První dojmy po vydání

Původně švédská hra Forbidden Lands je retro fantasy RPG s důrazem na survival v otevřeném světě.

Moderátor: skaven

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

První dojmy po vydání

Příspěvek od Markus »

9. října vyšly Zapovězené země!
zz2.jpeg
( :arrow? anotace v Databázi RPG)

Podělte se o své první dojmy, reakce, komentáře!
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Recenzia Zapovězených zemí na Games.cz

Příspěvek od Joe »

RSSka na mňa vypľula recenziu na ZZ na Games.cz. Zaujímavé čítanie!

https://games.tiscali.cz/deskove-hry/st ... atu-511014

Pridal som ju do databázy.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od smrq »

Ta recenze asi neni uplne negativni, ale i tak mi na ni vadi, ze se jeji autor pustil do cupovani sveta ZZ. Protoze ten mi naopak prijde zajimavy a to, co recenzentovi vadi, se mne zamlouva. Jsem rad, ze se autori nedrzeli stereotypu a inovovali rasy a jejich vzajemne vztahy. Renesancnich settingu je fura, fantasy postapo je velmi neokoukane. A system pracujici s bankem kostek jsem dlouhodobe v cz/sk postradal.

Osobne jsem bohuzel stale jeste nenasel cestu k nahodnemu nahazeni dobrodruznych situaci, ale verim, ze i to se casem podda a najdu odvahu to vyzkouset.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Jerson »

Jenže on píše o tom, že autoři sice rasy inovovali, ale v jejich settingu se to nijak zvlášť neprojevuje. A že některé informace u ras nejsou se settingem moc kompatibilní, což byly i moje výhrady.

Pokud budeš zkoušet náhodné generování situací, tak ti doporučuju dělat to před hrou, protože je dost pravděpodobné, že výsledek budeš muset trochu vyladit, aby nebyl úplně nesmyslný, a kd, z hráči čekají, co že to vlastně objevili, není na to zrovna moc času a prostoru.

Na generátor jeskyní pak můžeš použít nějakou aplikaci.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Markus »

Hodnotit setting Zapovězených zemí je ošemetné, protože v základních pravidlech ten setting moc neexistuje. Jsou to spíš velmi obecné obrysy, které si musíš vyplnit sám. Přijde mi, že autor recenze tomu vytýká, že to není propracované... ale to je záměr. Měl jsem z toho dojem, jako by preferovat settingy s hlubokým (haha) fluffem a lorem a tady mu to chybí. (Ale ta recenze mi přijde celkem pohodě.)

Víc settingu je až v Krkavcově čistce – v originále vyšly obě věci spolu, u nás má kampaň zpoždění, takže tím spíš vzniká dojem nedokončenosti základního settingu ZZ.

EDIT: Náhodné generování rozhodně nemá probíhat při hře! :>;o)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Vitus »

Mně se ta recenze líbila, snažil se to pobrat ze všech stran a podle mne jí pojal fér. ZZ jsou (jako většina RPG her, co znám) pojaté jako setting-dependent hra, i když to není generické fantasy (jako většina her včetně D&D, Pathfinder, DCC a velké části OSR, co jsem měl možnost vidět). Což není ani dobře a ani špatně, prostě "it is as it is" :).

Ovšem to, že Krkavcova čistka vyjde u nás se zpožděním, ale některá místa v pravidlech ZZ se na ni občas odkazují (plus například tuším i některé doplňky, jako karty, s ní rovněž laborují), není asi nejšťastnější řešení nejen pro naši českou mutaci.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Jerson »

Markus píše: 19. 5. 2021, 08:46EDIT: Náhodné generování rozhodně nemá probíhat při hře! :>;o)
No jo, ale nediv se, že když je to napsáno jako možnost přímo v textu pravidel, tak to některé hráče může trošíčku zmást :-)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od ilgir »

Já jsem to dělal při hře, a bylo to v pohodě.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od boubaque »

Jerson píše: 19. 5. 2021, 06:06 Jenže on píše o tom, že autoři sice rasy inovovali, ale v jejich settingu se to nijak zvlášť neprojevuje. A že některé informace u ras nejsou se settingem moc kompatibilní, což byly i moje výhrady.
No spíš mu vadí, že je ten setting v zásadě pulpový, že není tematicky konzistentní, promyšlený a jednotný v atmosféře. Že nabízí nevysvětlené a nepropojené zvláštnosti, a nedává nějakou jednoznačnou vysvětlující konstrukci. A na jeho vkus je to v mnoha ohledech zřejmě hodně generické.

Což je legitimní názor, ještě vcelku nedávno jsem měl podobný. Ale myslím si, že je to krátkozraký názor. Konzistentní settingy vytvářejí sice oddané fanoušky, ale po malých skupinkách, protože vyhraněná stylizace nikdy nesedne širokému spektru hráčů.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od smrq »

Jerson píše: 19. 5. 2021, 06:06 Jenže on píše o tom, že autoři sice rasy inovovali, ale v jejich settingu se to nijak zvlášť neprojevuje. A že některé informace u ras nejsou se settingem moc kompatibilní, což byly i moje výhrady.
Ano, psal to tam. Ale šlo cítit, že s novým pojetím hlavně není spokojený. Třeba příbuzenství skřetů a půlčíků mu vyloženě nevonělo.
Osobně s tím nemám problém a nevím, proč by tyto změny měly být v settingu nějak vyzdviženy. Je to jako vyčítat jiným hrám, že nevyužily v popisu prostředí jiné stereotypy fantasy - třeba že půlčíci jsou pohodlní a trpaslíci lakomí. Že elfové mají často rádi přírodu a trpaslíci drahokamy a zlato... Je nefér poukazovat na to, že to tady autoři změnili a tak by se to mělo v settingu projevit.
Zdůrazněny a vysvětleny byly autory podstatné věci - změněné vztahy mezi rasami.

Ta věc o půlčících a spousta jiných jsou pro mě zajímavé podněty pro případné hry. Stejně tak rubínová srdce elfů, velká vzácnost, pro kterou jsou elfové někdy vražděni. Moc hezký materiál, který určitě využiju.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
peca
Příspěvky: 182
Registrován: 28. 4. 2005, 16:06

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od peca »

Dostal jsem se k pořádnému přečtení až před zhruba týdnem. Začínáme hrát. Pravidla jsou poměrně čtivá. Během hraní jsem zjistil, že mi ale úplně nezůstala v paměti a hledání nebylo úplně na pohodu. Jasně postup najít v obsahu -> nalistovat stranu (popřípadě založit) -> číst text funguje. Ale nesmíte moc pospíchat a číst důkladně celý text, protože ty důležité informace jsou v tom textu tak nějak průběžně. Rámeček s rekapitulací hodu či stručnou striktní definicí pravidla by často pomohl.
Graficky a pocitově super. Vyhovuje mi formát, rozměry, mapa a samolepky - paráda. Krabice mohla být větší, ale to by zase přineslo asi nějaké další potíže. Věci na hru, které by se jinak špatně skladovaly (deníky, kostky, karty, mapy, zástěna...) se do ní vejdou a knihy se dají hezky do knihovny.
Technicky jsou fajn dvě šňůrky jako záložky. Pravda, 3 by byly lepší. Pamatuji na jednu knihu z dětství, kde byly 4 (čtyři) šňůrky, byla plná různých pokusů a návodů a už tenkrát byla stará (to bylo někdy na přelomu 70. a 80. let). Tak se mi to připomnělo. Děkuji alespoň za ty 2 - až se pravidla zažijí budou úplně stačit! Druhá věc, co mě technicky potěšila je, že se kniha pohodlně čte. Nevidím úplně dobře a třeba DrD II se mi čte o poznání hůř. Roli hraje pochopitelně velikost písmenek, ale i odrazivost stránek. Takže když si přisvítím, na lesklých stránkách se i více oslním, nebo musím lovit správný úhel. Zde je takový příjemně hrubý papír, který se neleskne a výborně se z něj čte, plus tedy dostatečná (pro mě) velikost písma.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od ShadoWWW »

Ze stránky Zazpovězených zemí na Mytagu (ODKAZ) si stáhni Záložky. Vytiskni si je na A4, nejlépe i zalaminuj a vystřihni. Získáš 3 záložky navíc, které se určitě budou hodit.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Markus »

Díky za sepsání reakce, Peco! Nejsi první, kdo si posteskl nad špatným dohledáváním informací – ozývá se to celkem často. Naštěstí se to dá celkem snadno zapamatovat. Tak držím palce, ať ty počáteční zádrhele rychle překonáte.
Odpovědět

Zpět na „Zapovězené země“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti