Pozdní sběr

(Skoro) pravidelná výzva ve tvorbě RPG her a produktů podle zadaných ingrediencí.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Pozdní sběr

Příspěvek od Ecthelion »

Pozdní sběr
Výzva, která má za cíl dokončení hry z Kuchyně do určitého data...

Tohle téma je tu k promýšlení Pozdního sběru, nápadům a návrhům. Myšlenka za projektem je zatím taková, že v Kuchyni vznikají hrozně zajímavé nápady a kuchtíci pak dostanou zpětnou vazbu od porotců a ostatních lidí na Fóru (musím říct, že z tohoto hlediska je letošní Kuchyně opravdu výjimečná, skvělé zpětné vazby bylo letos požehnaně). Tím pádem mají nástřel hry s návrhy na zlepšení… a prostor na hře zapracovat.

Zatím s Bubákem vidíme volný prostor pro uspořádání takového projektu přes letní prázdniny, což je tradičně hluché místo, kde si člověk k vodě může vzít notebook a chvíli pracovat. :wink: Pozdní sběr by měl vypadat tak, že jde o dokončení hry do určitého data (jak bylo zmíněno nahoře)… není ohraničeno odkdy, tím pádem můžete na hrách klidně pracovat už teď (a my budeme rádi, jsem dalek toho lidi odrazovat od práce). Nechceme to řešit jako „soutěž“ s porotou a podobně… čím méně organizování, tím lépe. Proto píšu „výzva“.

Přemýšleli jsme o vydání her, které se zúčastní, v podobě sborníku… ale objevila se i možnost vydat některé ze zúčastněných her v Pevnosti (Bouchi napsal, že by předběžně byl pro). Takže by tu byla možnost dokončené a dotažené hry publikovat. Kolik a dle jakého mechanismu se ještě musí promyslet, ale ta možnost tu je.

A teď otázky… lákal by vás Pozdní sběr? Máte nápady, jak byste si ho představovali? Co by vám pro další tvorbu pomohlo?
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Pozdní sběr

Příspěvek od morech11 »

ja to tu teda trochu zneužijem a ešte vedľa od kuchyne si spravím reklamu aj tu, aby sa mi tam juklo aspoň pár ľudí. mám totiž hotovú novú verziu hry, ktorá už by mala byť plne funkčná a tak sa môžem pustiť do zložitejšieho, o to však zábavnejšieho, písania fluffu a takých tých vecí okolo
samozrejme >link<
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozdní sběr

Příspěvek od Ecthelion »

Já jen hlásím, že stále pracujeme (formou testování a prověřování pravidel) na Hrstce... a snad bude další verze. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozdní sběr

Příspěvek od Ecthelion »

Vyhlašujeme výzvu Pozdní sběr!

Obrázek
Obrázek pochází ze serveru http://game-icons.net/.

Jejím cílem je rozpracovat do další hratelné verze nebo přímo dokončit některou z her, které vznikly v RPG Kuchyni (ať již vaši nebo klidně i cizí, pokud napíšete autorovi a dáte mu vědět) do 1. září 2013.

Hry do Kuchyně trpí často tím, že není čas je otestovat a vylepšit na základě zpětné vazby. Ten prostor tu v rámci Pozdního sběru je. Máte dva prázdninové měsíce, takže není problém sehnat lidi, vytisknout pravidla a vrhnout se na testování. Od poroty i ostatních soutěžících máte spoustu zpětné vazby, tušíte kde jsou slabé stránky vašich her a co zaslouží vylepšení. Vylepšujte, dopisujte, přepisujte, doplňujte! Nechť se z hříček stanou skutečné hry!

Pozdní sběr není žádná „oficiální“ soutěž, je to spíš výzva mezi tvůrci kuchyňových her a lidmi ochotnými tvořit a hrát. Nebude mít nějakou porotu a velké ceny. Pokusíme se ale v nějaké podobě některé hry vydat (a to ať už nejlepší na stránkách Pevnosti nebo formou sborníku všechny, které nám přijdou), což by mohla být pro tvůrce dobrá odměna kromě pocitu zadostiučinění. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozdní sběr

Příspěvek od Ecthelion »

Dobře, další rok, další pokus. :wink:

Na tom počtu příspěvků nade mnou vidíte, jak úspěšný byl minulý ročník (nápověda: nepříliš :>;o) ). Myšlenka k vyhlášení Pozdního sběru byla taková, aby dala prostor a nějakou motivaci pachatelům her z Kuchyně svoji hříčku dopracovat na základě zpětné vazby, které se jim dostane od porotců a ostatních soutěžících a komentujících. Zamýšlel jsem to učinit jako výzvu, která nebude potřebovat žádné velké organizování a přípravu... prostě hec mezi autory ve stylu "pojďte kluci, doděláme to, co jsme nastřelili". Bohužel to nevyšlo.

:arrow? Proto se vás chci zeptat... co myslíte, má cenu vyhlašovat další ročník? V jaké podobě? Jak nalákat soutěžící? Jak jim pomoci s tvorbou?

:arrow? A ještě konkrétněji se zeptám autorů... zúčastnil by se někdo z vás? Co by vás k tomu motivovalo?
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Pozdní sběr

Příspěvek od York »

Ecthelion píše:Zúčastnil by se někdo z vás? Co by vás k tomu motivovalo?
Zájem hráčů.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozdní sběr

Příspěvek od Jerson »

Jako místní sýček si (ve shodě s Yorkem) dovolím poznamenat, že dokud nebude nějaká větší aktivita v tématech k jednotlivým hrám, je Pozdní sběr poněkud předčasný. Co třeba nějaké vyjádření porotců k hrám?
Naposledy upravil(a) Jerson dne 27. 3. 2014, 10:36, celkem upraveno 1 x.
Ecthelion (nepřihlášen)

Re: Pozdní sběr

Příspěvek od Ecthelion (nepřihlášen) »

York píše:Zájem hráčů.
A nějaké nápady jak to organizátoři mohou ovlivnit?
Jerson píše:Co třeba nějaké vyjádření porotců k hrám?
Komentáře porotců ke hrám budou zveřejněny společně s vyhlášením výsledků... ostatně jako každý rok. :wink:
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Pozdní sběr

Příspěvek od York »

Ecthelion (nepřihlášen) píše:
York píše:Zájem hráčů.
A nějaké nápady jak to organizátoři mohou ovlivnit?
Bohužel, v tomhle ohledu jsem poslední dobou zcela bezradný :\

Asi by ale fungovalo i to, co jsem zmiňoval v souvislosti se sborníkem: Nějaká základní forma redaktorské spolupráce, abych nerozhodoval sám, jestli jsem udělal rozumné a dostatečné úpravy a opravy. I tak by to ale určitě chtělo playtesting a já popravdě moc netuším, kde a jak bych na takovouhle hru sháněl hráče, když o ni tady očividně nikdo nemá zájem.

Problém je taky v tom, že Vražda na zámku patří do kategorie her, které mě moc nebaví hrát. Nikdy mě například nelákalo jít si zahrát Mafii, a to jsem měl příležitostí docela dost. Stejně tak zřídka hraju deskovky. Možná to souvisí s přechodem od singleplayer PC her k onlinovkám s persistentními světy - cokoliv, co nemá dlouhodobý rámec, mě moc neláká, byť to nepochybně může být dobrá hra.

Takže sice mě na jednu stranu design takových her zajímá a psát ji byla docela zábava (podpořená tím, že to šlo opravdu rychle), ale nejsem moc schopen posoudit, jestli je ta hra dobrá a jestli vůbec za dopracování stojí - nemám s čím srovnávat.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozdní sběr

Příspěvek od Jerson »

Ecthelion (nepřihlášen) píše:Komentáře porotců ke hrám budou zveřejněny společně s vyhlášením výsledků... ostatně jako každý rok. :wink:
Mně ta prodlevy mezi zveřejněním hry a "oficiálním" komentářem přijde příliš dlouhá. Když už děláte akci založenou na tvůrčím nadšení, tak by se to nadšení mělo živit, dokud ho tvůrci mají. Takhle mám dojem, že dostanou jen pár komentářů - přičemž nejvíc jich dostanou spíše nepovedené hry - kreativní nálada vyprchá a autor se do dalších úprav musí nutit, hlavně sám.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Pozdní sběr

Příspěvek od York »

Jerson: To je určitě pravda, já jsem to například už z větší části pustil z hlavy. Což je ale na druhou stranu možná dobře, odstup je fajn věc.

Každopádně mě to ale pořád svádí ke srovnání s interakcí s redaktorem/nakladatelem před vydáním knihy: rozdíl je jednak v kvalitě a užitečnosti připomínek (což je ale dáno obrovskými redaktorskými zkušenostmi nakladatele, takže tohle není ani tak výtka jako konstatování) a hlavně v pozici obou stran a ve z toho vyplývající motivaci.

V případě RPG kuchyně jsou připomínky v podstatě formalita a coby autora mě kritika moc nemusí zajímat, protože tu hru stejně nikdo nebude hrát. V případě jednání o vydání jde v prvé řadě o to vydání - a nakladatel je ten, kdo o tom bude rozhodovat a zařídí všechny potřebné kroky mezi sepsáním textu a knihou v rukách zákazníka. Tedy je z pohledu autora sakra o co stát.

Rozdíl je samozřejmě taky v tom, že v případě literatury jeden hodně zkušený člověk obvykle stačí jak na posouzení kvality, tak na podání dostatečně kvalitní zpětné vazby. A to proto, že jeden člověk stačí i na její přečtení. Hru si ale v jednom člověku obvykle nezahrajete, tudíž ji ani v jednom dostatečně relevantně neposoudíte.
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Pozdní sběr

Příspěvek od morech11 »

Jerson - keby som strašná sviňa (a viem, že si to teraz nezaslúžiš...), tak ti prstom ukážem na to, prečo nefungoval vlaňajší pozdní sběr a že ten istý problém vidím aj u Dílny
Kuchyňa je totiž nejaká výzva. dostaneš časové obmedzenie, keď musíš z pár nesúvisiacich vecí vymyslieť niečo hrateľné. a to je to zábavné. všetci vieme, že uvariť zo zbytkov romantickú večeru zrejme nedopadne dobre, ale je to ten challenge, ktorý nás núti to skúsiť. a ak to bude blivajz, tak skočíme do reštaurácie s poriadnou hrou a na tú našu sa vykašleme.
akákoľvek bude odmena, akýkoľvek bude časový rámec, tie projekty nebudú fungovať, kým nebudú dostatočnou výzvou. a voľnosť tipu zhodnotíme *nejak* všetci tomu nepomäže :)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Pozdní sběr

Příspěvek od York »

Morech: U pozdního sběru je potenciálně zajímavá ta varianta dopracovat hru, kterou nakousnul někdo jiný. Jen to chce, aby ta něčí hra byla pro případného dotahovače zajímavá.

Což obloukem vede k myšlence, vyhlásit soutěž rovnou za tímhle účelem. Docela by mě lákalo nasbírat takhle materiál na pár minidungeonů - něco jako Quentinova vila. Pokud je to skutečně tento formát pro příležitostné tvůrce motivující a zajímavý, mohlo by to vést k velice přínosné spolupráci. Jen se trochu bojím, že bych se tloukl s Jersonovou RPG dílnou...
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Pozdní sběr

Příspěvek od morech11 »

celé to stojí a padá na tom, či ponúkneš ľuďom nejakú výzvu. bez toho to nejde. ľudia, ktorí majú výzvu v dopracovaní hry nepotrebujú sběr a proste ju dorobia (pravidelne E2), ten zvyšok musíš namotivovať tým, že sa môžu prekonať
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Pozdní sběr

Příspěvek od York »

morech11 píše:ten zvyšok musíš namotivovať tým, že sa môžu prekonať
Tohle podle výsledků loňského Pozdního sběru právě moc dobře nefunguje.
Odpovědět

Zpět na „RPG Kuchyně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti