Ironsworn

PbtA a od něj odvozené FitD jsou asi nejpopulárnější skupiny současných „příběhových“ her.

Moderátor: MarkyParky

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Ironsworn

Příspěvek od Markus »

Obrázek

:arrow? Anotace v Databázi

Severská fantasy o osudech bojovníků, kteří odešli ze Starého světa do Ironlands - Železných zemí, ve kterých bojují s drsnou přírodou, původními obyvateli - elfy a obry - tajemnými nestvůrami i mezi sebou. Hlavním tématem a zároveň herní mechanikou, která utváří obsah, jsou sliby, které se po složení stávají questy. Hra používá mechaniku z rodiny PbtA k tomu, aby hráč hraním objevoval, kam ho slib zavede a jak si při jeho plnění povede. Mechaniky pro generování obsahu jsou nastavené tak, že neslouží jen jako inspirace pro hry vedené vypravěčem, ale dokonce umožňují hrát kooperativně nebo i sólové hraní.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Ironsworn

Příspěvek od Markus »

Díky Markymu za založení anotace k téhle (volitelně) sólové hře. Zakládám jí i diskuzi.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Ironsworn

Příspěvek od PardGalen »

To bych to mohl ohodnotit, co? :D
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16376
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Ironsworn

Příspěvek od MarkyParky »

Tak, kdyby si chtěl někdo zahrát se mnou, jste zváni.

Solo RPG je prostě výzva.
A Solo RPG ve sdíleném prostředí je výzva na druhou.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16376
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Ironsworn

Příspěvek od MarkyParky »

Tak dojmy po prvním dohrání:

* Generování obsahu funguje překvapivě dobře, byť mi chyběla některá orákula, třeba:
> Počasí
> Typ nepřítele
* Fakt se dá hrát sólo RPG, byť to opravdu chce si tu hru psát jako zápisky, nejde to dělat jen v hlavě. Nejlepší tom IMHO bude buďto úplný coop tak ve třech hráčích (tam by mohla odpadnout i ta potřeba psát si to, protože si o tom budete povídat).
* Hra mě neskutečné sesvačila.
> Na začátku jsem možná začal s příliš drsným konfliktem, příště (bude-li) budu rozehrávat opatrně, než postava nalevluje
> Vím o několika chybách, kdy jsem zbrkle šel do konfliktu nepřipravený a nepoužil boosty, co jsem měl.
> A třikrát jsem se pokusil z toho vyhrabat odpočívacíma mechanikama, ale háže se na ně, nepadlo mi to a tím se mi roztočila strašná spirála smrti.
> Jakmile jsem v té spirále byl, tak už v podstatě nebylo cesty ven a hrál jsem jen o to, jaký bude konec a kdy přijde.
* To nahazování "cílových čísel" dvěma desetistěnkami je neskutečně nestabilní prvek a nedá se moc přemýšlet dopředu nebo plánovat. Ještě míň než v ApocalypseWorldu a to je co říct. Nicméně není to vyloženě rozbité, jen trvá si na to zvyknout.
* Jediná věc, co mi asi mechanicky opravdu vadila, je nutnost ukončit boj strong hitem. Reálně:
> Pokud vám protivník dává sodu, stejně nemáte moc progressu, takže i když strong hit náhodou dáte, tak nechcete riskovat špatný outcome, ten tah nepustíte a raději využijete iniciativy a vycouváte.
> A pokud máte navrch, tak je vyloženě opruz nasázet protivníkovi plný progresstrack a pak řešit dilema, zda utéct (proč, když vyhrávám?) nebo točit nekonečné výměny (kde už protivníkovi nic nehrozí, zato vás to pomalu pižlá), dokud to nepadne. U nemrtvého nebo divné nestvůry to ještě šlo okecat, ale u obyč lidí to bylo na pováženou.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3810
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Ironsworn

Příspěvek od Selhan »

Prosím vás, jsem jediný, komu na Ironswornu nesedí ty karty? Přijdou mi prostě slabé. Vždycky mám problém si v nich najít něco, co by mě zaujalo.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16376
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Ironsworn

Příspěvek od MarkyParky »

Mě pomohlo o tom přemýšlet tak, že tu postavu definují až všechny tři naráz.

Takže si vždycky náhodně líznu, co ta postava bude a když už vidím kombo všech tří Tak mi to přijde jak inspirativní, tak přiměřeně silné pro postavu na začátku kariéry.
Uživatelský avatar
mrakømrak
Příspěvky: 19
Registrován: 24. 10. 2020, 10:13

Re: Ironsworn

Příspěvek od mrakømrak »

Neplánuje někdo překlad? Nebo alespoň překlad "oracles" ?
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Ironsworn

Příspěvek od Passingby »

Challenge accepted...

V texťácích je totéž, co v ODS (formát LibreOffice Calc), oddělené tabulátory.

Chvilku mi trvalo, než jsem pochopil, že "Action" jsou slovesa a "Theme" podstatný jména, tak jsem k "Action" psal i podstatný jména. Hvězdičkou jsou označené věci, se kterými jsem si nebyl jistý, nebo které můžou být diskutabilní. Ironsworn znám jenom hodně zhruba podle recenzí, takže když bylo víc variant, odhadoval jsem to.

Napřed jsem myslel, že se to pro češtinu bude muset celý překopat (hlavně Actions, protože význam českých sloves se někdy překrývá jinak než u anglických), ale možná to nebude tak hrozné. Ale protože neznám kontext, ve kterým se ty orákula používají, bude to možná potřeba přepsat do jiného tvaru.

Licence: (WTFPL)
EDIT - jenom pro pořádek:
This work is based on Ironsworn (found at www.ironswornrpg.com), created by Shawn Tomkin, and licensed under the Creative Commons Attribution 4.0 International License.


Zdroj - SRD Ironsworn
Přílohy
multi oracles.txt
(3.62 KiB) Staženo 64 x
action theme oracles.txt
(7.15 KiB) Staženo 56 x
oracles.ods
(26.34 KiB) Staženo 60 x
Naposledy upravil(a) Passingby dne 3. 2. 2022, 13:00, celkem upraveno 2 x.
Za tento příspěvek děkují uživateli Passingby tito uživatelé (celkem 2):
mrakømrak, radunamlejn
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
mrakømrak
Příspěvky: 19
Registrován: 24. 10. 2020, 10:13

Re: Ironsworn

Příspěvek od mrakømrak »

Super! Děkuji
Uživatelský avatar
mrakomrak
Příspěvky: 122
Registrován: 24. 10. 2020, 10:12

Re: Ironsworn

Příspěvek od mrakomrak »

Pojďme udělat překlad Ironsworn, co vy na to? Přidá se někdo? Byl zájem?
"Simplicity is the key to freeing the imagination!" Scotty ‘DM SCOTTY’ McFarland
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Ironsworn

Příspěvek od PardGalen »

Já bych zájem měl, ale moc nepomohu. Leda jako čtenář.
Always bring a gun to a puppet fight
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Ironsworn

Příspěvek od Angri »

Ahoj,
myslím že na překladu začal pracova Alladjex z Jouobcastu.
Aby nedělal i 2 party stejnou práci.
Zkuste ho kontaktovat, je registrovaný i zde na RPG Foru.
Uživatelský avatar
Zonker
Příspěvky: 2
Registrován: 22. 1. 2023, 08:49

Re: Ironsworn

Příspěvek od Zonker »

Ahoj chtěl bych se zeptat zda někdo teda uvažuje o překladu? hra mě fakt zaujala, ale angličtina je pro mě problém. Díky
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Ironsworn

Příspěvek od Markus »

Nevím o tom, že by na tom dělal. Ale Angri o příspěvek výš píše o Alladjexovi, zkusím mu napsat a zeptat se ho.
Odpovědět

Zpět na „Powered by the Apocalypse (PbtA) a Forged in the Dark (FitD)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host