Zapovězené země podle Jersona

Původně švédská hra Forbidden Lands je retro fantasy RPG s důrazem na survival v otevřeném světě.

Moderátor: skaven

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od Jerson »

Tak co, už to někdo čtěte?

EDIT by Markus: Doplňuji odkaz na Jersonovu recenzi na d20.
:arrow? Zapovězené země podle Jersona
Jekyll
Příspěvky: 177
Registrován: 1. 3. 2019, 19:56

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Jekyll »

Počujte, a čítali ste vôbec tie pravidlá poriadne? :D Lebo tu zaznieva ozaj dosť nepresností, z čoho zase môžu vyplynúť podivné úsudky (tu len dodám, že samému sa mi niektoré veci vyjasňujú v priebehu hrania, keď na ne narazíme a riešime. Ale nespomínam si, žeby som v nejakej situácii nemal pravidlovú oporu). Jersonov pocit, že postava môže mať málo talentov (to som objasnil už vyššie) je nezmysel.

Kdesi som tu zachytil (alebo na D20), že kúzelník si na zoslanie kúzla hádže na úspech. Nehádže, hod určuje počet minutých "willpower" bodov a slúži na určenie "power levelu", kúzlo je automaticky zoslané. Problém nastane pri "bane", keď si kúzelník musí hodiť na "mishap", čo modifikuje kúzlo, alebo chudáka kúzelníka.

Aj ten bard (aj keď viem, že ide asi len o príklad na to "jakákoliv" činnosť) si na úspech vôbec nehádže, úspešný je automaticky, cenou je opäť počet minutých "willpower" bodov a akcia samotná. Teda, v prípade, že využíva svoj talent v boji. Na mimotalentový úkon je to ozaj dobrý postih... Čo je inak dôvod, tento fail to progress moment, prečo som z Dungeon Worldu prešiel na ZZ. Už som začínal byť dosť vyhorený z vymýšľania "partial success" za pochodu. ZZ mi ich generujú v podstate automaticky.
Jerson píše: 1. 10. 2020, 11:50 následky různých činností se nemění s ročním obdobím? Třeba riziko nachlazení při táboření, je jedno, zda je léto nebo zima?
Mení, napríklad pri Forage je to explicitne napísané, pri Hike je zase dôležité, či je noc/deň, viacero vecí ovplyvňuje terén. Čo sa konkrétne táborenia týka, tak tam je explicitne napísané, že pri "Make Camp" musíš uspieť na Survival + ak máš Quarter Master + prípadný gear. Môžeš to odohrať as written, ale osobne by som to riešil cez fikciu - ak majú patričný gear na zimu (dáku kožušinu na sebe), tak as written, ak nie, tak by som uplatnil difficulty modifier (str. 48 v anglickej vercii) V zime to môžeš upraviť skrz pravidlo "Difficulty", je kosa a si v sandáloch, nuž, -2 kocky :D
Som Knihobôľ
Stvoril som pre Zapovězené země Lyset a Kolosovu vyhňu
Hrám: Zapovězené země/DnD 5e
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Jerson »

Co znamená "pořádně"? Četl jsem ta pravidla jednou, s řadou zpětného listování a dohledávání detailů. To že informace nejsou hezky ucelené jsem už naznačoval. A ani neříkám, že jsem všechna pravidla pochopil dobře.

Ale to s bardech nechápu - o boji nikdo neřekl ani slovo. Prostě chce předvést dobrou písničku.
Jekyll
Příspěvky: 177
Registrován: 1. 3. 2019, 19:56

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Jekyll »

Zase tú otázku nemusíš brať úplne nejako dôležito, ten smajlík tam nie je samoúčelný. S prehľadnosťou súhlasím, však to viac-menej, aj keď nejasne, potvrdzujem v tej zátvorke.

Ten bard bol len o tom, že závisí od situácie, v ktorej tú pesničku spieva - niekedy má automatický úspech vďaka talentu, niekedy nie. To je celé.
Som Knihobôľ
Stvoril som pre Zapovězené země Lyset a Kolosovu vyhňu
Hrám: Zapovězené země/DnD 5e
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od skaven »

Jerson píše: 1. 10. 2020, 10:33 Tak když tu zatím či vůbec nemám projevovat svůj názor na ZZ, pustil jsem si alespoň video, kde se Aleš s Markusem o téhle hře baví. Teď jsem u části, kdy si Aleš vytváří postavu. Btw. dobrý interaktivní formulář, Markusi, máš někde odkaz?
Ve spolupráci s Forbidden Sheets připravujeme českou verzi.
Jerson píše: To "jakákoliv" bylo myšleno, že "zazpívám písničku, a když mi na ní bude záležet, tak mě i to obyčejné zpívání může vyřadit", protože myslím, že to hráči DrD i DnD nebudou čekat.
Pravidla ti říkají "Hody kostkou jsou v Zapovězených zemích dramatický moment... Proto byste měli házet, jenom když je to nezbytné, v dramatických situacích nebo při náročných výzvách. Jindy by měl Vypravěč prostě rozhodnout, že akce proběhla úspěšně.". Čili je nesmysl házet si, jestli jsi zazpíval písničku...
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2117
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od PardGalen »

Ono i ta dvojka je docela málo a já na to hráče několikrát raději upozorňoval, aby věděli co dělají. Třeba u nás kupec a brad mají silu dva a ve chvíli kdy se dostanou do boje tak slušná pravděpodobnost, že jen tak nevyváznou. :)
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Jerson »

Ještě je zajímavé, jak Aleš cestuje a Markus mu dal jen jeden čtvrtden světla, a Aleš samozřejmě vyrazil. Jenže pak už je tma, takže když by připravoval tábor, tak by to dělal po tmě - takže nejspíše s pomocí pochodní(?) a pak poslepu (protože ani k12 pochodní nejspíše nevydrží celý čtvrtden, tedy 6 hodin, protože se háže po 15 minutách).
Trochu mě zarazilo, že se při určování směru neprojevily ty tři jedničky z přehození na určování směru. A pak by si měl hodit na to, že nehlídkuje. Nebo ne?
A to hozené setkání je taky zajímavé. Škoda že jsi to nerozehrával dál, Markusi.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21021
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Markus »

No já v tom dost plavu - ty jedničky by určitě nějaký význam měly (minimálně jako zranění vlastnosti?), ale nechtěl jsem to dohledávat. Tu situaci jsme nerozehrávali záměrně, byli jsme domluvení, že chceme ukázat základy systému, ne z toho udělat běžné herní sezení.

Nevím, jestli bych na rozdělávání tábora počítal postihy za tmu. Bral bych to tak, že ho rozdělávají na začátku toho čtvrdne, kdy se teprve stmívá. To je právě ten prostor, kdy do toho vstupuješ ty jako Vypravěč, který ty pravidla nějak vykládá a interpretuje. (Opačný přístup, kdy se pravidla snaží popsat všechny situace a výjimky, vede ke vzniku DrD 1.6)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Jerson »

No proto se ptám, protože dle pravidel trvá příprava tábora celý čtvrtden. Ale dobře.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Jerson »

Markusi, když jsi ve videu ukázal, že v prvním boji může postava přijít o prst, čímž přijde o možnost používat obouruční zbraně, vztahuje se to i jiné obouruční předměty? Protože u barda hrajícího na loutnu by to bylo hodně zásadní zásek do postavy.

Jinak je na tom videu hezky vidět tvé nadšení, když bereš do ruky deset kostek, aby sis hodil dost nepříjemný útok proti postavě hráče. :-)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21021
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Markus »

Že jsem sadistický a mám rád grimdark, je o mě snad široce známo. Bohužel špatně jsem se podíval do té tabulky - na druhý pohled musím dodat, že u každého zranění je uvedená doba léčení (ne že by ti ten prst znova narost, ale zahojí se ti rána a přestane tě to bolet) a efekt "nemůžeš používat obouruční zbraně" je žel bohu jen dočasný.

Jak bude hrát bard na loutnu bez prstu, je samozřejmě jeho problém. $D
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Jerson »

Počkej, a s tou useknutou půlkou chodidla je to taky jen dočasné?
Jinak 5% šance na okamžitou smrt při kritickém zásahu mi přijde docela dost. To je průměrně 12 kritických zásahů, než postava zemře.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21021
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Markus »

Však jsem ti říkal, že jsi měkkej :P
Jezus
Příspěvky: 2648
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Jezus »

Tak účelem té tabulky asi je, se do podobných situací snažit nedostávat, tedy na ni neházet. Protože je to ale drsná hra na přežití, někdy k tomu dojde a pak jsi rád, že trestem bylo "jen" těžké dočasné zranění. Smrt ale hrozit musí, aby to mělo tu správnou ORS atmosféru.

Samozřejmě to ale nesmíš hrát se sadisty typu Markus, který když podobnou tabulku vidí, chce, aby na ni hráči házeli, protože je to přece zábava (pro něj určitě). Pak prostě musíš doufat, že se jeho osobní motivace nepromítne do chování a hlavně počtu a typu nepřátel, které potkáš. Ti by sice měli být asi taky nějak náhodně generování, ale to pak musíš GMovi věřit, že té náhodě v rámci zábavnosti nějak nepomůže :-)

Nicméně když přestanu být jízlivý, tak při určité náhodnosti generování překážek (nepřátel) a rozptylu možných výsledků v boji je prostě určitá pravděpodobnost, že budeš mít smůlu a skapeš. To je součástí atmosféry těch drsných ZZ a obecně ladění hry, kdy nejsi epický hrdina, ale prostě spíš takovej drsnější týpek, který se protlouká a dost možná i skape.

Žádná americká pohádka, prostě drsní Skandinávci (a jejich sklony k depresím).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21021
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Markus »

Mně teda hra s pravděpodobností úmrtí pouhých 5 % – a to jenom v případě, že ti životy klesnou na nula – přijde dost mírná. :wink:
Jezus
Příspěvky: 2648
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Jezus »

Tak když EDIT/ jsou ty životy často vlastně jen tři /EDIT, tak to má zase trochu jiný kontext. Navíc nesmíš zapomínat na ta ostatní vážná zranění (s potenciálem úmrtí) a nějaká ten slipery slope.

Ale obecně jo, je to nastavené asi nějak rozumně "mírně" (čti hratelně i někým jiným než masochisty). Zásadní je imho hlavně to, jak často ty mohou ty životy na tu nulu spadnout. Pocitově to totiž hrozí dost (což je správně atmosférické), reálná pravděpodobnost bude asi docela malá (pokud nejsi někdo se silou 2 :-) ).
Odpovědět

Zpět na „Zapovězené země“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host