Kuchyně 2017

(Skoro) pravidelná výzva ve tvorbě RPG her a produktů podle zadaných ingrediencí.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuchyně 2017

Příspěvek od crowen »

morech11 píše:navrhujem zmeniť názov na "RPG Kuchyňa 2017 - kreatívna výzva"
Preco?
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Kuchyně 2017

Příspěvek od morech11 »

pretože sme sa myslím zhodli, že je dobré propagovať mimo RPGF :)
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuchyně 2017

Příspěvek od crowen »

A preco nie "RPG Kuchyna 2017 - Napis si svoju hru podla zadanych ingrediencii pocas dvoch tyzdnov a nechaj si ju zhodnotit porovou a ludmi, vyhraj makovy -prd- kolac a kofeinovu zavislost lebo ved nech je nazov co najdlhsi a samovysvetlujuci?"
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Kuchyně 2017

Příspěvek od morech11 »

to je nápad 8)

nie, vážne, toto je sidetrack, pečme zatiaľ na to, nakoniec na názve záleží ďaleko najmenej. a otagovať sa to mimo RPGF bude dať vždy
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuchyně 2017

Příspěvek od Ecthelion »

morech11 píše:s konceptom makového koláča súhlasím, na tom nechcem meniť nič. na druhú stranu, podľa mňa by bolo obropvsky motivačné, keby sa prehlásilo, že prvý traja a wildcard s dobrým nápadom dostanú možnosť v kooperácii s fórom (čítaj pravdepodobne jeden dvaja porotcovia, ideálne ale čím viac kybicov-fachmanov v nejakom uzavretom vlánke) hru dorobiť, riadne premakať a potom ich propagovať ako jeden z výstupov aktivít RPGF. budeme mať drakar a budeme mať oficiálnu fórovú hru. to znie super, nie? :)
Držím palce, ať najdeš lidi, kteří do toho půjdou a budou vítěznou hru pomáhat vylepšovat. :D Já to nebudu - já mám málo času na své vlastní, projekty, natož na cízí, které mě nezajímají. :D

Z naší strany je podle mě pomoc při dalších opravách zpětná vazba, kterou porotci a čtenáři poskytují... pokud chcete mít ze soutěže přeci jen výsledek, přeci jen doporučuji zvážit toho Gamechefa. Tam je výsledkem přeložení své hry do angličtiny y soutěžení s ostatními hrami z celého světa. V debatě před dvěma lety byla ostře a hlasitě proti Nekra (les a třísky, jak se zmínilo), ostatní byli spíš pro... shořelo to na tom, že se nenašel nikdo, kdo by to zorganizoval kvůli tvrdým termínům, které se musí dodržet. Pokud by se někdo našel a sehnal porotc,e tak pro propagaci by to taky bylo dobré. Ale to říkám jen bokem, se stavem, kdy vítěz kromě makového koláče dostane hlavně zpětnou vazbu mi v zásadě vyhovuje.
morech11 píše:varianta "dostanem bod a ďalší rozdelím medzi tri hry" asi je až príliš divoká, čo? :D
Třeba já bych s ní neměl nejmenší problém. Za námahu a energii, kterou do čtení a komentování ostatních vrazíš, jsi oceněn a máš možnost ocenit i ty hry, které se ti při čtení líbily. Fine with me.
Ta možnost, že bys ocenil ostatní, ale nedostal za to nic mi přijde špatná na úrovni té myšlenky, že do toho vrazíš spoustu času... aby tě ostatní přeskočili. Jasně, že za vítězství je makový koláč, takže o nic nejde... ale ta nespravedlnost je prostě podvědomě cítit.
Jerson píše:Na druhou stranu jsem nikdy nebyl příznivcem hodnocení poroty, ale čtenářů, a normálně bych výsledné hry předhodil netovému davu, ať se k nim vyjádří. Tedy - pokud je vůbec nějaká zaujme, tak ať si ji přečtou a řeknou, zda a případně co se jim na ní líbí. Pokud se nenajde žádný dobrovolný čtenář ani v takto rozšířeném okolí, ... tak už nevím.
Já to psal už několikrát – porota je z mého pohledu záruka alespoň nějaké zpětné vazby. Vnímám to výrazně u Drakkaru – nic není demotivující víc, než její absence. Myslím, že s tím máš taky zkušenosti – sereš se s článkem a nikdo ti na to nenapíše ani bů... tak s tím sekneš a do příště se na to vykašleš. Porota u Kuchyně není proto, že její názory by měly být nějak „fundované“ – je tam proto, aby každý, kdo se zúčastní, dostal ke své hře pár slov a měl z účasti něco.

Při předhození čtenářům to nejsme schopni zajistit, takže se téměř jistě stane výše zmíněné – nějaký nováček to poprvé zkusí, nebude to nic moc a nikdo mu nenapíše. Tak se na to vyflákne a už nikdy nic takového nezkusí. Řešení, že dostane zpětnou vazbu alespoň od tří lidí (porota) a bude se moci soustředit na zlepšení... možná způsobí, že si střihne další ročník a případně někdy nějakou vlastní velkou hru, kdo ví.

Nijak se nebráníme víc zapojit čtenáře a obecenstvo, ale silně apeluji na zachování minima zpětné vazby, kterou autor dostane a kterou mohou organizátoři zaručit.
morech11 píše:čo myslíte - boli by hráči angažovaní do hry viac, keby sme povedali, že body získajú ako priemer hodnotení od verejnosti a ich hra bude do poradia zaradená, iba ak ju ohodnotia aspoň traja ľudia?
Ne, nebyli. :D Podle mě je to krásný způsob, jak lidi znechutit. Hra, kterou neohodnotí ananoymní publikum nemá nárok na zpětnou vazbu? Zabiješ potenciálně velmi dobrou hru, protože si ji podle jména autora/hry nepřečtou tři lidi, přestože jinak by vyhrála? Co dělat s lidmi, kteří si vytvoří mulťáky a sami si dodají tři hodnocení? Chce se ti to kontrolovat a řešit? Mě ne. Podle mě by samoobranným mechanismem vznil systém – „ty ohodnotíš mě, já ohodnotím tebe“, aby účastníci prolezli do hodnocení... ale u toho hodnocení by na tebe nadávali celou dobu jak špačci, proč je tady taková blbost a nemůže se to dělat normálně.
Jerson píše:I když je často na nich třeba klečet a je to dost pochybné hodnocení, když jeden porotce ani nehodnotí všechny hry.
To, že se na nich musí klečet je sice pruda a žere to času, ale jak jsem psal výše – přijde mi, že se to vyplatí. Jinak každý porotce hodnotí všechny hry, které se zúčastnily, nevzpomenu si teď, jestli se stalo, že by to tak nebylo... ale myslím, že ne.
Jerson píše:Crowene, bylo, na úplném začátku měl výherce přislíbeno vydání v Pevnosti a Časy se mění díky tomu také tak vyšly - a hrajou se, jako jedna ze dvou používaných her. To že se na tuhle myšlenku v dalších letech rezignovalo pořád považuju za chybu, protože se z toho stala jen soutěž pro samotné soutěžení, kterou na začátku být neměla.
Co si pamatuju, tak od prvního ročníku bylo záměrem soutěže si vyzkoušet tvorbu hry, zaexperimentovat si, vyblbnout se a pobavit se u toho... čili, jak píšeš „soutěž pro samotné soutěžení“. Myšlenka vydání v Penvosti přišla až později (přesněji na druhý ročník).
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Kuchyně 2017

Příspěvek od morech11 »

na gamechefovi by ma zabili tie termíny, to je, aspoň tento rok, určite mimo diskusiu

čo si myslia ostatní o variante bonusových bodov "dostanem bod a bod rozdelím medzi dva príspevky [alebo podobne podľa toho, ako to bodovo vybalansujeme]"?
Ecthelion píše:Ne, nebyli. :D
oukej, scratch it, chápem, čo myslíš

inak - máme dvoch potvrdených porotcov - požiadal som o pridanie bubáka a aljena :clap:
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuchyně 2017

Příspěvek od Jerson »

Aby bylo jasno, nechtěl jsem odstraňovat hodnocení porotou, jen přidat hodnocení "širokou veřejností" (i kdyby to byl jen jeden člověk navíc.
A zmiňoval jsem to proto, že v minulých dvou letech byla Nekra zásadně proti tomu, aby se hry z RPG Kuchyně zveřejňovaly mimo RPGF, což mi přišlo sobecké a pro soutěž jako takovou kontraproduktivní.

Jinak si pořád myslím, že pokud někdo sepíše koncept hry, tak mu zpětná vazba od poroty ničemu nepomůže - rozhodně ne pro to, aby byl lepším tvůrcem RPG.

Každopádně jsem svůj návrh už napsal, jaký typ her bych v dalším ročníku ocenil, které bych aktivně zkoušel i dával k přečtení a vyzkoušení dalším lidem. Pokud byste tenhle nápad promítli do podmínek soutěže, bude to fajn. Pokud ne, a nějaká hra naplní mé potřeby, vyzkouším jí tak jako tak. Pokud žádná taková hra nebude, ... no, žádný rozdíl proti minulým ročníkům.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6651
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuchyně 2017

Příspěvek od boubaque »

Přečetl jsem si to tady před pár dny, ale musel jsem si od toho nechat odstup (a zapomenout, kdo sem vlastně co psal), a odpovím nejspíš jen na číslované otázky:
morech11 píše: :arrow? má to vôbec zmysel? je na to dosť ľudí [001]
pred nedávnom som sa bavil s Insolitom a ten povedal jedno veľké múdro, ktoré tu vlastne koluje už pomerne dlho - RPGfórum umiera. consequently, prienik množiny ľudí tvoriť hru a ľudí prítomných na fóre sa stále zmenšuje a tak nejak vyprázdňuje (viď onge vlani)
Má to smysl, nejmíň 5 lidí hru odevzdá (minimální odhad vycucaný z prstu). Ano, Fórum do jisté míry vymírá, a sním tak trochu ustupuje na slávě i Kuchyně. Ale dvě věci: (1) O Kuchyni je pořád zájem, je dost lidí, kteří přinejmenším počkají na ingredience a budou nad tím přemýšlet. (2) Je to tradice a řekněme společný rituál, který uživatele fóra jistým způsobem spojuje, i když všichni nesoutěží (ani nesedí v porotě).
:arrow? je hodnotenie hier nadstavené správne? máme správny mix ingrediencií? [002]
hodnotenie hier v piatich kategóriách po 5 bodov a body bousové - tak to bolo dlho a je to tak nejak tradičné. na väčšinu prípadov to celkom stačí, ale ako veľmi je to vypovedajúce o kvalitách hry a skutočnom poradí?
Kategorie i počet bodů se dají měnit, včetně bonusových, to záleží na záměru a cílech. Je víceméně jedno, jak se budou určovat body, ale zase k tomu dvě věci: (1) Je imho lepší bodové hodnocení, než (samotné) pořadí, zaprvé proto, že má hráč lepší zpětnou vazbu (v téhle kategorii jsem to podělal, tohle mi celkem vyšlo), zadruhé proto, že je pak i trochu objektivnjěší přepočet mezi porotci. A (2) jsou výzkumy na to, že člověk je schopný spolehlivě odlišit max. 7 stavů, určitě ne přes 10; proto jsou například všechny vážně míněné dotazníky na 5 nebo 7 stavů (lichá se doporučuje kvůli neutrální, prostřední hodnotě). Současné hodnocení 1-5 s definovanými hodnotami a možností výjimečně udělit půlbod (nebo ještě výjimečněji 0) mi pak připadá jako optimum.
Barevně se proměňující škála nebo procentuální hodnocení budou v konečném důsledku buď jen dojmologií, nebo se člověk omezí na hodnoty 10%, 25%, 50%, 75%, 90% (a možná 100%; tedy rozdíl proti 1-5 malý), nebo 0%, 20%, 40%, 60%, 80%, 100% (tedy rozdíl proti 0-5 žádný).
[003]
čo myslíte - boli by hráči angažovaní do hry viac, keby sme povedali, že body získajú ako priemer hodnotení od verejnosti a ich hra bude do poradia zaradená, iba ak ju ohodnotia aspoň traja ľudia?
Já bych motivovaný nebyl. Ne, byl bych demotivovaný, protože jediný efekt by to mělo, že bych začal přemlouvat svoje kamarády a známé, aby si přečetli mou hru a ohodnotili ji. Nebo domlouval handly s ostatními hráči... A ještě by hrozilo, že si mou hru nepřečte nikdo. Teda - neskromně prohlásím, že mou hru by si lidi přečetli, tři určitě, aniž bych se snažil někoho přemlouvat, ale co ti, kteří se na fóru moc nepohybují? (a že jich nebývá v Kuchyni málo)

____________
A drobný historický exkurz pro Jersona: Vydání v Pevnosti nabídl Bouchi ve druhém ročníku (2009) :!: pro vítěze soutěže :!: (což byl tehdy Markus s Časy se mění). Stejnou nabídku pak dal i pro třetí ročník, kdy to nabízel mně s Obratníkem kozoroha, ale já jsem na protest proti vyřazení Bartovy Nejkrutější války vesmíru odmítl, a v Pevnosti vyšly Astra non mentiuntur od Insolita a Lyca. Obě hry musely ještě projít před vydáním úpravami.
Stejně tak úpravami prošly dvě hry, které se aspoň občas hrají, a to Vendetta (stejný rok co Časy se mění) a Hrstka. A mimochodem, pokud mluvíš o tom, Jersone, že Hrstka je jen jednoduchý soubojový systém pro letadla, taks tu hru nečetl - ani v soutěžní, ani v přepracované verzi.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuchyně 2017

Příspěvek od crowen »

Len pripominam, ze Februar/Unor sa blizi milovymi skokmi, tak by bolo dobre odsuhlasit termin a zverejnit to, nech si ludia planuju cas
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Kuchyně 2017

Příspěvek od morech11 »

ja už termín mám :-)=
17.2.2017 - 5.3.2017

ešte ladím interne sám so sebou nejaké veci, topic mám v pláne založiť povedzme budúci pondelok, čakám, či bude ešte nejaký spam, čo odtienime topicom pre 2016, alebo nie :)

teraz ešte riešim jeden opengaming na sobotu, ale makám aj na tomto, nezabudol som na to :)
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuchyně 2017

Příspěvek od crowen »

OK, super, ani som ta nemusel kopat do druhej polovice februara, lebo v prvej by som velmi nemohol :-)
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Kuchyně 2017

Příspěvek od morech11 »

len prechádzam a odkladám si link :)
Obrázek
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuchyně 2017

Příspěvek od crowen »

To vyzera super, sup, sup, na hlavnu stranku s tym!

Este by som upravil tie nastroje a text, aby boli vyraznejsie
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Kuchyně 2017

Příspěvek od morech11 »

tie nástroje a text majú byť v tom dreve akoby branded :D

ešte som riešil technickú s alefom ohľadne url na fóre, ale zatiaľ nemám odpoveď, tak čakám. chcel by som, ak by to bolo možné, aby sa dalo na topic linkovať ako rpgforum.cz/forum/rpgk2017 miesto toho php paskvilu

ale trošku čakania nejakému tomu hype neuškodí ;)
musíme to dávkovať postupne. už to mám v podpise, podľa pôvodného plánu by som chcel založiť do pondelka ten topic a potom to tam postupne dávkovať :)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuchyně 2017

Příspěvek od Jerson »

No, psal jsem to jinde, ale teď bych reagoval spíše takto:

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „RPG Kuchyně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti