[Hlavní téma] Metropolis (Postapo Setting)

Diskuse k Metropolis, hernímu prostředí postapo města.
Uživatelský avatar
Jarxes
Příspěvky: 425
Registrován: 28. 3. 2010, 16:50
Bydliště: Praha 10 Křeslice
Kontaktovat uživatele:

Re: Metropolis (Postapo Setting)

Příspěvek od Jarxes »

Ej šikla by se nová vlna kritiky a pár nápadů co přidat /změnit, + nějaký pohledy a vhledy ohledně tý Alterhistorie.

Já osobně myslim, že když by to mohlo ten svět trochu okořenit, i když není ta historie defakto úplně nutná (je rok 20, ale bůhví jak dlouho trvalo období ve kterým nikdo nekontroloval kalendář...).
Kdysi jsem měl nick: Jakub88
Stále tvořím:
- Mythos, Slovanský Fantasy Svět
- Fantasy Univerzum Mezisféry, inspirovaný Planescapem a WFRP
- Transcendenci, Pokračovatele Mezisfér překlenující do Sci-fi, stále silně ovlivněné Planescapem (a Sagou, SW, a dost umírající Coorabií)
- Metropolis, Postapo Setting, zakončující éru Mezisfér pádem do prachu a popelu hvězdných civilizací
Vyvíjím: Modus & Dice Modulární Univerzální Systém pro hraní RPG
Založil jsme a Spravuji: komunitu Hry na Hrdiny Fb & Web
Jsem Freeform hráč, s tabulkama na mě nechoďte!
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Metropolis (Postapo Setting)

Příspěvek od Aljen »

Ok tak nova vlna
---
Z mojho pohladu je to momentalne dost shitty brick so zrnkami zlata.
Pipux vyjadril par otazok ktore si odmavol ako Deal with that.

1. Historia ma byt zaujimava a hlavne ak uz ju pises na x stran tak aj trochu premyslena. Najpodstatnejsie je ze ak uz si s nou davas namahu tak preco potom v hre nijak zvlast nefiguruje. V podstate Metropolis s popisanou historiounesuvisi. Ak by si povedal ze sa to neodohrava na zemi ale na miliardy svetelnych rokov vzdlialenej planete Cecek 3 a postavy su mackomorfne lepuchy ... tak rovnako mozes mat Metropolis s tymi istymi frakciami, ruinami, mutantami, entitou, nudzou o technologie.

2. Ak uz teda Historia a Powers That ARE budu vyznamne pritomna v hre (pricom to co si napisal o OSN, NATO a SSSR mi robi hnusinu ako Pamate ludskosti* od Kisingera ci My Democratic Way* od Obamu) preco tak strasne znasilnovat realitu len preto aby sme mali Metropolis v Gronsku.
V GRONSKU! To fakt moze byt hocijaka ina planeta.
Kebyze Metropolis vyrastie spontanne ako nasledok bankarmi sposobenej ekonomckej krizy (Ak sme mali Deep Deppression, tato by sa volala uz len Abyss), yada yada roky temna, svetova vojna, ti co prehraju zaplatia naklady vitazom ako uz 2x doteraz a sup mame tu nafuknuty papierovy ekonomicky boom ... ktory spravi Technotopiu z Britanie. Metropolis
zozral Londyn a jeho predmestia siahaju od Doveru po Cambridge
Co je rozdiel? Megakvantum realii ci uz geografickych tak spolocenskych z UK. Vsak aj Hot War nenadarmo stoji prave tam :)
Co z toho mozes pouzit v Gronsku? vobec nic, stavias na zelenej luke a ja ako hrac sa nemam coho chytit.

*:hypoteticke sragory prepisujuce historiu
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Jarxes
Příspěvky: 425
Registrován: 28. 3. 2010, 16:50
Bydliště: Praha 10 Křeslice
Kontaktovat uživatele:

Re: Metropolis (Postapo Setting)

Příspěvek od Jarxes »

Napadá mě nová suchá osa
- Eu je v krizi, vypadá to že Euro zkolabuje. Evropa se snaží zachránit topící se loď která by stáhla pravděpodobně celej kontinent ke dnu.
- EU navazuje rozhovory v Americe, cílem je vytvořit Atlantickou unii a získat tak nový tržní prostor, investice a podpěru celému úsilí... Canada je podle odhadů pro, vláda USA se snaží přiživovat a udržovat myšlenku AU, populace USA je ale proti, investoři se zdráhají a zachraňovat topící se loď se jim příliš nechce, v eropě už obchodují a bojí se že volný trh by nakonec mohl pomoct spíš konkurenci než jim.
- Jak jde čas, začíná být jasné že USA to lidem prostě nedokáže vnutit. Vypadá to bledě, v Evropě mezitím padá trh Portugalska, Španělsko a Malta mají ohromné problémy. Tu přichází Rusko s nabídkou, nově založený Euroasijský svaz se spojuje s Evropskou unií, Rusko získává silnou pozici v Unii a západní investoři se hrnou na východ.
-V Británii je zvolena nová proevropská vláda, ta získává pro Británii silnou pozici na východním trhu a mění pohled Britů na evropu, už to není ta kotva co je tahá ke dnu ale dojná kráva :)
-Spojená unie nyní nese název Euroasijská, postupně polyká celou evropu, bývalou SSSR, Turecko a Mongolsko.
-Je navržen projekt Metropolis.
- Projekt Metropolis se rozjíždí v Británii, která zažívá novou zlatou Éru, M polyká Londýn etc...
...
Naposledy upravil(a) Jarxes dne 6. 3. 2013, 21:35, celkem upraveno 2 x.
Kdysi jsem měl nick: Jakub88
Stále tvořím:
- Mythos, Slovanský Fantasy Svět
- Fantasy Univerzum Mezisféry, inspirovaný Planescapem a WFRP
- Transcendenci, Pokračovatele Mezisfér překlenující do Sci-fi, stále silně ovlivněné Planescapem (a Sagou, SW, a dost umírající Coorabií)
- Metropolis, Postapo Setting, zakončující éru Mezisfér pádem do prachu a popelu hvězdných civilizací
Vyvíjím: Modus & Dice Modulární Univerzální Systém pro hraní RPG
Založil jsme a Spravuji: komunitu Hry na Hrdiny Fb & Web
Jsem Freeform hráč, s tabulkama na mě nechoďte!
Uživatelský avatar
Jarxes
Příspěvky: 425
Registrován: 28. 3. 2010, 16:50
Bydliště: Praha 10 Křeslice
Kontaktovat uživatele:

Re: Metropolis (Postapo Setting)

Příspěvek od Jarxes »

Ohledně toho ještě... Metropolis nemusí být nutně v Grónsku, to je fakt. Rád bych ho zachoval jako multikulturní město, s výraznou součástí Rusáků v populaci (Protože sem prostě nějak na východ ujetej :) )
Kdysi jsem měl nick: Jakub88
Stále tvořím:
- Mythos, Slovanský Fantasy Svět
- Fantasy Univerzum Mezisféry, inspirovaný Planescapem a WFRP
- Transcendenci, Pokračovatele Mezisfér překlenující do Sci-fi, stále silně ovlivněné Planescapem (a Sagou, SW, a dost umírající Coorabií)
- Metropolis, Postapo Setting, zakončující éru Mezisfér pádem do prachu a popelu hvězdných civilizací
Vyvíjím: Modus & Dice Modulární Univerzální Systém pro hraní RPG
Založil jsme a Spravuji: komunitu Hry na Hrdiny Fb & Web
Jsem Freeform hráč, s tabulkama na mě nechoďte!
Uživatelský avatar
Jarxes
Příspěvky: 425
Registrován: 28. 3. 2010, 16:50
Bydliště: Praha 10 Křeslice
Kontaktovat uživatele:

Re: Metropolis (Postapo Setting)

Příspěvek od Jarxes »

Mimochodem kdyby se nám tady podařilo dát to do nějakýho přijatelnýho tvaru hratelnýho i z pohledu alespoň pár zdejších kritiků, jsem ochotnej se pustit do příručky. Když už nic jiného byla by to malá pocta dílům jako je Metro, Stalker, Cesta a filmu Metropolis.
Kdysi jsem měl nick: Jakub88
Stále tvořím:
- Mythos, Slovanský Fantasy Svět
- Fantasy Univerzum Mezisféry, inspirovaný Planescapem a WFRP
- Transcendenci, Pokračovatele Mezisfér překlenující do Sci-fi, stále silně ovlivněné Planescapem (a Sagou, SW, a dost umírající Coorabií)
- Metropolis, Postapo Setting, zakončující éru Mezisfér pádem do prachu a popelu hvězdných civilizací
Vyvíjím: Modus & Dice Modulární Univerzální Systém pro hraní RPG
Založil jsme a Spravuji: komunitu Hry na Hrdiny Fb & Web
Jsem Freeform hráč, s tabulkama na mě nechoďte!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Metropolis (Postapo Setting)

Příspěvek od Jerson »

Metro je dobré. Stalker je taky dobrý. Cestu neznám a Metropolis jen z ukázek - ale pořád se mi nelíbí spojení, které jsi z toho vytvořil.
Druhá věc je, že historie vzniku je celkem zbytečné nějak moc okecávat, když se ve hře neprojeví, protože fantasy a postapo prvky to přebijí.
Cor

Re: Metropolis (Postapo Setting)

Příspěvek od Cor »

Jak říká Jerson.
Prostě pokud je pro tebe důležité že před katastrofou se svět zglobalizoval, chceš tam mít "uměle vytvořené mega-město" (což mi připadá jako zajímavý prvek - moderní město "na zelené louce", které dopředu počítá s moderní dopravou an utností vést nějakým způsobem komunikace) a jinak je to dávno po katastrofě a lidi ani netuší co bylo předtím, tak si můžeš říct: "Je to náš svět v blíže neurčené budoucnosti, kdy proběhla řada globalizačních procesů, které vyvrcholily stavbou mega-města na zelené louce - hlavního města Země, Metropole. Krátce poté však přišla celosvětová katastrofa, která uvrhla svět do dlouhé doby temna..."

Jinak spekulovat "co by se asi v budoucnu muselo stát, aby se to vyvinulo takhle" může být zajímavé, ale chce to spoustu rozhledu a ideálně hlubší znalosti sociologie a politologie. Jinak si budou lidi klepat na hlavu. (asi jako jedna verze Falloutí historie, kde československo obnovuje varšavskou smlouvu... :roll: )
Pokud chceš i tak vytvořit kostru budoucího vývoje směrem k požadované globalizační utopii a hlavnímu městu světa, tak to je téma na několik desítek stran diskuze a určitě to chce místo chrlení hotových os a jejich zahazování postupovat krok za krokem a každý prodiskutovat s místními experty a vybrat to nejuvěřitelnější. (samo, že čím jsi dál v budoucnosti, ztrácíš kontakt s realitou, ale jinak to nejde)
Uživatelský avatar
Jarxes
Příspěvky: 425
Registrován: 28. 3. 2010, 16:50
Bydliště: Praha 10 Křeslice
Kontaktovat uživatele:

Re: Metropolis (Postapo Setting)

Příspěvek od Jarxes »

Jerson: Jak ti seděl třeba NOS?

Cor: Máš pravdu s tou historií (i Jerson).

Takže udělám takovej výtah/souhrn jako ty v tý zvýrazněný větě... Něco jako:
" Metropolis, velkolepé město zbudované jako chlouba země za dob kdy se země spojili do jednoho celku. Hlavní město celé planety,která se však propadla do doby temna. Katastrofa otřásla celým světem a lidé dnes slýchají legendy že právě v Metropolis přežil starý způsob života. Pravda je tomu vzdálená, avšak Ostrov, podzemí a zbytky města ve středu něj poskytují největší šanci přežít. Jestli je někde jen malý zbytek naděje tak je to právě zde...
Kdysi jsem měl nick: Jakub88
Stále tvořím:
- Mythos, Slovanský Fantasy Svět
- Fantasy Univerzum Mezisféry, inspirovaný Planescapem a WFRP
- Transcendenci, Pokračovatele Mezisfér překlenující do Sci-fi, stále silně ovlivněné Planescapem (a Sagou, SW, a dost umírající Coorabií)
- Metropolis, Postapo Setting, zakončující éru Mezisfér pádem do prachu a popelu hvězdných civilizací
Vyvíjím: Modus & Dice Modulární Univerzální Systém pro hraní RPG
Založil jsme a Spravuji: komunitu Hry na Hrdiny Fb & Web
Jsem Freeform hráč, s tabulkama na mě nechoďte!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Metropolis (Postapo Setting)

Příspěvek od Jerson »

NOS se mi nelíbil, postapo fantasy mě oslovuje ještě méně než klasické fantasy.

A myšlenka velkého města, které přežije nějakou katastrofu mi připadá naprosto zcestná - každé město potřebuje obrovské dodávky vody, jídla a energie a odvod odpadů. když cokoliv z toho začne kolabovat, takové město přestane fungovat během pár dní. Udržet ho funkční bez obrovské indrastruktury okolo mi přijde nemožné.
Kromě toho spojení všech zemí na Zemi i doba temna jsou strašná klišé.

Když už něco takového vytvářet, tak s mnohem menší koncentrací lidí, jako Metro nebo Stalker, tomu se dá věřit spíše.
Cor

Re: Metropolis (Postapo Setting)

Příspěvek od Cor »

To město má být funkční? Já měl za to, že to mají být kolosální monumentální a dost často vegetací překryté ruiny (takový "div světa", který přetrval věky) na kterých se lidé snaží budovat nový svět a tu infrastrukturu tu a tam znovu rozjíždět. (v čemž jim pomáhá nejen že před pádemn už byly lepší materiály a technologie než dnes, ale i ta geniální a převratná promakaná konstrukce města, tj, že nemusí vykopávat kanalizaci, stačí že vyčistí tu starou, nemusí řešit jestli vést elektřinu nad nebo pod zemí, protože obvody jsou už několik set let vybudované včetně servisních tunelů a část té sítě možná půjde obnovit)

Po pravdě, to megaměsto v takovéhle podobě je pro mně v tomhle settingu "perla v kupce sena".

Inspirační obrázky, jak bych viděl "zbytek města" (těch 99%, kde nežijé lidé).

http://www.google.cz/imgres?hl=cs&biw=1 ... =127&ty=23
http://www.google.cz/imgres?hl=cs&biw=1 ... =115&ty=40
http://www.google.cz/imgres?hl=cs&biw=1 ... x=76&ty=63
http://www.google.cz/imgres?hl=cs&biw=1 ... =196&ty=39

Tak mě napadá....vlastně to město by mohl obsahovat všechno....lesy, pastviny, bažiny...celé by se to mohlo odehrávat v ruinách Města.
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Metropolis (Postapo Setting)

Příspěvek od Aljen »

Moj vizual ktory pri Gronsku absolutne mlcal mi hovori:

Tower Bridge nad vyschnutou Temzou opevneny ako pevnost rusko-cinskym gangom
Sklenenou kupolou prekryty Big Ben vo vstupnej hale najvacsieho nakupneho centra na svete
Vtakmi ospineny Titanovy Pamatnik Buckinghamskeho palaca zniceneho pri pokuse o vojensky prevrat - cnejuci sa uprostred jazera splaskov

Pre mna je cool ak sa Zmena stala relativne nedavno - 1 ci 2 generacie, takze su ludia co si daco zo stareho sveta mozno aj osobne pamataju.
Ak Zmena nastala pred polstorocim je vsetko viacmenej color (aj ked pekny)
Samozrejme na samotnom settingu to moc vplyv nema, je mozne hrat v roznych casovych obdobiach toho isteho prostredia
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Jarxes
Příspěvky: 425
Registrován: 28. 3. 2010, 16:50
Bydliště: Praha 10 Křeslice
Kontaktovat uživatele:

Re: Metropolis (Postapo Setting)

Příspěvek od Jarxes »

Cor: Přesně si pochopil... $:)
Naposledy upravil(a) Jarxes dne 7. 3. 2013, 15:47, celkem upraveno 1 x.
Kdysi jsem měl nick: Jakub88
Stále tvořím:
- Mythos, Slovanský Fantasy Svět
- Fantasy Univerzum Mezisféry, inspirovaný Planescapem a WFRP
- Transcendenci, Pokračovatele Mezisfér překlenující do Sci-fi, stále silně ovlivněné Planescapem (a Sagou, SW, a dost umírající Coorabií)
- Metropolis, Postapo Setting, zakončující éru Mezisfér pádem do prachu a popelu hvězdných civilizací
Vyvíjím: Modus & Dice Modulární Univerzální Systém pro hraní RPG
Založil jsme a Spravuji: komunitu Hry na Hrdiny Fb & Web
Jsem Freeform hráč, s tabulkama na mě nechoďte!
Uživatelský avatar
Jarxes
Příspěvky: 425
Registrován: 28. 3. 2010, 16:50
Bydliště: Praha 10 Křeslice
Kontaktovat uživatele:

Re: Metropolis (Postapo Setting)

Příspěvek od Jarxes »

Aljen píše:Moj vizual ktory pri Gronsku absolutne mlcal mi hovori:

Tower Bridge nad vyschnutou Temzou opevneny ako pevnost rusko-cinskym gangom
Sklenenou kupolou prekryty Big Ben vo vstupnej hale najvacsieho nakupneho centra na svete
Vtakmi ospineny Titanovy Pamatnik Buckinghamskeho palaca zniceneho pri pokuse o vojensky prevrat - cnejuci sa uprostred jazera splaskov

Pre mna je cool ak sa Zmena stala relativne nedavno - 1 ci 2 generacie, takze su ludia co si daco zo stareho sveta mozno aj osobne pamataju.
Ak Zmena nastala pred polstorocim je vsetko viacmenej color (aj ked pekny)
Samozrejme na samotnom settingu to moc vplyv nema, je mozne hrat v roznych casovych obdobiach toho isteho prostredia
Já bych se právě existujícím lokacím naopak celkem rád vyhnul a naopak radši stvořil něco nového...

Ohledně Jersona: Kde si vzal že to město má pořád fungovat? To že funguje je pověra, legenda podobně jako třeba Blaničtí Rytíři nebo Artuš a kamelot, něco čemu lidi chtějí věřit (a jiní na tom chtěj vydělat)...
Kdysi jsem měl nick: Jakub88
Stále tvořím:
- Mythos, Slovanský Fantasy Svět
- Fantasy Univerzum Mezisféry, inspirovaný Planescapem a WFRP
- Transcendenci, Pokračovatele Mezisfér překlenující do Sci-fi, stále silně ovlivněné Planescapem (a Sagou, SW, a dost umírající Coorabií)
- Metropolis, Postapo Setting, zakončující éru Mezisfér pádem do prachu a popelu hvězdných civilizací
Vyvíjím: Modus & Dice Modulární Univerzální Systém pro hraní RPG
Založil jsme a Spravuji: komunitu Hry na Hrdiny Fb & Web
Jsem Freeform hráč, s tabulkama na mě nechoďte!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Metropolis (Postapo Setting)

Příspěvek od Jerson »

To že město "funguje" znamená, že v něm můžu žít lidé ve větší koncentraci než v jeho okolí. Taky to znamená, že se mnohem více lidí věnuje něčemu jinému než obstarávání jídla - v dnešních městech se prakticky nikdo nevěnuje produkci jídla, pouze zpracování.
Kromě toho když napíšeš, že se lidé snaží do toho města dostat, protože ono funguje, tak to nemůže být legenda (a už vůbec ne pověra) - když někdo zjistí jak to ve městě doopravdy vypadá, vrátí se a začně o tom povídat, a když to udělá dalších sto nebo deset tisíc lidí, je po legendě.
Cor

Re: Metropolis (Postapo Setting)

Příspěvek od Cor »

Jersone, takhle snadno se fámy nevyvrátí :-)
A obzvlášť když chybí možnosti komunikace na dálku a cestování z jedné kolonie do druhé trvá několik týdnů.
Taky je tu fakt, že "pořád lepší otročit tady, než se vracet do tý díry, kde jsem žil doteď", takže mnohý raději spolkne hořkou pilulku a zůstane i když mu nebudou pečení holubi létat do huby.

Navíc ono to tam v jistém smyslu fungovat může.
"V Metropoli mají elektřinu! E-L-E-K-T-Ř-I-N-U!" - vskutečnosti jen v těch nejlepších částech
"V Metropoli je bezpečno a nehrozí tam žádné útoky!" - vskutečnosti jen v některých částech, jinde se lidé ztrácí za podivných okolností
"V Metropoli dělají práci stroje, člověk tam nemusí hnout prstem!" - vskutečnosti kecy, sice tam stroje něco dělají, ale není to dost
"V Metropoli je knihovna a taky holografické centrum! Víš co je to holografické centrum?" - vskutečnosti drahé rozptýlení pro majetné, knihovna vskutečnosti s 90% daty ztracenými
"V Metropoli jde život tak jako před Pádem!" - vskutečnosti si to mohou dovolit jen ti nejbohatší a je to spíš iluze

a tak dále...
Zamčeno

Zpět na „Metropolis“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host