Kalus

Fantasy svět zaměřený na silné příběhy, výrazné postavy a morální dilemata.

Moderátor: Sparkle

Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Kalus

Příspěvek od Sparkle »

-- tato diskuse obsahuje spoilery ke knížce Neklidný Tauril --

Zakládám vlákno ke Kalusu, protože jak už jste někteří možná postřehli na Facebooku nebo jsem něco před váma plácla osobně, chystáme něco nového ke Kalusu. Než s tím vyrukujeme oficiálně, chci o tom chvíli jen tak kafrat, protože si to potřebujem v hlavě utřídit. Budem rádi za jakékoli postřehy, i zdánlivé kraviny nás můžou nakopnout správným směrem.

První námět na diskusi: je Felixův řád zlý?

Padlo to v jedné mé debatě s Adysem, že vlastně ta organizace je možná opravdu "lawful evil" :) co vy na to, je nebo není? Mám na to taky svůj názor, ale nechci vás ovlivňovat :)
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Kalus

Příspěvek od Sparkle »

Vyplňte nám prosím dotazník ke Kalusu! Moc nám to pomůže při tvorbě dalších materiálů k němu.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... mgj5fuEbGE
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Kalus

Příspěvek od Sparkle »

Jak staré by podle vás mohlo být město Kalus, aby to bylo uvěřitelné, a aby dávalo smysl, že z doby založení města stále přetrvalo Sedm pravidel?
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Adys
Příspěvky: 18
Registrován: 27. 7. 2019, 14:31

Re: Kalus

Příspěvek od Adys »

Ahoj.

K Fénixově řádu: Osobně si myslím, že jde sice o zlouny, ale v prospěchářském stylu. Řekněme že tomuto řádu vládnou prachy a jde o prestiž. Pokud chcete něco znamenat, koupíte si přízeň řádu, nebo konkrétní post přímo v něm. Musí ale za Vámi stát někdo vlivný, nebo vlivná organizace. Jinak se automaticky stáváte něčí kořistí. Řád má tedy špatnou morálku, špatný výcvik běžných vojáků či členů, ale je velmi dobře vybaven a mohou se tam vyskytnout vyjímečně ambiciozní osobnosti. Které toho naopak umí hodně. Ty pak družince pořádně zatopí, jde-li proti nim. Chudáků si řád nevšímá, pokud nelezou do bohatých čtvrtí.
Na druhou stranu. Vše má svou cenu. A tak se přez řád dá sehnat téměř cokoli.
Zákonné zlo by, podle mě bylo trochu moc. Taková organizace by byla nebezpečná všemu živému. Navíc by měla v Kalusu přístup ke zdrojům nevídaných kvalit. To by nakonec vyůstilo v tažení proti městu.
Podobný scénář by město čekal i v opačném případě. Kdy by šlo o zákonně dobrou organizaci.
Jen prospěchářům nevadí lézt do zadku všem a tak je vlastně nakonec všichni nechají na pokoji.
Ano!
"Lidi k lidem, trpaslíci sobě... Elf bude vařit."
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Kalus

Příspěvek od Sparkle »

To máš asi pravdu, že když jim jde o prachy a pohodlný život, tak asi nebudou Lawful.
Nějak mi je moc nejde zařadit do nějaké škatulky.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Adys
Příspěvky: 18
Registrován: 27. 7. 2019, 14:31

Re: Kalus

Příspěvek od Adys »

Aha.
Nenapadlo mě, že na to koukáš takto. Z mého pohledu to chaotici nejsou. Peníze a prestiž zastávají zákon. Pokud je někam potřebuješ zařadit a potřebuješ vhodný termín... V původním DrD jsme pro ně měli zařazení jako zákonní neutrálové. Myslím že stejný termín mají i v Americe v DnD.


Ještě jeden dotaz. Soudě podle těch anglických výrazů, vy hrajete v angličtině?
Ano!
"Lidi k lidem, trpaslíci sobě... Elf bude vařit."
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Kalus

Příspěvek od Sparkle »

Ne, hrajem v češtině, ale my na přesvědčení vůbec nehrajem. Nad těmi škatulkami jsem se zamýšlela proto, že mi někdo nedávno říkal, že v DnD jsou nějaké pravidlové efekty závislé na přesvědčeních, takže možná někdo bude potřebovat k taurilím postavám a frakcím nějaké tyhlety škatulky aspoň kvůli pravidlovým efektům. Mně se do toho moc nechce, většinu postav a frakcí vůbec nedokážu zařadit do tadytěch škatulek :( A anglické výrazy pro ně používám, protože jsem na ně víc zvyklá.

Teďka třeba čtu kampaň Descent into Avernus pro DnD 5e a tam jsou u postav nějaká přesvědčení, ale absolutně mi u spousty z nich nedávají smysl, nekorespondují s popisy těch postav :(
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Adys
Příspěvky: 18
Registrován: 27. 7. 2019, 14:31

Re: Kalus

Příspěvek od Adys »

Hmmm... Tyhle škatulky jsou obvykle dobré kvůli rychlé orientaci nebo rychlé tvorbě postavy. Některá pravidla mají efekty založené na dobru nebo zlu. To je však možné vyčíst i z popisu postavy. Pokud jde o temného mága, který kam vejde, tam někomu škodí a nehledí přitom na svůj prospěch či bezpečnost. Jde o zákonně zlého čaroděje. Pokud škodí podle toho, jak mu to více vyhovuje. Jde o neutrálně zlého mága. A pokud rád škodí, ale občas se smiluje, tak jde o zmateně/chaoticky zlého mága. Přesný opak jsou klaďasové. A jen u postav neutrálních je složitější určit, jak se budou chovat. Takoví Enti z Pána prstenů jsou dobrým příkladem. Jde jim jen o jejich prospěch (tedy prospěch jejich lesa). Ostatní záležitosti je nezajímají, dokud jim někdo na les nesáhne. To by byli zákonní neutrálové z pohledu ostatních ras. Žoldák ochotný pracovat pro jakoukoli stranu by byl neutrální neutrál a pokud by byl ochotný občas udělat i něco navíc, bez toho aby dostal odměnu, tak by šlo o chaotického/zmateného neutrála. Jejich chování se podle tohoto krátkého popisu dá celkem dobře hrát a nepotřebuješ moc dalšího textu.

Otázka na tebe spíše zní. Je to způsob který by ti mohl vyhovovat, nebo to chceš řešit jinak? Popisy NPC to může dost usnadnit. Např: Tento čaroděj je zákonně zlý. Jeho nejnovějším plánem je vytvořit magickou morovou nákazu. Družinku si najal aby mu sehnala suroviny. (nepotřebuješ vypisovat, že pravděpodobně pak bude družinku chtít zlikvidovat, jak splní úkol ani to, že má velmi důmyslně vybavenou mučírnu, dokonce ani nemusíš vypisovat jeho obecné chování) Můžeš se soustředit na libůstky: na krku nosí temný amulet, jeho věž má tajnou chodbu vedoucí do mučírny, v řeči děsně protahuje sykavky.
Ano!
"Lidi k lidem, trpaslíci sobě... Elf bude vařit."
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Kalus

Příspěvek od Sparkle »

Cvičně jsem si zkusila zaškatulkovat nějaká NPC z Kalusu do alignmentů a fakt to nedávám. Netuším, nezapadají mi do těch škatulek, nebo mi zapadají do více škatulek. Například:

Kalima Riagel - ona chce blahobyt a prosperitu Kalusu, takhle si to zdůvodňuje, ale reálně možná chce ve skutečnosti hlavně blahobyt a prosperitu sebe a své sociální bubliny, protože už je dost odtržená od reality toho, co se děje tam dole, jen si to nepřizná. Taky nemá problém dělat intriky a taky nemá problém porušovat pravidla starobylé úmluvy města. Tak fakt nevím. Má nějakou svou pevnou představu o tom, jak je správné, aby věci fungovaly, to nasvědčuje Lawful. Zároveň ale porušuje zákony města, to není Lawful. Chce prosperitu pro město a dělá to ne kvůli osobnímu prospěchu, to by mohlo být Good / Neutral. Ale zároveň je při tom schopná jít přes mrtvoly a sejmout ty, kdo ohrožují její životní styl, to zní Evil. A pak je tam ještě ta záležitost s jejím nastupujícím šílenstvím, což ji vede k Chaotic.

Myghal U'Ren - ten je jasně Evil, ale je Neutral Evil nebo Lawful Evil? Chce z Kalusu udělat diktaturu, a opravdu věří, že tvrdá ruka a diktát jsou správné řešení problémů města (to nasvědčuje LE) ale zároveň chce být tím diktátorem sám, rozhodně ne k tomu pomáhat někomu jinému (to nasvědčuje NE).

Rivald Corré - ten je jasně Good, ale jaký typ? Že dostal Lawful funkci z něj nedělá automaticky Lawful postavu, zvlášť když k té funkci byl donucený. Chová se spíš jako Neutral Good. Ale možná vnitřním přesvědčením je dokonce Chaotic Good - nemá rád své nadřízené, nevěří jim a číhá na příležitost jim to osladit, nechce říkat to, co se od něj očekává (a tím, že do každého prudí, svým způsobem vede svoji rebelii proti systému), a nemá potřebu vrátit ty artefakty, co jeho předci ukradli. Pak je tu ale ještě ta jeho víra v Nebeského ducha, kterou vyznává, protože takhle to bylo v jeho rodině vždycky - to zní jako Lawful prvek.

Jolee Whitfield - Good není, ale jinak nevím. Ona je na jednu stranu bývalá korzárka, neměla problém zabíjet nevinné lidi, vrážet kudly do zad, hromadit poklady a podobně, to zní jako Neutral Evil. Zároveň ale má přece jenom určitou hranici, co nikdy neudělá - nespolčí se s Dakijci a záleží jí na její rodině a komunitě - takže to je spíš Neutral? i když je otázka, do jaké míry je její animozita k Dakijcům racionální (že by skutečně věřila, že jsou zlejší než Thurenci - pochybuju) a do jaké míry je to spíš nějaká záležitost osobní cti, že je chce porazit (Lawful Evil) nebo už je to čistě o ukojení ega (Neutral Evil) či o iracionální nenávisti (Chaotic Evil) - všechny tyto prvky v její motivaci mohou být přítomny.

Marsala Sorok - věří v komunistickou utopii a že jsou lidé přirozeně dobří (to zní jako Lawful) a zároveň má určitou hranici, za kterou nechce jít při jejím prosazování (takže Evil nebude). Ale je Good nebo Neutral? Kde je hranice mezi LG a LN v tom, co je ještě ospravedlnitelné pro následování svého kodexu? A nejsou Lawful Neutrals spíš o tom, že zas tolik nezasahujou do chodu světa, protože extrémy jsou špatné? To na ni nesedí. Ale zase to její chování není ani úplně v Good škatulce.


O dalších postavách jsem zatím takhle podrobně neuvažovala. Ale když jsem vzala prvních 5, co mě napadly, a ani jednu z nich nedokážu spolehlivě zaškatulkovat do přesvědčení, tak je to blbý.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Adys
Příspěvky: 18
Registrován: 27. 7. 2019, 14:31

Re: Kalus

Příspěvek od Adys »

Mno...
Ani jedna z těch postav mi nepřipadá nijak těžká zařadit. Pořád však visí ve vzduchu prvotní otázka. Chceš tohle zařazení používat nebo je ti proti srsti?

Pokud ano, pak si definuj pojmy:

Co znamená zákonné vyznávání nějaké strany.
Co je zmatené/chaotické vyznávání nějaké strany: tedy přechod mezi neutrálem a zákonem
Co je neutrální vyznávání nějaké strany.

