Zapovězené země podle Jersona

Původně švédská hra Forbidden Lands je retro fantasy RPG s důrazem na survival v otevřeném světě.

Moderátor: skaven

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od Jerson »

Tak co, už to někdo čtěte?

EDIT by Markus: Doplňuji odkaz na Jersonovu recenzi na d20.
:arrow? Zapovězené země podle Jersona
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od Vitus »

Markus píše: 19. 10. 2020, 22:27 Žádná Meriel Tvrdá pěst v tom světě mimochodem neexistuje. Jerson jenom zkombinoval příklad jména (ty jsou oproti originálu úplně přepsaná, btw :)) a příklad přezdívky.
Za mne ty příklady přezdívek vypadají funkčně, Meriel Tvrdá pěst (Meriel Tvrdá Pěst ? Z tohohle mám vždycky bolehlav :roll: ), to zní stejně dobře jako Frank Kuní Ksycht ze seriálu MASH. Podle mne jde jen o to, aby to nějak sedělo a pak už jen o zvyk. $D
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od Vitus »

Markus píše: 19. 10. 2020, 22:33 Jsem líný hledat, pomozte mi někdo.
Třeba mne namátkou napadají:
Jednooký král (Václav I.)
Mladší král (Přemysl Otakar II. jako spolukrál za života svého otce)
Zimní král
Rudý baron
Pouštní liška (Rommel, používá se i v české literatuře)
Sedící býk, Šílený kůň (indiánská válečná jména vlastně vznikala jako přezdívky nebo přízviska)
Posázavský pacifik (já vím, je to vlak...)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od York »

crowen píše: 19. 10. 2020, 22:30Si zober napriklad Kanturkov preklad Mouse Guard - zo staroanglickych mien spravil ceske (Boris!!!!), to je neodpustitelne mrsenie.
Ze svý vlastní zkušenosti: dokud jsem některý věci znal jen v češtině, tak mě ani nemohlo napadnout, že jde o nějaký mršení, protože jsem to neměl s čím srovnat. Jména jako Frodo Pytlík, Mrakoplaš a Bábi Zlopočasná mi zní v pohodě, zvykl jsem si na ně a už mi k těm knížkám patřej. Myšák Boris by mi asi taky zněl v pohodě. Věrnost originálu v případě jmen pro uživatele překladů fakt není vůbec důležitá.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3747
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od crowen »

Naozaj mena nie su dolezite? To ako vazne? Aj ked ide o staroanglicky stredoveky setting, kde su slovanske mena uplne mimo misu? Ved to ako keby si stare povesti ceske prekladal do cinstiny, a hrdinovia mali cinske mena, nie ceske...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od Markus »

Jerson píše: 19. 10. 2020, 22:57
Markus píše: 19. 10. 2020, 22:51 V ZZ se ale počítá s tím, že PJ si připraví dobrodružná místa (v zásadě dobrodružství) a nalepí je na mapu, ne že to vzniká náhodně při hře.
Tohle slyším poprvé a z pravidel to tak rozhodně neplyne. Víc v příslušném tématu a zítra.
Počkat, počkat, cože? Tys někde ze Zapovězených zemí vyčetl, že se ta hra náhodně generuje při hře? Kde? Nebo si nějak nerozumíme?

Teda jsou tam náhodná setkání, to ano, ale to je úplně jiná liga, než že by se náhodně generoval svět.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od York »

crowen píše: 19. 10. 2020, 22:56Aj ked ide o staroanglicky stredoveky setting, kde su slovanske mena uplne mimo misu?
V tomhle konkrétním případě bych souhlasil, obecně ale ne. High fantasy se například na konkrétní historický oblasti neodkazuje, takže tam tenhle důvod není.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3747
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od crowen »

York píše: 19. 10. 2020, 23:01
crowen píše: 19. 10. 2020, 22:56Aj ked ide o staroanglicky stredoveky setting, kde su slovanske mena uplne mimo misu?
V tomhle konkrétním případě bych souhlasil, obecně ale ne. High fantasy se například na konkrétní historický oblasti neodkazuje, takže tam tenhle důvod není.
Aha, tak vsade veselo namrdame staroceske mena, nech si originalny autor pomocou mien navodzuje atmosferu aku chce? No ked myslis.... ja uz tu viac na preklad mien spamovat nebudem
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od Markus »

No, podstatné pro tuhle diskuzi je, že Zapovězené země jsou severské fantasy a překladatel (tedy já) se snažil, aby to znělo náležitě seversky. Takže žádné slovanismy tam skutečně nenajdete, vyhýbal jsem se jim jako čert kříži. Většina geografických názvů není změněná (Margelda, Moldena, Feulenmark), některá jsou pochopitelně přeložená do češtiny (Hněvivé vřesoviště, Železná hráz), je tam dokonce i pár složenin (Větrohrad), některá jména jsou divné česko-německé patvary, což si myslím, že sedí jako prdel na hrnec (Alderštajn) atd. Diskuze o Myší hlídce je sice zajímavá, ale taky mimo téma.

Dvojslovná přízviska dle mého skromného názoru pomáhají budovat atmosféru severských legend.

Něco jiného byla ukázková jména hráčských postav, která jsme skutečně změnili s ohledem na funkčnost. Protože tak nějak jsme předpokládali, že zatímco švédská hráčka elfky si klidně vezme jméno „Kriblenda“ a hráč elfa klidně „Harakrond“, tak jsme vyhodnotili, že takováhle ukázková jména budou českým hráčům leda pro srandu, a snažili jsme se jim poskytnout nějaká jména, která budou znít furt seversky, furt elfky, ale snad si je někdo i bude chtít vzít.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od Log 1=0 »

crowen píše: 19. 10. 2020, 23:03 Aha, tak vsade veselo namrdame staroceske mena, nech si originalny autor pomocou mien navodzuje atmosferu aku chce? No ked myslis.... ja uz tu viac na preklad mien spamovat nebudem
No, vždycky záleží na konkrétním díle, často se tím snaží navodit pocit "domácího středověku" což by překladatel měl zachovat. Nehledě na to, že přezdívky a přízviska často především nesou význam, a autor s nimi tak nejspíše pracoval, což by překladatel jejich ponecháním v cizí řeči zabil.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od Jerson »

Markus píše: 19. 10. 2020, 23:00 Počkat, počkat, cože? Tys někde ze Zapovězených zemí vyčetl, že se ta hra náhodně generuje při hře? Kde? Nebo si nějak nerozumíme?

Teda jsou tam náhodná setkání, to ano, ale to je úplně jiná liga, než že by se náhodně generoval svět.
Odložím si to na zítra, ale podívej se na stranu 167 Příručky Vypravěče vlevo dole. Myslím, že se svou preferencí Vypravěčské tvory světa se asi orosíš - ale tys to vlastně překládal :-)
A pak se podívej na stranu 168, tentokrát vpravo nahoře.

Nicméně se cítím trapně, když zrovna zrovna tobě zrovna u ZZ povídám o náhodném generování a v hexacrawlu. Možná se dneska Země točí naopak :-)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od Markus »

Jerone, se vší vážností: fakt ne!

Základem hry jsou dobrodružná místa. Proboha, v krabici jsou příklady tří dobrodružných míst, které každé každé mají 20+ stran a obsahují celkem sofistikovaný background, propracované postavy, kreslené mapy atd. Z toho si snad úplně každý - včetně tvého modelového začátečníka - odnese dost jasnou představu o tom, jak má propracované dobrodružné místo vypadat (= víceméně standardní modul známý z jakékoli fantasy hry). Ke hře vycházejí další rozšíření v podobně sborníků dobrodružných míst. Fandové publikujou vlastní dobrodružná místa. Jádrem hry jsou připravená, promyšlená dobrodružná místa.

Ten generátor je tam fakt jako pomůcka a zdroj inspirace. Jsi patrně jediný člověk na téhle planetě, který to pochopil tak, že základem hry je náhodný generátor.

A ano, jsou tam náhodná setkání (ve skutečnosti taky dost podrobně připravená) jakožto doplňkový obsah. A hra má strukturu cestování mezi (připravenými) dobrodružnými místy, přičemž po cestě se ti spouštějí náhodná (připravená) setkání. Žádné náhodné generování čehokoli v tom prakticky nefiguruje.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od Log 1=0 »

Tak já se vydám Aristotelskou střední cestou.

Nahazovat Dobrodružná místa za hry opravdu není předpokládaný styl hraní v ZZ, to je myslím opravdu jasné z těch pravidel, a Jerson z toho může být zklamaný, ale je to dáno především špatným očekáváním.

Na druhou stranu, autoři se místy tváří, že i nahazování míst za hry je validní styl, takže říkat, že je Jerson jediný na světě, kdo to tak pochopil, mi přijde velmi nespravedlivé vůči němu.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od Pieta »

Markus píše: 19. 10. 2020, 22:33Crowen, lidí s dvojslovnou přezdívkou neznám žádné, ale tohle není moderní realita, ale severské fantasy! V historických knihách a příbězích najdeš dvouslovných přízvisek dost. Jsem líný hledat, pomozte mi někdo.
Fridrich Rudá Brada! Thorin Dubový Štít! Edward Černý Vous! Prostě klasická severská fantasy!
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3747
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od crowen »

Edward Blackbeard bol anglicky pirat, Thoring Oakenshield bol prekladany tusim ako Thorin Paveza, Frederick Barbarossa bol cisar svatej rimskej rise v 12. storoci. :-)= :-)= :-)=
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od Markus »

Díky, Pieto, nezklameš. $D
Odpovědět

Zpět na „Zapovězené země“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti