôľ
Stvoril som pre Zapovězené země Lyset a Kolosovu vyhňu
Hrám: Zapovězené země/DnD 5e
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dávkování legend hráčům

Příspěvek od Markus »

Nehrál jsem jako GM, takže nemám vyzkoušeno, ale osobně bych tíhnul k tomu, že "zdarma" bych hráčům dával jen informace všeobecně známé (základní info o světě) a nezbytně nutné pro hru (nějaká zápletka), ale všechny podrobnosti a bonusové informace (zvěsti, které tě můžou upozornit na potenciální lest, problém nebo háček...) bych jim dával až výměnou za úspěšný hod. Buď na Pověsti (hráč si na to sám vzpomene), nebo možná na nějakou sociální interakci.

Ono když budeš informace dávat moc volně, tak riskuješ, že znevážíš hodnotu skillu Pověsti a možná i jiných. Prostě ta hra má mechanizované předávání informací, takže je fér, když hráči budou za investování do téhle dovednosti fakt odměnění tím, že budou získávat víc informací o místech, na která se chystají.

Kdyby se blížili k nějakému dobrodružnému místu a já k němu neměl připravenou žádnou legendu, přesto bych je nechal hodit na Pověsti a v případě úspěchu jim pustil nějakou informaci – třeba co tam údajně žije za příšeru nebo že do hradu prý vede tajná chodba atd. Ať se ta dovednost využívá.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Dávkování legend hráčům

Příspěvek od smrq »

To ano, ale tady mluvíš o Legendách připravených k dobrodružnému místu. Co ale Legendy z pravidel?
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Odpovědět

Zpět na „Zapovězené země“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host