Pak si urči co je tedy dobro.
Co je zlo.
Co je (Švýcarsko :-)) neutralita.

No a vypadne ti 9 kombinací, které popisují celý vesmííír.
Ano!
"Lidi k lidem, trpaslíci sobě... Elf bude vařit."
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Kalus

Příspěvek od Log 1=0 »

Představuješ si to přesvědčení hrozně extrémně, tak není myšleno.
Možná ty postavy nejsou tak jednoznačné, abych je dával jako příklady do pravidel, ale nemám až tak problém je zařadit.
Ale ještě jsem nepřečetl Tauril, takže vycházím z toho, co píšeš.
Kalima Riagel - má svoje ideály a je ochtna kvůli nim zabíjet (předpokládám, že se nejedná o věci typu krajní nouze) - celkem jasné Zákonné Zlo. Šílenství je jiná věc, a že jsou její ideály v souladu s jejími zájmy, to nevadí, pokud v ně fakt upřímně věří.

Myghal U'Ren - tady záleží, jestli by šel proti diktatuře, kdyby jí vládl někdo jiný. Pokud jo, je to jasný NE, pokud ne, a své ambice by omezil na působení v rámci režimu a případnou výměnu vládce při zachování poměrů, pak LE

Rivald Corré - ten z popisu může být fakt cokoli dobrého, ale kdybych věděl víc, tak by to možná bylo jinak.

Jolee Whitfield - tady bych řekl Chaotické zlo. Pokud "rodina" znamená, že má nějaké lidi ráda, a je ochotná jim pomáhat, tak to není nic proti ničemu. Pokud by to byl nějaký abstraktní ideál Rodiny, tak by to bylo komplikovanější. Ale osobní msta, pokud to fakt není nějaké ritualizované bušidó, ji řádu podle mě moc neposouvá. A pokud zabíjí lidi, protože jí to dělá dobře (ať už jde o ego nebo nenávist), je chaotic evil.

Marsala Sorok - prosazuje ideál, zákonný typ. Pokud neubližuje ostatním, tak není zlá. A pokud tím chce hlavně pomáhat (to nepíšeš), tak dobro.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Kalus

Příspěvek od Sparkle »

Adys píše: 24. 3. 2020, 20:47 Mno...
Ani jedna z těch postav mi nepřipadá nijak těžká zařadit. Pořád však visí ve vzduchu prvotní otázka. Chceš tohle zařazení používat nebo je ti proti srsti?

Pokud ano, pak si definuj pojmy:
Já si nechci definovat vlastní pojmy. Na přesvědčení sama nehraju a hrát nechci, ten systém není pro mě vůbec intuitivní a nesedí mi. Řeším to jen čistě proto, že v DnD jsou hardcodované nějaké pravidlové efekty spojené s přesvědčeními, takže hráči můžou vyžadovat u taurilských NPC mít uvedené přesvědčení čistě kvůli tomu. Takže tu celou dobu řeším klasické DnD alignmenty.
Log 1=0 píše: 24. 3. 2020, 21:32
Asi největší problém mám se zaškatulkováním postav, které se v agendě A chovají jako Lawful a v agendě B jako Chaotic (případně v agendě C jako Neutral). Nebo postav, které se v agendě A chovají jako Good a v agendě B jako Evil. Tam mi právě nesedne ani zařadit je někam "mezi", protože oni nejsou "mezi", oni jsou pevně v něčem ukotvené.

Kalima - ok, tam bych se přiklonila k Lawful Evil, i když ona si rozhodně o sobě nemyslí, že by byla evil.
Marsala - asi Lawful Good, i když momentálně šéfuje rebelům a dělá ve městě bordel.
Myghal - v případě diktatury někoho jiného by minimálně zvažoval zkusit intrikovat a přál si, aby se stal diktátorem sám, takže Neutral Evil.
Rivald - dle DnD 5e PHB splňuje zároveň definici Neutral Good tak Chaotic Good, ale spíš bych se přikláněla k ChG, protože NG chování má spíš dané okolnostmi, které neovlivnil, mentalitu má spíš ChG. Lawful prvek u něj není zas tak silný - sice přejal víru svojí rodiny, ale byl by ji schopný zavrhnout, kdyby o ní přestal být vnitřně přesvědčený.

Asi největší problém mám u Jolee.

Jolee je silně Chaotic Evil, pokud jde o Dakijské impérium. Chce vidět Dakijce trpět a není to racionální. Kdyby se nějaký její potomek přidal k Dakijcům, tak ho sejme, nenávist k Dakijcům tu převáží nad rodinnými pudy i nad tím, co by bylo "výhodné". Zároveň je hrozně hrdá na Thurenské království a bude z principu pomáhat Thurencům. V této agendě je silně Lawful (Evil nebo Neutral?). V záležitostech, které se netýkají ani Thurenu ani Dakie, se chová Neutral Evil.
To prostě nedokážu zařadit do jednoho přesvědčení.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Kalus

Příspěvek od Log 1=0 »

Řeším to jen čistě proto, že v DnD jsou hardcodované nějaké pravidlové efekty spojené s přesvědčeními,
Hele, ani nejsou. Skutečně aligment-related mechaniky jsou u dvou magických předmětů (extrémně vzácných, které nejspíše nebudou mít obdobu, protože proč - mimochodem, jsou to Talisman čistého dobra a Talisman čistého zla). Pak se přesvědčení projevuje ve volitelných mechanikách pro sféry (ty se tě asi taky netýkají). Pak tu je několik kouzel, které se esteticky nebo typem zranění liší podle přesvědčení sesilatele. U těch stačí říct, že se řídí ne přesvědčením ale právě estetikou (osoby co působí světle, barevně, optimisticky dávají dobrou variantu, ty co temně ponuře pesimisticky, zlou). Nebo si vybrat jedno z toho. Legitimní setting rules, a asi jednodušší, než se dřít s roubováním NPC do škatulek, když ti nejsou vlastní.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Kalus

Příspěvek od Sparkle »

Log 1=0 píše: 24. 3. 2020, 23:21
Řeším to jen čistě proto, že v DnD jsou hardcodované nějaké pravidlové efekty spojené s přesvědčeními,
Hele, ani nejsou. Skutečně aligment-related mechaniky jsou u dvou magických předmětů (extrémně vzácných, které nejspíše nebudou mít obdobu, protože proč - mimochodem, jsou to Talisman čistého dobra a Talisman čistého zla). Pak se přesvědčení projevuje ve volitelných mechanikách pro sféry (ty se tě asi taky netýkají). Pak tu je několik kouzel, které se esteticky nebo typem zranění liší podle přesvědčení sesilatele. U těch stačí říct, že se řídí ne přesvědčením ale právě estetikou (osoby co působí světle, barevně, optimisticky dávají dobrou variantu, ty co temně ponuře pesimisticky, zlou). Nebo si vybrat jedno z toho. Legitimní setting rules, a asi jednodušší, než se dřít s roubováním NPC do škatulek, když ti nejsou vlastní.
jj, asi to tak udělám. Co vím tak u starších edic DnD se v pravidlech projevovalo přesvědčení víc, ale na starší edice DnD se dá asi dlabat :) Pak nevím jak je to u Drd 1.6 / Dračí hlídky, jak moc to je v pravidlech tam.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Kalus

Příspěvek od York »

Sparkle píše: 24. 3. 2020, 23:33Pak nevím jak je to u Drd 1.6, jak moc to je v pravidlech tam.
Vůbec. Hráči si vybírají přesvědčení pro svoje postavy, ale u NPCček se to nijak neřeší a nejsou na to AFAIK navázaný žádný schopnosti ani předměty.
Odpovědět

Zpět na „Neviditelná kniha“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti