DrD World

PbtA a od něj odvozené FitD jsou asi nejpopulárnější skupiny současných „příběhových“ her.

Moderátor: MarkyParky

Odpovědět
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: DrD World

Příspěvek od Faskal »

PG, přesně nad tímto jsem uvažoval dnes ráno, když jsem čuměl na mraky; byly super.

A myslím, že Marky má pravdu. Práci je potřeba založit na solidním základu, který se ti nerozsype, i za cenu toho, že to nesedí úplně žánrově. Drobně ladit, aby to sedělo atmosfericky, můžeš v dalším kroku.

Ostatně všimni si, že první věc, o které jsem říkal, že se bude muset vyřešit, jsou bojové move. Až dáme dohromady jádro a bude to celé dávat tak nějak smysl, začnu hlasovat pro to, aby se implementoval přesně ten základní útočný tah, co jsi postoval několik příspěvků zpátky.

Dělat to naopak by bylo z dlouhodobého hlediska téměř jistě nepříčetné prodloužení a zkomplikování práce.

A dělení na 6 úrovni/úplně nové postavy bude čas řešit, až se nasekají patřičné tahy, podle mě to pak nějak vykrystalizuje samo, až to bude na papíře. Stejně budeš potřebovat v obou případech zhruba stejné množství move, bude jenom otázka, jakým způsobem je rozdělíš.

Ke kouzlům už jsem se vyjadřoval 8)

Edit:
Jo, a jestli mě v této diskuzi něco překvapilo, tak je to, že Marky je víc konzervativní v AW než já.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2116
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: DrD World

Příspěvek od PardGalen »

Faskal píše:Dělat to naopak by bylo z dlouhodobého hlediska téměř jistě nepříčetné prodloužení a zkomplikování práce.
Vlastně ani ne. Já to zkoušel a je lepší začít tím co chceš než vzít AW a postupně z toho odsekávat, protože přesně to se stane. Dost věcí z toho vyhodíš a budeš je muset dělat jinak. Vzít jen tak basic movy z AW není ten nejlepší nápad. Ono k čemu ti je go aggro když ho stejně budeš muset nahradit. Stejně tak Session end atd.

Nejdřív je lepší říci co chceš a pak se podívat. Je to v AW a podporuje to můj záměr? Vezmu to. Když ne pryč s tím. Proto US nebo MotW vypadá tak jak vypadá. Když se moc soustředíš na AW tak ti to práci neulehčí. Asi jako s tím bojovým movem.

Ano je potřeba nejdřív vykoumat základní tahy a jejich navázání na vlastnosti. V AW jsou to tyhle:
Do something under fire
Go aggro
Sucker someone
Do battle
Seduce or manipulate someone
Help or interfere
Read a situation
Read a person
Open your brain to the world’s psychic maelstrom
Session end

A hned je potřeba je upravovat. Již na začátku.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: DrD World

Příspěvek od Faskal »

Tobě snad také rozumím. Asi nemá cenu se hádat; co potřebujeme, je najít v tom míru.
Ale měl bych prohlásit, že v tomto ohledu nejsem zcela nestranný, ježto jsem se zamiloval do AW:Dark Ages. To je podle mě nádherné fantazy (i ta magie tam je!), a přesto je to dočista AW.

Ono to asi z toho Markyho návrhu podle objemu nevypadá, ale my jsme právě v tom začátku, kde se to rozhoduje, co chceme, z čeho vyjít a kam to táhnout dál.

Do something under fire - máme snad vyřešené
Go aggro, Sucker someone, Do battle - velká otázka, první, kterou jsem vznesl. Jak si DrD-world-práci-se-soubojem představujete vy, vojíne PG?
Seduce or manipulate someone, Help or interfere - konkrétní implementace je podle mě v tuto chvíli relativně volná
Read a situation, Read a person - tady je otázka, jestli to má být omezené na vyhraněné situace nebo ne; tedy spout lore problém. Ale podle mě na tomhle moc zbytek systému nezávisí
Open your brain to the world’s psychic maelstrom - hodně závislé na settingu, zatím jsme to neřešili a podle mě to nemá prioritu
Session end a expy obecně jsou snadno modifikovatelé.

Asi bych se vrátil k začátku a prohlásil, že já s PG si myslíme, že "HP nebo harm je kardinální otázka", zatímco podle Markyho je to spíš okrajové. Sám si myslím, že vyřešením tohohle se vyřeší ta linka "Go aggro, Sucker someone, Do battle" a měli bychom se navzájem přesvědčit, co vlastně chceme.
Abych se však vrátil k předchozí myšlence - pokud by ale vypadalo, že se v tuto chvíli nedomluvíme a v tomto místě použijeme nějaké provizorní řešení, tak bude jednodušší vzít co nejjednodušší variantu, a to je podle mě v tuto chvíli AW, protože to funguje jako obyčejný move a nemusíš k tomu vymýšlet nic dalšího. Jinými slovy harm je zamontovaný hloub do sytému než HP (mluvím o DW), který je přimontovaný na povrchu a funguje jako zcela nezávislý modul s vlastními pravidly. A ještě jinak - harm v move může být zkratkou pro "zvýšit/snížit poškození", což můžeš dodatečně konkretizovat, zatímco u HP musíš mít mnohem dřív lepší představu o tom, co jsou to životy, jak pracovat s poškozením a podobně.

PG, aby to nezapadlo, jak by sis to přestavoval s HP/harmem ty?
Edit: A názor lurkujícího Quentina by mě pochopitelně zajímal taky
Edit2: Připomeňte mi, ať - až se příště přihlásím do moderátorské části fóra - změním Markymu podpis na "autor sluníčkových postů - pokud zrovna není večer"
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16463
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: DrD World

Příspěvek od MarkyParky »

PardGalen:
Mám trochu pocit, že se dost rozcházíme v představě o výsledném produktu. Že chceš psát novou hru od píky.

Na to nemám kapacitu. Proto volím cestu AW hacku. Teda nejen proto, mám i jiné důvody (např. preference CR-like řešení), ale tenhle je hlavní.

Hrubou podobu AW hacku jsem schopen dodat velmi rychle, protože se nemusím dlouhé hodiny zdržovat s balancováním a promýšlením mechaniky. Když jsem navrhoval ekonomiku MAGů v tom, co jsem ti poslal, nebo fungování ŽVT, které jsou převlečené HARMy, tak jsem od prvního pokusu věděl, s jakými čísly budu pracovat a čeho chci dosáhnout, protože už mi to dávala Vincentova mechanika. Dalo to tři další iterace, než jsem ten koncept posunul někam, kde je prakticky hratelný, ale byly to jen tři pokusy a věděl jsem, že nemusím sahat do základní mechaniky a tedy že nic nerozbíjím. Mám na tom teď něco kolem 48 člověkohodin práce, ale nezabýval jsem se kopáním základů a stavěním nosných zdí. Jen šoupám nábytkem a občas vybourám okno nebo přestavím příčku.

Začít od píky znamená dělat to celé komplet znova. Máš naprostou pravdu v tom, že až se jednou někomu něco takového podaří, tak taková hra má šanci být lepší, udělaná DrDO feelingu na míru a všechno. Ale "až se někomu podaří" je hrozně daleko a za hrozným množstvím práce s nejistým výsledkem. A je otázkou, zda za ty v lepším případě dva tři roky, až někdo takovou věc dotáhne do použitelné formy, už nebude PbA z kurzu a módní vlna nebude tažená nějakým jiným neohraným cool systémem. Já na tohle nemám ani čas, ani kapacitu.


Troufám si říct, že jesli něco umím, tak je to zahlédnout příležitost a chytit ji za pačesy. Pokud se udělá jednoduchý hack AW, bude tu za týden alfaverze, za měsíc betaverze. Pár lidí si to ze zvědavosti či nostalgie zahraje a pak jsou dvě možnosti:
- pokud se beta bude líbit a chytne se na to víc lidí, tak vznikne fandovský tlak a podpora. S ní se udělá z betaverze za rok funkční a otestovaný fan-produkt. Hraný možná nevážně, nostalgicky a pro zábavu, ale hotový. A možná tím fandovským tlakem i posunutý do vážné roviny a dále rovíjený, ale to už moc předbíhám

- je také možné, že to už ve fázi alfaverze spadne ze stolu, protože něco nepůjde. Nebo že betaverzi si pár lidí zahraje, nenechá na ní nit suchou a dál se ta hra nepřijme. Nebude se hrát a tak nevznikne fanouškovský tlak na doladění a celé to zapadne v zapomění. V takovém případě to bude znamenat, že jsem/jsme promrhali pouze týden či dva intenzivní práce. Plus získali nějaké zkušenosti.

Pokud je rizikem ztráta dvou tří týdnů práce, jsem ochoten do toho jít (a vlastně už naplno jdu a spíš to beru teď tak, že kdo chce, ať naskočí, pokud to bude v těhle intencích a s vědomím, že děláme zábavu, a ne světoborný produkt). A zároveň budu neskutečně vděčný, když na to nebudu sám a buďto mi to budete kritizovat a nebo ještě lépe se naplno zapojíte a v takhle vytyčených intencích na tom budem dělat jako tým dvou, tří lidí. Pak jsme totiž za ty dva tři týdny intenzicní práce udělat hodně.

Ale masivní overhaul celého systému, který má riziko neúspěchu neúměrně vyšší a zároveň předpokládá mnohem větší angažovanost, na to nemám, takže bohužel musím na tuhle variantu říct ne. Resp - můžu přiložit pomocnou ruku v podobě třeba testování, komentářů. Ale nemám kapacitu na to se angažovat na takhle velkou kládu vývoje.

EDIT: Omlouvám se za noční dávku negativních emocí. Jdu so zanalyzovat a nahrubo nastřelit zloděje a třeba se to zlepší vrátím se sluníčkový.... O-)
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2116
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: DrD World

Příspěvek od PardGalen »

MarkyParky píše:Mám trochu pocit, že se dost rozcházíme v představě o výsledném produktu. Že chceš psát novou hru od píky.
Hej jo. Jednoduchý hack AW je pro mě zbytečný. Nechci to hrát z nostalgie nebo jen tak pro zábavu. To si vezmu DW na prolézání jeskyní nebo teď Vincentovo AW: Fallen empire, které je jenom překlopením AW do fantasy. Angel se jmenuje Bonepicker a fantasy verze Choppera jezdí na slonovi. Nebo se kouknu ještě jinde, takových rozpracovaných věcí jsou mraky.

Dva roky mi přijdou hodně. Dá se to udělat i rychleji, protože máš návod jak to dělat, ale to není to, že se vezme AW jak leží a běží. Jsem zkoušel a výsledky byly poněkud rozpačité.

Když už tak pořádně. Ne jen tak pro srandu.
Faskal píše:Do something under fire - máme snad vyřešené
Go aggro, Sucker someone, Do battle - velká otázka, první, kterou jsem vznesl. Jak si DrD-world-práci-se-soubojem představujete vy, vojíne PG?
Seduce or manipulate someone, Help or interfere - konkrétní implementace je podle mě v tuto chvíli relativně volná
Read a situation, Read a person - tady je otázka, jestli to má být omezené na vyhraněné situace nebo ne; tedy spout lore problém. Ale podle mě na tomhle moc zbytek systému nezávisí
Open your brain to the world’s psychic maelstrom - hodně závislé na settingu, zatím jsme to neřešili a podle mě to nemá prioritu
Session end a expy obecně jsou snadno modifikovatelé.
K tomu se ještě vrátím až bude trochu víc času.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: DrD World

Příspěvek od Faskal »

Co si pod pojmem "systém dávání si přes hubu" přestavuje vojín Faskal.

Moves podle stoupající komplexity.

Zákeřnost
Pokud útočíš na nepřítele, který se z nějakého důvodu nemůže bránit, uděl standardní poškození.
(+ zlodějský move... když se plížíš... zákeřnost a možná taky vylepšená zákeřnost, ale s hodem - viz DW)

Férovka ("Duel")
Pokud s někým bojuješ jeden na jednoho, na férovku, vyměňte si zranění, ale nejdříve hoď+SIL, na 10+ obě, na 7-9 jedno z:
dáš víc
dostaneš míň.
(+ lovecký move: ostřelování nepovažuješ za nebezpečí, ale za férovku, hod přes OBR)
(+ vzájemný duševní souboj mágů ti dva blázni považují za férovku, INT)

Boj se vším všudy (Pardgalenův tah)
Když s někým bojuješ, hoď+síla. Na 7+ jsi protivníka zranil.
Při 10+ vyber jedno z:
- vyhnul jsi se soupeřově útoku
- způsobil jsi větší zranění
- zatlačil jsi protivníka kam jsi potřeboval
Při 7-9 vyber jedno z:
- protivník na tebe zaútočil
- dostal jsi se do nevýhodné pozice
6- připrav se na nejhorší

Optional battle moves:
Dobývání opevněné pozice
Pokud se něco (místo, předmět) snažíš získat bojem, tak hoď+síla. Na 10+ si vyber tři, na 7-9 dva, při neúspěchu 1:
dáš víc
dostaneš míň
dostaneš se tam
nepřátelé musí ustoupit

...
První není namapované na nic, druhé a třetí je poměrně nekontroverzně namapované na sílu, čtverka je na sílu, ale je to možná rozbité, protože síla dělá něco dost jiného než hard.
Dvojka a čtverka jsou problematické. Dvojka proto, že je docela nudná a dost se překrývá s trojkou a je to spíš na PvP.
Čtverka je divná, protože je to conflict resolution v DrD, kde bych chtěl vidět spíš task resolution.
Ale fungovat by to mělo všechno, nic z toho jsem nevymýšlel já 8)

Edit:
Trojka mi přijde jako nejlepší hlavní move pro boj, je to takový kompromis mezi DW a AW, ty zbylé pravděpodobně mají okrajové - ale stále významné - uplatnění.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: DrD World

Příspěvek od Quentin »

Pro mě je docela zásadní, aby v tom základním bojovém tahu nebylo automaticky "vymění si zranění". Hodí se to do AW, ale v pulpovém fantasy to imo nemá, co dělat.

:arrow? Nedává to smysl proti hned několika monstrům. Např jedovatý pavouk, chladný dotek spektry, půltunový kyj obra. Prakticky říkáte, že se s nimi nedá bojovat jinak, než prohrát.

:arrow? Nejde v tom hrát genuinely badass postavy jako Geralt z Rivie. Asi v žádném boji by neměla být garantovaná výhra, protože je to bloody business, ale taky by v něm rozhodně nemělo být garantované zranění.

:!: (a to hlavní) Výměna zranění se těžko popisuje. Je druhá nejvíc nemotorná část DW soubojáku. Zejména, pokud popisuješ boj v krátkých úsecích (v dramatických momentech klidně i jedno, dvě tempa), což v dnd* děláš. Mít dungeon worldový 7-9 výsledek jako základ celého move a jen jím trošku posunovat mi zní jako zbytečná komplikace.

*a předpokládám i drd
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: DrD World

Příspěvek od Faskal »

Quentine, nejsem si teď úplně jistý, jestli to popisuješ jako obecnou analýzu, nebo se vyjadřuješ k mé představě.

Za jakých podmínek tedy podle tebe má k... vrácení zranění dojít? V Padreho možnosti 3 si při úspěchu můžeš vybrat zranění nedostat nebo si vzít fikční výhodu (nebo+dmg), při částečném úspěchu si vybíráš mezi zranění nedostat a nedostat fikční nevýhodu. Tahle kombinace se mi právě strašně líbí. Možnost dva je spíš náhled do toho, jak systém funguje a asi bych jej ve finální verzi nerad viděl (spíš jej rozebral na move, mágům z něj udělal magický souboj a možná bych uvažoval nad tím pro lovce, nejsem si ale jistý, jestli se vyplatí a taky to právě znamená, že při vzájemném střílení ten šíp prostě schytáš.).

K bodu 1: stále platí, že fikce je na prvním místě, vesměs platí, že musíš jednat NAVZDORY NEBEZPEČÍ nebo zdrhat.
K bodu 2: Mě přijde dračák (a DnD) docela málo pulpový. Že je něco pulpové, se pozná tak, že postavy mají stat Cool 8)
Ale jako jo.
K vykřičníku; právě tady asi nerozumím, moje možnost 2 je z AW2.0, možnost 3 je taková střední cesta; zranění se dá vyhnout, ale za to, že
nedostaneš fikční výhodu (úplný úspěch)
dostaneš fikční nevýhodu (částečný úspěch)
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2116
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: DrD World

Příspěvek od PardGalen »

Bych měl taky napsat když jsem to slíbil.

Boj v Aw je drsný a špinavý. Vlastně tam ani moc bojovat nechceš. Nejvýhodnější je prostě někoho z bezpečné vzdálenosti, zezadu a s přesilou odprásknout. Na postapo super, nejspíš i na fantasy typu Hra o trůny, ale na hrdinské dobrodruhování to moc není. Většinou se chceš tomu nemrtvému rytíři postavit čelem, nebo hordě goblinů. Kvůli tomu mi Go aggro, což je základní ubližovací tah, moc nesedne.
Ty rozšiřovací bojové jsou na tom trochu lépe, ale zase v AW se dost často mydlí skupinky maníků a většinou u toho mají střelné zbraně. Co je dobré pro přestřelku nemusí až tak sedět v boji chladnými zbraněmi.

Postavy by asi měli být drsnější a víc vydržet. Zvedl bych jim to tak na 8 místo šesti. I když možná jak pro koho. Jo a jsem pro harm a držet to v nízkých číslech.
Možná taky nemít hranici pro zhoršování zranění. Nebo harm move. Možná dokonce obojí, ale házení na harm mám rád. :-)=


K tomu mému výtvoru. HnS z DW mi vždycky přišel takový nudný. Prostě soupeře jenom zraníš a ukrojíš mu nějaká HP. Když chceš někoho Jersonovsky skopnout z můstku, tak to tímhle moc nejde a v podstatě musíš využít Defy danger. Tomu jsem se chtěl vyhnout.
Ještě by možná stálo za zvážení aby při 7-9 si vybíral PJ a ne hráč.

Samozřejmě pořád platí, že když přijdeš zezadu k někomu kdo o tobě neví, tak ho podřízneš a nic si neházíš.

Taky jsem uvažoval o něčem takovém:
Když se postavíš hordě nestvůr zeptej se PJ zda to jsou nohsledi (minions napadá někoho lepší slovo?). Poku ano nejsou pro tebe překážkou a porazíš je. PJ ti řekne jak. Když nejsou musíš s nimi bojovat.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: DrD World

Příspěvek od Quentin »

Za jakých podmínek tedy podle tebe má k... vrácení zranění dojít?
No, třeba to H&S to má vcelku ok, i když se to trošku nemotorně popisuje, když už 7-9 padne.
K bodu 1: stále platí, že fikce je na prvním místě, vesměs platí, že musíš jednat NAVZDORY NEBEZPEČÍ nebo zdrhat.
Co to s tím má společného? :-) Když už do boje na meče jdeš proti někomu, kdo má třeba jedovatou čepel, tak znáš svoje riziko. Jen mě irituje, když má base combat move garantované bez ohledu na roll, že se zraníte mezi sebou.
K bodu 2: Mě přijde dračák (a DnD) docela málo pulpový. Že je něco pulpové, se pozná tak, že postavy mají stat Cool 8)
Ale jako jo.
Jestli ty si nepředstavuješ tohle, zatímco já tohle :-)
HnS z DW mi vždycky přišel takový nudný. Prostě soupeře jenom zraníš a ukrojíš mu nějaká HP. Když chceš někoho Jersonovsky skopnout z můstku, tak to tímhle moc nejde a v podstatě musíš využít Defy danger. Tomu jsem se chtěl vyhnout.
My jsme používali H&S stejně jako útoky z dnd, respektive efekt a damage vychází z popisu.

Když chceš zranit trolla a on ti chce sebrat zbraň, tak na 10+ mu dáš damage, 7-9 mu dáš damage a zůstane ti v něm zaraženej meč 6- zlomí ti meč.

Když se snažíš obejít nepřítele a počítáš s tím, že zbytek družiny dorazí chvíli po tobě a vpadne mu do zad, tak to jednoduše uděláš v rámci svého útoku (7+), protože je to tak drobný move, že není důvod na něj házet zvlášť nebo ti snižovat damage.

Velké věci jako shození krále z věže jsou asi defy danger, ale ve skutečnosti - pokud on tě chce probodnout mečem, tak je vlastně to samé jako H&S, akorát tvůj útok není damage, ale shození.

Takhle nějak jsme to hráli a docela to šlapalo.

Awkward to začalo být pokaždé, když se mechaniky příliš tlačili do fikce, bez pořádného důvodu (např. "Unwanted attention" nebo "put yourself in a spot")
Boj se vším všudy (Pardgalenův tah)
Když s někým bojuješ, hoď+síla. Na 7+ jsi protivníka zranil.
Při 10+ vyber jedno z:
- vyhnul jsi se soupeřově útoku
- způsobil jsi větší zranění
- zatlačil jsi protivníka kam jsi potřeboval
Při 7-9 vyber jedno z:
- protivník na tebe zaútočil
- dostal jsi se do nevýhodné pozice
6- připrav se na nejhorší
Tohle je dobré, jen nelze dostat nepřítele do nevýhodné pozice, aniž by jsi nedostal damage.

Na 7-9 bych určitě nechal vybírat vypravěče. Mohlo by to jinak být skoro až exploitable.

Jinak mimochodem k move economy; kdykoli hráči padne 7-9 nebo 6- tak monstra:
Minion - vždy začíná nedamageovacím movem, ohrožují, odzbrojují, tlačí do rohu etc. až v dalším "kole" damage
Normal - vybírá damage nebo jiný move podle situace
Boss - dělá automaticky damage+move (obr kyjem odstřelí fightera ze skály "damage+separate them") nebo i dva movy naráz

---

Ale znovu; neberte mě vážně. PbtA moc neumím :)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16463
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: DrD World

Příspěvek od MarkyParky »

Večer k tomu něco napíšu víc, zatím hodně moc diky za zásadní myslenky. Vidím dvě cesty, jak je řešit. Vzájemně nekompatibilní. Jedna z nich se mi hodně líbí a asi se nebude líbit quentinovi, ale jeho příspěvky mě na ní nejsilněji následovaly, takže velký palec nahoru.

Až budu večer u kompu, hodím širší komentář.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: DrD World

Příspěvek od Quentin »

MarkyParky: Jn, čím víc o tom žbrblám, tím rozdílnější mi AW a DW přijdou :)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: DrD World

Příspěvek od Faskal »

Nástřel mé představy o rasových tazích a můj návrh na alternativní skládání statů. Pokud se těch tahů sežene dost, tak se rozdělí na povinné a ty zbylé, ze kterých půjde vybrat x možností.

Rasové tahy + alternativní chargen na staty
Podobné Markymu, neberu ale ohled na postih ras s „optimálními kombinacemi“, podle mě je to zbytečně složité a dělá to problémy, proti kterým brojím. Move jsou vytáhnuté z DrD PPZ a PPZ-PJ, pokud není napsáno jinak; výběr bonusů k vlastnostem vychází z textu pravidel. Věci v uvozovkách jsou vykopírované z PPZ nepřepsané na tah.

Vlastnosti:
Na začátku máš +0 v SIL, OBR, ODL, INT, CHAR.
Vyber své povolání, dostaneš bonusy na vlastnosti.
Vyber svou rasu, dostaneš nějaké bonusy a postihy na vlastnosti. Člověk nic, ostatní +1 k jednomu, -1 k druhému, vyjma elf (+1, +1, -2), hobit je na to ale taky adept, rozhodl jsem se ho ovšem dát jako ostatní. Krolla si netroufám poskládat.
Vyber si vlastnost, ve který jsi lepší než ostatní z tvé rasy, přidej k ní 1 a vlastnost, ve které jsi horší než ostatní z tvé rasy, odečti od ní 1. Maximální hodnota vlastnosti startovní postavy je +2, minimální je -2.

Povolání:
Vyber si povolání. Dostaneš +1, +1 k následujícím vlastnostem.
Válečník: Síla, Odolnost
Hraničář: Síla, Inteligence
Alchymista: Obratnost, Odolnost
Kouzelník: Inteligence, Charisma
Zloděj: Obratnost, Charisma

Hobit:
Vlastnosti: nejsi silný, ale obratný, -1 SIL, +1 OBR

Povinný tah, HOBITÍ ČICH: Pokud se na chvíli soustředíš, cítíš, kde jsou v tvém blízkém okolí živé bytosti. Pokud spíš a hrozí ti nebezpečí, probudíš se s nejasnou předtuchou.
NEJLEPŠÍ TRÁVA Z LEVÉ PŮLKY (DW-výbava, pár pařmenů 8) ): Pokud s někým v družném hovoru sdílíš dýmku nacpanou hobitím listím, máš vůči němu +1 na tah MANIPULACE (pokud to bude kompatibilní s expovacím systémem, tak on dostane +1 exp, ať z toho taky něco má 8) manipulování hobitem dává tím pádem o exp navíc. EDIT: ale aby to zase nebyl exp zadarmo, každopádně to chce motivaci i pro druhého, aby hráčské postavy měli důvod do toho jít taky.)
MALÝ A MRŠTNÝ (DW-bojovník): pokud jednáš NAVZDORY NEBEZPEČÍ a využíváš svůj nízký vzrůst ke své výhodě, máš +1 (EDIT: tohle je ovšem hodně silné, omezit na boj nebo na něco)

„dobrácky kulaťoučcí“
„žijí v komfortních norách a doupatech“
„mají rádi pohodlí, dobré jídlo a silné pití“
„nejraději používají své kuše
odolávání psychickým věcem odolností namísto vůlí? jako v Pánu prstenů?
(Marky, v tvé tabulce má hobit -1 inteligence, v PPZ se píše, že jsou naopak docela chytří)

Trpaslík
Vlastnosti: jsi zocelený životem v nehostinných pustinách a máš sklony k nevrlosti a jisté neohrabanosti pro svou zavalitost, ODL+1, CHAR-1 nebo OBR-1

Povinný tah, INFRAVIZE: Vidíš i v naprosté tmě díky vnímání rozdílu teplot.

„větrem ošlehané tváře; vousy“
„sídlí v horách, zpravidla daleko od civilizace“
„těží drahé kameny, stříbro a především svoje milované zlato“
„většinou postrádají smysl pro humor, vždy vážní, někdy až příliš sebejistí“
„dané slovo dodrží, zejména, kyne-li jim z toho nějaká výhoda“
„oblíbenou zbraní je válečnická sekera“ (jmenuji se Dablin, podle mojí axny“)
„nesmírně stateční, neradi ustupují z prohrané bitvy“
„brání-li trpaslík svoji hroudu zlata, neustoupí [před ničím]“
ŽELEZNÉ ZÁSOBY (DW-výbava): pokud máš čerstvé „zásoby do podzemí“ (váha 1, málo použití), příležitost nasbírat si lišejník, houby nebo seškrábat plíseň ze stěny a chvilku času u ohně, můžeš je přetvořit v železné zásoby (váha 1, víc použití, trvanlivé). Pro tebe jsou chutí domova. Ostatním chutnají jako vepřín v plamenech.

Kudůk:
Vlastnosti: tvůj národ vznikl splynutím trpaslíků s hobity, vyber si +1 ODL nebo +1 OBR, a -1 CHAR nebo -1 SIL a vezmi si x rasových tahů od trpaslíka a x tahů od hobita (vyjma hobitího čichu a trpasličí infravize)

„velmi obratní a poměrně chytří, nezdolní; láska ke zlatu a drahým kamenům“
„žijí v horách i v nížinách, ale nemilují podzemí, staví drobné kamenné domy daleko od velkých měst a obchodních cest“
„dokáží velmi dobře zacházet jak se sekerou, tak i s kuší“

Elf:
Vlastnosti: tvé největší potěšení je studium, jsi neobyčejně krásný, ale velmi změkčilý: +1 INT, +1 CHAR, -2 ODL

LEMBAS (DW-výbava): pokud jsi v civilizaci a máš přístup k exotickým surovinám (drahé, těžko dostupné), můžeš podle tajné receptury připravit lembas (váha 1, moc použití, trvanlivý)
PRASTARÝ NÁROD (DW-bard): když poprvé vstoupíš na nějaké místo, můžeš se PJ zeptat na nějakou otázku o jeho historii, on ti po pravdě odpoví
ELEGANTNÍ SOUBOJ (DW-bojovník): pokud bojuješ se zbraní, která má vlastnost ŠERM, můžeš ji využívat pomocí OBR namísto SIL.

„žijí zpravidla hluboko v lesích nebo odlehlých údolích a roklinách“

Člověk
Vlastnosti: nemáš bonusy ani postihy k vlastnostem

„Nejrozšířenější rasa“
„budují rozsáhlá sídla na velkých obchodních křižovatkách“

Barbar:
Vlastnosti: dlouhé odloučení od civilizace způsobilo, že tvůj lid je méně inteligentní, ale o něco silnější a odolnější něž ostatní lidé: -1 INT, +1 SIL nebo ODL

„V podstatě lidé, odloučení od civilizace“
„není tak inteligentní, silnější, odolnější“

Kroll:
Vlastnosti: ???

Povinný tah: tvé uši mají nezaměnitelný tvar připomínající netopýry, díky čemuž máš neobvyklý ULTRASLUCH podobný netopýřímu sluchu

„žijí ve velmi tvrdém a nehostinném prostředí“
„přes dva metry vysoký, připomíná pračlověka“
„silnější, neohrabaní, o mnohem hloupější“ (nepíše se, ale mají taky nejnižší CHAR, nejnižší INT, nejvyšší ODL, nejnižší obratnost)
Brutální v boji(DW, barbar): zbraně v tvých rukou mají vlastnost „messy&forcefull“.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2116
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: DrD World

Příspěvek od PardGalen »

Quentin píše:My jsme používali H&S stejně jako útoky z dnd, respektive efekt a damage vychází z popisu.
Jasně, tohle znám, ale vždy mi to přišlo takové trošku těžkopádné a že by to mělo jít udělat lépe.
Quentin píše:Jn, čím víc o tom žbrblám, tím rozdílnější mi AW a DW přijdou
Ti to došlo teprve teď? :)
Faskal píše:Vyber si vlastnost, ve který jsi lepší než ostatní z tvé rasy, přidej k ní 1 a vlastnost, ve které jsi horší než ostatní z tvé rasy, odečti od ní 1.
Je to snižování nutné?


Co říkáte na tah o hledání pokladů? Vždy mi přišlo, že něco takového by se do fantasy hodilo. Víte jak. Zabijeme ho a vezme si jeho věci. :wink:
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: DrD World

Příspěvek od Faskal »

No, měl jsem původně verzi výběr +1 na cokoli a v poznámce: alternativa - drsnější verze +1/-1. Pak jsem to přehodil a pak ještě smazal tu první verzi. Takže ano, není. Je to pochopitelně návrh, protože si moc netroufám kodifikovat nějaké systémové záležitosti, necítím se na to dost kompetentní.

Tah na poklady bych uvítal, ale aby to člověk zase neházel po každém boji 8)

EDIT:
To +1/-1 namísto +1 by mělo být proto, že už tak mám větší celkový součet atributů než Marky (doufám, že on to má vybalancované 8) ) a mám celkově míň mínusek než on a chtěl jsem, aby tam nějaké zůstaly.

Člověk by teoreticky mohl dostat něco se staty, aby nebyl tak plochý. +1? To je nepravedlivé. Další +1/-1? To je nudné. Nevím. Možná nic, a nedokážu takhle od klávesnice moc rozhodnout, co vlastně chci.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Odpovědět

Zpět na „Powered by the Apocalypse (PbtA) a Forged in the Dark (FitD)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host