Dračák podle staré školy

Dakara: diskuse ke hře v duchu Shadowrunu bez technologie ve středověce laděném fantasy prostředí

Moderátor: York

Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Dračák podle staré školy

Příspěvek od York »

Pravidla (pdf).
Souhrn pravidel (pdf).
Bestiář (pdf).
Discord
Webové stránky

Přednáška na Gameconu 2022: Jak vzniká Dračák.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od MarkyParky »

IMHO dlouhodobě v RPG je ustaleno:
- širší věci, které nemají speciální pravidla, ale spíš říkají, co můžeš/nemůžeš ve fikci, nanejvýš nějak variantně používají základní mechaniku hry jsou dovednosti

- užší věci, co mají custom mechaniky či nějak výrazně modifikují hlavní mechaniku v kontextu předepsaného užití jsou schopnosti
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy - bestiář

Příspěvek od York »

Status update na konci měsíce:

Další slabej měsíc, ale začíná se možná blýskat na lepší časy. Je každopádně jasný, že původní plán, tj. zrevidovat do léta všechny texty a zapracovat všechny nasbíraný připomínky, nemám šanci stihnout. Pokusím se proto soustředit jen na tu první část - zapracovat největší změny a učesat to do prezentovatelný podoby s tím, že zbytek tam už budu zapracovávat iterativně (tj. po malejch změnách a budu to už udržovat jako ucelenej text).

• Předělal jsem výbavu při tvorbě postavy podle Jersona, tj. volným výběrem ze seznamu. Vytvořil jsem seznamy typický výbavy pro všechna povolání.

• Zrevidoval jsem rozdělení do kapitol - zrušil jsem některý "superkapitoly" a to, co bylo původně H2, je teď H1. Tj. například Boj byl v Herních postupech a teď je samostatně. Kapitolu Organizace hraní jsem přesunul hned za Úvod. Uvidíme, jak se to osvědčí.

• Zrevidoval jsem kapitoly Organizace hraní, Tvorba postavy a Výbava.

• Mám zhruba nastřelený obrázky pro 21 kapitol, zbývá zhruba 18 (kapitoly ještě nejsou pevně daný).

Čistě podle objemu textu jsem řádově ve čtvrtině (pokud započítám i bestiář tak ve dvou třetinách).
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od York »

Dokončil jsem jakž-takž prezentovatelnou verzi pravidel. Je to něco mezi alfou a betou: Nestihl jsem zapracovat všechny připomínky a svoje poznámky, většina kapitol potřebuje ještě nejmíň jednu revizi wordingu a stylistiky a některý budu ještě komplet přepracovávat. Až na ukázkový dobrodužství je to ale obsahově kompletní, pravidla jsou aktuální a má to už nástřel nějaký sazby a grafiky, takže je to relativně koukatelný.

Rozhodl jsem se to publikovat už teď, abyste se mohli konečně podívat, co to vlastně kutím, případně si o tom se mnou třeba pokecat na Gameconu. Odkaz na pdfko je v záhlaví diskuse.

Pokud si to chcete se mnou i vyzkoušet, nejbližší příležitost bude taky na Gameconu, kde povedu Quentinův Tross jako minikampaň ve stylu West Marches.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od York »

Jerson mě upozornil, že na Tross na Gameconu už je plno, takže se omlouvám, takhle nabídka už není aktuální.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od York »

Status update na konci měsíce:

• Žádný velký změny, dělám přípravu na Gamecon.

Vyzkoušel jsem si při tom dvousloupcovou sazbu na A4ku, k nahládnutí případně zde. Vytištěný to vypadá celkem obstojně.


edit: Hm, rámeček kolem stránky se v pdfku nějak nepovedl. Zvláštní, vytištěnej vypadá dobře. I když to nejspíš bude tím, že jsem to tisknul přímo z InDesignu.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od ShadoWWW »

Chybí ti tam to nejdůležitější: Úvod (aneb Vítej, dobrodruhu!) a Závěr (nějaké závěrečné shrnutí Závěrem!).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od York »

Jestli koukáš na to naposledy linknutý pdfko, tak to je materiál pro hru na Gameconu - jen seznam raciálek a základních schopností povolání (hráči si budou vybírat rasu a ti, kdo se přihlásili na víc bloků, budou mezi nima levelovat a vybírat si nový schopnosti). Na čtení úvodů a závěrů nebudou mít hráči čas.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od York »

• Přidal jsem ujasnění, že alchymistické výrobky na rozdíl od kouzelných předmětů nejdou indetifikovat dotykem, a že alchymista je může stejně jako magické suroviny identifikovat krátkým rozborem.

• Doplnil jsem pravidlo, že kouzelnou esenci lze vytěžit i z nepoužitých alchymistických výrobků.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od York »

Na Tross na Gameconu se uvolnila dvě místa (pátek 19:00-24:00 a sobota 14:00-18:00), takže pokud si někdo chcete se mnou zahrát, máte ještě možnost (aspoň doufám, že se ještě dá přihlašovat na aktivity, snad jo).
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od York »

Pár poznatků z intenzivního hraní na Gameconu:

• Na postihy na střelbu za vzdálenost se rádo zapomíná a dělá to pak neplechu. Nejspíš je zruším. Sice tím výrazně ořežu elfa, ale asi bude ok i tak.

• Hráči mají tendenci za úspěchy popisovat efekty, který plynou ze zranění. Musim pořádně vysvětlit, jak to funguje.

• Bude to chtít ještě jednou promyslet a pořádně popsat, za co jsou kdy výhody a nevýhody. Dávám je totiž spíš na základě zvyklostí z našeho hraní než podle pravidel. Taky bych asi měl z pravidel zrušit všechny, který nejsou nezbytně nutný, například výhodu pro střelce, když k němu v tomhle kole přibíhá útočník na blízko).

TLRD: Systém výhod funguje dobře, ale když je postihů a okolností moc, začíná to bejt nepřehledný. Je tudíž potřeba to pročistit.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od York »

Stav projektu "Dračák podle staré školy" po Gameconu 2021

(Stav po Gameconu 2018 je tady, po Gameconu 2019 tady, po gameconu 2020, který se nekonal, je tady).

Dokončil jsem skoro kompletní prezentovatelnou verzi v grafice a trochu lepší sazbě, kterou jsem na Gameconu prezentoval Altaru. Na finální odpověď ještě čekám, ale předběžně Bouchi zájem má a pokud se to rozhodne vydat, vypadá to, že se dokážeme dohodnout. Držte mi palce ;-)

Ne tak dobrá zpráva je, že pořád ještě chybí spousta práce do dokončení betaverze - zapracoval jsem sice všechny zásadní změny pravidel, ale ne všechny poznámky a připomínky. Velkou část textu jsem taky zatím zahladil jen hodně nahrubo, musím to ještě nejmíň jednou celý projít a zrevidovat. A musím taky napsat ukázkový dobrodružství a kapitolu o tvorbě dobrodružství (možná to sloučím do jedný), ta zatím není vůbec. Následnou betaverzi bych pak samozřejmě taky rád ještě nejmíň pár měsíců intenzivně testoval.

Ad grafika: Předběžně uvažujeme o použití free obrázků - tj. v zásadě grafika, která tam už teď je, s tím, že se samozřejmě budu dál snažit najít co nejlepší obrázky. Důvodem je, že ilustrace na zakázku v tomhle rozsahu by násobně zvýšily cenu produktu. Jsou to spojený nádoby - čím víc peněz padne na grafiku, tím menší bude moct bejt první náklad a čím menší bude náklad, tím dražší bude tisk každýho kusu. Profesionální ilustrátor by ale určitě měl vytvořit obálku.


PS: Quentine, mohlo by tě zajímat, že Bouchi zmínil možnost vydat rozšířenou verzi Trossu, pokud bys o to měl zájem. Co se ale mě týče, nehrozí to určitě dřív než příští rok, protože prioritu mají pravidla a i na Trossu je ještě hodně práce.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od eerieBaatezu »

York píše: 18. 7. 2021, 23:23 Dokončil jsem skoro kompletní prezentovatelnou verzi v grafice a trochu lepší sazbě, kterou jsem na Gameconu prezentoval Altaru. Na finální odpověď ještě čekám, ale předběžně Bouchi zájem má a pokud se to rozhodne vydat, vypadá to, že se dokážeme dohodnout. Držte mi palce ;-)
Super novinky! Doufám, že Ti to s Altarem vyjde!
York píše: 18. 7. 2021, 23:23 Ad grafika: Předběžně uvažujeme o použití free obrázků - tj. v zásadě grafika, která tam už teď je, s tím, že se samozřejmě budu dál snažit najít co nejlepší obrázky. Důvodem je, že ilustrace na zakázku v tomhle rozsahu by násobně zvýšily cenu produktu. Jsou to spojený nádoby - čím víc peněz padne na grafiku, tím menší bude moct bejt první náklad a čím menší bude náklad, tím dražší bude tisk každýho kusu. Profesionální ilustrátor by ale určitě měl vytvořit obálku.
Za mě radši pár kreseb od Tomáše Kučerovského, než celá knížka free obrázků z netu.

Ale možná to nějak nechápu. Jak spojený nádoby? Umělci se zaplatí za X ilustrací a pak je jedno, zda v knize tiskneš free obrázky z netu nebo věci, co sis nechal od někoho udělat, ne?
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše: 19. 7. 2021, 14:40Za mě radši pár kreseb od Tomáše Kučerovského, než celá knížka free obrázků z netu.
Tohle je určitě ještě otevřený, nijak na free ilustracích netrvám. Dávalo by mi smysl třeba prosondovat možnosti (tj. jestli by to Tomáš chtěl dělat, měl by na to čas a kolik by to stálo), udělat třeba jednu ilustrovanou dvojstranu v různejch variantách pro srovnání a dát o tom veřejně hlasovat.

eerieBaatezu píše: 19. 7. 2021, 14:40Ale možná to nějak nechápu. Jak spojený nádoby? Umělci se zaplatí za X ilustrací a pak je jedno, zda v knize tiskneš free obrázky z netu nebo věci, co sis nechal od někoho udělat, ne?
Rozpočet není neomezenej. Máš na to dejme tomu 1.000.000 Kč. Část z toho padne na ilustrace, zbytek na tisk. Když budou ilustrace zadarmo, můžeš celej milión dát na tisk, tj. vytiskneš to v hodně velkym nákladu. A čím větší náklad, tím menší je cena za kus (a klesá to fakt výrazně). Tj. vytiskneš za to třeba 1000 kusů pravidel a cena za kus bude třeba 1.000 Kč (plácám to náhodně, nepočítám to). Když z toho miliónu dáš půlku na ilustrace, zbude ti jen 500.000 Kč na tisk. Náklad pak nebude poloviční, ale menší, protože cena za kus výrazně vzroste - třeba na 1.200 Kč (zase plácám náhodný větší číslo). Tj. vytiskneš jen 416 kusů a cena bude o 200 Kč za kus větší.

Je to fakt znát, protože cena za barevný ilustrace je řádově větší než za černobílý. A nejsou to zrovna malý čísla. V pravidlech je teď 136 hesel v bestiáři a 39 kapitol (ilustrace je vždycky na začátku kapitoly), tj. 175 celobarevnejch obrázků. Když bych počítal 2.000 Kč za obrázek, tak to vyjde na 350.000 Kč. A to jsem možná dost podstřelil, zavedenej špičkovej ilustrátor si nejspíš řekne víc.

Tohle jsou v podstatě důvody, proč jsem chtěl původně první vydání udělat s těma free obrázkama a až u případnýho druhýho jít do ačkovejch ilustrací s tím, že na to zkusím udělat kickstarter.

Pokud to bude vydávat Bouchi, tohle rozhodnutí bude každopádně na něm.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od Markus »

Já bych se těch free ilustrací bál, pokud to chceš vydávat fyzicky. Kdyby to bylo free na internetu, tak neřeknu, ale jestli zvažuješ regulérní tisk, tak ti musím říct, no... prostě ta kniha je v současné podobě ošklivá.

A přitom fyzická podoba produktu je při rozhodování o tom, jaké RPG si koupím, možná nejzásadnější ohled. Zní to malicherně, ale prostě je to tak. Kupuju si věci, které jsou hezké, a proto je chci mít fyzicky. Ošklivé, utilitární věci si koupím leda jako PDF a pak si je za pár korun vytisknu - nebo ořežu a vytisknu jen to, co potřebuju.

Při fyzický podobě taky budeš chtít něco udělat s tou sazbou, co tam máš teď. 700 stránek mamutím písmem je pro fyzický produkt dost nepraktické. O pár příspěvků výš jsi posílal náhled sazby na A4 a pořád mi to popravdě přijde dost mamutí. Jakou tam máš velikost písma, dvanáctku? To je slepecké písmo, pořád budeš na šílených stovkách a stovkách stránek. Desítka je naprosto dostačující.

To není prázdný hejtování - když pomocí šikovné sazby zkrátíš fyzický rozsah knížky, dost ti to zlevní výrobu.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od York »

Markus píše: 19. 7. 2021, 15:34Při fyzický podobě taky budeš chtít něco udělat s tou sazbou, co tam máš teď.
Vysázaný to bude ve dvou layoutech. Ten, co je teď vystavenej ke stažení, je pro čtení z elektronickejch zařízení, pro tisk bude jinej.

Markus píše: 19. 7. 2021, 15:34To je slepecké písmo
Však jo. Je to materiál pro moje použití na Gameconu, vysázenej tak, aby se mi to dobře četlo. Nemám už holt oči jako za mlada ;-) A Bouchi teprv ne. Layout pro tisk bude určitě menším fontem.


Pro jistotu to ještě ujasním - aktuální sazba a grafika je určená pro představení nakladateli a pro betaverzi pravidel. Do tištěný verze se ještě určitě obojí bude měnit.
Odpovědět

Zpět na „Dakara“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů