První dojmy po vydání

Původně švédská hra Forbidden Lands je retro fantasy RPG s důrazem na survival v otevřeném světě.

Moderátor: skaven

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

První dojmy po vydání

Příspěvek od Markus »

9. října vyšly Zapovězené země!
zz2.jpeg
( :arrow? anotace v Databázi RPG)

Podělte se o své první dojmy, reakce, komentáře!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Markus »

Může vás zajímat i separátní diskuze Zapovězené země podle Jersona, kam své první dojmy píše Jerson. :) Po dohodě s Jersonem jsem tu diskuzi přejmenoval, aby byla "jeho", protože je celkem vášnivá a počítám s tím, že až napíše recenzi, bude se hodně o čem bavit.

Chtěl jsem mít i nějakou klidnější diskuzi jen tak na reakce a náhodné komentáře - to je tahle.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Pieta »

OK, ale jak zařídíš, aby ti sem Jerson nevlezl? :think:
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Markus »

Jerson má vlastní diskuzi. :) Ale tohle není o zákazech, Jerson je samozřejmě vítán i tady, psali jsme si PM. Jenom prostě na "jersonoviny" je separátní téma. Obával jsem se, že vášnivá diskuze Markus vs. Jerson může odradit ostatní od přispívání a chtěl jsem tu mít i nějakou neutrální půdu, která nemá potenciál okamžitě se zvrhnout ve flame.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od ShadoWWW »

Včera mi přišla krabice i kostky a toto jsou mé první dojmy:
  • Kabice je na pohled velká, přibližně jako ta z Krycích jmen. Po otevření je tam ale překvapivě málo volného prostoru, hlavně na výšku. Na kostky tam prostor zboku je. Skaven mě ujistil, že doplňkové karty se zboku taky vejdou. Plánované rozšiřující dobrodružství se vám už ale do krabice nevejdou.
  • Pro RPG příručky mám raději A4 než B5. Tady ale B5 padne jako prdel na hrnec a moc chválím pevnou vazbu i dvojtou (!) šňůrkovou záložku. Produkční kvalita TOP. Chci taky pochválit překlad. Je vidět, že je to profesionální. U hobita, pardon půlčíka, jsem se docela nasmál. :)
  • Příručky jsou poměrně tlusté, ale čtou se jedním dechem. Narazil jsem na pár překlepů nebo stylistických chybek, ale nic, co by zasahovalo do hry (např. špatné výpočty nebo čísla) nebo by bránilo v pochopení textu.
  • Je to drobnost, ale ta mapa na předsádce je skvělá. Připomíná mi, jak jsem jako kluk četl Hobita nebo Pána prstenů, naopak hexová mapa mi přijde vytištěná docela tmavá (v elektronické podobě se to nezdálo) a není tak lesklá jako třeba asterionské mapy, které mi přijdou hezčí (protože jsou lesklé, ne tak tmavé a myslím, že i větší). Ale jsou to drobnosti. Mapa je rozhodně použitelná.
  • Mám k tomu i kostky, speciální (luxusní) i ty levné. Ty luxusní jsou pěkné, jsou asi o 2 mm menší než klasické a pomáhají s určením počtu lebek (neúspěchů) a mečíků (úspěchů). Koupil jsem je hlavně kvůli sedmileté dceři, která lépe rozezná značky než čísla. Pro začátek si vystačíte s jednou sadou, ale pro dlouhodobější hraní to chce aspoň dvě sady, což už leze do peněz. Ta levná sada kostek je ale plně dostačující a pro starší hráče ideálka jedna sada na hráče/PJ, což ani neleze tolik do peněz jako ta luxusní.
Celkově jsem moc spokojený a těším se na první hraní!
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od skaven »

Uživatelský avatar
mrkew
Příspěvky: 265
Registrován: 27. 6. 2010, 15:32
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od mrkew »

Vytváříme si postavu v Zapovězených zemích

Společně si s hráčem Terokem vytvoříme postavu do naší nové mikro kampaně, kterou budeme hrát každé pondělí kromě prvního v měsíci na našem Twitchi. Během vyváření si vysvětlíme nějaké mechaniky a co k čemu slouží a jak se to ve hře projeví. Taky si něco malého povíme o systému a světu ve kterém budeme hrát. Tak užívejte :)

https://www.youtube.com/watch?v=GrGfw7kJehI

Obrázek
skoro-Hrdinové - streamované hraní RPG - https://www.youtube.com/skorohrdinove
Komunitní RPG Discord všech žánrů a systému - https://discord.gg/JCZSG2fMys
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Vandalicus »

Dneska mi dorazila krabice. Vypada to luxusne, ilustrace zeru a u popisku pulciku jsem se nahlas rozesmal. Uz se tesim na poradny precteni!
Uživatelský avatar
mrkew
Příspěvky: 265
Registrován: 27. 6. 2010, 15:32
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od mrkew »

Jojo pulčíci a skřeti jsou drsní :D
skoro-Hrdinové - streamované hraní RPG - https://www.youtube.com/skorohrdinove
Komunitní RPG Discord všech žánrů a systému - https://discord.gg/JCZSG2fMys
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Jerson »

Dostal jsem za uši, že ve své recenzi prozrazuju překvapení z příručky Vypravěče, takže to odstraním a nebudu některé věci spoilovat. Nebo ne tak moc.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Markus »

Nevím, jaký spoiler myslíš - za spoilery bych považoval leda obsah dobrodružství. Ale třeba popis rasy beru jako "základní vědomost", ne spoiler - pokud teda mluvíš o vztahu hobitů ke skřetům. Navíc i já jsem to vyspoilovat v nějakém rozhovoru. :D

Zatím to vypadá, jako že hobiti jsou nový favorit :)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Markus »

mrkew píše: 14. 10. 2020, 17:36 Vytváříme si postavu v Zapovězených zemích
Máte tam strašně vymakaný ten interaktivní deník! Přes co to hrajete? (Ono to bude asi něco, co jsem pro Skavena překládal, ale nevyznám se v tom a nevím, co je to za program/engine.)
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Log 1=0 »

Taky mi přijde, že za "Jen pro oči vypravěče" je spousta informací, které musí být pro postavy narozené v ZZ banální samozřejmost.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Jerson »

Myslím právě ten spoiler, protože v příručce pro hráče je to jen naznačeno, takže možná to nějaký důvod má. Sám nevím. Původně jsem to tam napsal právě proto, že jsi to zmínil ve videu, Markusi. Ale třeba jsou to věci, které Vypravěč bude chtít pozměnit.
Elfové asi taky ví, z čeho vyrostli.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Markus »

Jerson píše: 15. 10. 2020, 12:04 Myslím právě ten spoiler, protože v příručce pro hráče je to jen naznačeno, takže možná to nějaký důvod má.
Nesmíš se na to dívat optikou hráče DrD, pro kterého Príručka Vypravěče = zakázané čtení. Zapovězené země dodržují jinou logiku rozdělení příruček:

Průvodce hráče = Kompletní pravidla hry nezávislá na světě. Tahle příručka by se klidně mohla jmenovat "kniha pravidel".

Příručka Vypravěče = Materiál pro hraní ve světě Zapovězených zemí. Takhle příručka by se klidně mohla jmenovat "kniha světa".

Důvod, proč se popis hobitů v obou příručkách liší, je ten, že Průvodce hráče obsahuje záměrně generické popisy ras, kdežto veškeré divnosti a specifika světa jsou až v Příručce Vypravěče.

Tj. nejde o oddělení podle toho, co je veřejné a tajné. Veřejné je IMHO všechno, asi kromě dobrodružství, která nechceš prozradit. Jde čistě o praktické oddělení pravidel od světa pro případ, že bys chtěl pravidla hrát v jiném světě nebo naopak že bys chtěl svět vykrást pro hraní v jiném systému. Ta Vypravěčova příručka je totiž skoro systémově nezávislá, až na to, že obsahuje statistiky příšer.
Odpovědět

Zpět na „Zapovězené země“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti