[FitD] Blades in the Dark

PbtA a od něj odvozené FitD jsou asi nejpopulárnější skupiny současných „příběhových“ her.

Moderátor: MarkyParky

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od Markus »

Obrázek

:arrow? Anotace v Databázi

Blades in the Dark (BitD) je hra o gangu odvážných darebáků, kteří se snaží najít štěstí ve strašidelných ulicích fantasy-industriálního města. Čekají na vás loupeže, útěky a pronásledování, okultní záhady, nebezpečné dohody, krvavé střety a, nade vše ostatní, bohatství — pokud teda jste dostatečně troufalí na to, abyste po tom zisku šli.

Co všechno jste ochotní udělat pro to, abyste se vyšplhali až na vrchol?
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: [FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od Lyncz »

Přiznám se, že jsme víc jeli na příběhovou část, než mechanickou a o pozici jsem jim neřekl dokud se něco nepokazilo a efekt jsem jim nevysvětloval vůbec. Spíš jsem to řešil fikčně. Ale určitě je to taky možnost, co mě nenapadla =)

Ono my jsme přípravu udělali ve stylu "tohle znamená action rating" a "když padne tohle, tohle se stane" a víc jsem je pravidlama nezatěžoval. Byť jsem teda po hře řekl, že se s tím mechanicky dá vyhrát mnohem víc a je tam spousta věcí k objevování.

PS: nevím jak moc houšť do toho půjdeme vzhledem k tomu, že budeme minimálně do Vánoc zaseklí v rekonstruování :D
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od Jerson »

Lyncz píše: 1. 9. 2021, 07:38Dopadlo to nad naše očekávání, lidi si vymýšleli "hlouposti z fleku", všichni se bavili a dokonce jsem od obou lidí "znalých" dračáku dostal dost pozitivní ohlasy, že by si to zahráli znova. Hlavně ten kámoš, co na něj má jen a jen špatné vzpomínky o hře básnil v práci ještě další tři dny.
Tuhle zkušenost si poznamenávám, ať nejsem jediný, komu se tohle stává :-)
Co mě ale zarazilo, kromě toho, že neumím pracovat s pár věcma, bylo, když hráč zahlásil: "Chci prohledat pracovnu a najít kombinaci od sejfu." Hráč si ve výsledku hodil úspěch s komplikací, tak jsem mu dal hint, že je to kombinace visel narozeniny jeho dcery. Nicméně, pokud v rámci "přípravy" (pokud se tak dá nazvat myšlenková improvizace během které se vytvoří sejf a věci okolo) neuvažuju o tom, že by někde mohl mít napsanou kombinaci, či spíš si nemyslím, že by byl tak hloupý, může mi úspěšný hod na kostce tenhle fakt vygenerovat?
Pokud ne, když postava hodí 6 na hledání něčeho, co by tam fikčně nemělo být, měl bych dát postavě jiný úspěch?
Pokud by tenhle přístup někomu z vás vadil (což se stát může, byť v BitD je to prostě zadrátované podobně jako levely v DnD), a pro nějaký kousek si udělal skutečně objektivní přípravu, tedy z nějakého důvodu určil, že majitel sejfu je extrémně opatrný a ta čísla by si nikdy nikam nezapsal - nebo pokud by to vyplynulo z předchozí hry - tak máš pořád možnost neřešit to hodem, ale popisem - prostě postava prohledá celou kancelář, ale nic podobného kombinaci sejfu nenajde, protože se to najít nedá. (Což může mít i jiné "objektivní" důvody, třeba že majitel kanceláře a majitel sejfu jsou dva různí lidé).

Nicméně podle mě by to chtělo říct hráčům, že nějakou takovou "objektivní přípravu" bys chtěl dělat, a tak bys chtěl některé fikční prvky zadrátovat tak, že nepůjdou touto mechanikou přebít. A pokud hráči nebudou proti, tak to takhle můžeš dělat.
Pokud by se to nějakému hráči nelíbilo, tak by podle mě bylo férové tohle řešení prostě nepoužít, a když už si hráč na takovou věc háže a padne mu úspěch, tak ho prostě dostane, bez ohledu na nějakou "objektivní" fikční logiku. Prostě i velmi paranoidní člověk může jako kombinaci sejfu použít číslo, které ho napadlo při jméno napsané na vývěsním štítu přes ulici naproti.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od sirien »

Marky: well... s tou přípravou to je trochu složitější ve skutečnosti. Ale jako jo, jako zkratka Tvůj point platí, ale víš co, prostě... by mělo být zmíněno, že sice jo, ale vlastně ne tak úplně... :D


Lyncz Obecně asi není problém dát částečný úspěch to že mu řekneš co je kombinace, aniž bys mu jí přímo dal - je to posun, je to s komplikací, tvoří to nový herní obsah... důležité je spíš zvážit kontext - pokud má šanci to datum zjistit ještě teď nebo se k sejfu vrátit později, je to ok, pokud se k sejfu už nikdy nedostane (protože se potápí na lodi nebo tak něco), tak to je spíš vojeb.

Obecně pro tyhle účely je dobré mít spuštěné nějaké generické doomsday clock (zbývající čas mise, alarm stráží...) a když si nejsi jistý, kam nějaký úspěch za cenu nasměrovat, tak prostě dát hráči úspěch a "vyvažující" neúspěch přesměrovat jako tiknutí těhle hodin. Není to nutně jediné možné a mnohdy ani nejlepší, natož nejnápaditější řešení, ale slouží to jako velmi dobrý "default" když Tě zrovna nic jiného smysluplného nenapadá a nechceš se zdržovat vymýšlením nebo tvořit něco krkolomného - a ke zdržení nebo nějakému bordelu může dojít vždycky všude.

Plus samozřejmě to co píše KDolecek jsou taky naprosot legitimní postupy jak podobné situace řešit - nejsou tak univerzální, ale zase mnohdy vyplodí nápaditější nebo zajímavější výsledek, než "jen" protiknutí generických hodin.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: [FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od Aegnor »

Lyncz píše: 1. 9. 2021, 09:19 Přiznám se, že jsme víc jeli na příběhovou část, než mechanickou a o pozici jsem jim neřekl dokud se něco nepokazilo a efekt jsem jim nevysvětloval vůbec. Spíš jsem to řešil fikčně.
Pro ukázkovku "co jsou to RPG" v pohodě, ale na nějaké delší hraní mi tohle nepřijde úplně nejvhodnější. Vzhledem k tomu, že se s tou pozicí i efektem dá docela slušně pracovat ještě před hodem a obsahuje to některé poměrně hezké gamistické volby (třeba "protlačím to z risky do desperate, abych měl exp?"), tak je škoda hráčům tuhle možnost sebrat.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: [FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od Lyncz »

Jerson píše: 1. 9. 2021, 11:29
Lyncz píše: 1. 9. 2021, 07:38Dopadlo to nad naše očekávání, lidi si vymýšleli "hlouposti z fleku", všichni se bavili a dokonce jsem od obou lidí "znalých" dračáku dostal dost pozitivní ohlasy, že by si to zahráli znova. Hlavně ten kámoš, co na něj má jen a jen špatné vzpomínky o hře básnil v práci ještě další tři dny.
Tuhle zkušenost si poznamenávám, ať nejsem jediný, komu se tohle stává :-)
Když jsem tu větu psal, bylo mi naprosto jasné, že zrovna tahle nadchne Jersona, až tudy bude procházet =D

Aegnor: rozhodně to bylo jen na jedno ochutnávkové sezení. Vůbec jsem je třeba nenechal dělat gang a až po hře dovysvětlil, co by všechny jejich komplikace mohli přenést...ale co by taky šlo udělat s penězma a případnou reputací, kdyby se mělo hrát dál. Nicméně dvě holčiny se přestěhovaly do Brna a třetí studuje v Praze, takže s těma se už nic hrát nebude (bydlím přesně mezi Brnem a Prahou). Ten klučina se možná chytne, chtěl bych do budoucna (po rekonstrukci baráku, tzn. tak v lednu) zkusit Bitd ve stylu west marches. Čistě z toho důvodu, že by to mohlo sedět naší místní skupině hráčů a měli by jsme větší šanci se reálně sejít.
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od KDolecek »

Blades in the Dark je, když na základě jednoho score vygenerujete šest možných cílů/příležitostí a na začátku další session se hráči nadchnou pro sedmou věc, která je právě napadla a hodíte "přípravu" za hlavu a jdete hrát to, zatímco dumáte jak to zapadá do celkové fikce, která už existuje.
Uživatelský avatar
Mizy
Příspěvky: 348
Registrován: 27. 1. 2021, 10:22

Re: [FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od Mizy »

Karle sorry. 😁
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od KDolecek »

Mizy píše: 10. 9. 2021, 23:46 Karle sorry. 😁
Přesně podle příručky ;)
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: [FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 15:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od Sparkle »

Dělal někdo překlad BitD, nebo aspoň jeho kousků? Mám ve skupině hráče neznalé angličtiny, potřebovala bych jim přeložit aspoň akce, atributy a takové ty basics. Zvládnu to i sama, jen zkouším, jestli to už někde nevisí, aby mi to ušetřilo práci.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od sirien »

samozřejmě, že ano. Překlady karet postav a schopností na dalších stránkách článku.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od Sparkle »

Sirien píše: 2. 10. 2021, 20:25 samozřejmě, že ano. Překlady karet postav a schopností na dalších stránkách článku.
jupí, díky moc!
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od sirien »

Sparkle píše: 2. 10. 2021, 20:50jupí, díky moc!
Žes projevila zájem, tak sem se hecnul a dodělal sem i překlad skupinových sheetů (schopností, rozvoje doupat a vlivu atp.)

Jen varuju, že přes určitou stylizaci to je pořád quick překlad pro pohodlné hraní neangličtinářů - rozhodně to není skutečný překladový klíč - nejspíš tam není 100% konzistence a přeložené termíny v mnoha případech nebudou nutně vhodné pro konzistentní použití napříč textem příručky. V praxi by to pro hru nemělo vadit, jen abys s tím počítala pokud bys chtěla pro hráče přeložit něco dalšího - rozhodně bych Ti neradil ten překlad jak je brát jako závazný a snažit se ho nějak nutně držet.

Pokud by byl faktický zájem o skutečný překladový klíč, tak se na to někdy rád podívám nebo s tím minimálně pomůžu, ale teď pro tu snahu nevidim adekvátní užití, tak se mi do toho nechce.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od Sparkle »

Díky moc, za mě to úplně v pohodě stačí, my to máme stejně podomácku upravené na klasickou fantasy a stejně jim ta pravidla budu vysvětlovat i ústně.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od KDolecek »

Já bych rád přeložil SRD až dokončím to, co mám rozdělané.
Odpovědět

Zpět na „Powered by the Apocalypse (PbtA) a Forged in the Dark (FitD)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti