O světě Zapovězených zemí

Původně švédská hra Forbidden Lands je retro fantasy RPG s důrazem na survival v otevřeném světě.

Moderátor: skaven

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země - co je to vlastně za svět?

Příspěvek od Jerson »

Markusi, u zvyšování talentů včetně magie se píše, že tě někdo může /musí učit, takže z toho asi každému celkem jasně vyplyne, že kouzelníků schopných vykouzlit stavbu bude víc než jeden. A i kdyby byl jeden jediný, tak za svůj život dokáže vybudovat víc hrubých staveb než čeká armáda dělníků.
Ano, ty stavby potřebují kameníky na opravování do hezkého stavu, ale pořád to půjde mnohem rychleji než stavět rukama.
Jekyll
Příspěvky: 177
Registrován: 1. 3. 2019, 19:56

Re: Zapovězené země - co je to vlastně za svět?

Příspěvek od Jekyll »

smrq píše: 1. 11. 2020, 09:56 Krajinu tedy vylidním. Půjde spíš jen o lokálně zabydlené oblasti (shluk osad a vesnic, sem tam město) a mezi nimi pustina/divočina.
Páči sa mi, ako si dospel k tomu, k čomu aj dizajnéri :D

Každopádne, Krkavcova čistka je zarámcovaná ani nie tak nejakou hierarchiou, ale skôr istým mocným magickým artefaktom, ktorého fragmenty sú roztrúsené po svete. My to hráme tak, že družina obdrží dáku tú legendu, vyberie sa tam a už nech sa deje, čo sa deje. Popis postapo tolkienovsko-conanovský svet asi sedí najlepšie (ešte by som dodal, že je to taký Darkest Dungeon), snažiť sa na to hľadieť prizmou historického stredoveku mi príde kontraproduktívne. A tiež som nikde nezachytil, žeby to bolo promované ako hra, v ktorej si užijú fanúšikovia vikingov. Či to ten "severský feeling" navodzuje takúto interpretáciu?

Jerson (a Markus): fakt je nutné na už neviem ktorom mieste zase začínať debatu o tvrzi skrz mágiu? Lebo toto je imho fakt že Jersovina, tak by to v tamojšom vlákne mohlo aj ostať :P
Som Knihobôľ
Stvoril som pre Zapovězené země Lyset a Kolosovu vyhňu
Hrám: Zapovězené země/DnD 5e
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Zapovězené země - co je to vlastně za svět?

Příspěvek od smrq »

Nenašel jste někdo v pravidlech nebo jiných textech informaci, zda je v ZZ vynalezen knihtisk? Potřebuji to pro jedno dobrodružné místo a určení, jak moc vzácná a drahá je kniha. Samozřejmě, že s existujícím a hojně rozšířeným knihtiskem cena knih padá prudce dolů.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země - co je to vlastně za svět?

Příspěvek od Markus »

Já jsem si docela jistý, že v Zapovězených zemích (jak jsou popsané v oficiálních produktech) knihtisk není. To je rozpadlá civilizace, která se právě sbírá po apokalypse.

Možná bude dole v Alderlandu.

Asi by nebylo proti žánru, kdyby hráči v nějakém městečku narazili na trpasličího vynálezce, který právě experimentuje s novým pohyblivým písmem. Ostatně jedno setkání popisuje trpasličí vzducholoď. Akorát vlastně nevím, pro koho by ty knihy tiskl a jaké. V mé představě jsou Zapovězené země světem osamělých osad krčících se mezi lesy za palisádou. Kultura a vzdělanost minimální, jen vzácně se objeví nějaký „vzdělanec“, který ale ve skutečnosti odhaluje dávno zapomenutá moudra, místo aby vynalézal vlastní. Vnímám to spíš pochmurně, úpadkově.

Nicméně, obligátní alibismus: Tvoje Zapovězené země můžou vypadat jinak. 8)
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Zapovězené země - co je to vlastně za svět?

Příspěvek od smrq »

Markus píše: 5. 3. 2021, 10:12 Já jsem si docela jistý, že v Zapovězených zemích (jak jsou popsané v oficiálních produktech) knihtisk není. To je rozpadlá civilizace, která se právě sbírá po apokalypse.
No právě. Před rozpadem civilizace již třeba byl a někde ho třeba stále využívají.
Markus píše: 5. 3. 2021, 10:12 Asi by nebylo proti žánru, kdyby hráči v nějakém městečku narazili na trpasličího vynálezce, který právě experimentuje s novým pohyblivým písmem. Ostatně jedno setkání popisuje trpasličí vzducholoď. Akorát vlastně nevím, pro koho by ty knihy tiskl a jaké. V mé představě jsou Zapovězené země světem osamělých osad krčících se mezi lesy za palisádou. Kultura a vzdělanost minimální, jen vzácně se objeví nějaký „vzdělanec“, který ale ve skutečnosti odhaluje dávno zapomenutá moudra, místo aby vynalézal vlastní. Vnímám to spíš pochmurně, úpadkově.
Tak teď jsi mě odhalil se vším všudy. Mám dobrodružné místo, utajený trpasličí hrad Hřeben v horách, kde žijí staří trpasličí kronikáři. Přes léto se potulují krajinami ZZ, sbírají pověsti a informace, dělají zápisky a přes zimu zalezou do hradu, kde sepisují kroniky. Postavy tam poženu pro důležité informace.

Jenže přemýšlím, čím by se tito trpaslíci mohli živit. Mohou tam mít nějakou zahrádku a něco možná naloví, ale většinu proviantu získávají cestou do nížin, kde nakoupí, zboží naloží na poníky a vracejí se tajnou podzemní chodbou zpět na hrad.

Ale čím by si na své potřeby vydělávali? Mohou umět vyrábět pergameny a z nich vázat knížky. A přepisovat a rozšiřovat po okolí knihy a spisy, prodávat své dílka a tím získávat potřebné zboží. Jen je nutné popřemýšlet, zda to všechno píší ručně a kniha je vzácná v ceně statku nebo mají na hradě knihtisk. Asi by se mi víc hodila první možnost a do ZZ se mi to zdá vhodnější. Prostě by jednou dvakrát do roka prodali nějakému nadšenému boháči ručně přepsanou knihu či kroniku a on by jim za to naložil proviantu, až se budou poníci prohýbat.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Zapovězené země - co je to vlastně za svět?

Příspěvek od Vitus »

Za mne si dokážu představit, že místo knihy, by tam mohl být ručně psaný kodex (obdobné ručně psané kodexy ve formě knih se v naší evropské historii začaly používat v době starověkého Říma, na některých místech se používaly i nadále, i když je na čas "vytěsnily"na okraj svitky :)).
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Zapovězené země - co je to vlastně za svět?

Příspěvek od PardGalen »

Počkat, oni ti trpaslíci nezpívají a nezaznamenávají to na kamenné destičky? To jsou nějací falešní trpoši. :D

(Toto je pokus o vtip, nechci nikomu vnucovat, že to má mít jinak nebo tak něco.)
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země - co je to vlastně za svět?

Příspěvek od boubaque »

Knihtisk není efektivní, dokud nepotřebuješ kopírovat knihy v řádu desítek až stovek. Napsat/opsat jednou knihu kaligraficky je asi jednodušší než konstruovat knihtisk a sestavovat sazbu. Podle velikosti písařské dílny bych hranici efektivity knihtisku viděl svým laickým odhadem někde mezi 10–30 kopiemi. (A to už musíš mít vyřešenou technickou stránku tisku, např. kvalitu a počet liter, tiskovou barvu nebo techniku tisku obrázků.) Podle mě pokud každý rok nevydají jednu knihu aspoň v 10 exemplářích, tak nemá smysl řešit knihtisk.

EDIT: Hele, ale hlubotisk jako otisk trpasličích kamenných destiček by nemusel být špatný nápad! Jen by byly runy zrcadlově otočené :D
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Zapovězené země - co je to vlastně za svět?

Příspěvek od smrq »

to bubaque: aha. To je docela rozhodující připomínka, která mě vůbec nenapadla. Tedy bez knihtisku, tím lépe.

Ad hlubotisk: jsou to zkušení tiskaři, tesají runy zrcadlově otočené, aby byl tisk v pořádku.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země - co je to vlastně za svět?

Příspěvek od Markus »

Ano, tisk bez pohyblivého písma, z dřevo/kamenorytu mi pocitově sedí víc.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země - co je to vlastně za svět?

Příspěvek od boubaque »

Já to myslel tak, že mají tabulky pro svoje archivní účely, ale za úplatu jsou ochotní udělat zrcadlový otisk na méně trvanlivé paměťové médium (čti pergamen) ;)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země - co je to vlastně za svět?

Příspěvek od Markus »

A proto se lidi učí číst „trpasličí zrcadlové písmo“ :)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Zapovězené země - co je to vlastně za svět?

Příspěvek od York »

Nebo možná jenom trpaslíci vědí, že se ve skutečnosti čte zprava doleva místo zleva doprava, protože k lidem se vždycky dostanou jenom kopie.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Zapovězené země - co je to vlastně za svět?

Příspěvek od Vitus »

:clap: To je vynikající konstrukt, to se mi líbí :clap:
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Zapovězené země - co je to vlastně za svět?

Příspěvek od ilgir »

smrq píše: 5. 3. 2021, 10:38 Jenže přemýšlím, čím by se tito trpaslíci mohli živit. Mohou tam mít nějakou zahrádku a něco možná naloví, ale většinu proviantu získávají cestou do nížin, kde nakoupí, zboží naloží na poníky a vracejí se tajnou podzemní chodbou zpět na hrad.
Udržují si tam nějaké "posvátné místo", kam pověrčiví lidé z okolí nosí dary, aby nakrmili místní bohy/duchy/whatever. A trpaslíci vždycky potom přijdou a napakujou se.
Odpovědět

Zpět na „Zapovězené země“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host