[FitD] Blades in the Dark

Apocalypse World, Dungeon World a jiné hry používající systém Powered by the Apocalypse (PbtA) + jejich bratříčci používající systém Forged in the Dark (FitD).

Moderátor: MarkyParky

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

[FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od Markus » 16. 7. 2020, 00:39

Obrázek
(anotace)

Blades in the Dark (BitD) je hra o gangu odvážných darebáků, kteří se snaží najít štěstí ve strašidelných ulicích fantasy-industriálního města. Čekají na vás loupeže, útěky a pronásledování, okultní záhady, nebezpečné dohody, krvavé střety a, nade vše ostatní, bohatství — pokud teda jste dostatečně troufalí na to, abyste po tom zisku šli.

Co všechno jste ochotní udělat pro to, abyste se vyšplhali až na vrchol?

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Blades in the Dark

Příspěvek od Markus » 16. 7. 2020, 00:42

Chvíli jsem váhal, jestli pro tohle zakládat samostatnou diskuzi, ale Blades in the Dark a Band of Blades (diskuze tady) jsou dvě různé věci, akorát používají stejný systém, ne?

A matoucí, skoro stejné názvy.

Sirien
Pragmatik
Kontaktovat uživatele:

Re: [FitD] Blades in the Dark

Příspěvek od Sirien » 16. 7. 2020, 03:53

Blades in the Dark je TEN původní systém, který založil rodinu Forged in the Dark systémů, takže si vlastní téma určitě zaslouží.

Efektivně to je blend PbtA s Fate, což zní možná divně, ale je to ohromně funkční (popř. to je evolučně druhá generace PbtA vývojové větve - od původního PbtA už hodně posunutá) a co se mě týče, tak z herního hlediska i mnohem funkčnější, než PbtA - resp. FitD jádro vyřešilo dost věcí, s nimiž mám osobně (zejména jako vypravěč, ale i jako hráč) v PbtA problém (zachovává si to PbtA "move" logiku fikčně-mechanického vyhodnocení a PbtA drive na tempo, ale narozdíl od PbtA to abstrahovalo nekonečno specifických tahů centrální mechanikou a z Fate si to vzalo nebo "odvodilo" nějaké nástroje pro kontrolu gradace a příběhového oblouku, což PbtA spíš moc nezvládá - tolik k rozdílům, systémově tam toho je zajímavého a z obou stran převzatého víc plus nějaké vlastní věci k tomu).

Zařazení diskuse do PbtA sub-sekce je... systematicky nepřesné, FitD by mělo mít spíš vlastní sekci vlastní úrovně, ale z pragmatického hlediska to je momentálně asi ok.

Jinak dovolil sem si na DB upravit anotaci a trochu poladit štítky.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice

Aegnor

Příspěvek od Aegnor » 17. 7. 2020, 00:26

sirien píše:Zařazení diskuse do PbtA sub-sekce je... systematicky nepřesné, FitD by mělo mít spíš vlastní sekci vlastní úrovně, ale z pragmatického hlediska to je momentálně asi ok.
No, já mám takové menší podezření, že o BitD tady moc akční diskuze nebudou (což je teda imho škoda, ale co už). A pak vlastní sekce úplně nedává smysl.
sirien píše:Jinak dovolil sem si na DB upravit anotaci a trochu poladit štítky.
Díky. Kdybys ještě kouknul na popis FitD, tak ti budu neskonale vděčný - ten jsem psal taky spatra, tak ho určitě zvládneš líp.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 17. 7. 2020, 00:28

Za mě taky je sekce přebytečná zatím.

FitD hry se dají probírat v téhle sekci, trochu příbuznosti tam pořád je. A těch diskusí nebude mnoho.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 17. 7. 2020, 04:14

No, a jak vám to funguje?

My jsme chvilku BitD hráli, a je to rozhodně zajímavý systém. Hodně evokativní, jak postavama, tak settingem. A hodně se mi líbí, jak to přes systém heatu celkem nenásilně motivuje hráče k tomu, aby věci řešili pokud možno nenápadně, bez zbytečného rozruchu a bez toho, aby za nima zůstaly mrtvoly. Hezká je i eskalace controlled/risky/desperate.

Na druhou stranu tam byla místa, kde mi to nikdy moc nesedlo. Třeba posuzování efektu - jak se řeší position, potency/quality/tier a z toho effect level, pak zase, co to znamená (co je to great a co je to extreme effect, třeba). Různě zvláštně se to tam mezi sebou překrývá - třeba že jít proti přesile může ovlivnit position, nebo effect přes scale, nebo obojí, nebo rovnou znamenat, že je akce nemožná. Tohle mi prostě nějak nesedlo.

A asi nejvíc jsem zápasil s flashbackama. Ty jsou takové... Na jednu stranu jsou tam proto, aby člověk nemusel všechno plánovat do nejjemnějších detailů, aby se to nezaseklo v "shadowrunovém" plánování, ale aby se příprava dala dořešit "pozdějš", což je fajn. Na druhou stranu, pokud nejsou úplně triviální, tak se platí ze stresu, což jsou +- životy, takže když už něco potřebuješ doplánovat, vlastně za to dostáváš zranění. To už působí dost demotivačně, jako by ta chybějící příprava byla sama o sobě selhání. Nakonec to vedlo k tomu, že se u nás flashbacky skoro nikdy nepoužily.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Sirien
Pragmatik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sirien » 17. 7. 2020, 16:11

Jo, fungovalo nám to suprově. Efekty jsou easy, zvlášť když používáš hodiny, ale i bez nich bylo popisně docela snadný se shodnout co je asi tak co. Flashback nemá být náhrada plánování, ale simulace filmového momentu kdy se ukáže něco zásadního z přípravy co obrátí situaci - nepoužíváš to pořád, ale sem tam sme po tom sáhli a fungovalo to dobře. Někde na Kostce mám i zápisy z her, teď z telefonu ale asi nedám link.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 17. 7. 2020, 16:43

S tím plánováním právě moc nevím. Hra přímo mluví o tom, že hráči nemusí plánovat, že stačí vybrat jeden z plánů, doplnit detail a jít na engagement roll; "once the players choose a plan and provide its detail, the GM cuts to the action" atd. Akorát že pak zpětně doplnit plánování dokáže být docela drahé. S tímhle rozporem jsem se nikdy nedokázal moc poprat. Stejně jako s tím, že když mě napadne perfektní filmový moment, kde by se hodilo vytáhnout nějakou do té doby nezmíněnou přípravu, že to buď má být triviální nebo že to zaplatím ze stresu, kterého jsem nikdy neměl dojem, že by byl nadbytek.

Samozřejmě to nebude problém, když se člověk s postavou moc nesžívá a ta prostě prožije pár dobrodružství, nabere si trauma a nejspíš špatně skončí. Ale když člověk nechce padnout do téhle spirály, nebo ne tak rychle, tak mi přijde, že ten dynamický start zas tak dobře nefunguje.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Odpovědět

Zpět na „Powered by the Apocalypse“