První dojmy po vydání

Původně švédská hra Forbidden Lands je retro fantasy RPG s důrazem na survival v otevřeném světě.

Moderátor: skaven

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

První dojmy po vydání

Příspěvek od Markus »

9. října vyšly Zapovězené země!
zz2.jpeg
( :arrow? anotace v Databázi RPG)

Podělte se o své první dojmy, reakce, komentáře!
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Lorwyn »

Tak ona brigandina není kůže se cvočky, že...

A slovo pokovaná je dost hnusný, ale chápu že je těžký pojmenovat nelogický paskvil...
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od ilgir »

Tak mi přišla příručka, koukám na tu pokovanou zbroj, a fakt je to paskvil (ten obrázek). Tohle rozhodně nemělo projít Jerson-sítem. $D
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Markus »

Jsem ochotný připustit, že je to moje blbost, ale ještě furt doufám, že mě spasí bohemista Bubák. :)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Jerson »

Ten tě leda tak spase :-)
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: smrqovi první dojmy po přečtení

Příspěvek od smrq »

Tak jsem se prokousal knihou pravidel a začetl se i do knížky pro vypravěče.

O Zapovězených zemích jsem se dozvěděl náhodou na netu někdy v září a rovnou si objednal celou krabici. Jednak ze zvědavosti, kam se posunuly hry na hrdiny za dobu 10 let, co to vůbec nehraji ani nesleduji a druhak jsem chtěl finančně podpořit podobný projekt. Od hry jsem tedy nic moc nečekal, ale videorozhovory s Markusem na YT mě hodně nažhavily (navíc si Markuse pamatuji z dob, kdy jsem překládal WoD a měl jsem v jeho práci důvěru - hru překládá dlouholetý překladatel a hráč RPG her).

Od dob hraní WoD jsem vždy toužil po fantasy hře založené na systému dovedností, kde se skládá dice pool; po hře s klasickými rasami a povoláními, která není žádná indie, ale zároveň ne bichle tlustá jak Bible. A krom Pána prstenů, dobrodružné hry vydané v 90. letech tu nic takového nebylo (ten byl ale hodně zaměřený na malé děti). Jak rád jsem zjistil, že Zapovězené země mi tuto moji chuť plně uspokojily. Konečně.

Když jsem se při čtení doszvěděl, že autoři měli odvahu odklonit se od zažitého kánonu fantasy světa, tak jak jej definoval Tolkien, polekal jsem se. Vztahy mezi elfy a trpaslíky a lidmi jsou zde krapet jiné. Orkové sloužili elfům? Trpaslíci byli jejich spojenci ve válce proti lidem? A především to o hobitích a skřetích dětech... Pak jsem si ale uvědomil, že jsem stará konzerva a mohlo by být fajn to hrát po letech krapet jinak.

Knihy pravidel jsou krásné, dýchla na mě atmosféra knížek z konce minulého století - starého dračáku nebo LoneWolfa. Formát B5 mi vyhovuje mnohem víc, než velké A4, které se špatně drží a fakt, že jsou k dispozici i pdf, je potěšující (199,- Kč za Průvodce hráče je pro vydělávajícího jedince velmi příjemná cena, v hospodě utratím za večer víc :) )

Oceňuji jednoduchost, s jakou jsou pravidla psaná. Byť jsou knížky tlusté, písmo je velké, nenamačkané, spousta ilustrací a tabulek. Čte se to rychle, je to fajn rozdíl od DrD2, které bylo peklo pročíst. Na druhou stranu jsem hodně těžil ze znalostí WoD, kterému je systém ZZ hodně podobný. Takže mi přišly jasné i věci, které nováček asi nebude hned chápat. (Ony mi ty pravidla vůbec přijdou pro úplného zelenáče na poli her na hrdiny psané hodně stručně a je možné, že takový hráč by mohl mít problém s pochopením některých mechanik.)

Pokud bude Mytago vydávat i rozšíření a dobrodružství, půjde o záslužný čin.

Osobně tuto hru vidím jako super alternativu všem ostatním hrám dostupným v CZ/SK jazyce. Vyplnili mezeru, která zde roky přebývala, nikým nepovšimnutá. A já mám po 12 letech zase chuť jít hrát RPG.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: smrqovi první dojmy po přečtení

Příspěvek od Markus »

smrq píše: 25. 10. 2020, 21:48 O Zapovězených zemích jsem se dozvěděl náhodou na netu někdy v září a rovnou si objednal celou krabici. Jednak ze zvědavosti, kam se posunuly hry na hrdiny za dobu 10 let, co to vůbec nehraji ani nesleduji a druhak jsem chtěl finančně podpořit podobný projekt. Od hry jsem tedy nic moc nečekal, ale videorozhovory s Markusem na YT mě hodně nažhavily
Haha, jsem rád, že jsem mohl přispět k dobré věci. :)

Mně Zapovězené země taky přitáhly zpátky k RPG. Kromě jedné stručné vsuvky jsem nehrál od roku asi 2011. Pak mě Skaven umotal na překlad Zapovězených zemí, tak jsem se ze zvědavosti začal rozhlížet, co se vlastně na RPG scéně za ta léta událo... a najednou jsem zase začal padat do králičí díry a od té doby pořád padám.

Zapovězené země vůbec podle mě mají silný potenciál brknout na nostalgickou notu a přivést zpátky ke hraní lidi, co s tím sekli.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: smrqovi první dojmy po přečtení

Příspěvek od smrq »

Markus píše: 26. 10. 2020, 09:24 Mně Zapovězené země taky přitáhly zpátky k RPG. Kromě jedné stručné vsuvky jsem nehrál od roku asi 2011. Pak mě Skaven umotal na překlad Zapovězených zemí, tak jsem se ze zvědavosti začal rozhlížet, co se vlastně na RPG scéně za ta léta událo... a najednou jsem zase začal padat do králičí díry a od té doby pořád padám.

Zapovězené země vůbec podle mě mají silný potenciál brknout na nostalgickou notu a přivést zpátky ke hraní lidi, co s tím sekli.
Máme to docela podobné, mám pocit, že jsme s tím původně praštili v podobných letech. Já zase zkusil na krátko DrD2, ale moc se to nechytlo a pak již nic.
S tvou poslední větou souhlasím na 100%.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Jerson »

A v čem vidíte ten silný potenciál na přitažení bývalých hráčů, tedy kromě toho že přitáhly zrovna vás? :-)
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od ShadoWWW »

Má to atmosféru DrD 1.x nebo Basic D&D, ale mnohem elegantnější herní mechanismy.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od ilgir »

Já jsem si ZZ koupil, protože
1. Jsem chtěl po dlouhé době zase podpořit nějaký Skavenův počin
2. Chci to zkusit zahrát se synky. Přijde mi, že ta hra
- umí generovat herní obsah za jízdy, což mi hodně usnadní práci
- má hezkou mapu, což kluci ocení
- má jednoduchý systém, který se dá ještě víc ořezat a tím úplně zjednodušit

Nic to nemění na tom, že tenhle styl hraní nemám rád a s dospělými lidmi bych to už rozhodně nehrál, ale co by člověk neudělal pro děti, žejo.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Jerson »

Doufám že jsi nemimul, že Markus o někteří další mi to generování obsahu za jízdy vyvraceli, že tak to fungovat nemá. Systém je relativně jednoduchý, i když ukočírovat boj více postav mi přišlo docela náročné, jak NPC jedou podle stejných pravidel jako PC. Mapa je hezká.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od ilgir »

Jo, četl jsem to a věřím, že si poradím :wink:
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Jerson »

Pak mi dej rozhodně vědět. Potřebuju pro syna něco lepšího než Karak.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Markus »

Jerson píše: 26. 10. 2020, 22:27 Doufám že jsi nemimul, že Markus o někteří další mi to generování obsahu za jízdy vyvraceli, že tak to fungovat nemá.
Ty mluvíš o generátoru dobrodružných míst, Ilgir IMHO myslí, že mechaniky házejí výsledky, které pomáhají strukturovat hru. To jsou jiné věci.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od smrq »

Jerson píše: 26. 10. 2020, 19:46 A v čem vidíte ten silný potenciál na přitažení bývalých hráčů, tedy kromě toho že přitáhly zrovna vás? :-)
:D Touche.
I když... to nestačí?! :)

Pro mě je ten potenciál v CZ fantasy hře, která mě pravidly neumoří, ale není primitivní (množství textu je ok). Vlastně se tu od DrD2 (které mě moc nezaujalo) nic v češtině nevydalo. (Překlad DnD a všeho jiného se tak vlekl, až jsem to přestal sledovat.)

A pro mě ještě systém založený na dovednostech a ne levelování. WoD ve mě zapustilo hluboké kořeny a mám to prostě raději.

EDIT: A vlastně jsem zažíval stejné pocity, jako o nich mluvil Markus v nějakém rozhovoru na YT. Začal jsem jako kluk na Dračáku a mastil fantasy klasiku. Když jsem se toho přejedl, hledal jsem jiné systémy. Atmosféru a roleplaying. Ke konci jsem koketoval s hrami, kde bylo co nejméně pravidel, ideálně i odstraněn hod kostkou, hledal jsem neotřelé způsoby, jak hry vyprávět. Byl jsem asi už přežraný a myslím, že i celá naše skupina. Až to jednou prasklo a přestali jsme mít potřebu hrát. A teď po letech mám chuť se vrátit ke kořenům, hrát staré dobré dobrodružství, běhat po lese s mečem a mlátit kostlivce a skřety, ale nic epického. Prostě dobrodružství hrané pro dobrodružství. Už žádné experimenty. A ze ZZ mám pocit, že by mi to mohly poskytnout.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Odpovědět

Zpět na „Zapovězené země“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti