Zapovězené země / Forbidden Lands (stará diskuze před vydáním překladu)

Původně švédská hra Forbidden Lands je retro fantasy RPG s důrazem na survival v otevřeném světě.

Moderátor: skaven

Zamčeno
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Zapovězené země / Forbidden Lands (stará diskuze před vydáním překladu)

Příspěvek od skaven »

Zapovězené země jsou řekladem RPG Forbidden Lands vznikající ve vigvamu nakladatelství Mytaga.

Zapovězené země představují nové pojetí klasických fantasy her na hrdiny. Staňte se toulavými dobrodruhy, kteří se navždy zapíší do historie prokletého světa. Objevujte ztracené hrobky, utkejte se s krvelačnými příšerami, objevujte nebezpečnou divočinu. A pokud toto všechno přežijete, můžete vybudovat, spravovat a chránit svou vlastní tvrz.

Pravidla Zapovězených zemí přinášejí rychlou tvorbu postavy, nebezpečné souboje a smrtící magii. Najdete zde vše potřebné pro putování Zapovězenými zeměmi, včetně návodu pro stavbu a obranu tvrzí. Příručky obsahují také detailní popis herního světa, množství zápletek, ilustrovaný bestiář a tři kompletní dobrodružství pro vaši hru.

Unikátní pravidla vám umožní vytvářet propracované charaktery postav, prostřednictvím velké plnobarevné mapy budete moci zkoumat všechna zákoutí Zapovězených zemí hex za hexem a díky přiloženým samolepkám si svět dotvoříte dle vašich představ.

Zapovězené země získaly celou řadu ocenění v rámci ENnie Awards a byly vybrány jako nejlepší RPG na UK Games Expo.

Odkazy:
:arrow?
více na stránkách Mytaga
:arrow? Rozhovor s Markusem o Zapovězených zemích a jejich překladu
Naposledy upravil(a) skaven dne 19. 6. 2020, 11:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od skaven »

Sparkle píše: 14. 9. 2020, 13:07 Konfrontační reklamy mi obecně vadí a mám pak tendenci podpořit nákupem "oběť" místo autora reklamy, i když bych věděla, že inzerovaný produkt je lepší než oběť.
Kdo by v tomto případě měl být ta "oběť"?
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Sparkle »

skaven píše: 14. 9. 2020, 17:59
Sparkle píše: 14. 9. 2020, 13:07 Konfrontační reklamy mi obecně vadí a mám pak tendenci podpořit nákupem "oběť" místo autora reklamy, i když bych věděla, že inzerovaný produkt je lepší než oběť.
Kdo by v tomto případě měl být ta "oběť"?
Klasický "dračák" a produkty reprezentující jeho "esenci", ať už je to staré DrD nebo Dračí hlídka apod.. Zatímco před shlédnutím toho banneru na Zapovězené země jsem si říkala, že nebudu kupovat ani ZZ, ani Dračí hlídku (páč ani jedno hrát nehodlám, zůstanu u svého Fate páč jsem líná), tak po tomhle nám chuť koupit siDračí hlídku, i když vím, že ji hrát nebudu, čistě proto abych podpořila autory, protože prostě nemám ráda, když někdo "kope do slabšího", tak to udělat natruc tomu, kdo do slabšího kope.

Edit: před nějakou dobou mi kamarádi doporučili jednu knihu, kterou psal jeden můj známý a měla i dobré recenze. Chtěla jsem si ji i koupit, abych ho podpořila, ale pak jsem viděla propagační materiály, které k té knize udělal, a hned první dvě věty anotace jsou "Máte už plné zuby hrdinů typu rozervaný chudý teenager zmítaný emocemi a hledající si své místo ve světě? Stýská se vám po hrdinech ze „staré školy“? "
No co si budeme povídat, mělo to na mě opačný efekt, než autor zamýšlel. Tohle mě naštvalo, páč mám ráda oba druhy hrdinů a nelíbí se mi, když se mi někdo naváží do čehokoliv, co mám ráda, takže jsem si nakonec nekoupila tu knížku a naopak jsem si schválně koupila místo toho něco, co pojednává o rozervaném emo hrdinovi.
Naposledy upravil(a) Sparkle dne 15. 9. 2020, 13:15, celkem upraveno 1 x.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Markus »

Když si ji koupíš z Fantasyobchodu, tak je to v pohodě. :D
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od skaven »

Sparkle píše: 15. 9. 2020, 13:10 Klasický "dračák" a produkty reprezentující jeho "esenci", ať už je to staré DrD nebo Dračí hlídka apod.. Zatímco před shlédnutím toho banneru na Zapovězené země jsem si říkala, že nebudu kupovat ani ZZ, ani Dračí hlídku (páč ani jedno hrát nehodlám, zůstanu u svého Fate páč jsem líná), tak po tomhle nám chuť koupit siDračí hlídku, i když vím, že ji hrát nebudu, čistě proto abych podpořila autory, protože prostě nemám ráda, když někdo "kope do slabšího", tak to udělat natruc tomu, kdo do slabšího kope.
Ta reklama je kratičká, takže samozřejmě může svádět k mnoha interpretacím, ale prvotním záměrem bylo říct "tohle je ten dračák, který jste vždycky chtěli" ovšem tak, abychom se k nálepce "dračák" nijak nevztahovali. Má to implikovat změnu a to změnu radikální, proto ten důraz na ukončení jedné etapy a začátek jiné.

Našim cílem není vymezení se vůči jinému konkrétnímu produktu, ale vymezujeme se k formě např. nekonečného houserulingu a bookkeepingu a dalších nešvarů, které zkrátka za těch 30 let vývoje v RPG našly svá východiska, ale české systémy to buď nereflektují nebo se pustily jiným směrem vývoje.

Čili už jsem to tady psal, ale rád to ještě zopakuju - forma zábavy, kterou přineslo Drd (potažmo D&D, z nějž vychází) je prostě boží (a Drd v době kdy se u nás objevilo prostě bylo boží), ale nástroje k jejímu dosažení si zasloužily inovaci a ta teď na český trh přichází ve formě ZZ. A protože v reklamě není možné napsat výčet aspektů, které jsou podle našeho mínění v hraní RPG v duchu Dračího doupěte pruda a zastaralé a ke kterým ZZ přistupují neotřele, šikovně či inovativně, použili jsme zkratku a celý ten pytel věcí, které na hraní nemáme rádi jsme označili jako "dračák". Mohli jsme to samozřejmě nějak opsat, být obezřetnější, ale obecně se nám v reklamě víc osvědčilo být drzý, kontroverzní a sebevědomý.

Reklama se každopádně nevztahuje k DH - ten finální produkt ještě nikdo z nás neviděl a třeba nám ještě nakopou zadek - a já bych za to byl jen rád, česká RPG komunita potřebuje víc kvalitních a inovativních produktů!
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Sparkle »

skaven píše: 15. 9. 2020, 13:48 Našim cílem není vymezení se vůči jinému konkrétnímu produktu, ale vymezujeme se k formě např. nekonečného houserulingu a bookkeepingu a dalších nešvarů
Mám trošku obavu, že toto vysvětlení je "jasné" pouze hrstce lidí z internetových fór, a na většinu lidí to bude působit jako rýpání do Dračího doupěte jako celku, podobně jako působily Karpianovy prohlášení v článku ve Skóre o tom, jak je klasický dračák mrtvý, že je to zábava u táboráku, která už ale ustupuje a teď přichází Končina, aby to "zachránila".
skaven píše: 15. 9. 2020, 13:48 Čili už jsem to tady psal, ale rád to ještě zopakuju - forma zábavy, kterou přineslo Drd (potažmo D&D, z nějž vychází) je prostě boží (a Drd v době kdy se u nás objevilo prostě bylo boží), ale nástroje k jejímu dosažení si zasloužily inovaci a ta teď na český trh přichází ve formě ZZ.
ZZ jsem nehrála, ale opravdu je tak strašně inovativní oproti jiným produktům vyšlým v češtině, jako například Příběhy Impéria?
Vygooglila jsem si charsheet k ZZ a i takhle na první pohled to na mě zas tak moc inovativně oproti DrD nepůsobí. Stále je tam na můj vkus hodně číslíček a kolonek. Stále mi to evokuje více bookkeepingu, než by se mi líbilo. Tím neříkám, že ta hra je špatná. Naopak, nepochybuju o tom, že je dobrá. Ale je dostatečně dobrá na to, aby se mohla stavět jako etalon pokroku v RPG a ospravedlňovala svojí kvalitou i to, že její propagace se poveze na hanění starších her? To je hodně sebevědomé a vůči tomu už jsem skeptická.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od York »

skaven píše: 15. 9. 2020, 13:48celý ten pytel věcí, které na hraní nemáme rádi jsme označili jako "dračák".
Problém je, že pro spoustu hráčů slovo "dračák" označuje naopak pytel věcí, který rádi mají.


Sparkle: Ačkoliv se mi reklamy v tomhle stylu taky nelíběj (nehledě na to, že zrovna touhle reklamou Skaven explicitně kope i do mě), fakt je, že je to především byznis a v byznisu účelem reklamy není, aby se líbila všem, nebo aby něco vypovídajícího řekla o produktu, ale pouze a jedině aby na ten produkt upozornila a vzbudila zájem. A to kontroverzní reklamy dělaj zatraceně dobře.
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od skaven »

York píše: 15. 9. 2020, 14:07 Problém je, že pro spoustu hráčů slovo "dračák" označuje naopak pytel věcí, který rádi mají.
Jasně, toho jsem si vědom, nicméně na tom je právě založená ta kontroverze...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Markus »

Tak Příběhy impéria (ani Fate obecně) jaksi nejsou „dračák“ – nenaplňují tu touhu po klasickém fantasy dobrodruhování, tady si vezmu rasu a povolání, tady si vezmu tuhle schopnost, tady si koupím lano, meč a svěcenou vodu, tady se naučím tohle kouzlo...

Fate jde jiným směrem vývoje, je to víc storygame nebo "vyprávěcí hra" než klasické dobrodružné hraní. Zapovězené země se pořád drží klasického dobrodružného žánru, ale v jeho rámci jsou "inovativní" nebo "moderní" docela dost.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Sparkle »

York píše: 15. 9. 2020, 14:07 Sparkle: Ačkoliv se mi reklamy v tomhle stylu taky nelíběj (nehledě na to, že zrovna touhle reklamou Skaven explicitně kope i do mě), fakt je, že je to především byznis a v byznisu účelem reklamy není, aby se líbila všem, nebo aby něco vypovídajícího řekla o produktu, ale pouze a jedině aby na ten produkt upozornila a vzbudila zájem. A to kontroverzní reklamy dělaj zatraceně dobře.
Ano, ale někdy se ta kontroverze taky obrátí proti byznysmenovi, viz aféra "John Romero's About To Make You His Bitch", nebo ta Končina, že. Takže to nefunguje vždycky.

Tady to nejspíš zafunguje, páč většina lidí to nevidí podobně jako já. Pouze za sebe říkám, že na mě kontroverzní reklamy nefungují a naopak mě odrazují.
Markus píše: 15. 9. 2020, 14:10 Tak Příběhy impéria (ani Fate obecně) jaksi nejsou „dračák“ – nenaplňují tu touhu po klasickém fantasy dobrodruhování, tady si vezmu rasu a povolání, tady si vezmu tuhle schopnost, tady si koupím lano, meč a svěcenou vodu, tady se naučím tohle kouzlo...
To se dá hrát v pohodě i ve Fate, stačí odbourat předsudky, že na to Fate není stavěný. Viz například rozšíření Fate Freeport.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od skaven »

Sparkle píše: 15. 9. 2020, 14:04 ZZ jsem nehrála, ale opravdu je tak strašně inovativní oproti jiným produktům vyšlým v češtině, jako například Příběhy Impéria?
Vygooglila jsem si charsheet k ZZ a i takhle na první pohled to na mě zas tak moc inovativně oproti DrD nepůsobí. Stále je tam na můj vkus hodně číslíček a kolonek. Stále mi to evokuje více bookkeepingu, než by se mi líbilo. Tím neříkám, že ta hra je špatná. Naopak, nepochybuju o tom, že je dobrá. Ale je dostatečně dobrá na to, aby se mohla stavět jako etalon pokroku v RPG a ospravedlňovala svojí kvalitou i to, že její propagace se poveze na hanění starších her? To je hodně sebevědomé a vůči tomu už jsem skeptická.
Příběhy impéria (podobně jako imho DRD2) jedou na odlišné, příběhovější vlně hraní. Tam se třeba otázka cestování nebo naložení mechanicky neřeší, protože v tomhle žánru prostě není relevantní. Já osobně jsem přesvědčen, že ta hra prostě je dost dobrá a v daném žánru patří k tomu nejlepšímu, co se dá sehnat (což je opět můj svatý názor :)). A protože k danému žánru kupříkladu určitá forma bookkeepingu patří (hlídání světla, zásob, šípů...), tak ji tady najdeš, ale elegantně vyřešenou.

Nicméně opět se musím ohradit vůči "hanění starších her" – to je tvoje interpretace, já ani nikdo z týmu okolo ZZ nemáme potřebu nijak hanit jakoukoli hru. Když řeknu, že jednotný vyhodnocovací systém je v moderních hrách standard, neříkám tím, že Drd je shit - pouze konstatuju, že dnes takovou věc od hry očekávám.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od York »

Sparkle píše: 15. 9. 2020, 14:13 Ano, ale někdy se ta kontroverze taky obrátí proti byznysmenovi, viz aféra "John Romero's About To Make You His Bitch", nebo ta Končina, že.
O tom prvním nic nevim, Končina je ale imho zrovna díky tý údajný kontroverzi známá docela dost. Z hlediska prodejů není důležitý, kolik lidí odradíš, ale kolik získáš.
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od skaven »

York píše: 15. 9. 2020, 14:07 Ačkoliv se mi reklamy v tomhle stylu taky nelíběj (nehledě na to, že zrovna touhle reklamou Skaven explicitně kope i do mě)...
Tohle si fakt neber osobně, na Dračák podle staré školy jsem vůbec nepomyslel :D Mi slovo "dračák" zvukomalebně evokuje samé eklhaft slova, jako pracák nebo finančák... Prostě ho nemám rád, takže se u něj rád přikloním k té temné straně síly...
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od Sparkle »

skaven píše: 15. 9. 2020, 14:26 já ani nikdo z týmu okolo ZZ nemáme potřebu nijak hanit jakoukoli hru. Když řeknu, že jednotný vyhodnocovací systém je v moderních hrách standard, neříkám tím, že Drd je shit - pouze konstatuju, že dnes takovou věc od hry očekávám.
Taky máš možnost, jakožto tvůrce / vydavatel české hry, se k nedostatkům her jiných českých tvůrců / vydavatelů prostě veřejně nevyjadřovat. Něco jako profesní kolegialita nebo tak něco.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od skaven »

Sparkle píše: 15. 9. 2020, 14:48 Taky máš možnost, jakožto tvůrce / vydavatel české hry, se k nedostatkům her jiných českých tvůrců / vydavatelů prostě veřejně nevyjadřovat. Něco jako profesní kolegialita nebo tak něco.
Inu i to je důvod, proč je v reklamě použito slovo "dračák", které lze imho s úspěchem považovat za apelativum. Ale i kdybych na to přistoupil, domnívám se že jsme tím nijak nenalomili altaří kolegialitu - "dračák" je pro mě zkrátka Drd 1.6, které už Altar dávno nevydává ani nepodporuje. Ta hra momentálně nemá žádného přímého ideového pokračovatele, takže není komu "škodit".
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země / Forbidden Lands

Příspěvek od ShadoWWW »

Dračák byl pro mnohé (i zde) synonymem všeho špatného a pro některé stále je, ale řekl bych, že pro většinu dnešní komunity je dračák synonymem takové té typické dobrodružné fantasy hry na hrdiny zastoupené nejenom DrD 1.6, ale i D&D (včetně 5e), DCC, Dračí hlídky, 2k6 Goblinů i všemožných OSR her, včetně Zapovězených zemí. Nehrající lidé (kteří znají stolní RPG jen od vidění) nebo mnozí ti, kteří hráli kdysi DrD, a dnes už nehrají nebo hrají DrD 1.6 až do dnešních dnů, ti všichni používají dračák jako obecné synonymum stolních RPG.

Z té poslední cílovky ti půjde spousta potenciálních zákazníků, kteří budou mít o tu hru zájem, ale ta reklama je bude mást.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Zamčeno

Zpět na „Zapovězené země“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host