[OOC] Chubův Úžasný Stroj na Přání

Moderátor: PbP GM

Odpovědět
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

[OOC] Chubův Úžasný Stroj na Přání

Příspěvek od Sosacek »

Faskal mě prudil, že chce PbP CMWGE. Prej je tu spousta lidí, co jsou na to nahypovaní. Tak jsem zvědavý. Hlaste se.

Původní idea byla udělat v tom nějaké klasické (až Quentinovské) fantasy, protože je to takové správně tradiční a vyžaduje od účastníků toho co nejmíň načíst, a taky chci vyzkoušet jak v tom ta hra funguje. Ale tohle je (podobně jako žánr) otevřená otázka.

EDIT: pro ty, kdo to neznají: CWMGE je hra specifická tím, že
1) má definovaný "žánr" a motivuje hráče k tomu dělat "žánrové akce",
2) je bezkostková a vyhodnocování je tiramisu z hlediska účinnosti, důstojnosti, přínosnosti, a
3) pro postavy definuje "questy", což jsou jakési návody na hraní kusů příběhu, ze kterých se skládají osobní příběhové arky postav.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: [PbP] Chubův Úžasný Stroj na Přání

Příspěvek od Faskal »

Já, já, já!
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [PbP] Chubův Úžasný Stroj na Přání

Příspěvek od Sosacek »

O tobě už jsem mluvil.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: [PbP] Chubův Úžasný Stroj na Přání

Příspěvek od Faskal »

Psal jsi, že chci Chuubo PbP, ne, že chci hrát. 8)
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15027
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [PbP] Chubův Úžasný Stroj na Přání

Příspěvek od Pieta »

Quentinovská fantasy je terminus technicus?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [PbP] Chubův Úžasný Stroj na Přání

Příspěvek od York »

Pieta píše:Quentinovská fantasy je terminus technicus?
Terminus Quentinus.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [PbP] Chubův Úžasný Stroj na Přání

Příspěvek od Sosacek »

Abych to popsal přesněji, tak v Chuubovi máme zatím vyzkoušené dvě věci:

1) adventure fantasy žárn - to je žánr, kdy hra "targetuje" rozhodnutí, vymýšlení plánů a jejich provádění, to, že postavy dělají něco, co nemají (a ví to) a "oh shit!" momenty. Hra funguje asi jako klasické RPG.

2) pastoral žánr - to je žánr, kdy hra "targetuje" to, jak se postavy sbližují, nebo jak něco (positivního) prožívají. Pastoral je něco, co asi jiné RPG neumí, a dává hráčům dost velký "empowerment" a taky pracuje dost netradičně s časem - je normální, že jedna scéna je "u oběda si povídáte o bla" a navazuje "další den večer jste na kolotočích a je to super" a navazuje "v neděli tě pěkně vytočila tchýně".

Ukázka je k vidění tu: http://imago.hitherby.com/wp-content/up ... eviews.pdf

Nevím, jak moc je o to druhé zájem. A chci vyzkoušet jak by fungovalo klasické fantasy v Chuubovi. Asi.

Chuubo a PbP

Chuubo neprodukuje klasickou družinkovou hru, a moc nefunguje stylem "hrajeme furt pryč i jak jdou postavy na záchod" - je tu jakási snaha hodně stříhat a přeskočit na ty zajímavé věci, které obsahují žánrové akce. To si myslim funguje s PbP dobře, protože PbP trvá dlouho a plyne pomalu, a přeskakovat nezajímavé momenty funguje dobře. To neznamená, že něco jako "postavy jsou na snídani" nemůže být scéna ve hře - ale má to pointu.

Chuubo má rychlé a bezkostkové vyhodnocování, a takové věci jako boj jsou dost "odzoomované" - můžou fungovat "blow by blow" ale snadno může být celá bitva jedna scéna a "jedna akce". To myslím s PbP funguje dobře, protože je oser řešit tradiční combat v pbp - může se stát, že jedna soubojová scéna v pár týpky trvá dva týdny reálného času, a to málokoho baví.

Chuubovské postavy mají příběhové arky a questy. Nikdy by se nemělo stát, že hráč nebude vědět "co má dělat" - qusty muu dávají návod. To myslím s PbP funguje dobře, zvlášť v kombinaci s tím, že hráč může kdykoli začít novou scénu někde jinde a někdy jindy. ta hra nemá problém s flashbacky a flashforwardy a takovými věcmi, a dá se s tím hodně pracovat.

Pieta píše:Quentinovská fantasy je terminus technicus?
Jo. Je to něco na pomezí high-fantasy a sword and sorcery - civilizace jsou dekadentní, čarodějové jsou většinou magoři, a magie je něco, čeho se lidi bojí a nerozumí tomu. Podivná náboženství a kulty. Šibenice, loupeživí baroni a utlačované menšiny. Zbytečné války mezi věčně ožralou šlechtou. A když ti někdo řekne, že v noci nemáš chodit ven, nepřehání, a monstra plížící se hlubokými lesy nejsou jen povídačky pro děti.

Ale zároveň je ten svět krásný, a plný úžasných věcí. Plný melancholie a vzpomínek na staré časy. Obsahuje nekonečné pouště, ledové pláně, obři kaňony, a ruiny ztracených civilizací. Střídá momenty krásy a hrůzy. Jak se píše v popisu jedné Chuubo lokace: "the world is bigger than you imagine, and full of more brightness and tragedy."

Možná to vůbec není Quentinovská fantasy. To musí říct sám velký mistr. Možná to taky není "na pomezí high-fantasy a sword and sorcery". Vím já?
But nobody came.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [PbP] Chubův Úžasný Stroj na Přání

Příspěvek od Sosacek »

Setting

To je logistický problém.

Můžu říct "fantasy" a hromada lidí ohrne nos. Nebo můžu říct "sci-fi" a jiná hromada lidí ohrne nos. Můžu spoustu lidí nalákat nebo znechuti originálním Chuubovským settingem.

Ale když řeknu "hledám lidi na Chuubo PbP, setting se dohodne" a skončit se skupinou, kde je jeden natěšený jak v tom ten WH40k bude super, další dva co chtějí fantasy, a jeden co chce "Uncharted World Chuubo" (ahoj Faskale!)

...

Co chci ještě podotknout je to, že Chuubo je hra, kde hráči mají dost pravomocí, a vlastně toho GMa tolik nepotřebují, pokud nemají moc situační nebo NPC opozice. Je to dost jiné než hra, kde na každý post hráče musí odpovědět GM a do té doby to toho hráče blokuje. Je to dost autonomnější.

Z toho mám pocit, že by to mělo žrát o dost míň času všech zůčastněných než předchozí PbP.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15027
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [PbP] Chubův Úžasný Stroj na Přání

Příspěvek od Pieta »

Já bych do toho šel.

Z popisu mi to zní dost jako fritzleiberovina, a to je fajn setting.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [PbP] Chubův Úžasný Stroj na Přání

Příspěvek od Quentin »

Jo. Je to něco na pomezí high-fantasy a sword and sorcery - civilizace jsou dekadentní, čarodějové jsou většinou magoři, a magie je něco, čeho se lidi bojí a nerozumí tomu. Podivná náboženství a kulty. Šibenice, loupeživí baroni a utlačované menšiny. Zbytečné války mezi věčně ožralou šlechtou. A když ti někdo řekne, že v noci nemáš chodit ven, nepřehání, a monstra plížící se hlubokými lesy nejsou jen povídačky pro děti.

Ale zároveň je ten svět krásný, a plný úžasných věcí. Plný melancholie a vzpomínek na staré časy. Obsahuje nekonečné pouště, ledové pláně, obři kaňony, a ruiny ztracených civilizací. Střídá momenty krásy a hrůzy. Jak se píše v popisu jedné Chuubo lokace: "the world is bigger than you imagine, and full of more brightness and tragedy."

Možná to vůbec není Quentinovská fantasy. To musí říct sám velký mistr.
Obrázek
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [PbP] Chubův Úžasný Stroj na Přání

Příspěvek od Sosacek »

To jsou zatím dva lidi. Ať máte o čem přemýšlet, tady je seznam příběhových arků:

Bindings (blue) if you want to work with weird and forbidden stuff (tools, magics, people, or ...)
Knight (orange) if you want to find or live up to your place in society
Otherworldly (green) if you’re torn between two worlds (that is probably not a metaphor)
Storyteller (red) if you’re a larger-than-life, cinematic figure
Aspect (gold) if you’re striving to become better, stronger, more
Shepherd (purple) if you want to guard, guide, or strengthen others
Emptiness (silver) if you’re dealing with loss, hurt, or the Outside
Mystic (black)if your fate is in the hands of some higher mortal or supernatural power (and things are about to get ... symbolic)
Naposledy upravil(a) Sosacek dne 25. 6. 2015, 15:16, celkem upraveno 2 x.
But nobody came.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [PbP] Chubův Úžasný Stroj na Přání

Příspěvek od boubaque »

Mě na slezině Faskal s Keltonem na Chuuba docela namotali, jen nevím, jak dobře budu zvládat PbP. Ale zkusil bych to rád, zvlášť pokud to bude klasická (až Quentinovská) fantasy :)

Mimochodem, k těm arkům: jsou některé tragické, resp. s neoptimistickým výhledem?
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [PbP] Chubův Úžasný Stroj na Přání

Příspěvek od Sosacek »

Tragické jsou, nebo jich může být víc, ale ten ark říká spíš nějakou příběhovou strukturu, než jak to dopadne. To je moje práce 8)

Tady je ukázkový "tragický" quest:

Obrázek
But nobody came.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: [PbP] Chubův Úžasný Stroj na Přání

Příspěvek od Faskal »

Já bych je chtěl všechny 8)

Zatím mě fascinuje myšlenka druida s modrým arkem, co má quest "bind" na nějakou nebezpečnou a jen částečně abstraktní entitu.
A klasický zloděj s knight arkem, co hledá své místo ve společnosti 8)

Mimochodem, jaký bude power level?
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [PbP] Chubův Úžasný Stroj na Přání

Příspěvek od Sosacek »

Faskal píše:Mimochodem, jaký bude power level?
Neviem, ty mi povedz.
But nobody came.
Odpovědět

Zpět na „Play by Post Chuubo Fantasy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti