První dojmy po vydání

Původně švédská hra Forbidden Lands je retro fantasy RPG s důrazem na survival v otevřeném světě.

Moderátor: skaven

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

První dojmy po vydání

Příspěvek od Markus »

9. října vyšly Zapovězené země!
zz2.jpeg
( :arrow? anotace v Databázi RPG)

Podělte se o své první dojmy, reakce, komentáře!
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Log 1=0 »

No, ano a ne. Teď hrajeme AW, který počítá s totální improvizací a přípravu mám za pět minut, a ZZ zase počítají se sandboxem, a ten se musí masivně připravit předem. Tak hraju jednu kampaň a u toho připravuju budoucí.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Korhul »

Na to jsem narazil už u generovánín postav, kdy jsem hledal asi 10 minut tabulku cenných nálezů. :-( Trochu se toho při hře děsím, i když někdy může pomoct rejstřík...
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Jerson »

Jako že napřed najdeš rejstřík, v něm výraz a stranu, pak nalistuješ stranu, najdeš tabulku, v ní položku, a hodíš ... no, možná by pomohla nějaká aplikace. Nebo pro nás amatéry přepsat do excelu s makry.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od York »

Log 1=0 píše: 7. 12. 2020, 23:30 Když zabydluju dungeon, tak kvůli statům generického humanoida musím listovat jak pablb těmi encountery a spol. a pak zase zpátky, když chci do další části zvíře, nestvůru, nebo někoho setting specific. OMG fakt.
Jestli tomu rozumím správně, tak bys chtěl něco jako bylo heslo Cizí postavy v bestiáři DrD, tj. prostě staty npcček jako heslo nebo hesla v bestiáři?
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Log 1=0 »

Já bych chtěl, aby to, co je na stranách 183-186 (tj. něco zhruba ekvivalent toho co zmiňuješ, respektive jeho části), bylo na stranách 128-131 (a zbytek posunutý), protože zbytek bestiáře (a související settingové info) je na stranách 36-127, zatímco obsah stran 128-182 se staty NPC nijak nesouvisí.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od smrq »

Pravda pravdoucí. A podobných chuťovek mají ta pravidla víc.
I tak ale považuji ZZ za jednu z nej her, co jsem hrál. S tímto se holt musím naučit žít.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od York »

smrq píše: 8. 12. 2020, 15:13 Pravda pravdoucí. A podobných chuťovek mají ta pravidla víc.
Vzpomeneš si konkrétně? Nemusíš psát strany, pravidla Forbidden Lands opravit nemůžeme, ale je fajn vědět, na co si dávat pozor při psaní novejch her.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od smrq »

Třeba informace o boji/pohybu na koni. Je to sice všechno po kupě v kapitole Jezdecká zvířata, ale já si při prvním čtení nevšiml, že tam je. Začali jsme řešit boj na koni, listovali v pravidlech boje a nikde nic. Ani zmínka s odkazem na patřičnou stránku (ale je fakt, že jsme si měli projít obsah, tam bychom to asi našli).

Když jsme u koní, je u něj vysvětlené, co znamená Pohyblivost u zvířat. Je to běžná statistika u monster v Bestiáři v Příručce vypravěče. Ale v bestiáři již nikde není ani čárka, co to ta Pohyblivost je a jak se používá. Musel jsem se na to zeptat tady na fóru, nemohl jsem to nikde najít (netušil jsem, že vysvětlení je v Průvodci hráče v kapitole Jezdecká zvířata).

Další případ: při prvním čtení pravidel jsem narazil na popis, jak pravidlově vyřešit vyrážení dveří. Když jsme hráli, věděl jsem, že to v příručce někde je. Nenašel jsem to. Až druhý den doma jsem na to narazil v kapitole Boj, části Pohyb (!!!).

Víc mě nenapadá. Rád bych věřil, že je to všechno, ale nevím, nevím... :)

Každopádně i přes tunu nedostatků mě systém vyhovuje a hrajeme to rádi.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Karotka »

Že je to hrozně rozházené, neuspořádané.
Třeba v nestvůry v bestiáři mají nějakou Pohyblivost, ale co je pohyblivost se tam nepíše. Je to v pravidlech pro Jezdecká zvířata. A není to ani v rejstříku. Nebo jak jsou tam rozházené staty typických NPC. Něco je u popisu rodů, něco u popisu náboženství a něco v tabulce u bestiáře. Viz Logaritmus.

Zase na druhou stranu, když jsem viděl na streamu z Larkmaru (DCC), jak Markus se zalíbením listuje v knize, tak jsem si uvědomil, že i to listování si člověk může užívat. Ale to ta knížka musí mít šmrnc a musí mít hru fakt rád a i tak to neplatí pro každýho, hádám. Ale i tak je dobrý u toho listování tušit, kde co najdu.

EDIT ninjaed by smrq

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od York »

smrq píše: 8. 12. 2020, 16:06 Další případ: při prvním čtení pravidel jsem narazil na popis, jak pravidlově vyřešit vyrážení dveří. Když jsme hráli, věděl jsem, že to v příručce někde je. Nenašel jsem to. Až druhý den doma jsem na to narazil v kapitole Boj, části Pohyb (!!!).
Vzpomeneš si, kde jsi ho zkoušel hledat?
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Korhul »

Tak tady je zápis z první hry: https://ctibor.brancik.cz/rpg/hrani/zz/01_svoboda

Jinak ještě plánuju nějaký samostatný článek o přípravě a vedení hry - jak jsem to dělal a kde nastávaly záseky.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Markus »

Velmi pěkné, rád jsem si přečetl úvod, postavy i první sezení. Přijde mi to zábavné na čtení, když znám ty dobrodružná místa a vím, co tam může být. Už se těším, co se stane v Kotlinách. Hráči se evidentně zapsali velice pozitivně. :)

Zelený Brod je nějaké tvoje vlastní dobrodružné místo?

Nejdřív jsem myslel, že harpyje jsou z Větrohradu, ale asi to bylo spíš jen náhodné setkání nebo boj na zpestření, co?

Jo a prosímtě, zapomněl jsi psát o příběhu sarkofágu – to je to, co mě zajímá nejvíc. :)
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Korhul »

Zelený Bod jsem vygeneroval pomocí tabulek jako vesnici, kam měli namířeno věznitelé postav, zatím to mám nahozené tu: https://ctibor.brancik.cz/rpg/hrani/zz/zeleny_brod. Na mapě je to ta osada uprostřed pod Jílovým jezerem na břehu Splévy. Musím říct, že ten generátor z mého pohledu zatím funguje dobře a dává smysluplné výsledky, které se dobře rozvíjí. Kotliny jsem nechal družinu hledat podle přibližného směru, co odposlechli od Rezavých bratrů. Po cestě právě padlo náhodné setkání s harpyjemi (č. 13 tuším) a tou nakaženou mrtvolou. Skřet Cháart, co ji obral, ale nemoci odolal (to se dalo od skřeta čekat). Ohledně sarkofágu jsme se nakonec s hráčem dohodli, že ho má schovaný někde na mapě a bude se chtít k němu dostat, podrobnosti se ještě určí. Hráli jsme cca 3,5 hodiny čistého času, a tak nebyl čas to zatím vymyslet.

Jinak nás všechny překvapilo, jak těžké je ty šestky hodit. Člověk vezme plnou hrst kostek a je rád, když tam alespoň jednu má. Tři a víc, to se nám snad za celou hru a těch cca 15 hodů nestalo.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Markus »

Zelený brod je parádní - líbí se mi, jak jsi hned od začátku šlápl do toho, že uděláš z Rezavých bratrů hlavní všudypřítomnou nemesis. Tématika bahna je taky super. Sele, ke kterému se musíš projíst a pak si ho zamiluješ. Akorát by nemělo být rožněné, ale pomalu pečené v bahnité jámě. ;)
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od smrq »

Paráda, Korhule. Těším se na pokračování. Mám pocit, že si vaše postavy vybudovali s paní Pollmorovou pozitivní vazby. Takže s napětím očekávám, jak se vypořádají s její nabídkou v Pivní válce.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Odpovědět

Zpět na „Zapovězené země“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 2 hosti